Контакт

Спорт

Историско остварување, квалификантката Радукану го освои Ју-ес опен

Објавено пред

Ема Радукану испиша историја на Ју-ес опен. Британката, во тинејџерското финале, ја победи Лејла Фернандес со 6/4, 6/3. Радукану, која настапот во Њујорк го започна во квалификациите без загубен сет успеа да ја освои титулата. На патот до финалето таа ги победи Стефани Фогел, Шуаи Женг, Сара Сорибес Тормо, Шелби Роџерс, Белинда Бенчиќ, Марија Сакари и Лејла Фернандес.

Тинејџерките одиграа одлично финале, кое траеше 110 минути. Радукану подобро, направи брејк во вториот гем, кога поведе со 2:0. Канаѓанката се врати со ри-брејк во четвртиот гем. Потоа следуваше голема борба, тенисерките го држеа својот сервис, се до десеттиот гем кога Фернандес попушти пд притисокот.

Почетокот на вториот сет и припадна на Ферндес. Со брејк дојде до предност од 2:1. Од тој момент Радукану се разбуди, нанижа четири гема, а во осмиот на сервис на Фернандес не искористи две меч топки.

Она што го пропушти во осмиот го реализираше во деветтиот гем, ја искористи четвртата меч топак за конечен триумф.

На крајот двете беа во минус кога станува збор за винерите и неизнудените грешки. Радукану имаше 23 винери и 25 грешки, а Фернадес 18 винери и 26 грешки.

Радукану по 44 години и Вирџинија Вејд и донесе гренд слем титула ба Велика Британија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Казорла посочи кој треба да биде тренер на Барселона

Објавено пред

Ветеранот Санти Казорла смета дека Чави би бил идеален тренер за Барселона. Чави му е тренер на Казорла во Ал Сад, претходно беа соиграчи во шпанската репрезентација.

„Чави играта ја темели врз поседот на топката, на позициска игра. Тоа е школа на Барселона, се браните со топката во нозете. Мислам дека тој го разбира начинот на кој треба да игра Барселона и дека тоа знае како да го спроведе. Тој стил не е уникатен, но кога го имате Чави, тогаш се е единствено“, рекол Казорла.

„Секогаш имаше таква филозофија. Се сеќавам дека беше таков и кога бевме соиграчи во шпанската репрезентација“.

Чави е тренер на Ал Сад од 2019 година, една година подоцна Казорла потпиша договор со овој клуб.

Прикажи повеќе...

Спорт

Крос имал договор со Јунајтед – Трансферот пропаднал кога Мојс добил отказ

Објавено пред

„Билд“, објавува делови од книгата на најпознатиот германски менаџер, Фолкер Штрут. Книгата „Моите потези“, наскоро ќе се најде во продажба.

Штрут открива како дошло до трансферот на Тони Крос. Карл-Хајнц Румениге не ги прифатил условите кои ги поставил менаџерот. За Крос тој барал годишна плата од 10 милиони евра, на првите два состаноци Румениге понудил 6 милиони евра, на третиот ја зголемил понудата за 500.000 евра.

Дека нема да остане во Баерн му станало јасно на 2.февруари 2014 година, кога по победата над Ајнтрахт од 5:0, претседателот Ули Хенес пред сите му порачал на Крос дека нема да ја добие платата што ја бара.

„Тој ден на Крос му стана јасно дека наредната сезона нема да игра за Баерн. Веднаш ги контактирав сите големи клубови во Европа, објавива дека Тони е достапен. На почетокот чувствував дека не ми веруваат. Не веруваа дека Баррн ќе го пушти. Па тој е е совршен за фудбалот на Гвардиола. Пота им стана јасно дека не се шегувам. Во април 2014 година, Манчестер јунајтед го испратија договорот, кој требаше да го потпише Тони. Клубовите веќе се имаа договорено…Манчестер јунајтед знаеја како да му покажат на фудбалерот дека им значи. Дејвид Мојс дојде да го посети Тони. Беа тоа јасни сигнали на љубов. Тони лесно се согласи. Мојот примерок од договорот го ставив во сефот. Таму се наоѓа и сега. Без потписот на Тони. На 22.април 2014 година Дејвид Мојс доби отказ. Морав повторно да преговарам, да барам нов клуб“.

Тони Крос во летниот преоден рок, во 2014 година, се пресели во Реал Мадрид.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бунт во соблекувалната: Како може Мегваер да ни биде капитен?

