Контакт

Спорт

Исфрлете го Иран од СП, пуштете ја Украина на нивно место!

Објавено пред

Генералниот директор на Шахтјор Доњецк, Сергеј Палкин сака Украина да го замени Иран на Светското првенство во Катар по тврдењата на Иран ја снабдува Русија со дронови за војната во Украина.

dobivaj vesti na viber

Украинскиот претседател Володимир Зеленски тврдеше дека седум ирански дронови се срушени од Украинците, додека од САД велат дека Иран има испратено воени експерти на Крим. Палкин вели дека ова е доволна причина Иран да биде исфрлен од Мундијалот.

„Додека иранското лидерство ќе се забавува гледајќи ја својата репрезентација на Светското првенство, Украинците ќе бидат убивани од ирански дронови и ракети. Повеќе од 250 такви дронови ги нападнаа мирните градови на Украина. Шахтјор бара од ФИФА и од интернационалната заедница да ја исфрли иранската репрезентација од Светското првенство за диектното учество во тероризам во Украина. Ослободеното место ќе се пополни од украинската репрезентација, која покажа дека е вредна за настап н СП. Оваа одлука е историски и спортски оправдана. Не треба да се повторат грешките од СП во 2018 во Русија, кога се криеја зад празната теза дека спортот е неполитичен. Учеството на терористи на СП е политика. Време е да се стави крај на таа политика“, се вели во објавата на Шахтјор.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Панчев му даде поддршка на Пикси: Србија не треба да го менува селекторот

Објавено пред

Најдобриот македонски фудбалер за изминатиот век, Дарко Панчев, му изрази поддршка на селекторот на Србија, Драган Стојковиќ, по елиминацијата во групната фаза на Светското првенство. Тој вели дека неговиот некогаш соиграч од Црвена Звезда и голем пријател, Пикси, мора да остане на кормилото на Србија.

dobivaj vesti na viber

Сепак, и тој го дели ставот дека селекцијата на северниот сосед забележа неуспех на Мундијалот во Катар.

„Неуспех на Србија? Да, неуспех. А сепак, јас не сум од оние кои гледаат на се црно, овој српски тим не заслужува премногу критики. Велам, тимот, мислам и на стручниот тим и на играчите. Да не заборавиме дека во последните две години постигнаа забележителни резултати, се играше добро, имаше натпревари кога се играше фантастична и како може да се зборува и пишува за тоа дека ниту професијата ниту играчите немаат поим?! Во секој случај, нешто се случи во Катар, се вклучија проблеми, Пикси наведува дека имало многу повреди и дека поради тоа поединци не можеле да го дадат својот максимум, верувам, секако, и повторно, ова е за анализа, се поставува прашањето: зошто не играа тие што беа 100 проценти подготвени. Но, никако да фрламе дрвја и камења по тимот, по работата на тимот… Всушност, неопходна е промена, се работи за промена на балканскиот менталитет“, изјави Панчев за „Спорт клуб“.

Панчев му даде поддршка на селекторот Стојковиќ, посочувајќи дека е неопходно заедно со него да се создаде систем.

„Дали ќе се менува селектор секоја втора година? Пикси мора да остане на чело уште најмалку четири-пет години и да го задржи постоечкиот кадар, континуитетот е услов за постигнување успех. Да се потсетиме на смената на Славољуб Муслин, човекот со Србија, се пласираше на Светското првенство во Русија, а потоа беше сменет, кога се насмеа цела Европа. Ќе повторам, Пикси заслужува доверба за нови радости на фудбалската репрезентација на Србија, поправете се и запишете се во историјата“, истакна Панчев.

Прикажи повеќе...

Спорт

Калин Ивановски со најдобар АТП ранкинг во кариерата

Објавено пред

Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски го има најновиот ранкинг на АТП листата во досегашната кариера. Тој по триумфот на ИТФ турнирот во Мадрид направи скок од 17 позиции на најновото рангирање на светските тенисери.

dobivaj vesti na viber

Калин Ивановски се најде на 610. место на АТП-листата и во последните четири месеци забележа напредок од дури 464 позиции.

