Контакт

Спорт

Интер, сепак, нема да го менува името Интернационале!

Објавено пред

Иако „Ла газета дело спорт“ и „Ил кориере дела сера“ денеска објавија дека Интер ќе го менува името и грбот на клубот во март, од „нераѕурите“ преку ривалскиот весник „Ла република“ доаѓа демант и посочува дека бизнис-името на клубот ќе остане „ FC Internazionale Milano“, додека Интер Милано ќе се користи само за промоција на новиот грб.

„Ниту кинеските сопственици на Интер, ниту менаџерскиот тим, има било каква намера да го менува историското име на компанијата. Името на клубот сигурно останува Интернационале Милано, и тоа никогаш не било ставено како предлог“, вели изворот на Интер за весникот.

Интер ќе го промовира новиот грб на клубот со маркетинг кампања која е планирана долго време, и не е јасно дали ќе почне во март.

Интер(национале) од март ќе има ново име и грб©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

НБА нема да ги приморува кошаркарите да се вакцинираат

Објавено пред

Комесарот на НБА лигата, Адам Силвер вели дека тие нема да поставуваат услов за вакцинирање за КОВИД-19, но додава дека верува дека повеќето кошаркари на крајот ќе се решат да го направат тоа.

„Во  бројките на вакцинираните во САД и во однос на јавното мислење, гледаме дека луѓето се навикнуваат на идејата на вакцина. Мислам дека откако десетина милиони луѓе добија вакцина, скептиците ќе се убедат на ефикасноста на вакцините. Сметам дека повеќето кошаркари на крајот ќе решат да добијат вакцина. На крајот, тоа е нивна лична одлука, бидејќи ние нема да приморуваме никого“, вели Силвер.

Според здравствените протоколи на НБА лигата, кошаркарите мораат да се тестираат до трипати дневно и мораат да одат во карантин ако биле во близок контак со некој кој бил позитивен. Тоа двапати му се случи на ѕвездата на Бруклин нетс, Кевин Дурент. Доклку добил вакцина, тој немаше да мора да оди во карантин.

„Покрај здравствените придобивки за нивното семејство, мислам дека треба да се вакцинираат. На пример, сега има препорака дека ако си вакциниран, не мораш во карантин по близок контакт. Многу наши играчи мораа да паузираат и покрај тоа што имаа негативни тестови“, додава Силвер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фергусон: Се плашев дека веќе нема да можам да зборувам

Објавено пред

Легендарниот менаџер на Манчестер јунајтед, Сер Алекс Фергусон признава дека се плашел дека ќе го загуби сеќавањето и гласот откако доби мозочен удар во 2018 година.

79-годишниот Шкотланѓанец, кој сигурно е еден од најголемите фудбалски тренери во историјата, мораше да оди на операција и помина неколку дена во болницата во Салфорд по болеста.

„Една од првите работи кои ги кажав денот по операцијата кога моето семејство дојде да ме види, беше за моето сеќавање. Преживеав со сите прекрасни сеќавања на мојот живот. Следната недела го загубив гласот. Не можев да кажам ништо и тоа беше ужасно. Работите ми поминуваа низ умот – дали ќе ми се врати сеќавањето? Дали повторно ќе можам да зборувам?“, вели Фергусон.

Тој објаснува дека по работа со лекарите, гласот му се вратил по 10 дена.

„Терапевтот за говор дојде и ми кажа да ги запишам сите членови на семејството , на мојот фудбалски тим. Таа ме прашуваше прашања за животни, риби, птици.. На крајот, по 10 дена ми се врати гласот. Кога поминав ни тоа, сфатив дека сеќавањата ми се тука“, објаснува Ферги.

Алекс Фергусон беше менаџер на Манчестер јунајтед од 1986 до 2013 година, освојувајќи 13 титули од Премиер лигата, 5 ФА купа и две титули од Лигата на шампионите. Во 1999 година беше прогласен за витез од кралицата Елизабета Втора, откако Јунајтед освоија тројна титула (ЛШ, Премиер лига и ФА куп).

Прикажи повеќе...

Спорт

Гвардиола: Мора да го почитувате Сити, бидејќи ние секогаш се бориме за титула

Објавено пред

Пеп Гвардиола вели дека Манчестер сити заслужиле почит како врвен клуб поради тоа што постојано се борат за титулата во Премиер лигата, за разлика од другите големи англиски клубови кои честопати не влегуваат ниту во Лигата на шампионите.

Сити може да направи голем чекор до трета титула од Премиер лигата во последните четири години доколку во градското дерби го совладаат второпласираниот Манчестер јунајтед, а веќе се во финалето на Карабао купот, во четврт-финалето на ФА купот и имаат 2:0 предност од првиот меч од осминафиналето на Лигата на шампионите против Борусија Менхенгладбах.

„Најубава работа која ја направи клубов во последната деценија е што секогаш кога ја освојувавме титулата, следната сезона повторно бевме во борба за титула. Најниска позиција по освојување на титулата беше второ место. Ако ги погледнете другите шампиони, тие се борат за место во топ 4 и тоа покажува дека ние ја имаме постојаноста цело време. Не е важно во кое натпреварување, ние одиме на победа и само на победа. Една титула се освојува, но кога си постојано во борба за титулата, цела деценија, тоа е нешто што носи гордост. Затоа сме врвен клуб“, вели Гвардиола.

