Контакт

Спорт

Инфантино: Со СП на две години, ќе има помалку мигранти што умираат на морињата

Објавено пред

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, шокантно тврди дека промената на фудбалскиот календар и одржувањето на светските првенства на секое две години, ќе значи дека помалку Африканци ќе се обидуваат да мигрираат во Европа и така ќе се спречи ризикот од нивно загинување во Медитеранот.

dobivaj vesti na viber

Инфантино зборуваше за својот амбициозен, но и контроверзен план за мундијал на две години на Советот на Европа во Стразбур објаснувајќи дека неговите предлози ќе дадат надеж на фудбалскиот свет надвор од Европа.

„Мораме да им дадеме надеж на Африканците за да не мора да го преминуваат Медитеранот за да најдат подобар живот, а најверојатно смрт на море. Мораме да им дадеме шанси за достоинство, не со добротворни акции, туку со тоа што ќе му дадеме на остатокот на светот шанса да учествува“, вели, меѓу другото, Инфантино.

Токму во Европа, но и во Јужна Америка, неговите планови наидоа на најголем отпор бидејќи развиените фудбалски нации сметаат дека со често одржување на СП ќе се загуби од важноста на турнирот.

Спорт

Нотингем форест по пенал-драмата обезбеди пресметка со Хадерсфилд за влез во ПЛ

Објавено пред

Нотингем форест и Хадерсфилд ќе играат во мечот кој „тежи“ милиони фунти – баражот за влез во Премиерлигата, откако вечерва Нотингем загубија дома од Шефилд јунајтед со 1:2, за да си ја уништат предноста од првиот натпревар, по што во пенал-драмата добија шанса по подолга пауза да се вратат во елитата.

dobivaj vesti na viber

Форест имаа 2:1 победа во првиот меч на гости кај Шефилд, и откако поведоа во 19. минута преку Џонсон, изгледаше дека пласманот во баражот е само рутина. Меѓутоа, Шефилд се вратија и со головите на Гибс-Вајт (49.) и Флек (75.) изборија продолжувања.

Во двете продолженија немаше голови, така што победникот се решаваше на пенали – гостите трипати беа неуспешни и Форест со 3:2 обезбеди пласман на „Вембли“, каде што на 29 мај ќе се судрат со Хадерсфилд. Фулам и Бурнемаут веќе се премиерлигаши со освоените први две места во Чемпионшип.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Црвените“ не се предаваат – победа во Саутемптон, шампионот ќе се знае во последното коло

Објавено пред

Ливерпул на Јирген Клоп во последните години изградија имиџ на тим кој никогаш не се предава, што уште еднаш го покажаа вечерва на гостувањето на „Сент Мерис“, каде што стигнаа до тешка 2:1 победа над Саутемптон, за да осигураат шампионот на Англија да биде неизвесен до последното, 38. коло.

dobivaj vesti na viber

Манчестер сити останува фаворит да го крене трофејот, бидејќи во последното коло ја пречекува Астон вила (со поранешниот капитен на Ливерпул, Стивен Џерард на клупата), додека Ливерпул игра дома со Вулверхемптон – Сити има еден поен предност пред „црвените“.

Почетокот на југот на Англија не ветуваше многу за Ливерпул – Нејтан Редмонд постигна фантастичен гол во 13. минута за водство на Саутемптон, меѓутоа, Такуми Минамино (кој лани беше позајмен фудбалер токму во Саутемптон), одговори со убав гол по асистенција на Диого Жота во 27. минута. Ливерпул имаше доминација на топката, со над 70 отсто посед, но домаќините беа сигурни во одбраната до 67. минута, кога по еден корнер, Жоел Матип ја смести топката во мрежата за големи три поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Почина германската кошаркарска легенда Адемола Окулаџа

Објавено пред

Адемола Окулаџа, поранешниот германски репрезенативец, починал на 46 години, објавија германските меиуми.

dobivaj vesti na viber

Окулаџа, чиј татко беше Нигериец, а мајка Гемранка, почна со кошарка во Северна Каролина, каде што беше дел од олтар-тимот во 1999 година по што се пресели во Европа, каде што играше во Алба Берлин, Барселона, Уникаха, Брозе Бамберг, Химки Валенсија. Во 1994/95 тој беше дел од тимот на Алба Берлин, кој го освои Купот на Радивое Корач.

Тој двапати играше на Светското првенство и петпати на ЕП со Германија за вкупно 172 настапа и освојување на бронзениот медал на СП во 2002 покрај Дирк Новицки.

Во 2008 Окулаџа потврди дека страда од тумор во ‘рбетниот столб, но се врати на кошарката и се пензионира во 2010 година. По ова, тој беше агент и коментатор на германската ТВ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Од септември 15 проценти повисоки плати во образованието, договориле МОН и СОНК

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, информира дека со СОНК ги прифатиле предлозите на медијаторот во однос на сите...

