Контакт

Спорт

Италијански новинар откри во кој клуб Роналдо ќе ја заврши кариерата

Објавено пред

Фудбалската иднина на Кристијано Роналдо ќе биде една од темите што ќе го обележи почеткот на преодниот рок. Португалецот, донесе да му овозможи на Јувентус да ја освои Лигата на шампионите, оваа сезона не само што не успеа да направи значаен резултата во елитното натпреварување, туку тој и клубот остнаа и без титулата во Серија А.

Оваа сезона може да се претвори во вистинска катастрофа за Јувентус, доколку не успеат да изборат пласман во Лигата на шампионите.

Медиумите редовно се занимаваат со судбината на Роналдо. Изминатите недели се шпекулира дека тој ќе се врати во Манчестер јунајтед.

Новинарот на „Спортмедиасет“, Клаусио Рајмонди, тврди дека Роналдо и наредната сезона ќе биде во Јувентус, а откако ќе му истече договорот ќе се врати во Спортинг од Лисабон каде ќе ја заврши кариерата.

Роналдо, за Спортинг има одиграно 31 натпревар (постигнал пет гола). Во 2003 година за 19 милиони евра се пресели во Манчестер јунајтед.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Роналдо заедно со Ањели и Елкан во шопинг кај Ферари

Објавено пред

Иако шпекулациите велат дека Јувентус нема да може да си ја дозволат неговата плата доколку не играат во Лигата на шампионите, денешната заедничка посета на Ферари со Андреа Ањели и Џон Елкан покажува дека тие сметаат на услугите на Кристијано Роналдо.

Наместо на тренинг со своите соиграчи по болниот 0:3 пораз од Милан, Роналдо заедно со претседателот на Јуве, Ањели, и со претседателот на „Ексор“, татковската компанија на Јувентус, Фиат и Ферари, беа во посета на Маранело.

Според „Калчомеркато“, средбата била толку срдечна, што Роналдо дури си купил ново Ферари да додаде на својата скапа колекција на автомобили.

Прикажи повеќе...

Спорт

Таман мислевме престанал да се глупира, ново „шоу“ од Беноа Пер

Објавено пред

Беноа Пер пред неколку месеци беше познат само на најдобрите познавачи на светскиот тенис, но пандемијата очигледно не влијаеше најдобро на францускиот тенисер, кој во понеделникот повторно правеше „шоу“ по пораз, овојпат на Мастерсот во Рим.

Со само две победи во последните 37 меча, Пер во Рим загуби од Италијанецот Стефано Траваља со 6:4/6:3, но најголемо внимание предизвика неговиот потег на почетокот на вториот сет, кога се убедуваше со судијата дека направил погрешна одлука при аут на негов втор сервис. Иако аутот беше потврден и од „Хок-ај“ технологијата, Пер по загубениот гем го извади мобилниот телефон и ја фотографираше линијата во обид да го убеди судијата.

Тој беше предупреден дека ќе биде казнет за потегот, но Французинот изјави дека ќе ја плати казната, колку и таа да е голема бидејќи „никогаш не видел таква грешка“.

Низата инциденти кои ги предизвика оваа година на тениските терени е огромна (видете ги линковите подолу) заедно со изјавите дека игра тенис само за пари ја предизвикаа Француската тениска федерација да потврди дека тој нема да биде повикан за олимпискиот тим во Токио. Глупирањето продолжува…

Французите го суспендираа Пер – Контроверзниот тенисер нема да игра на ОИ

Пер: Доаѓам на турнир, губам, ќе заработам некоја пара, па одам на друг!

Пер: Тенисот е ср..е, го играм само поради парите

Беноа Пер повторно збесна на теренот, па доживеа елиминација во Буенос Аирес

Прикажи повеќе...

Спорт

Каде беше вчера Кристијано Роналдо?

Објавено пред

Јувентус вчера беа посрамотени при 0:3 поразот од Милан, а на „мета“ на италијанските медиуми освен тренерот Андреа Пирло, секако, беше Кристијано Роналдо, кој не можеше да избега од критиките откако беше речиси невидлив на теренот.

„Без мадиња, без игра, без идентитет“, остро прокоментира „Ла газета дело спорт“, посочувајќи на „духот на Кристијано Роналдо“, откако тој во првото полувреме немаше ниту еден допир во шестнаеетникот на Милан. Тој на крајот заврши со два удари, но ниту еден во рамките на голот на Џанлуиџи Донарума.

