Контакт

Спорт

Интер го продава Шкриниар оваа зима

Објавено пред

Италијанскиот калчолигаш Интер е подготвен да го продаде дефанзивецот Милан Шкриниар до крајот на зимскиот преоден рок. Како што пренесува италијанскиот медоиум „Газета дело Спорт“, челниците на Интер се многу незадоволни од тоа како игра 27-годишниот Словак во последно време, а сето тоа кулминираше на последниот меч против Емполи кога стоперот доби црвен картон и Интер загуби со 0:1 на „ Џузепе Меаца“.

dobivaj vesti na viber

Затоа Интер не го сака Шкриниар и ќе се обиде да го продаде на парижаните до крајот на зимскиот преоден рок за 20.000.000 евра. Тоа е дури 30 милиони помалку од сумата што ја посакуваа минатото лето.

Сепак, на крајот на сезоната Шкриниар би го напуштил Милан бесплатно по шест години минати во дресот на „нероаѕурите“, а Интер сака барем нешто да заработи од неговата продажба.

Спорт

Проработе „српската“ врска во Јуве – Влаховиќ и Костиќ за лесна победа над Салернитана

Објавено пред

Душан Влаховиќ постигна два гола и асистираше уште еден до својот сонародник Филип Костиќ за да ги предводи Јувентус до рутинска 3:0 победа на гостувањето кај Салернитана, прв триумф по три меча за „бјанконерите“ во ситуација на криза на клубот од Торино.

dobivaj vesti na viber

Влаховиќ прво во 26. минута од мечот беше прецизен од белата точка за водство на гостите, а во финишот на полувремето да му асистира на Костиќ за 0:2. И покрај обидите на Салернитана да се врати во игра со поголем посед на топката, Јувентус имаа повеќе шанси, за во 47. минута, Влаховиќ да ги постави конечните 0:3.

Со победата и трите поени, Јувентус се искачи на 10. место на табелата со 26 поени (по казната од 15 поени), додека Салернитана се на 16. место со 21 поен.

(function (el) {
window.addEventListener(“message”, (event) => {
if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) {
if (el.id === event.data.id) {
el.style.height = event.data.height + “px”;
}
}
});
})(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-42415”));

Standings provided by Sofascore
Прикажи повеќе...

Спорт

Ал-Хилал го „уништи“ Фламенго за шокантно финале на Светското клупско првенство

Објавено пред

Азискиот шампион Ал-Хилал од Саудиска Арабија направи вистинска сензација, победувајќи го шампионот од Копа Либертадорес, бразилскиот гигант Фламенго со 3:2 за пласман во финалето, каде што ги чека подобриот од дуелот помеѓу Реал Мадрид и египетскиот Ал-Ахли, кои играат утре.

dobivaj vesti na viber

Ал-Хилал стигнаа до водство по само четири минути игра, со гол од пенал на саудиската ѕвезда Салем Ал-Давсари, за Фламенго да израмни во 20. минута преку Педро, но надежите на Фламенго за финале се намалија кога во финишот на првото полувреме, Жерсон доби втор жолт картон за играње со рака во шестнаесетникот. Ал-Давсари повторно беше прецизен од белата точка за ново водство од 2:1.

Ал-Давсари потоа во 70. минута му асистираше на Аргентинецот Лусијано Вието за 3:1 водство, а бразилскиот клуб успеа да го направи финишот интересен со вториот гол на Педро во 91. минута.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пелистер потклекна во второто полувреме, пораз од данскиот Скандерборг

Објавено пред

Еурофарм Пелистер го забележа четвртиот пораз во седмото коло на Европската на ЕХФ, откако на гостувањето во Данска, загуби со 24:22 (11:11) од Скандерборг по катастрофалниот почеток на второто полувреме.

dobivaj vesti na viber

Македонскиот претставник во европските купови, одигра одлично прво полувреме во кое беше израмнет со фаворизираниот противник, за на почетокот на второто полувреме да падне во криза и да дозволи домаќините да направат предност од дури 7 гола. Задоцнетиот добар финиш на крајот не беше доволен да се надополни разликата.

Пешевски и Радовиќ беа најефикасни за Пелистер со по четири гола, додека Атанасијевиќ додаде три, додека најдобар играч на битолскиот клуб беше дефинтивно голманот Лесјак со 12 одбрани. За победниците, Балинг имаше седум гола, а Теигрум шест гола.

Фото:
РК Еурофарм Пелистер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 часа

Автомобил удри во пешак кај Цементара, со Брза помош е пренесен во болница

Автомобил марка „мерцедес“ удри во пешак вечерва на булеварот „Борис Трајковски“. Несреќата се случила во близина на Цементара. Сведоци на...

