Контакт

Спорт

Интер подготвиле богат договор за Лаутаро

Објавено пред

Челниците на Интер договориле средба со менаџерот на Лаутаро Мартинез, на која ќе треба да договорат продолжување на соработката, пренесуваат италијанските медиуми. Според овие извори, преговорите ќе започнат во текот на репрезентативната пауза.

Договорот на Лаутаро со Интер истекува во јуни 2023 година, клупските челници подготвиле богата понуда за да го задржат на „Џузепе Меаца“.

Лаутаро Мартинез речиси две години се поврзува со трансфер во Барселона. Клубот од „Ноу Камп“ не крие дека е заинтересиран за Аргентинецот, меѓутоа нема пари да ја плати откупната клаузула.

Лаутаро од почетокот на сезоната има постигнато четири гола во сите натпреварувања.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кризата на Реал ќе заврши со смена на Зидан

Објавено пред

Реал Мадрид синоќа го доживеа петтиот пораз во 16 натпревар од почетокот на сезоната. Поразот од Шахтјор (2:0), во Лигата на шампионите, сериозно ја доведува во прашање иднината на Зинедин Зидан на клупата на Реал.

Реал и во октомври имаше два порази по ред, од Кадиз и Шахтјор, но тогаш Зидан успеа да го згасне „пожарот“ со триумфот над Барселона на „Ноу Камп“.

Прашање е дали сега ќе успее да се извади, бидејќи за поразите од Алавес и Шахтјор, ќе треба да се вади против Севилја, Борусија Менхенгладбах и Атлетико Мадрид.

ЗЗодан по мечот во Киев, одговорајќи на новинарско прашање, рекол дека нема да поднесе оставка и дека ќе најде сили заедно со играчите да го надминат тешкиот период.

Од друга, шпанските медиуми, тврдат дека претседателот Флорентино Перез веќе тргнал во потрага по неговиот наследник. Тие шпекулираат со две имиња, Маурисио Покетино и Раул Гонзалес.

Покетино е без работа од 19.декември минатата година, кога доби отказ во Тотенхем. Речиси цела година тој се поврзува со Манчестер јунајтед, но според „Мундо Депортиво“ нема да биде изненадување доколку тој пристигне во Мадрид.

Покетино се поврзуваше со Реал и кон крајот на 2016 година, кога отказ доби рафа Бенитез, но тогаш Перез не сакаше да го плати неговото обесштетување.

Раул е легенда на Реал, а во моментов е тренер на вториот тим. За многумина тој е проектиран за во иднина да го преземе најтрофејниот клуб во Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Дресот на Марадона од Мексико не е на продажба“

Објавено пред

Поранешниот англиски фудбалер Стив Хоџ рекол дека дресот на Диего Марадона од четврт-финалето на СП во Мексико, во 1986 година, во кое играа Англија и Аргентина, не е на продажба.

По завршувањето на тој натпревар, Хоџ го добил дресот на Марадона. Тој дрес е изложен во Националниот фудбалски музеј во Манчестер, но негов сопственик е Хоџ.

„Тој дрес го имам 34 години и никогаш не сум се обидел да го продадам. Има голема сентиментална вредност“, изјавил Хоџ за Би-би-си.

„Луѓето не престанаа да тропаат на мојата врата, телефонот не престанува за ѕвони. Имаше информација дека сакам еден или два милиони долари за тој дрес, дека сакам да заработам…Дресот не е на продажба. Не се обидувам да го продадам“, дополнил Хоџ.

Хоџ е играчот кој ја одби топката кон својот голман, кога Марадона го постигна првиот гол, познат како Божја рака, а беше и еден од играчите кои Марадона ги претрча кога го постигна „голот на векот“.

„Тој натпревар никогаш нема да биде заборавен. Никогаш не го обвинував поради тоа што играше со рака. Ниту еднаш…“, истакнал Хоџ.

Диего Марадона почина на 25 ноември.

Прикажи повеќе...

Спорт

Брегзит – Проблем за Премиер лигата

Објавено пред

Велика Британија повеќе не е дел од Европската Унија (ЕУ) и тоа ќе влијае и врз спортот. Како што пренесуваат британските медиуми, тимовите од Премиер лигата се соочуваат со нови проблеми поради брегзитот.

Тоа што  Велика Британија повеќе не е дел од ЕУ значи дека фудбалерите кои не се Британци ќе мора да имаат работна дозвола.

На пример, ниту еден француски фудбалер во Премиер лигата во последните две години нема одиграно 30 отсто од натпреварите на репрезентацијата. Тоа значи дека тие не би добиле работна дозвола.