Објавено пред

Врие во Манчестер јунајтед по дебаклот од Ливерпул. На англиската јавност не и е јасно зошто клубот не му врачил отказ на Оле Гунар Солскјерс. Норвежанецот, вчера одржал состанок со играчите, тој прв се појавил и последен заминал од тренинг-центарот.

„Тајмс“ открива дека на состанокот било бурно. На фудбалерите не им било јасно зошто Солскјер не го менува тимот, кога резултатите покажуваат дека тоа треба да го направи.

Не им било јасно зошто Лингард, кој е во добра форма, не добива шанса или зошто Дони ван де Бек е закован за клупата за резерви.

Атмосферата се вжештила и кога еден од фудбалерите прашал зошто Хари Мегваер, по само шест месеци во клубот ја добил капитенската лента.

Најскапиот дефанзивец во историјата на фудбалот, во Јунајтед дојде во летниот преоден рок во 2002 година, за 87 милиони евра, а во јануари 2021 Солскјер му ја додели капитенската лента.

Одбраната со која командува капитенот Мегваер прими 11 гола на последните три натпревари.

Дел од играчите сметаат дека капитен треба да биде некој со долг стаж,, Дави Де Хеа или Маркус Рашфорд.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Регистрирани нови 444 случаи на Ковид-19, починале осум луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања,...

Свет3 часа

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат...

Македонија5 часа

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска, освен бугарско државјанство, има и бугарска лична карта, издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија5 часа

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија5 часа

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет7 часа

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Регион8 часа

САД размислуваат за укинување на визите за Бугарија

Бугарија е една од земјите за кои американскиот министер за внатрешна  безбедност, Алехандро Мајоркас, изјави дека САД размислуваат да ги...

Македонија8 часа

Бројот на заразени од коронавирус од почетокот на пандeмијата во Македонија надмина 200.000 лица

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата веќе изнесува 200.412 по вчерашните потврдени нови 511...

Македонија8 часа

Заев: Куманово повторно ќе држи лекции, сочувајте го социјалдемократскиот дух на Куманово

„Куманово и на овие избори ќе одржи лекција по социјалдемократија по прогресивност и, секако, по обединување и ќе даде пример...

Свет9 часа

Вакцината на „Фајзер“ за деца од 5 до 11 години одобрена од експерти на американската агенција за лекови

Советодавниот одбор на американската Администрација за храна и лекови (ФДА), составен од реномирани американски здравствени експерти, ја одобри употребата на...

Македонија19 часа

Од 15 ноември во ресторани, молови и клубови со потврда за примени две дози вакцина

Владата донесе одлука со која се дозволува влез во секаков вид објекти од отворен и затворен тип, угостителските објекти (кафетерии,...

Македонија19 часа

Дозволено организирање настани во затворено до 50 проценти исполнетост

Владата на денешната редовна 115-та седница, на предлог на Комисијата за заразни болести донесе одлука со која се дозволува организирање...

Македонија19 часа

Шилегов: Во моментов Скопје работи на три најсложени инфраструктурни проекти во својата историја

Скопје по повеќе децении добива нов мост кој овозможува брза врска на најнаселената општина во Скопје, Аеродром, со Гази Баба,...

Македонија20 часа

(Видео) Мицкоски: Кај Шилегов единствено нешто што му се гледа повеќе од ароганцијата е стравот дека ќе загуби

Одговорот на Заев и Шилегов на дебаклот што им се случи во првиот круг од изборите било да донесат струмичка...

Свет20 часа

Меркел формално разрешена од должноста канцелар

Официјално заврши мандатот на Ангела Меркел како канцелар на Германија, а претседателот на Републиката Франк-Валтер Штајнмаер ѝ се заблагодари за...

Македонија22 часа

(Видео) Шилегов: Со брзата реакција на хероите на градот се спречи поголема материјална штета од пожарот

Денес имаше пожар кај старите бараки на Основен суд Скопје 1 и благодарение на брзата и навремена интервенција на противпожарната...

Македонија1 ден

Владата ја стопира изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци

Владата на денешната седница донесе одлука за стопирање на изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци и негово преместување...

Македонија1 ден

За една недела починале 124 лица од коронавирус, 97 од нив не биле вакцинирани

Во периодот од 15 до 21 октомври починале 124 пациенти од Ковид-19, од нив над 78 % биле невакцинирани. Од...

Македонија1 ден

Регистрирани 511 нови случаи на Ковид-19, пријавени 10 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Економија1 ден

Бектеши: Нема зголемување на цената на струјата до крајот на годината

До крајот на годината ќе има доволно количина електрична енергија и сакам да ги уверам сите граѓани дека до крајот...

Досие