Ова доаѓа откако минатогодишиот шампион Ливерпул е на седмото место во Премиер лигата и ги очекува битка за пласман во ЛШ. Челси во 2017/18 и 2015/16, Лестер во 2016/17 и Манчестер јунајтед во 2013/14 не успеаја да влезат во топ 4 една година откако ја освоија титулата. Сити, пак, се единствениот клуб во 12 години кој освои две титули во низа (2017/18 и 2018/19) и влегоа во ЛШ 10 сезони во низа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22 часот и 43 минути бил почувствуван од...

Свет3 часа

Папата пристигна во Мосул

Папата Франциско денеска пристигна во ирачкиот град Мосул, каде ќе се моли во разурнатите цркви, кои беа уништени од терористичката...

Македонија3 часа

Денеска пристигнува првата пратка од руските вакцини

Денеска на Скопскиот аеродром треба да пристигне правата пратка од вакцини против Ковид-19 „Спутник В“, што Владата ги купи од...

Свет3 часа

Откриен нов „застрашувачки“ сој: високозаразен и ја намалува ефикасноста на вакцините

Научниците во американската држава Орегон открија нов многу заразен вид на ковид, кој првпат се појави во Велика Британија. Сепак,...

Свет15 часа

Русија во разговори со СЗО за итна употреба на вакцината „спутник В“

Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко денеска разговараше со генералниот директор на СЗО за барањето на Русија за итно одобрување...

Македонија17 часа

Мицкоски од инфективна: Ќе се спасите од мене само ако не се разбудам утре

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи од инфективната клиника, каде се лекува од коронавирус. Тој порача дека овој ден...

Топ19 часа

Загина градежен работник во Гевгелија паѓајќи од скеле

Градежен работник од Богданци паднал од скеле и починал на лице место, додека работел на објект во изградба во Гевгелија....

Македонија20 часа

Тодоров: Мицкоски не само што е пречка за обединување на ВМРО, туку е пречка и за обединување на македонскиот народ

Поранешниот министер за здравство Никола Тодоров се обрати до членството на ВМРО-ДПМНЕ и повика на обединување. „ Почитувани граѓани, почитувани...

Македонија1 ден

Вакцинацијата со руската вакцина во Македонија ќе почне в среда

Вакцинацијата со руската вакцина „спутник в“ во Македонија ќе почне в среда, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Вакцините ќе...

Македонија1 ден

(Видео) Ѓорчев: Кенија, Руанда, Судан, Гамбија и Сенегал набавија вакцини, фијаско на Заев и Филипче

Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ ги обвини премиерот Зоран Заев и министерот за здравство, Венко Филипче, за фијаско со набавката на...

Топ1 ден

Во Тетово приведен наркодилер баран од германската полиција

Полицијата во Тетово приведе 30-годишен наркодилер по кого Интерпол Германија има распишано потерница. Според информациите на МВР, вчера полициски службеници...

Македонија1 ден

Затворена чајџилница во Гостивар, приведен сопственикот

Полицијата затекна 11 гости во чајџилница во Гостивар, после 21 часот. Сопственикот е приведен и против него ќе биде поднесена...

Регион1 ден

Делумно затворање во Србија – угостителските објекти и продавниците нема да работат цел викенд

Од денес напладне во 12 часот до понеделник во 6 часот наутро во Србија ќе се применуваат нови мерки на...

Свет2 дена

СЗО: Целосниот извештај за потеклото на Ковид-19 на крај на март

Светската здравствена организација се откажа од плановите за објавување на првите резултати од истрагата за потеклото на коронавирусот во Кина...

Европа2 дена

Состојбата во Чешка критична, дел од пациентите се испраќаат во други земји

Чешка побара од Германија, Швајцарија и Полска да примат десетици пациенти заразени од Ковид-19, бидејќи состојбата во чешките болници е...

Македонија2 дена

Убиецот на Мартин Нешкоски од Бугарија спроведен во затворот „Идризово“

За помалку од месец по апсењето, Бугарија го екстрадира специјалецот Игор Спасов, убиецот на Мартин Нешкоски. Пред 25 дена тој...

Македонија2 дена

Руската вакцина ќе пристигне во Македонија оваа недела

Премиерот Зоран Заев соопшти дека, најверојатно, првите 3.000 вакцини „спутник в“ ќе пристигнат во земјата в недела. „Еве, јас знам...

Македонија2 дена

Медицинска сестра од Ортопедија за операција барала 300 евра, бонбониера и пијалак, во полиција ја пријавиле доктори

Медицинска сестра од Клиниката за ортопедија е обвинета дека за операција барала и добила 300 евра, бонбониера и пијалак. Во...

Топ2 дена

Прекината свадба во Тетово, притворен сопственикот на угостителскиот објект

Полицијата вчера прекинала свадба со 110 гости угостителски објект во Тетово. Приведен е сопственикот на угостителскиот објект. „По претходна пријава,...

Топ2 дена

Познат идентитетот на убиените во Топанско Поле

МВР со детали за пукањето ноќеска во скопската населба Топанско Поле. Како што се наведува, убиени се лицата А. Б....

Досие