Ова најмногу ќе го почувствуваат клубовите од Премиер лигата во кои играат голем број странски фудбалери. Исто така, на клубовите ќе им бидат забранети трансферите на фудбалерите помлади од 18 години, кои не се Британци.

Клубовите ќе можат да реализираат најмногу три трансфери на играчи помлади од 21 година, во еден трансфер-период.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет59 минути

Во САД повеќе од 2.500 починати од коронавирус за 24 часа

Соединетите Американски Држави во вторникот потврдија повеќе од 2.500 смртни случаи за 24 часа, што е најголем број смртни случаи...

Свет2 часа

Велика Британија ја одобри вакцината против коронавирус на „Фајзер“

Велика Британија е првата западна земја што одобри вакцина против коронавирус од производителот „Фајзер“. Британскиот регулатор, МХРА, вели дека вакцината,...

Свет2 часа

Американскиот секретар за правда: Нема докази за изборна измама

Американскиот секретар за правда, Вилијам Бар, рече дека Секретаријатот за правда не нашол докази за широко распространета изборна измама што...

Свет2 часа

Макрон: Вакцинацијата во Франција ќе почне во јануари

Францускиот претседател, Емануел Макрон, синоќа изјави дека програмата за вакцинација на коронавирус најверојатно ќе се активира на почетокот на јануари...

Македонија15 часа

Регистрирани 1.069 новозаразени, 1.242 оздравени и 29 починати лица од коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.012 тестирања, а регистрирани се 1.069 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-489,...

Македонија15 часа

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести дека скијачките центри може да работат во согласност со соодветен протокол,...

Македонија16 часа

Владата предлага продолжување на кризната состојба до јуни

Владата ќе достави до Собранието предлог за продолжување на кризната состојба до јуни в година. Владата на денешната седница го...

Топ18 часа

Украден паричник од покојник во ковид-центар во Скопје

Украден е паричник од маж што починал во ковид-центарот на комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот вчера во полицијата го пријавил...

Македонија18 часа

Бучковски назначен за специјален претставник на Владата за Бугарија

Владо Бучковски е именуван за специјален претставник на македонската Влада за Бугарија. Поранешниот премиер е именуван на оваа позиција на...

Македонија20 часа

ЗНМ, ССНМ и СЕММ на средба со Филипче: Нема забрана за снимање, новинарите да продолжат непречено со својата работа

На барање на министерот за здравство, Венко Филипче, денеска се одржа состанок со претставници на Здружението на новинари на Македонија...

Македонија20 часа

(Видео) Мицкоски: Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци

„Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци и затоа навистина овој пат треба да...

Регион20 часа

Србија воведе нови мерки – угостителските објекти и продавниците ќе работат до 17 часот, за викенд ќе бидат затворени

Србија воведе нови мерки кои треба да бидат усвоени од Владата в четврток и да стапат на сила в петок....

Македонија20 часа

УКИМ: Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата

Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата, сметаат од Универзитетот...

Македонија21 час

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 846 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 846 пациенти позитивни и...

Македонија23 часа

Волонтерите од Воено-медицинскиот центар и студентите од шеста година се вклучија во работата на ковид-центрите

Лекарите и медицинските сестри од Воено-медицинскиот центар (ВМЦ) и студентите кои се на шеста година студии на Медицинскиот факултет во...

Регион24 часа

Катимерини: Спорот меѓу Скопје и Софија ќе се пренесе во НАТО

Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската Унија со Северна Македонија ризикува да создаде уште една...

Македонија1 ден

Почина заменик-градоначалникот на Скопје, Енвер Малиќи

Енвер Малиќи, заменик-градоначалникот на Град Скопје, починал денеска во болницата „Систина“, откако беше хоспитализиран поради низа здравствени проблеми, а беше...

Свет1 ден

„Модерна“ бара од САД и ЕУ да ја одобрат нејзината вакцина

Фармацевтската компанија „Модерна“ побара од регулаторите на САД и Европа да ја дозволат употребата на нејзината вакцина против коронавирус. Компанијата...

Свет1 ден

Азар: Првите вакцини против коронавирус во САД ќе стигнат пред Божиќ

Првите две вакцини против новиот коронавирус би можеле да им бидат достапни на Американците пред Божиќ, изјави американскиот министер за...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Кина од почетокот криела податоци за коронавирусот, покажувала помали бројки

Си-ен-ен објави ексклузивни документи за кои наведува дека покажуваат значајни пропусти од страна на Кина на почетокот на епидемијата на...

Досие