Контакт

Спорт

Италија и Белгија во финалето на Лигата на нации, Србите ги „наполнија“ Русите!

Објавено пред

Репрезентациите на Италија и Белгија се приклучија на Шпанија и Франција како учесници на финалниот турнир на Лигата на нации, откако ги освоија првите места во своите групи со победи во последното коло. Во Б-лигата додека Србија со 5:0 ја „наполни“ Русија за да овозможи Унгарија да влезе во Лига А.

На „Грбавица“ во Сараево, Италијанците стигнаа до 2:0 победа над Босна и Херцеговина со головите на Белоти и Берарди за да го осигураат првото место во групата 1 пред Холандија, која направи пресврт и со 2:1 славеше на гости кај Полска.

Во групата 2, во директен дуел, Белгијците предводени од двата гола на Ромелу Лукаку со 4:2 ја победија Данска, за да го осигураат првото место во групата. На Данците им требаше победа за ги поминат „ѓаволите“.

Во понизок ранг од овие групи се селат БиХ и Исланд, додека нови членови на елитната група ќе бидат Австрија, Чешка, Велс и Русија.

Србија обезбеди опстанок во Лига Б со неверојатната 5:0 победа над Русија, што во исто време овозможи Унгарците со 1:0 победата над Турција да влезат во Лига А. Австријците одиграа 1:1 дома со Норвешка, Чесите со 2:0 го совладаа соседот Словачка за да го искористат киксот на Шкотска на гости кај Израел, додека Велс во директна пресметка со 3:1 ги победи Финците. Словенците, пак, успеаја да изддржат 0:0 на гостувањето кај Грците и да влезат во Лига Б.

УЕФА ЛИГА НА НАЦИИ

ЛИГА А, ГРУПА 1

Босна и Херцеговина – Италија 0:2

Полска – Холандија 1:2

Табела: 1.Италија 12, 2.Холандија 11, 3.Полска 7, 4.БиХ 2

ЛИГА А, ГРУПА 2

Белгија – Данска 4:2

Англија – Исланд 4:0

Табела: 1.Белгија 15, 2.Данска 10, 3.Англија 10, 4.Исланд 0

ЛИГА Б, ГРУПА 1

Австрија – Норвешка 1:1

Северна Ирска – Романија 1:0

Табела: 1.Австрија 13, 2.Норвешка 11, 3.Романија 4, 4.С.Ирска 4

ЛИГА Б, ГРУПА 2

Чешка – Словачка 2:0

Израел – Шкотска 1:0

Табела: 1.Чешка 12, 2.Шкотска 10, 3.Израел 8, 4.Словачка 4

ЛИГА Б, ГРУПА 3

Унгарија – Турција 2:0

Србија – Русија 5:0

Табела: 1.Унгарија 11, 2.Русија 8, 3.Србија 6, 4.Турција 6

ЛИГА Б, ГРУПА 4

Ирска – Бугарија 0:0

Велс – Финска 3:1

Табела: 1.Велс 16, 2.Финска 12, 3.Ирска 3, 4.Бугарија 2

ЛИГА Ц, ГРУПА 3

Грција – Словенија 0:0

Косово – Молдавија 1:0

Табела: 1.Словенија 14, 2.Грција 12, 3.Косово 5, 4.Молдавија 1

БиХ – ИТАЛИЈА

БЕЛГИЈА – ДАНСКА

ПОЛСКА – ХОЛАНДИЈА

АНГЛИЈА – ИСЛАНД

СРБИЈА – РУСИЈА

АВСТРИЈА – НОРВЕШКА

УНГАРИЈА – ТУРЦИЈА

ВЕЛС – ФИНСКА

ЧЕШКА – СЛОВАЧКА

ИРСКА – БУГАРИЈА

ИЗРАЕЛ – ШКОТСКА

Спорт

Њукасл со „шок-терапија“ во две минути за Кристал палас

Објавено пред

Њукасл јунајтед стигна до гостинска 2:0 победа кај Кристал палас, прекинувајќи ја низата од два порази со фантастичен финиш на мечот, кога за само две минути (во 88. и 90. минута), постигнаа два гола за три поени.

Кога се веруваше дека мечот ќе заврши со досадни 0:0, Жоелинтон фантастично го пронајде Калам Вилсон, кој стрелаше за 0:1, пред само две минути подоцна Жоелинтон да ја искористи катастрофалната реакција на голманот Висенте Гаита за да го потврди триумфот.

Тимот на Стив Брус се искачи на 10. место на табелата со 14 поени, додека Палас сега се 13. со еден поен помалку.

Прикажи повеќе...

Спорт

Асвел ја сопре Барселона, четврт пораз во низа за Фенербахче

Објавено пред

АСВЕЛ Вилербан ја прекина низата од два порази на спектакуларен начин, победувајќи ги фаворитите Барселона со 80:68 во 11. коло во Евролигата, ставајќи крај на серијата од седум победи на каталонскиот тим.

Дејвид Лајти беше клучен играч во третата четвртина, кога АСВЕЛ ги „прегази“ фаворитите, за да заврши со 17 поени, 2 скока и 2 асистенции, а Норик Кол доаде 14. За Барселона Никола Миротиќ имаше 14, а Ник Калатес 12.