Македонија9 часа

Поглаварите на МПЦ и на СПЦ задутре на заедничка литургија во Белград

Српската православна црква на својата веб-страница официјално објави дека на 19 мај, во соборниот храм „Свети Сава“ во Белград, српскиот...

Европа10 часа

Путин: „Случувањата во Украина се резултат на лошата политика на Западот“

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека последните настани во Украина се поврзани со лошо дизајнираната политика на Западот. „Сѐ што...

Европа11 час

Финскиот парламент го одобри предлогот за влез во НАТО

Финскиот парламент денеска го одобри предлогот за аплицирање за членство во НАТО, изјави претседателот на Парламентот, Мати Ванханен. За предлогот...

Македонија13 часа

Пендаровски ја поздрави одлуката на Шведска да поднесе барање за членство во НАТО

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими шведската амбасадорка Кристин Форсгрен Бенгтсон која го информираше за одлуката на Кралството Шведска да...

Топ14 часа

Родители ја продале малолетната ќерка на Белгиец за да може сексуално да ја искористува

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал при Секторот за криминалистички истраги разреши случај за сторено кривично дело трговија со...

Македонија15 часа

Спасовски: Во 2015 протестиравме против насилство и криминал, а ВМРО-ДПМНЕ не знае против што ќе протестира

Министерот за внатрешни работи во објава на својот фејсбук-профил се потсети на годишнината од протестите на 17 мај 2015 година....

Топ17 часа

22-годишна Македонка загина во несреќа во Данска

Дваесет и двегодишна девојка од Македонија загина во несреќен случај на своето работно место во Данска. Според данската полиција, настраданата...

Свет17 часа

(Видео) Eвакуирани ранетите украински војници од челичарницата „Азовстал“

Повеќе од 260 украински војници, од кои многумина ранети, беа евакуирани од опколената фабрика за челик „Азовстал“ во пристанишниот град...

Свет18 часа

Најголемиот тунел за шверц на дрога откриен под границата на САД и Мексико

Американските власти открија подземен тунел меѓу Калифорнија и Мексико, долг колку фудбалско игралиште. Тунелот има струја, вентилација, железнички систем, а...

Свет18 часа

Голем скок на бројот на заболени од треска во Северна Кореја

Северна Кореја пријави голем скок на бројот на заразени со болеста, за која се верува дека е ковид, апелирајќи до...

Свет18 часа

Американската војска успешно тестираше ново хиперсонично оружје кое лета пет пати побрзо од звукот

Воздухопловните сили на САД соопштија дека извршиле успешен тест на хиперсонично оружје, кое лета пет пати побрзо од брзината на...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ повика на голем протест на 18 јуни, блокадата во Собранието продолжува

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи со активната блокада во Собранието. Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски по завршувањето на Извршниот комитет на...

Македонија1 ден

Борел: Бугарското вето да се укине до крајот на јуни или ќе имаме криза во односите со Западен Балкан

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, повика веднаш да почнат преговорите за пристапување на Северна Македонија и...

Европа1 ден

Ердоган најави вето: Нема да поддржиме прием во НАТО на држави што ни воведуваат санкции

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека нема да го поддржи влезот на Шведска и Финска во НАТО, јавува...

Регион1 ден

Радев oд Берлин: Да не дозволиме легитимација на македонизмот, во ЕУ нема место за идеологии од поранешна Југославија

Не треба да дозволуваме легитимација на македонизмот. Во ЕУ нема место за идеологии од поранешна Југославија и Коминтерната, изјави бугарскиот...

Топ1 ден

Млад Авганистанец пронајден мртов во Гевгелија, бил избоден со нож

24-годишен Авганистанец бил пронајден починат со убодна рана на телото во близина на железничкиот мост во Гевгелија. „На 15.5.2022, во...

Македонија1 ден

Ќе ја забрзаме постапката за одобрување на приемот на Финска и Шведска во НАТО, му рече Ковачевски на Столтенберг

Премиерот Димитар Ковачевски денеска оствари телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во кој ја изрази неговата поддршка...

Македонија1 ден

Москва ја поздрави одлуката на СПЦ за одобрување на канонското единство со МПЦ

Руската православна црква ја поздравува одлуката на Српската црква да го обнови канонското општење со Македонската црква. „Руската православна црква...

Регион2 дена

Соборот на СПЦ го одобри канонското единство со МПЦ-ОА

Соборот на СПЦ денеска го одобри канонското единство на СПЦ со Македонската православна црква, односно Охридска архиепископија, пренесуваат српските медиуми....