Контакт

Спорт

Историски неуспех на Ливерпул

Објавено пред

По испишувањето на најславните страници во клупската историја, Јирген Клоп со Ливерпул сега ги пишува најсрамните страници во клупската историја.

Екипата, која во 2019 година ја освои титулата во Лигата на шампионите, потоа доминира во Премиер лигата, сега не знае да победи на домашен терен.

Ливерпул имаа една нестварна серија, 68 натпревари не беа поразени на „Енфилд“, а сега не може никого да победи на домашен терен.

„Црвените“ синоќа во дербито беа поразени од Челси (0:1). Ова е петти пораз по ред за Ливерпул, а вкупно седми на кој нема победа на „Енфилд“.

Последен пат Ливерпул како домаќини победил на 16 декември минатата година против Тотенхем (2:1).

По Тотенхем, играше нерешено со Манчестер јунајтед (0:0) и ВБА (1:1), а потоа влезе во серијата порази: Барнли (0:1), Брајтон (0:1), Манчестер сити (1:4), Евертон (0:2), Челси (0:1).

Катастрофалната низа Ливерпул има можност да ја прекине в недела кога ќе го пречека Фулам.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мино Рајола го крои составот на Јуве за наредната сезона

Објавено пред

Еден од највлијателните менаџери во фудбалот, Мино Рајола, го посетил Торино. Италијанските медуми шпекулираат со каква цел Рајола бил во Јувентус, потенцирајќи дека негови клиенти се Матијас Де Лихт и Федерико Бернардески.

Според овиие извори, Де Лихт ќе остане во клубот, а Јувентус ќе го продаде Бернардески, во летниот преоден рок.

Јувентус со Рајола ќе работи на засилувањата. На мета на „страта дама“, се клиентите на Рајола, голманот Џиџи Донарума и Пол Погба.

Наводно, трансферот на Донарума би бил извесен доколку Милан не изборат пласман во Лигата на шампионите, што од оваа перспектива изгледа нереално.

Враќањето на Погба, бил еден од приоритетите на клубот. Погба за 105 милиони евра, од Јувентус во 2016 година се пресели во Манчестер јунајтед.

Бернердески, од друга страна, би можел да биде искористен за размена со Милан. Јувентус се заинтересирани за капитенот на Милан, Алесио Ромањоли. Рајола би требало да ја заврши работата околу размената, бидејќи покрај Бернардески и Ромањоли е негов клиент.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лука Тони: И јас бев себичен, но не се однесував како Роналдо

Објавено пред

Светскиот првак со Италија во 2006 година, Лука Тони, е еден од оние кои најчесто го критикуваат Кристијано Роналдо.

Тони, не го намалува влијанието кое го има Роналдо врз тимот, но смета дека на теренот треба да се однесува со повеќе почит кон соиграчите.

„Постигнува многу голови, водечки е стрелец и тоа многу му значи на тимот, но не сум импресиониран од неговиот став на теренот, од тоа како се однесува кон соиграчите. И јас бев себичен додека играв, но и кога не постигнував голови, останував на теренот да ги прославам победите. Знаев да го потиснам разочарувањето“.

Лука Тони најголемите резултати ги постигна како играч на Баерн Минхен.

Кристијано Роналдо е водечки стрелец во Серија А со 25 гола. Вкупно за Јувентус постигнал 97 гола на 126 натпревари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пукна тиквата помеѓу Перез и Рамос, капитенот го напушта Реал

Објавено пред

Серхио Рамос, по завршувањето на сезоната, по 16 години, ќе го напушти Реал Мадрид, тврди „Ел Чирингито“.

Новинарот на овој медиуми, Џосеп Педрерол, вели дека Рамос ја одбил и последната понуда на Реал. Договорот на капитенот истекува по завршувањето на сезоната.

Откако ја одбил понудата, првиот човек на Реал, Флорентино Перез, му соопштил на Рамос дека клубот нема да смета на него наредната сезона, а фудбалерот му возвратил дека ќе го напушти клубот.

Педрерол тврди дека вака се одвивал разговорот.

„Ќе мораме да ја планираме сезоната без тебе“, рекол Перез, а Рамос му одговорил.

„Во ред, нека биде така“.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Фон дер Лаен обвинета за кршење на дипломатскиот протокол

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, е обвинета за кршење на дипломатскиот протокол како одговор на поканата на...

Македонија3 часа

Кинеските вакцини ќе пристигнат на 28 април

Министерот за здравство најави дека на 28 април во земјата ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини додавајќи дека потврдата ја...

Регион4 часа

Објавен нон-пејперот што го потресе регионот: предлози за нови граници на Балканот

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави нон-пејперот, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија. Документот, кој...

Регион5 часа

Борисов ја достави оставката пред Националното собрание

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министрите,...

Европа5 часа

Две години од пожарот во „Нотр Дам“ – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата „Нотр Дам“ во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Свет6 часа

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Телата на четири деца се пронајдени по избувнувањето пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија. Во...

Македонија7 часа

Денеска се вакцинираат лицата на 73 и 74 години

Денеска, почнува вакцинацијата на сите граѓани од 73 и 74 години, кои се пријавени преку vakcinacija.mk или преку матичните лекари....

Македонија18 часа

СЗО: Состојбата во земјите од Западен Балкан е сериозна

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, предупреди на состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е сериозна....

Регион19 часа

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се...

Македонија21 час

Работата на Собранието да се деблокира на секое ниво, порача Џафери на вонредна координативна средба

Вонредна координативна средба поради блокадите во Собранието се одржа попладнево на иницијатива на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, а...

Македонија23 часа

Регистрирани 949 нови случаи на Ковид-19, починаа 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 357,...

Македонија24 часа

Европратеници: Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од дебатите за историја

Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија, Андреас Шидер, вели дека Северна Македонија и Бугарија треба...

Македонија1 ден

Мицкоски: Оставка треба да си даде целата Влада, а Рашковски треба да е во затвор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за медиумите во врска со случајот за Рашковски рече дека оставка треба да...

Македонија1 ден

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија1 ден

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија1 ден

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион1 ден

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа1 ден

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Топ1 ден

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следува кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар Партизански одреди по добивањето дојава дека тој работи и...

Македонија1 ден

Драги Рашковски поднесе оставка

Драги Рашковски, утрово, на својот „Фејсбук“ објави дека поднесува оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при...

Досие