Контакт

Спорт

Историски договор за Ла Лига

Објавено пред

Ла Лига постигна договор во врска со телевизиските преноси на натпреварите во Шпанија и Андора, од сезоната 2022/23 до сезоната 2026/27.

Компаниите „Мовистар“ и „ДАЗН“, за пет години на Ла Лига ќе и платат 4,95 милијарди евра.

Изминатите месеци неколку компании покажаа сериозен интерес за преносите на натпреварите во Ла Лига. Многу понуди биле одбиени, познато е само дека Ла Лига постигна одличен договор за преносите во САД, Мексико и Јужна Америка.

Нвиот пакет ќе овозможи и клубовите да добијат многу повеќе пари од ТВ-права, а исто така Ла Лига ќе им биде достапна на поголем број фудбалски фанови.

Спорт

Јуве без мака против Сампдорија, фановите пееја: Остани Дибала

Објавено пред

Јувентус стигна до убедлива 4:1 победа над Сампдорија во осминафиналето на Копа Италија, иако го немаше позитивниот Макс Алегри на клупата, во меч во кој и „бунтовникот“ Пауло Дибала повторно стрелаше, но овојпат го прослави својот гол за „бјанконерите“.

Хуан Квадрадо ги донесе домаќините во водство во 25. минута пред во 52. минута Даниеле Ругани да зголеми на 2:0. Сампдорија, која е без тренер по отказот за Роберто Д’Аверса, вратија еден гол преку Андреа Конти во 63. минута, пред Дибала само пет минути откако влезе во игра во 67. минута да ја врати предноста од два гола. Алваро Мората во 77. минута со гол од пенал ги постави конечните 4:1.

Во четврт-финалето, Јувентус ќе игра со подобриот од мечот помеѓу Сасуоло и Каљари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Челси го губи здивот, ново реми со Брајтон за четири меча без победа во Премиерлигата

Објавено пред

Челси, очигледно, не може да го држи темпото со Манчестер сити и Ливерпул, откако четврт меч едноподруго во Премиерлигата не успева да стигне до победа, одигрувајќи 1:1 на гости кај Брајтон, помалку од 20 дена откако истиот противник извлече 1:1 на „Стемфорд Бриџ“.

Хаким Зијеш ги донесе во водство „сините“ на Томас Тухел, кој вчера ја доби наградата за најдобар тренер изминатата сезона од страна на ФИФА, во 28. минута од мечот, но по неколку пропуштени шанси стигна казната, кога Адам Вебстер во 60. минута ги израдува фановите на „Ејмекс“.

Челси останува трет со 44 поени, еден зад Ливерпул (кои имаат два натпревари помалку) и дури 12 зад Манчестер сити (со еден натпревар помалку). Брајтон на Греем Потер се деветти со 29 поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Челси го губи здивот, ново реми со Брајтон за четири меча без победа во Премиерлигата

Објавено пред

Челси, очигледно, не може да го држи темпото со Манчестер сити и Ливерпул, откако четврт меч едноподруго во Премиерлигата не успева да стигне до победа, одигрувајќи 1:1 на гости кај Брајтон, помалку од 20 дена откако истиот противник извлече 1:1 на „Стемфорд Бриџ“.

Хаким Зијеш ги донесе во водство „сините“ на Томас Тухел, кој вчера ја доби наградата за најдобар тренер изминатата сезона од страна на ФИФА, во 28. минута од мечот, но по неколку пропуштени шанси стигна казната, кога Адам Вебстер во 60. минута ги израдува фановите на „Ејмекс“.

Челси останува трет со 44 поени, еден зад Ливерпул (кои имаат два натпревари помалку) и дури 12 зад Манчестер сити (со еден натпревар помалку). Брајтон на Греем Потер се деветти со 29 поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269...

Македонија11 час

Учебната година ќе заврши на 10 јуни и покрај одложеното второ полугодие

Владата најави измена на наставните програми со цел учебната година да заврши стандардно на 10 јуни, и покрај тоа што...

Македонија12 часа

(Видео) Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, порача Пендаровски на средбата со бугарскиот премиер

Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, со цел засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања....

Македонија13 часа

Рот: Бугарија да го признае македонското малцинство, како што Македонија го признава бугарското

Германски пратеник во Бундестагот и поранешен министер на Германија за Европа, Михаел Рот, ја поздрави денешната посета на Македонија на...

Македонија16 часа

Гаврил Бубевски избран за нов претседател на скопското Јавно обвинителство

Некогашниот специјален јавен обвинител, Гаврил Бубевски, стана шеф на скопското Јавно обвинителство, а неговиот колега од СЈО, Стевчо Донев, е...

Македонија17 часа

Бугарија го прифати краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше

Бугарија прифатила да го користи краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ова е...

Европа17 часа

Европскиот парламент доби нов претседател

Европскиот парламент доби нов претседател. Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент освојувајќи...

Македонија20 часа

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет20 часа

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг ги прикажуваат земјата...

Македонија21 час

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Македонија1 ден

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија1 ден

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија2 дена

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија2 дена

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија2 дена

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше...

Македонија2 дена

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Економија2 дена

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Свет2 дена

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Спорт2 дена

Само вакцинираните ќе може да настапат на „Ролан Гарос“

Професионалните спортисти ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот доколку сакаат да учествуваат на спортските натпревари во Франција. Ова се...

Македонија2 дена

(Видео) Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски, денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување,...

Досие