Контакт

Спорт

Интер или Тотенхем – Трансферот на Толисо зависи од Брозовиќ

Објавено пред

Интер и Тотенхем ќе се борат за потписот на Корентан Толисо. Баерн Минхен нема да ја продолжат соработката со 27-годишниот фудбалер, што значи дека тој по завршувањето на сезоната ќе биде слободен играч.

„Кикер“, тврди дека Интер и Тотенхем го контактирале менаџерот на фудбалерот. Најголем проблем финансискиот дел од договорот, Толисо од идниот работодавец бара годишна плата од шест милиони евра.

Нивиот менаџер на Тотенхем, го означил Марцело Брозовиќ како примарна цел наредното лето. Доколку не успее да го донесе Хрватот, тогаш Тотенхем би се насочиле кон Толисо.

Слична е ситуацијата и во Интер. Доколку клубот не успее да го убеди Брозовиќ да потпише нов договор, тогаш во приказната би влегол Толисо. За Интер проблем претставува и платата што ја бара поранешниот француски репрезенттаивец.

Се шпекулура дека за услугите на Толисо е заинтересиран и тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Симеоне.

Толиос, во 2017 година за 41,5 милиони евра од Лион се пресели во Баерн Минхен. Кариерата во Минхен му ја обележаа повредите, поради што сезонава има одиграно само 262 минути.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Рангник на првиот прес ги разочара фановите на Манчестер јунајтед

Објавено пред

Новиот менаџер на Манчестер јунајтед, Ралф Рангник, синоќа на „Олд Трафорд“ ја гледаше драматичната победа на „црвените ѓавли“ против Арсенал (3:2). По мечот ги одговорајќи на новинарски прашања ги открил плановите и го коментирал пишувањето на „Билд“, дека ќе добие бонус од 10.000.000 евра доколку успее да го донесе Ерлинг Халанд во Јунајтед.

„Десет милиони за Халанд, па десет за Мбапе, Левандовски, Кимих…Тоа се глупости, нема таква клаузула во мојот договор. Не треба да се шпекулира колу потенцијалните заслувања. Знам каков играч е Халанд, но во меѓувреме и на сите останати тоа им стана јасно. Во овој тим имаме доволно врвни напаѓачи, поради тоа не треба да разговараме за засилувања во тој дел од тимот“, рекол Германецот и нагласил дека клубот нема да се засилува во зимскиот преоден рок.

„Воопшто не разговаравме за нови играчи. Сега е време детално да се запознам со актуелниот тим, дефинитивно тука има многу играчи. Можеби по Божик ќе разговараме за некави трансфери. Лично не сакам зимски трансфери“.

На крајот 63-годишниот стратег го оценил натпреварот со Арсенал.

„Можеше да заврши и 3:3. Како тренер не сакате вашиот тим да игра вака. На крајот сум и повеќе од среќен што извојувавме победа“.

Ралф Рангник ќе дебитира на клупата на Манчестер јунајтед во недела против Кристал Палас.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кавани посакува трансфер во Барселона

Објавено пред

Единсон Кавани имал желба кариерата да ја продолжи во Барселона. Ургваецот е во втор план од моментот кога Крстијано Роналдо се врати на „Олд Трафорд“. Од почетокот на сезоната, Кавани, само два пати бил во поечтниот состав на Јунајтед.

Кавани, во летниот преоден рок, ја прифати понудата на Оле Гунар Солскјер да остане уште една сезона во клубот. Норвежанецот му гарантираше место во првиот тим. Ветувањата паднаа во вода, во моментот, кога Роналдо се врати во клубот.

Поранешниот фудбалер на Палермо, Наполи и ПСЖ и покрај тоа што има 34 години сака да игра на Светскот првенство, доколку Уругвај успее да се квалификува.

За да биде во топ форма тој мора да игра.

Барселона мора да најде напаѓач откако Серхио Агуеро се соочи со здравствени проблеми. Кавани би бил одлично решение, но само доколку на „Ноу Камп“ би дошол како слободен играч.

Кавани на менаџерот му порачал да ги започне преговорите со Барселона. Наводно платата не му била важна, тоуку важна била неговата желба на залезот од кариерата да го облече дресот на каталонскиот великан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Олмо ќе се пресели во Манчестер сити

Објавено пред

Дани Олмо е еден од неколкуте фудбалери за кои се шпекулира дека во јануарскиот преоден рок ќе го смени клубот. Олмо најчесто се поврзува со Барселона, меѓутоа италијанскиот новинар, Николо Шира, тврди дека Олмо ќе се пресели во Премиер лигата.