Во Истанбул пак, Сем ван Росом ги предводеше Валенсија до камбек 90:86 победа над Фенербахче, зголемувајќи ја мизеријата на турскиот клуб и нивниот тренер Игор Кокошков, кој сега има четири порази во низа. Валенсија сега има 7-3 скор, додека Фенер падна на 4-7.

Ван Росом имаше 20 поени, Дерик Вилијамс и Клемен Препелич додадоа 13, додека за Фенер, Дајшон Пјер имаше 18 поени, а Боби Диксон заврши со 16.

ЕВРОЛИГА, 11.КОЛО

Фенербахче – Валенсија 86:90 (17:16, 26:17, 21:26, 22:31)

Панатинаикос – Баерн Минхен 83:76 (18:13, 26:22, 16:19, 23:22)

Асвел Лион – Барселона 80:68 (25:19, 20:17, 20:17, 15:15)Прикажи повеќе...

Спорт

Бундеслигашко гол-шоу – осум гола меѓу Волфсбург и Вердер!

Објавено пред

Волфсбург со 5:3 го совлада Вердер Бремен во фантастично отварање на деветтото коло во Бундеслигата, во меч полн со пресврти и голови.

Битенкорт уште во 13-тата минута ги донесе гостите во водство, но само за три минути домаќините прават пресврт преку Баку (22. минута) и Брукс (25. минута). Вердер израмни во 36. минута преку Мовалд, но домаќините само минута подоцна преку Вегхорст го вратија водството.

Уште едно израмнување имаше на стартот на второто полувреме со автоголот ан Брукс, пред домаќинтие да го решат мечот со головите на Вегхорст (76. минута) и Бјалек (90. минута).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Осквернавен споменикот на загинатите бугарски туристи во Охрид, МНР со осуда

Осквернавен е споменикот на брегот на Охридското езеро, кој беше подигнат во спомен на бугарските туристи кои ги загубија своите...

Македонија5 часа

Регистрирани 1.093 новозаразени, починаа 28 лица

Денеска се регистрирани 1.093 нови случаи на Ковид 19. Оздравеле 819 пациенти, а починаа 28 лица. Министерството за здравство информира дека...

Свет5 часа

СЗО: До 70 отсто од светската популација треба да биде вакцинирана за да се запре коронавирусот

Околу 60-70 проценти од светската популација треба да бидат вакцинирани или да стекнат имунитет, за да се спречи ширењето на...

Македонија7 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ на протести во повеќе градови: „Време е Заев да поднесе оставка“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва со автомобили одржа протести во неколку градови во државата поради ставовите на премиерот Зоран Заев, изнесени во...

Македонија8 часа

(Видео) Димитров: Не отстапуваме од македонскиот јазик и идентитет

Бугарија поради македонскиот јазик и македонската историја одлучи да ги блокира преговорите на Македонија со ЕУ. Во интервју за сараевската...

Македонија10 часа

ДСЗИ наложи итно санирање на руинираните простории во битолската болница

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) и надложи на директорката на битолската болница итно да бидат санирани руинираните простории, како...

Македонија10 часа

Радев: Согласност за Македонија откако ќе се признаат историските факти и искорени омразата

Бугарија треба да даде согласност за почеток на преговорите за Северна Македонија, откако ќе се признаат објективните историски факти и...

Македонија12 часа

Заев: Груевски беше организаторот на „27-ми април“, а не Јанакиески, Ристовски и Вељаноски

Никола Груевски е главен организатор на 27-ми април, а екс-функционерите Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски, Миле Јанакиески се изманипулирани од него,...

Економија14 часа

Поради стравот кај јавноста, АЕК распиша тендер за изработка на студија за влијанието на 4Г и 5Г-мрежите

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) распиша меѓународен тендер за изработка научна студија за влијанието на зрачењата од 4Г и 5Г-мрежите...

Македонија16 часа

Филипче: Охрабрува бројот на оздравени

„Епидемијата го достигна пикот минатата недела, сега бројките се стабилизираат, а Р-факторот на преносливост е 1“, вели министерот за здравство,...

Свет16 часа

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирусот почнува следната недела

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека испораката на вакцина против коронавирусот ќе почне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со...

Свет17 часа

Истражување: тестирањето на антитела покажува помал број лица заразени со коронавирус

Тестирањето на антитела во крвта за да се утврди инфекцијата со коронавирус дава помал број во споредба со реалната состојба...

Свет17 часа

СЗО: Вакцината ќе ни даде контрола над вирусот

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот...

Свет17 часа

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро, изјави дека нема да прими вакцина против коронавирусот. Тој во видеообјава преку социјалните мрежи вели дека...

Спорт18 часа

Погребан Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона, кој почина во средата е погребан во Буенос Аирес. Илјадници навивачи низ улиците на...

Свет18 часа

За еден ден потврдени повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид-19 се потврдени за еден ден во светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со...

Свет18 часа

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат...

Свет18 часа

Милиони Американци отпатувале на семејни средби за Денот на благодарноста и покрај предупредувањето да не се групираат

Mилиони Американци отпатуваа на семејни средби на Денот на благодарноста и покрај предупредувањата на експертите да не го сторат тоа...

Македонија1 ден

Во Македонија 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа потврдени се 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа, а 1.094 оздравеа, соопшти Министерството за...

Македонија1 ден

Рот: Северна Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба и да се награди

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција,...

Досие