Контакт

Спорт

Интер-Јуве ќе постави рекорд за најскап меч во историјата на Серија А

Објавено пред

Неделното „Дерби Д’Италија“ меѓу Интер и Јувентус на „Сан Сиро“ најверојатно ќе стане најбогатиот меч во историјата на Серија А, јавуваат италијанските медиуми.

Според „Ла газета дело спорт“, стадионот ќе биде целосно пополнет, со 75.000 продадени билети, што значи дека само од билетите ќе се заработи 6.5 милиони евра, што дефинитивно е рекорд на тимот.

Весникот исто така објаснува дека на трибините ќе има над 100 нациионалности, бидејќи над 20 отсто од билетите се купени од странство. Покрај тоа, дербито ќе го пренесуваат на 40 ТВ-мрежи во над 200 земји.

Јувентус, кој последната декада имаше апсолутна доминација во Италија, пристигнува во Милано со нов тренер (Маурицио Сари) против „новиот“ Интер на Антонио Конте, кој има совршени шест победи во првите шест кола од шампионатот.

Спорт

Лејкерс ги декласираа Вориорс, СА го решија Хјустон (Видео)

Објавено пред

Кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс убедливо ги поразија Голден стејт Вориорс во претсезоната. Лејкерс, предводени од Леброн Џејмс славеа со 126:93. Вориорс беа без својот најдобар играч Стеф Кари, додека Клеј Томпсон отсуствува поради повреда. Изминатата ноќ дербито на Тексас им припадна на кошаркарите на Сан Антонио Спарс.

Лос Анџелес Лејкерс во првото полувреме стекнаа недостижна предност против Вориорс. По првата четвртина водеа 26:11, а во финишот на вториот период имаа 70:39.

Леброн Џејмс забележа 18 поени и 11 асистенции, 18 поени постигна и Ејвери Бредли, а Кевин Кук против својот поранешен клуб постигна 16 поени. Вориорс беа предводени од Дианџело Расел (23 поени).

Сан Антонио Спарс ги победија Хјустон Рокетс со 128:114. Двоцифрен број на поени кај Спарс постигнаа Ламаркус Олдриџ (22) и Дижонте Мареј (20). Ракетите ги предводеше Џејмс Харден со 40 поени, 10 скока и 7 асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Ел Класико“ ќе се игра на 18 декември?

Објавено пред

Барселона наредната сабота (26 октомври) треба да го пречека Реал Мадрид, но како стојат работите тој ден нема да се игра „Ел Калсико“.

Протестите во Барселона што веќе три дена се одржуваат во Барселона поради изрекувањето на судските пресуди за Каталонските лидери го парализираат градот. Се претпоставува дека гостувањето на Реал само ќе ги зголеми тензиите.

Предлогот првото сезонско „Ел Класико“ да се одигра во Мадрид, а во вториот дел од сезоната на 1 март наредната година Барселона да биде домаќин го одбија двата клуб.

Ла Лига, Фудбалскиот сојуз на Шпанија, па дури и шпанската влада не сакаат дербито да биде одиграно на 26 октомври во Барселона.

Компромисно решение кое нема да г задоволи двете страни предложиле од натпреварувачката комисија на Фудбалскиот сојуз на Шпанија. Решението е дербито да биде одложено и да се игра на 18 декември.

Ла Лига не се задоволни од предлогот „Ел Класико“ да се игра в среда, но тоа е така бидејќи друг слободен термин нема.

Клубовите имаат пренатрупан распоред, а 18 декември е слободен термин кога ќе се играат и натпреварите од првото коло во Купот на Кралот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Починал боксерот Патрик Деј

Објавено пред

Американскиот боксер Патрик Деј почина четири дена по борбата со сонародникот Чарлс Конвел во Чикаго.

Деј доживеал тешки повреди на главата, поради што бил во кома. Тој бил нокаутиран од десетата рунда. Веднаш по борбата на носилки бил однесен од салата и префрлен во најблиската болница.