Новинарот пишува дека Манчестер сити биле сериозно заинтересирани за фудбалерот на Лајпциг.

„Пеп Гвардиола е воодушевен со ѕвездата на Лајпциг“, пишува Шира.

Олмо со Лајпциг има договор до јуни 2024 година.

За да го реализира трансферот на Олмо, Гвардиола планира да го продаде Феран Торес во Барселона. Фудбалерот, според шпанските медиуми, има договор со Барса, останува клубовите да го договорат обесштетувањето.

Тоа ќе оди малку потешко, Барселона нуди 40.000.000 евра, Сити за Торес бараат речиси 70.000.000 евра.

Лајпциг нема да го продадат Олмо за помалку од 75.000.000 евра. Ситуацијата околу Олмо внимателно ја следат и во Динамо Загреб. Од овој клуб Шпанецот за 22.000.000 евра се пресели во Германија.

Динамо, според договорот со Лајпциг, од евентуалниот трансфер ќе добие 20 отсто.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

(Видео) Пристигнаа останките од трагично загинатите во автобуската несреќа

На Меѓународниот аеродром во Скопје пристигнаа двата авиони со останките од трагично загинатите патници во автобуската несреќа во Бугарија. Полетувањето...

Забава2 часа

Алек Болдвин навестува крај на кариерата по фаталното пукање

Алек Болдвин откри дека неговата актерска кариера најверојатно е завршена по фаталниот инцидент во кој загина снимателката Халина Хачинс на...

Свет2 часа

По Шаленберг, оставка најави и министерот за финансии на Австрија

Австрискиот министер за финансии, Гернот Блимел, најави оставка. Неговата оставка следи откако лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан...

Свет3 часа

Стапија на сила санкциите на САД, ЕУ, Британија и Канада кон Белорусија

САД, Европската Унија, Велика Британија и Канада воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица. САД воведоа ограничувања за...

Свет13 часа

Омикрон има способност да избегне имунитет од претходна инфекција со коронавирус, предупредуваат научници

Омикрон има значителна способност да избегне имунитет од претходна инфекција со ковид, покажува првата вистинска студија во светот за ефектот...

Европа16 часа

Британија со речиси 54 илјади нови случаи во еден ден, највисока бројка по Европското фудбалско првенство

Велика Британија забележа 53.945 нови случаи на коронавирус – највисока дневна бројка од средината на јули по Европското фудбалско првенство....

Регион16 часа

Бугарските истражители: Познати причините за пожарот во автобусот во кој загинаа 45 луѓе

Познати се причините за пожарот во автобусот што се запали на автопатот „Струма“ во Бугарија. Ова го соопштија обвинителот Бисер...

Свет17 часа

Maж облечен како нинџа со меч нападна две полицајки во Франција

Маж облечен како нинџа нападнал со меч и повредил две полицајки во францускиот град Шербур, а досегашните податоци не укажуваат...

Македонија20 часа

333 нови случаи на Ковид-19 и 16 починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на...

Европа23 часа

Курц се повлекува од политиката: Не сум ниту светец, ниту злосторник

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и најави...

Економија24 часа

Цената на кесите да се зголемува постепено, примената на законот да се одложи, бараат стопанските комори

Заштитата на животната средина и одржливо располагање со ресурсите е важен општествен приоритет, но за оваа цел да биде реализирана...

Македонија1 ден

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа1 ден

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Македонија1 ден

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви...

Свет1 ден

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно,...

Македонија2 дена

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Македонија2 дена

(Видео) Имаме напредок, рече Гаши по средбата со Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на Алтернативата, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на...

Македонија2 дена

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања,...

Свет2 дена

СЗО со прва проценка за омикрон – заразените се со благи симптоми

Раните индикации сугерираат дека повеќето случаи на омикрон имаат благи симптоми, изјави претставник на Светската здравствена организација. Зборувајќи во име...

Македонија2 дена

Владата предлага да се продолжи кризната состојба за уште 6 месеци

Владата го утврди текстот на предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба во снабдувањето со...

Досие