Контакт

Спорт

Италијанците подготвени за „фудбалски бегалци“ од Авганистан

Објавено пред

Претседателот на Италијанската фудбалска федерација (ФИГЦ), Габриеле Гравина потврди дека Италија е отворена да ги прими сите бегалци од Авганистан кои се прогонувани поради фудбалот, „најубавиот спорт на светот“.

Фудбалскиот свет беше потресен од веста дека Талибанците го „ловат“ авганистанскиот женски фудбалски тим, додека еден од тие кои загинаа на аеродромот во Кабул, беше 19-годишниот младински репрезентативец, Заки Анвари.

Гравина преку писмо до медиумите објави дека ФИГЦ е тука за бегалците кои се прогонувани поради фудбалот.

„Сакам да потврдам дека ФИГЦ е подготвена да помогне, да понуди сместување за фудбалерите и фудбалерките кои бараат место во нашата земја. ФИФА, заедно со асоцијацијата на играчи ФИФПРО и федерациите се подготвени да помогнат. На секој дел од планетата, без разлика во што верувате, никому не смее да му се спречи да шутира фудбал и да сонува да стане фудбалер“, вели Гравина.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јуинг ги критикува центрите: Во оваа ера за нив ќе бев Мајкл Џордан

Објавено пред

Легендата на Њујорк Никс, Патрик Јуинг, жестоко ги критикувал денешните центри. Рекол дека во денешната кошарка тој за нив би бил Мајкл Џордан.

„Малку добри центри има денес во лигата. Во оваа ера јас би бил она што во мое време беше Мајкл Џордан. Се се смени, кошарката се смени, сменет е начинот на игра….Речиси сите висoки играчи сега имаат желба да шутираат тројки, наместо да играат на низок пост, свртени со грб кон кошот“, рекол Јуинг.

Славниот центар, во кариерата бележел 21 поен и 9,8 скокови по натпревар. Во периодот од 1985 до 2002 година играл за Њујорк Никс (15 сезони), Орландо Меџик и Сиетл Суперсоникс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Партизан го раскина договорот со Сума

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Партизан, објави дека го раскинал договорот со Сејдуба Сума. Репрезентативецот на Гвинеја е најскапото засилување во историјата на Партизан, во 2017 година клубот на Слован од Братислава му плати 1.650.000 евра за неговите услуги.

„ФК Партизан ја известува јавноста дека го раскина договорот со Сума. Константното кршење на клупската дисциплина, кулминираше со неовластеното обраќање во јавноста. Клубот поради тоа донесе одлука да го раскине договорот“, соопшти клубот.

Сума, не играше минатиот викенд против Црвена звезда. Тренерот го отстрани од тимот, по што фудбалерот на социјалните мрежи реши да ја раскаже својата верзија на приказната.

Сума, сезонава настапил на пет натпревари за Партизан, вкупно во кариерата во српското првенство, одиграл 78 натпревари, постигнал 17 голови и забележал 19 асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Само Герд Милер и Левандовски се пред Томас Милер

Објавено пред

Томас Милер, го постигна првиот гол за Берн, во победата нар Гројтер Фирт (3:1) и стана трет најдобра стрелец во клупската историја.

Голот против Гројтер Фирт беше 218 за Милер, во дресот на Баерн. Пред него се само легендарниот Герд Милер (523) и соиграчот Роберт Левандовски (305).

„Раумдојтер“, зад себе го остави Карл-Хајнц Румениге (217), додека на петтото место се наоѓа Рајнер Олхаузер (167).

Баерн е единствениот клуб во кариерата на Милер. За Баварците дебитирал во сезоната 2008/2009.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија2 часа

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија2 часа

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија19 часа

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија19 часа

Осумдесет oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија20 часа

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа21 час

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа21 час

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Топ24 часа

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Македонија1 ден

Јавни обвинители ќе следат дали има нерегуларности на локалните избори, формирана е привремена комисија

Јавниот обвинител донесе одлука за формирање привремена Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со локалните избори закажани за 17...

Македонија1 ден

Притвор за кумановската докторка која барала поткуп од 200 евра од пациенти за да ги оперира

Кумановското обвинителство поведе постапка против кумановска докторка на возраст од 51 година, вработена во „Општа болница Куманово“- очно одделение, поради злоупотреба...

Свет1 ден

Поранешниот каталонски лидер уапсен на Сардинија

Водачот на каталонските сепаратисти Карлес Пучдемон беше уапсен од италијанската полиција на Сардинија, пренесува „Ројтерс“. Шпанија го обвини Пучдемон за...

Македонија1 ден

Гутереш и Пендаровски разговараа за преспанскиот договор и бугарското вето

Средба на претседателот Пендаровски со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на...

Свет1 ден

Напад во САД, еден загинат и 14 повредени во маркет

Едно лице загина, а 14 се повредени во напад што се случи во градот Колиервил, недалеку од Мемфис во американската...

Македонија2 дена

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Свет2 дена

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД: „Мора да ја избегнеме“

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите Американски Држави и...

Топ2 дена

Ограбена аптека во Чаир, на сопственикот му се слошило и починал

Сопственик на аптека на улицата Џон Кенеди починал набргу откако објектот бил ограбен, јави МВР. Тој не бил во аптеката...

Македонија2 дена

Ќе се воведуваат брзи тестови во училиштата

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе се воведат брзи антигенски тестови во училиштата. Според него, најголем дел од...

Македонија2 дена

Трета доза вакцина за граѓаните над 60 години, здравствените работници и тие со имунокомпромитирани состојби

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека во земјава ќе се воведува трета доза вакцина. Станува збро за вакцината „Фајзер“,...

Свет2 дена

СЗО: Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што мислевме

Светската здравствена организација предупредува дека загадувањето на воздухот е уште поопасно отколку што се мислеше – бидејќи концентрацијата на опасни...

Досие