Контакт

Спорт

Ињаки Вилијамс: Моите родители боси ја минале Сахара за да дојдат во Шпанија

Објавено пред

Фудбалерот на Атлетик Билбао, Ињаки Вилијамс (27), минатиот викенд, стана апсолутен рекордер во шпанскиот фудбал. На натпреварот со Алаваес, тој стана првиот играч кој одиграл 203 натпревари во низа. Вилијамс пет години не пропуштил натпревар на својот тим.

„Лекарите рекоа дека е невозможно да се повторни ова, особено сега, кога натпревари со висок интензитет се играат секои три дена. Ќе излажам ако речам дека не сум играл повреден. Играв под инјекции секогаш кога му бев потребен на тимот. Во последните две години, во последните недели од сезоните влегував со четири жолти картони. Петиот носи суспензија, во такви ситуации повеќе не протестирам и не ги удирам противниците“, рекол Вилијамс.

Иљаки Вилијамс е дете на имигранти од Гана. Тој е роден во Билбао и поради тоа може да го носи дресот на овој славен клуб.

За „Гардијан“, ја раскажал приказната, како неговите родители стигнале до Шпанија.

„Кога мојата мајка ми ја раскажа приказната бев шокиран. Таква приказна остава длабока импресија. Она што го преживеале моите родители е како на филм. Не знаев дека пешки ја минале пустината. Знаев дека мојот татко има проблеми со стапалата, но не знаев дека тоа е последица на тоа што ја минале Сахара на 40 или 50 степени Целзиусови“.

Родителите на Ињаки Вилијамс, во Шпанија влегле преку Мелила, шпанска енклава во Мароко.

„Дел од патот минале со камион со уште 40 други луѓе, а потоа со денови пешачеле. Некои се откажале, некои умреле на тој пат. Опасно е, разбојници демнат на секој чекор. Трговци со луѓе добиваат пари и на пола пат ги исфрлаат луѓето, ги остават без ништо, без вода и храна. Луѓето кога ќе тргнат на таков пат не знаат што ги чека. Да знаеле дека е така мојата мајка немало да тргне на тој пат, така ми кажа. Не знаеле дека е бремена. Во Мелила ја прескокнале оградата, но ги фатиле. Во затворот, адвокат од Каратас ги советувал да кажат дека се од земја во која се води војна. Ги искинале документите од Гана и рекле дека доаѓаат од Либерија и побарале политички азил. Благодарение на тој адвокат ние сме во Билбао“, раскажал Вилијамс.

Инаку, од оваа сезона уште еден член од семејството Вилијамс игра за првиот тим на Атлетик. Осум години помладиот брат на Ињаки, Нико, дебитираше за клубот од „Сан Мамес“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Милан продолжи да гази – Болоња со два црвени картони не спаси реми

Објавено пред

Фудбалерите на Милан стигнаа до осмата победа во деветтиот сезонски меч во Серија А. На „Ренато Дал`ара“ во Болоња, славеа со 4-2 против пулените на Синиша Михајловиќ.

Во крајно возбудлив меч, со 6 гола, од кои еден автогол, 2 црвени картони и одлични голмански интервенции, пред се на домашниот чувар на мрежата Скорупски „Росонерите“ стигнаа до трите бода кои ги носат, барем до утре на чело на табелата.

Рафаел Леао во 16 минута, по асистенцијата на Златан Ибрахимовиќ донесе предност за „црно-црвените“ од 1-0.
Само 4 минути подоцна, Болоња остана со играч помалку на теренот откако Сумаро поради прекршок на 20 метри од зад грб доби директен црвен картон.

Во 35 минута, капитенот на Милан, Калабрија со одмерен удар од 20-тина метри носи предност од 2-0 за својата екипа.

На самиот почеток на вториот дел, една лоша интервенција на Ибрахимовиќ во својот шеснаесетник носи резултат 1-2 на семафорот.

По само 3 минути, во 52 минута и неуспешната офсајд замка на „Росонерите“, Бароу израмнува на 2-2.

Ерупција од воодушевување на трибините.

Домашните играчи се затворија во својот казнен простор, а при еден напад од левата страна на Туре, судијата Паоло Валери по вторпат вечерва го покажа црвениот картон. Овојпат за домашниот капитен кој невнимателно налета со копачката на ногата на Туре.

Од таа 58 минута, Болоња со двајца играчи помалку во поле одржуваше 2-2, пред се поради одличните интервенции на голманот Скорупски.

Сепак, Бенасер во 84 минута начека една одбиена топка, па со волеј од 20-тина метри ја затресе противничката мрежа.
До крајот на мечот играта на Болоња комплетно се распадна, па Златан Ибрахимовиќ со одмерен удар надвор од шеснаесетникот, во 90 минута ги постави конечните 2-4.

Во останатите два денешни дуели, најпрво Салернитана на свој терен загуби со 2-4 од Емполи, а подоцна Сасуоло со 3-1 беше подобар од Венеција.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хитот во ЛШ – молдавски Шериф не може да стигне до заработените милиони!

Објавено пред

Фудбалерите на Шериф Тираспол се најголемиот хит во досегашните натпревари сезонава во фудбалската Лига на шампиони.

Неверојатно делуваа мечевите на Шериф најпрво во квлификациите каде ги елиминираа Црвена Звезда и Динамо Загреб, а потоа сјајната низа продолжи и во групната фаза.

Тимот од Тираспол заработи милиони на зелениот терен, но парите не можат да легнат на нивната сметка затоа што банката во Приднестровље или Транснистрија не работи со странски валути.

Шериф е клуб од Молдавија која се води како независна држава под контрола на Русија, а главниот човек во клубот е Виктор Гушан, поранешен член на КГБ.

