Контакт

Спорт

Италијанците го израмнија бразилскиот рекорд, Германците ја „наполнија“ Ерменија

Објавено пред

Европските шампиони Италија втор меч едноподруго не успеаја да победат, одигрувајќи 0:0 на гости кај Швајцарија, но поставија нов рекорд од 36 меча во низа без пораз, откако најдобриот фудбалер според ФИФА, Жоржињо имаше аматерска утка на пенал во Базел.

По 1:1 домашното реми со Бугарија, „аѕурите“ на „Сент Јакобс“ имаа совршена шанса за победа во 53. минута, кога беше досуден пенал. Жоргињо, кој досега имаше постигнато пет гола од пет пенали за Италија во регуларното време, имаше слаб удар кој заврши во рацете на Јан Зомер.

Италија, која во претходниот меч го израмни европскиот рекорд од 35 меча на Шпанија од 2007 до 2009, сега е израмнета со славната генерација на Бразил, која од 1993 до 1996 година немаше пораз на идентични 36 меча.

Во нашата група Ј, Германија на Ханси Флик покажа „заби“ против Ерменија, совладувајќи го тимот кој пред неколку дена во Скопје не заддржа на 0:0 со високи 6:0. Серж Гнабри во првите 15 минути даде два гола, а потоа во листата на стрелците се запишаа и Ројс, Вернер, Хофман и Адејеми. Романија, исто така, очекувано со 2:0 го совлада тимот на Лихтенштајн.

Ромелу Лукаку, во 100. меч во белгискиот дрес го постигна својот 67. гол за да помогне „ѓаволите“ да стигнат до 3:0 победа над Чешка, додека Шпанците се рехабилитираа по поразот од Шведска со 4:0 победа над Грузија.

КАТАР 2022, КВАЛИФИКАЦИИ

ГРУПА Б

Косово – Грција 1:1

Шпанија – Грузија 4:0

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1758-35021”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Ц

Швајцарија – Италија 0:0

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1759-35021”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Е

Белгија – Чешка 3:0

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1761-35021”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА И

Сан Марино – Полска 1:7

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-7255-35021”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Ј

Германија – Ерменија 6:0

Романија – Лихтенштајн 2:0

ШВАЈЦАРИЈА – ИТАЛИЈА

ГЕРМАНИЈА – ЕРМЕНИЈА

БЕЛГИЈА – ЧЕШКА

РОМАНИЈА – ЛИХТЕНШТАЈН

ШПАНИЈА – ГРУЗИЈА

Спорт

Ботас ќе учествува во Трката на шампионите

Објавено пред

Возачот на Мерцедес во Формула 1 шампионатот, Валтери Ботас, ќе учествува на Трката на шампионите. Трката на шампионите на снег и мраз ќе се вози на 5.февруари 2022 година.

Ботас, кој по завршувањето на сезоната ќе се пресели во Алфа Ромео, ќе се натпреварува во поединечна конкуренција. Тој ќе ја претставува Финска во Купот на нации, со партнер чие име се уште не е познато.

Трката на шампионите ќе се одржи во Пите Хавсбад, на замрзнатото Балтичко море.

Учеството во трката го потврдиле Том Кристенсен, Матиас Екстром, Петер Солберг и деветкратниот шампион во рели, Себастијан Леб.Прикажи повеќе...

Спорт

Грегор Шлиренцауер замина во пензија

Објавено пред

Грегор Шлиренцауер (31) еден од најдобрите ски-скокачи во историјата, донесе одлука да се пензионира. Австриецот ја заврши кариерата поради неколкуте тешки повреди на коленото.

Шлиренцауер со 53 победи во кариерата е апсолутен рекордер во Светскиот куп. Двапати во кариерата победил во генералниот пласман, двапати ја освоил и турнејата „Четири скокалници“. Најдобар ски-скокач бил во 2006 и 2014 година.

Австриецот освоил четири медали на Зимските олимписки игри (три во Ванкувер во 2010 и една во Сочи во 2014 година.

На светските првенства освил 17 медали, 10 од нив се златни.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лапорта доцна синоќа решил да го избрка Куман

Објавено пред

Роналд Куман ги брои последните денови како тренер на Барселона. Шпанските медиуми тврдат дека, доцна синоќа, претседателот Џоан Лапорта решил да му врачи отказ на тренерот, кој сите ги нервира со своите изјави.

Барселона, синоќа, успеа да се спаси од пораз против Гранада во 90.минута. Барселона, не импресионираше со играта, а Куман е критикуван откако во последните 15 минути, централните дефанзивци Пике и Араухо ги префрли во нападот.

Оваа негова одлука ја спаси Барселона од пораз, Араухо го постигна голот за 1:1, а Пике учествуваше во акцијата, меѓутоа во клубот не се задоволни од тактиката и формацијата која ја форсира тренерот.

„Што може да е направи со ваков состав? Да се игра тики-така кога никаде нема простор? Моравме да побараме алтернативен пат. Во овој момент ние немаме играчи кои се добри еден на еден, немаме брзина во тимот. Тоа е нашата реалност. Со ова што имаме го дадовме најдоброто, можевме дури и да победиме. Верувам дека младите за две до три години ќе станат добри играчи“, рекол Куман и дополнил.

„Факт е дека Барселона повеќе не е тим каков што беше пред осум години“.