Промотерот Лу Дибела потврдил дека Деј починал во средата опкружен со членовите на семејството, блиските пријатели и членовите на својот тим.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа43 минути

Лаура Ковеси стана главен обвинител на ЕУ – ќе се бори против измами

Поранешната шефица на романската Дирекција за борбата против корупцијата, Лаура Кодрута Ковеси ќе биде главен обвинител на Европската унија за...

Регион2 часа

Сараево: Малолетничка го убила новороденчето со помош на мајка си

Припадници на сараевската полиција уапсија малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а ја уапсиле и нејзината мајка под...

Свет2 часа

Турција нема да прогласи прекин на огнот на северот на Сирија

Турција нема да прогласи прекин на огнот во северна Сирија и нема да преговара со курдските борци, рече портпаролот на...

Европа2 часа

(Видео) Немири во Барселона, протестите не стивнуваат

Нови немири се случија синоќа во Барселона, кога се судрија демонстрантите и полицијата на третиот ден од протестите против пресудите...

Македонија12 часа

Заев и Туск очекуваат да се изнајде решение за почеток на преговорите

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу премиерот, Зоран Заев и претседателот на...

Македонија14 часа

(Видео) Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана

По завршувањето на француско-германскиот совет на министри одржан во Тулуз, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел одржаа...

Македонија16 часа

(Видео) Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува...

Европа18 часа

Карл Билд: Ветото на Франција би значело колапс за кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Шведскиот политичар Карл Билд на „Твитер“ порача дека ЕУ се соочува со можноста за пропаѓање на целиот нејзин кредибилитет на...

Македонија19 часа

АВМУ: Досега не е побарана промена на сопственоста на „1ТВ“

„1ТВ“ досега нема побарано да се изврши промена на сопственоста, соопшти Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги. Од таму појаснуваат...

Македонија20 часа

Велика Британија го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Велика Британија денеска го ратификува протоколот за полноправно членство на Северна Македонија во НАТО. Британскиот министер за надворешни работи, Доминик...

Македонија21 час

Заев: Ако нема одлука за датум, Владата може да падне

Понатамошно одлагање за добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на Владата, рекол премирот...

Македонија21 час

Прогласени пет нови природни реткости – меѓу нив и Чинарот во Охрид

Министерот за животна средина и просторно планирање донесе решение за прогласување 5 нови природни реткости: Киселичката пештера, Чинарот во Охрид,...

Свет22 часа

(Видео) Кара: Додека не го исчистиме регионот од терористи, акцијата во Сирија нема да престане

Операцијата „Извор на мирот“ на Турција во Сирија ќе продолжи сè до расчистување на регионот од терористи. Досега се убиени...

Регион23 часа

Малолетник украл автобус и ги развезувал патниците низ Белград

Младо момче, според неофицијални информации малолетник, за време на такси-блокадата во Белград, украл автобус на линијата 59, кој го држи...

Македонија23 часа

Јанакиески: Не можам да бидам вработен, една година сум во притвор

На повторниот нов почеток на судењето за предметот „Насилство во Општина Центар“, судијата Душан Јосифов им го утврдуваше идентитетот на...

Свет1 ден

Ким Џонг-ун јавајќи бел коњ се искачи на корејската света планина

Водачот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, вети дека ќе ги совлада меѓународните санкции за кои рече дека донеле многу тешкотии...

Свет1 ден

Ердоган го одби повикот на САД за примирје

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, го одби повикот на САД за итен прекин на огнот во северна Сирија. Ова следува...

Свет1 ден

Семејство во Холандија живеело 9 години во подрум чекајќи го крајот на светот

Во подрумот на куќа во Руинерволд, Холандија, е пронајдено семејство што таму живеело изминативе девет години чекајќи го крајот на...

Регион1 ден

Полицијата во Словенија во воз пронајде 13 килограми хероин вреден над милион евра

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз што патувал од Турција за Австрија, што е...

Европа1 ден

САД ги повикаа каталонските демонстранти на умереност

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на умереност во реакцијата на судската пресуда за политичарите што организираа референдум за...

Досие