Македонија12 часа

Приведени четири лица за каменувањето на македонскиот клуб во Благоевград

Има приведени за нападот со камен врз македонскиот културен клуб во Благоевград, пренесе бугарскиот медиум НОВА од свои извори. Во...

Свет13 часа

(Видео) Најпотресните снимки од Турција и Сирија: Се извлекуваат деца низ урнатините, луѓе очајни со лопати бараат преживеани

Ужас по катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија. На социјалните мрежи не престануваат да се шират емотивни снимки и фотографии...

Македонија14 часа

Кога ќе ни почине пациент, тогаш надлежните ќе ја видат итноста на потребата од брз лек, велат болните од цистична фиброза

Претседателот на Асоцијацијата за лица болни од цистична фиброза, Фики Гаспар, за „Макфакс“ вели дека здравствената состојба на болните е...

Македонија17 часа

Историското вештачење за „Ласкарци“ води до активисти на ДУИ

Валдет Џафери, директорот на Бирото за судско вештачење, во кое се работеше супер вештачењето за „Ласкарци“, и вештакот Зеќирија Зеќири,...

Македонија18 часа

Пендиков добива сместување, лично обезбедување и државјанство, засега останува во Бугарија

Христијан Пендиков ќе добие бугарско државјанство, соопшти денеска бугарскиот министер за надворешни работи, Николај Милков. Рече дека Министерството за надворешни...

Македонија18 часа

Дојави за бомби во 33 основни училишта во Скопје

Денеска, околу 12.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на електронска адреса на 33 основни училишта во Скопје била...

Македонија18 часа

(Видео) Страшна сообраќајна несреќа во Куманово: полицајци извлекоа жива глава кога „туран“ удри во нив со голема брзина

Двајца полицајци во службено возило, на кое не му работи левиот фар, се директна цел на автомобил кој со голема...

Македонија20 часа

Османи за македонските ученици во Турција: Траумата ќе ги следи, но сите се добро, ноќеска ми испратија фотографија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ноќеска добил фотографија од групата од осуммина ученици и нивниот ментор од Тетово, Гостивар...

Македонија20 часа

Милков: Скопје ги поткопува обидите за унапредување на односите меѓу Бугарија и Северна Македонија

Министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков, изјави дека Скопје ги поткопува обидите за унапредување на односите меѓу Бугарија...

Македонија20 часа

„Ајде ако не, слави да прави“, судијката реагира што Зеќири си викнал дома доктор без судска дозвола, прати и психијатар за да му се утврди состојбата

Адвокатите на Мухамед Зеќири донесоа психијатар, кој е и вештак, за да образложи дека обвинетиот не е во добра психичка...

Македонија21 час

Полицијата пак не успеа да го донесе Зеќири на судење; Судијката: Била повикана брзата помош, не знам дали е пристигната

Ексгенералниот секретар Мухамед Зеќири одново не беше спроведен на судењето, каде што се гони за злоупотреба на службената положба и...

Европа21 час

Два нови силни земјотреса во Турција

Бројот на загинати во двата разорни земјотреси што вчера ги погодија јужна Турција и северозападна Сирија се искачи на повеќе...

Македонија22 часа

Евакуирани македонските ученици затекнати во загрозеното подрачје во Турција

МНР информира дека деветтемина државјани на Македонија, кои беа затекнати во загрозеното подрачје (осум ученици и нивен ментор/наставник, кои преку...

Економија22 часа

Мицкоски: За 5 години, Владата на СДСM го зголеми јавниот долг за 2.916 милијарди евра

„Во периодот од 1 јануари 2018 година до 31 декември 2022 година, за пет години, Владата на СДСМ го зголеми...

Македонија22 часа

Таравари на чекор да земе пет директорски, како и две министерски места – до утре ќе падне одлуката за влез во Влада

Пет директорски места се извесни дека ќе припаднат на кадри од Алијанса за Албанците. Дека има согласност од страна на...

Култура23 часа

Почина врвниот хармоникаш и композитор, Милан Завков

Ненадејно, во 61-та година од животот, почина врвниот инструменталист и композитор, првенецот на „Танец“ и долгогодишен раководител на оркестарот, Милан...

Европа24 часа

(Видео) Катаклизмички сцени во Турција, патиштата целосно уништени

Јужниот дел на Турција вчера беше погоден од страшен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, а само...

Европа1 ден

По земјотресот во Турција и Сирија околу 2.600 загинати, најмалку 11.000 повредени

Според последните податоци, во земјотресите што денеска ги погодија Турција и Сирија загинаа 2.619 лица, а повредени се најмалку 11.119...

Македонија2 дена

Стојанов ја врати објавата со која нуди 200 евра за името на македонскиот полицаец, обвинител испитува дали ќе одговара кривично

Објавата преку која основачот на бугарската фондација „Македнија“, Виктор Стојанов, нуди 200 евра во замена за идентитетот на полицаецот од...