Фудбалската секција е само еден дел од она што Гушан го води во Транснистрија, а сите фирми се под едно име – Шериф.

Засега клубот нема начин како да ги добие заработените 20 милиони евра.

Првиот човек на Приднестровље, Вадим Красноселски упатил молба до премиерката на Молдавија, Наталија Гаврилити, но засега решение нема.

Во оваа област се издава сопствена валута – приднестровска рубља, но проблемот е што таа банка никој не ја признава, дури ни УЕФА.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Граѓаните“ победнички кај Брајтон, ја завршија работата за 18 минути

Објавено пред

Фудбалерите на Манчестер Сити со 4-1 славеа на гостувањето кај Брајтон во рамки на 9. коло во Премиерлигата.
Гостите целата работа ја завршија за само 18 минути во првото полувреме, од 13. до 31. минута.

Гундоган по асистенцијата на Бернардо Силва го отвори резултатот во 13 минута.

Грилиш запиша асистенција, а Фоден погодок во 28 минута.

Победникот беше решен во 31 минута кога повторно Фоден беше прецизен, овојпат по асистенцијата на Габриел Хесус.

Домаќините единствено што успеаја да направат беше почесен погодок, и тоа од белата тока во 80 минута. Мак Алистер биеше прецизно против Едерсон.

Во 95 минута, кога сите го очекуваа последниот судиски свиреж, Ријад Марез постигна и честври гол во домашната мрежа.

„Граѓаните“ упатија двојно повеќе удари за разлика од избраниците на тренерот Потер, а посебно се истакнаа двајцата голмани со неколку одлични интервенции.

По 9 кола, Сити е втор на табелата со 20 гола, минус 2 од лидерот Челси.

Брајтон, пак, одличната серија на 4 победи која ја прекинаа со три нерешени во низа вечерва ја завршија со вториот сезонски пораз.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 часа

Во Македонија 482 нови случаи на коронавирус, 12 починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 482 нови случаи на коронавирус, а 12 лица починаа, информира Министерството за...

Македонија18 часа

(Видео) Заев најави дека во вториот круг СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери

Премиерот Зоран Заев кажа дека во вториот круг од локалните избори СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери....

Свет19 часа

Русија се соочува со рекорден број починати и заболени со коронавирус – Путин донесе построги мерки

Во Русија, петти ден по ред, е поставен нов рекорд, 1.075 починати од Ковид-19 и 37.678 нови инфекции во изминатите...

Македонија19 часа

Две дози вакцина примиле 46 отсто од полнолетните граѓани, а 4.720 примиле трета доза

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 6.830 дози вакцини, од кои 638 се аплицирани како прва доза, 1.472...

Свет21 час

Австрија ги заострува мерките – воведува „локдаун“ за невакцинираните

Во Австрија од 1 ноември вработените ќе можат да доаѓаат на работа само доколку се вакцинирани, ако прележале коронавирус или...

Регион22 часа

Хрватските граѓани од денеска во САД можат да патуваат без визи

Од денеска на хрватските граѓани им е овозможено да патуваат во САД без виза, објави Американската амбасада во Загреб. Оваа...

Свет23 часа

Нови детали: На снимањето на филмот имало и други проблеми и инциденти

Пиштолот од кој актерот Алек Болдвин пукаше на снимањето на филм и ја уби директорката на фотографија, му го дал...

Македонија2 дена

Ангел Димитров: Сè потешко ми е да информирам за работата на заедничката комисија за историски прашања

Сè потешко ми е да ве информирам за работата на нашата комисија. Не сме во позиција бидејќи не се постигнати...

Македонија2 дена

Регистрирани 411 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет2 дена

Вакцината на „Фајзер“ со ефикасност од 90,7 отсто кај децата на возраст меѓу 5 и 11 години

Неодамнешните истражувања покажаа дека вакцината на „Фајзер“ против коронавирусот е 90,7 проценти ефикасна во спречувањето симптоматски инфекции кај деца на...

Свет2 дена

(Видео) Емотивно во Брисел на последниот самит на Меркел – канцеларката испратена со овации

Лидерите на ЕУ собрани на самитот во Брисел со внатрешна церемонија се простија од Ангела Меркел, за која ова беше...

Економија2 дена

Лидерите на ЕУ бараат итни мерки против поскапувањето на горивата и струјата

Денеска, на самит во Брисел, лидерите на Европската Унија се согласија за серија мерки што на краток рок треба да...

Македонија2 дена

260 луѓе целосно вакцинирани починале од Ковид-19 од август до сега

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид-19, во период од 6 август заклучно со...

Топ2 дена

Скопјанец фатен со 45 килограми марихуана во Прилеп

Основното јавно обвинителство Прилеп отвори истрага против едно лице од Скопје, на возраст од 31 година, за неовластено производство и...

Свет2 дена

Алек Болдвин усмрти камерманка на снимање на филм со куршум од реквизит

Актерот Алек Болдвин (68) со куршум од реквизит ја застрела камерманката Халина Хачинс (42) и го повреди режисерот Џоел Соуз...

Регион3 дена

Во Србија над 7.000 новозаболени и рекордни 59 починати

Во последните 24 часа во Србија починаа 59 лица, а потврдени се 7.327 нови случаи на коронавирус. Според локалните медиуми,...

Македонија3 дена

Во Македонија потврдени 490 нови случаи на коронавирус, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 490 нови случаи на коронавирус, а 11 лица починаа, информира Министерството за...

Топ3 дена

Жена загина во сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово

Четириесет и петгодишна жена загина во сообраќајна несреќа што се случила утринава на патот Скопје – Тетово. Според информациите на...

Македонија3 дена

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде што ќе добијат траен престој

35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија денеска заминаа за Грција, која им обезбеди трајно прибежиште, информираа...

Македонија3 дена

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Досие