„Тој луташе без да пронајде простор, и покрај тоа што тука му беше Алваро Мората“, додава „Газета“, оценувајќи дека тимот на Андреа Пирло во ваква форма не заслужува да игра во Лигата на шампионите.

Иднината на Поругалецот во Торино останува нејасна, откако беа напишани многу шпекулации за можен трансфер во Манчестер јунајтед или Пари Сен-Жермен. Кристијано има договор со „бјанконерите“ до 2022 година, но се тврди дека Јувентус едноставно нема да можат да си ја дозволат неговата плата доколку не успеат да влезат во Лигата на шампионите, бидејќи финансиите на големите клубови се драстично погодени од пандемијата на КОВИД-19.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

Прикажи повеќе...

Најново

Регион7 часа

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Свет10 часа

(Видео) Се огласија сирените за напад, истрелани ракети кон Ерусалим

Неколку минути откако стапи на сила ултиматумот на палестинската милитантна организација Хамас, кој беше испратен до израелската влада за да...

Македонија13 часа

Потврдени 25 случаи на коронавирус во Македонија, 16 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 25 случаи на коронавирус, 16 лица починаа, а 408 пациенти оздравеа, соопшти...

Македонија14 часа

Филипче: Значајно се испразнети болниците, хируршките одделенија се вратени во функција

Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, изјави министерот за...

Македонија14 часа

Инспекторатот за животна средина: Рудникот „Казандол“ не претставува опасност

Рудникот „Казандол“ во моментот не претставува опасност за животната средина и локалното население, соопшти Државниот инспекторат за животна средина, кој...

Македонија16 часа

Средба Заев – Фон дер Лаен: Идентитетски прашања не смее да бидат на масата за разговори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во рамките на посетата на Брисел, оствари средба и со претседателката...

Македонија18 часа

Заев од Брисел: Идентитетот не може да биде причина за блокада на европските интеграции

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања, Никола Димитров, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и...

Македонија19 часа

Од 12 до 18 мај полициски час од 24 часот, дозволено да биде и организирање настани на затворено

Кризниот штаб предложи олеснување на рестриктивните мерки – полицискиот час да почнува од 24 часот, угостителските објекти да работат до...

Свет20 часа

(Видео) Застрашувачки снимки од Индија, пациенти оставени да умираат, лекарите се кријат

Во Индија се појавија застрашувачки снимки од пациенти заразени од коронавирус, кои, според тврдењата на нивните семејства, лекарите ги оставиле...

Свет21 час

(Видео) Пет лица повредени при напад со нож на Нов Зеланд

Пет лица се повредени, а три се во критична состојба кога биле прободени со нож во супермаркет на Нов Зеланд,...

Свет21 час

Состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, фокусот е Западен Балкан

Шефовите на дипломатиите на Европската Унија денеска во Брисел ќе одржат дискусија за посилен политички ангажман на ЕУ со партнерите...

Свет21 час

(Видео) Седум лица убиени на роденденска забава во Колорадо

Седум лица, вклучително и напаѓачот, беа убиени синоќа во пукање на роденденска забава во Колорадо Спрингс во американската држава Колорадо,...

Македонија2 дена

Регистрирани нови 135 заболени и 14 починати од коронавирус во земјата

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

Свет2 дена

(Видео) Илон Маск призна дека има Аспергеров синдром на телевизиско шоу

Елон Маск откри дека има Аспергеров синдром, за време на неговото гостување во американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“. Тој откри...

Регион2 дена

(Видео) Хрватскиот министер за здравство вакцинираше граѓани

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош заедно со лекарите на Хрватскиот институт за јавно здравје и Наставниот институт за јавно...

Топ2 дена

Се преврте автомобил кај клучката Коњари, загина 27 годишник

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Штип, во близина на клучката Коњари, загина 27 годишно лице...

Македонија2 дена

Во болниците во земјата од коронавирус се лекуваат 760 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и...

Македонија2 дена

(Видео) Колариќ: Шилегов делел субвенции за инвертер клими на партиски луѓе

Советничката на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, Светлана Колариќ на денешната прес-конференција обвини за измама и злоупотреба во врска со најавените...

Македонија2 дена

Во земјава досега втора доза вакцина против Ковид-19 примиле 22.900 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900 граѓани. Прва доза...

Свет2 дена

(Видео) Путин: Секогаш ќе се сеќаваме дека величествената победа над нацизмот ја постигна советскиот народ

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на почетокот на традиционалната воена парада во Москва, им го честиташе на граѓаните Денот на...

Досие