Контакт

Спорт

Интервју на Роналдо од 2019 година: Заслужувам да имам најмногу „Златни топки“

Објавено пред

Кристијано Роналдо првпат од 2010 година не заврши меѓу првите тројца во изборот за „Златната топка“ на „Франс фудбал“. Наградата седми пат во кариерата ја освои Лионел Меси, а Роналдо во изборот заврши на шестото место.

Ден пред доделувањето на наградите Роналдо се огласи да го демантира уредникот на „Франс фудбал“, Паскал Фере, кој откри дека најголемата амбиција на Португалецот е да има повеќе „Златни топки“ од Меси.

Денес, некој ја ископа изјавата на Роналдо од 2019 година, во која тој открива дека мора да има повеќе „Златни топки“ од Аргентинецот. Роналдо ова го изјавил во интервју што го направи новинарот Пирс Морган.

„Кој рекорд најмногу би сакал да го имам? Би сакал да имам најмногу ‘Златни топки’ во историјата на фудбалот. Тоа го сакам, мислам дека и го заслужувам. Меси е одличен човек и фудбалер, но мислам дека морам да има шест, седум или осум ‘Златни топки’“, изјавил Роналдо и дополнил.

„Ние не сме пријатели, но оваа сцена ја делиме 15 години. Имам добар однос со него, знам дека тој нѐ турка да бидам подобар играч. Тој е најдобриот фубалер против кого сум играл“.

Роналдо: Шефот на „Франс фудбал“ е лажго!©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Трип-дабл на Дончиќ, блесок на Нуркиќ, Лејкерси ја победија Јута

Објавено пред

Лука Дончиќ со трипл-дабл, го предводеше Далас до минималната победа над Оклахома 104:102. Изминатата ноќ, блесна и Јусуф Нуркиќ со монструозен дабл-дабл, во победата на Портланд над Орландо 98:88. Поентерски блесна Девин Букер. Бекот на Финикс Санс, на Сан Антонио им испорача 48 поени.

Далас ја продолжија победничката низа и покрај тоа што се изнамачија во дуелот сон еден од најлошите тимови во лигата. На крајот славеа со два поени разлика. Дончиќ го предводеше тимот со 20 поени, 11 скокови и 12 асистенции.

Репрезентативецот на Босна и Херцеговина, Јусуф Нуркиќ, го одигра најдобриот меч оваа сезона. Во Орландо, Портланд победија 98:88, а Нуркиќ имаше чинок од 22 поени и 21 скок.

Лидерот во лигата, Финис Санс победи во Сан Антонио со 121:107. Спарс немаа решение за Девин Букер кој им уфрли 48 поени.

Во дербито, ЛА Лејкерс славеа во дуелот со Јута Џез 101:95.Лејкерси, одиграа речиси совршена одбрана во последната четвртина, во која влегоа со минус од шест поени. Леброн Џејмс ги предводеше Лејкерси со 25 поени, кај Јута Руди Гобер имаше 17 поени и 16 скока.

Прикажи повеќе...

Спорт

Медведев без проблеми го мина првото коло

Објавено пред

Рускиот тенисер Данил Медведев успешно го започна настапот на Австралија опен. Медведев, во првото коло, со максимален резултата го победи Швајцарецот Хенри Лаксонен.

Медведев за еден час и 57 минути забележа победа 6/1, 6/4, 7/6.

Вториот носител, во првиот сет два пати му го одзеде сервисот на противникот и лесно го реши овој период од мечот. Во вториот, направи еден брејк, во петтиот гем и го освои вториот сет.

Лаксонен голем отпор пружи во третиот сет, но не успеа да му се спротивстави на фаворитот во тај-брејкот.

Медведев во второто коло ќе игра против Ник Кирјос или Лијам Броди.

Прикажи повеќе...

Спорт

Осмиот носител се повлече од АО

Објавено пред

Каспер Руд, осмиот носител на Австралија опен, се повлече од турнирот. Норвежанецот, во неделата на тренингот, го повредил скочниот зглоб.

Руд е еден од играчите кои ја обележаа минатата година. Во 2021, тој забележа 50 победи, освои пет трофеи.

На неговото место ќе игра лаки лузерот, Роман Сафјулин. Рускиот тенисер е петтиот лаки лузер кој влезе на турнирот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија50 минути

Со сертификат за вакцинација или прележана болест, Македонците ќе можат да влезат во Бугарија

Од 20 Јануари, Македонските државјани ќе можат да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу Министерствата за надворешни работи на...

Свет1 час

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг, ја прикажуваат земјата...

Македонија2 часа

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во Општина...

Македонија11 час

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија14 часа

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија17 часа

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија19 часа

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија21 час

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше...

Македонија22 часа

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Економија22 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Свет22 часа

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Спорт23 часа

Само вакцинираните ќе може да настапат на „Ролан Гарос“

Професионалните спортисти ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот доколку сакаат да учествуваат на спортските натпревари во Франција. Ова се...

Македонија23 часа

(Видео) Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски, денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување,...

Регион23 часа

Од денеска сите Грци постари од 60 години мора да се вакцинираат или ќе платат казна

Во Грција од денеска стапуваат во сила мерките за изрекување казни за лица над 60 години што не се вакцинирани...

Свет24 часа

Научниците утврдија зошто некој природно подобро се бори со вирусот

Утврдено е дека една третина од луѓето во Европа може полесно да се борат со инфекцијата со коронавирус. Идентификуван е...

Свет1 ден

Aвстриска министерка со босанско потекло осомничена за плагијат

Познатиот ловец на плагијати Стефан Вебер најде нова жртва во австриската политика – министерката за правда Алма Задиќ, кој тврди...

Свет1 ден

Вонредна состојба во повеќе американски држави – најави за невреме и поплави

Снежна бура донесе снег и мраз во делови од САД и Канада. Откажани се илјадници летови, а електричната енергија е...

Македонија1 ден

Собранието го изгласа новиот состав на Владата

Со 62 гласаа „за“, 46 „против“ и без возджани Собранието го избра новиот состав на Владата. Нов премиер ќе биде...

Македонија2 дена

Петков: Не постои македонско малцинство во Бугарија

Никогаш јас или други членови на бугарската влада немаат разговарано со амбасадата на САД во Бугарија за признавање на т.н....

Македонија2 дена

1.348 нови случаи на Ковид-19 и осуммина починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.141 тестови, а регистрирани се 1.348 нови случаи на...

Досие