На врвот на АТП листата е Карлос Алкараз, зад него е неговиот сонародник Рафаел Надал, по кој следуваат Каспер Руд и Стефанос Циципас. На петтата позиција е Новак Ѓоковиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пеле имал проблеми со Ковид-19

Објавено пред

Легендарниот бразилски фудбалер Пеле се соочувал со нови тегоби откако повторно бил позитивен на Ковид-19. Поради тоа имал и низок крвен притисок, па била потребна хоспитализација, информира „ЕСПН“.

dobivaj vesti na viber

82-годишниот Пеле се бори со канцер на дебелото црево и останува во стабилна состојба во клиниката „Алберт Ајнштајн“ во Сао Паоло.

„Пеле беше позитивен на Ковид-19 на 17 ноември, што доведе до респираторна инфекција и негов прием во болница. Пред тоа, легендата беше подложен на уште еден третман против ракот, бидејќи имаше метастази“, објавија од клиниката.

Во деновите пред приемот во болница, тој имаше респираторни проблеми и загриженост за бронхопневмонија, како и проблеми со срцевиот ритам.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Кривична за малолетник од Скопје за „тероризам“, за дојавите на бомби во скопски училишта

Денеска (05.12.2022) Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам при Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал...

Економија48 минути

Кремљ: Европејци, подгответе се за високи цени

Кремљ предупреди дека новото ограничување на цената на руската нафта наметнато од ЕУ ќе ги „дестабилизира глобалните енергетски пазари“, но...

Македонија1 час

Јовановски: Ова не е бавча на Арсовска, граѓаните треба да ѝ се лутат на неа

Ленин Јовановски од „Слобода превоз“ кажа дека блокадите не само што остануваат, туку и ќе ги прошират сè додека не...

Македонија2 часа

Весна Дамева е нова претседателка на Судскиот совет

Весна Дамева е нова претседателка на Судскиот совет. Дамева беше избрана со десет гласа за и еден против. Од гласањето...

Македонија2 часа

Герасимовски поднесе оставка од функцијата директор на Академијата за судии и обвинители

Судијата Зоран Герасимовски поднесе оставка од функцијата в.д. директор на Академијата за судии и обвинители, а поради конфликт на интереси,...

Свет2 часа

Меркел: Ако Путин ја нападнеше Украина во 2008 година, ќе ја прегазеше

Ангела Меркел пред околу една година ја напушти функцијата германска канцеларка како хероина на слободниот свет. На прошталната церемонија на...

Македонија3 часа

Охрид меѓу петте најпотценети градови на Балканот

Угледниот магазин „Форбс“ објави листа на петте најпотценети градови на Балканот. Балканскиот Полуостров, опремен со живописни плажи, прекрасни планини и...

Македонија3 часа

Дојави за бомби во училишта во Кавадарци

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска околу 07 часот во Полициска станица Кавадарци било пријавено дека на електронска адреса...

Свет4 часа

(Видео) Експлозија на руски аеродром: Се запали резервоар за гориво, има загинати и повредени

Три лица загинаа во експлозија на резервоар за гориво на аеродромот во близина на рускиот град Рјазан. Шест лица се...

Европа4 часа

Макрон: Имам директен контакт со Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека одржува редовни разговори и директен контакт со рускиот претседател Владимир Путин. „Секогаш одржувам редовни...

Економија4 часа

На сила стапија ограничувањето на цената на руската нафтата и забраната за увоз во ЕУ

Денеска стапи на сила ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено од ЕУ, Г7 и...

Свет5 часа

Убиен чеченски блогер во Шведска, голем критичар на Кадиров

Познатиот чеченски антирежимски блогер Тумсо Абдурахманов е убиен во Шведска, потврди чеченското опозициско движење 1ADAT. Според извештаите, Абдурахманов бил убиен...

Свет5 часа

Дојава за бомба во авион за Бристол, летот пренасочен кон Прага

Летот на компанијата „Изиџет“ од Краков, Полска, до Велика Британија безбедно слета откако беше пренасочен кон Прага поради извештаи за...

Македонија5 часа

Блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници, денеска во Скопје од раните утрински часови има посебен сообраќаен режим. „Министерството за внатрешни...

Македонија23 часа

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион1 ден

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет1 ден

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија1 ден

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...

Економија1 ден

Бислимоски: Домаќинствата со 16,32 проценти помала потрошувачка на струја

Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат...

Македонија1 ден

Најстудено на Попова Шапка, снег во Маврово

Утрово најстудено е на Попова Шапка (минус еден степен), а најтопло во Гевгелија (9 степени). Управата за хидрометеоролошки работи соопшти...