„Марка“ пишува дека по оваа изјава, претседателот Џоан Лапорта донел одлука дека Куман мора да си оди од клубот.

Она што е лошо за Барселона е што отказот на Куман ќе ги чини најмалку шест милиони евра. Со оглед на финансиската криза во која се наоѓа, ова ќе биде уште еден удар за клубот.

Пралелно со ова медиумоте се занимаваат со имињата на потенцијалните наследници на Куман. Новинарот, Џерар Ромеро, тврди дека Лапорта на списокот има пет тренери: поранешниот германски селектор Јоаким Лев, актуелниот селектор на Белгија, Роберто Матинез, поранешниот играч на Барселона, Филип Коку, екс тренерот на Интер, Антонио Конте и поранешниот тренер на Јувентус, Андреа Пирло.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

МОН ќе добие експертска поддршка од Естонија за развој на дигитализацијата во образованието

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, денеска одржа состанок со делегација од Естонија, претставници од Секретаријатот за европски прашања...

Македонија2 часа

Вчера се вакцинирале над 12.000 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера, вакцинирани се вкупно 774.422 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Регион2 часа

Србите побројни на протестите, им носат храна и вода

Бројот на Срби собрани утрово на преминот Јариње е значително поголем од вчера, пренесува репортерот на „Косово онлајн“. Луѓето што...

Македонија3 часа

Досега се попишани 1.132.484 лица

Вкупно 1.132.484 лица, 353.256 домаќинства и 480.364 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера. Можноста за самопопишување на лица...

Македонија3 часа

Вархеи во Софија на разговори за бугарското вето за Македонија

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеј ќе престојува во посета на Бугарија, објави Европската комисија. Детали за разговорите не се соопштуваат,...

Свет4 часа

Претседателот на Бразил наместо во ресторан, вечераше пица на улица

Невакцинираните шефови на држави кои присуствуваат на Генералното собрание на Обединетите нации оваа недела, најверојатно, ќе мора да се задоволат...

Регион4 часа

Седница на Совет за безбедност на Србија за ситуацијата на Косово

На Косово ноќта помина тензично, но мирно по распоредувањето на специјалните единици „Росу“ низ северот на провинцијата. Српскиот претседател, Александар...

Свет5 часа

Идентификувани жртвите од пукањето во универзитетот во Русија

Идентификувани се сите шест жртви на пукањето на универзитетот во рускиот град Перм. Како што пренесе ТАСС, повикувајќи се на...

Македонија5 часа

Пендаровски: Одржувањето на перспективата за членство во ЕУ е клучниот двигател за реформите во земјите од Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски во Њујорк учествуваше на 20. состанок на високо ниво во организација на Меѓународниот центар „Низами Ганџави“, што...

Свет16 часа

Од ноември можен влез во САД за странци што се вакцинирани

САД повторно во ноември ќе дозволат влез на патници од Кина, Индија, Велика Британија и од многу европски земји, кои...

Свет17 часа

(Видео) Напаѓачот од Русија објавил детали за нападот во универзитетот, во кој уби најмалку шест луѓе и рани 28

Приведениот напаѓач на универзитетот во Русија, Тимур Бекмансуров, објавил долго детаљно објаснување за својата подготовка за нападот, во кое тврди...

Регион18 часа

(Видео) Вучиќ за ситуацијата на Косово: Се надевам дека нема да треба да прeземеме контрамерки

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вечерва ѝ се обрати на јавноста и нагласи дека ова е еден од најтешките денови за...

Македонија21 час

Нови 154 заболени од Ковид-19, починале 12 луѓе

Во последните 24 часа се направени 1.967 тестирања, а регистрирани се 154 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 118, Куманово...

Македонија24 часа

Заев: Прашањето за морална одговорност и моја оставка стана банално

Премиерот Зоран Заев изјави дека прашањето за морална одговорност и за негова оставка станува банално. „СДСМ има квалитетни кадри коишто...

Македонија24 часа

Позитивни на коронавирус се 13 воспитувачи и 9 деца во градинките, Шахпаска вели дека состојбата е стабилна

Тринаесет воспитувачи и 9 деца се позитивни на коронавирус низ градинките, информираше денеска министерката за труд и социјална политика, Jагода...

Македонија1 ден

Стевчо Јакимовски ќе настапи самостојно во Карпош, во другите општини ГРОМ ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ

Граѓанската oпција за Македонија-ГРОМ на овие локални избори одлучи да настапува самостојно во oпштина Карпош со претседателот на партијатија Стевчо...

Свет1 ден

(Видео) Проработе вулкан во Шпанија, лавата проголта 20 куќи

Шпанските власти евакуираа околу 5.000 луѓе од неколку села на канарскиот остров Ла Палма поради ерупција на вулкан, соопштија локалните...

Македонија2 дена

Маричиќ: Над милион попишани граѓани, влегуваме во последната фаза

Откако Државниот завод за статистика извести дека денеска се попишани над милион граѓани, министерот за правда Бојан Маричиќ, преку социјалните...

Свет2 дена

Три европски земји ги укинуваат сите ковид-мерки, за таквиот чекор клучни се две нешта

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно...

Македонија2 дена

Изминатава недела Македонија е прва во Европа според бројот на починати од Ковид-19 на милион жители

Според бројот на смртни случаи минатата седмица, Гренада е повторно на прво место во светот со 212 смртни случаи на...

Досие