Контакт

Спорт

Ивоби: Ако дојде Заха јас си одам

Објавено пред

Вилфред Заха е жалбата на тренерот на Арсенал Унаи Емери во овој преоден рок, меѓутоа цената од 80 милиони евра засега е пречката што ја поставија од Кристал Палас.

Она што е интересно во врска со потенцијалниот трансфер на Заха е изјавата на Алекс Ивоби, кој рекол дека ќе побара трансфер доколку играчот на Кристал Палас дојде на „Емирејтс“. Ивоби смета дека доколку дојде Заха за него ќе нема место во тимот.

„Сакам да играм фудбал, не сакам да седам на клупата. Доколку дојде Заха нема да имам друг избор, ќе мора да заминам“, рекол Ивоби.

Ивоби целтата своја кариера ја минува во Арсенал, а член на првиот тим е од 2015 година. Настапил на 149 натпревари и постигнал 15 гола.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Солскјер: Алексис ќе се врати, ќе ни докаже дека погрешивме!

Објавено пред

Тренерот на Манчестер Јунајтед, Норвежанецот Оле Гунар Солскјер во своите планови за идната сезона го има и Чилеанецот Алексис Санчез. „Црвените ѓаволи“ Санчез летоска го испратија на позајмица во милански Интер, но офанзивниот фудбалер веќе во октомври доживеа тешка повреда на скочниот зглоб по која се уште не се вратил на теренот.

Неговото враќање се очекува наредниот месец, но според информациите на италијанските медиуми, опцијата за откуп на договорот од Јунајтед „нероазурите“ летоска нема да ја активираат.

„Алексис ќе се врати на лето и ќе докаже дека погрешивме“ – кратко искоментира Солскјер.

Чилеанскиот фудбалер има 31 година, а сезонава на 7 меча за Интер постигна 1 гол.

Во кариерата има настапувано за Коло Коло, Ривер Плата, Удинезе, Барселона и Арсенал, пред да премине во Јунајтед и последно во Интер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Горан Иванишевиќ и Кончита Мартинез влегуваат во Куќата на славните

Објавено пред

Нови членови на тениската Куќа на славните која се наоѓа во Њупорт, САД се Шпанката, Кончита Мартинез и Хрватот, Горан Иванишевиќ, беше објавено денеска на интернет страницата на КС.

Легендарните тенисери кои своевремено освојуваа грен слем титулу добија најмногу гласови во изборот за влез во КС за 2020 година.

Иванишевиќ е првиот хрватски тенисер на кого му припадна оваа чест, додека пред Мартинез, во Куќата на славните беа примени нејзините сонародници Маноло Сантана, Аранча Санчез Викарио, Мануел Орантес, Андрес Химено и Мануел Алонсо.

Интересно е дека и двајцата екс-тенисери останаа активни во овој спорт и по крајот на кариерата.

Иванишевиќ му е тренер на Новак Ѓоковиќ, а Мартинез на сонародничката Мугуруза.

Свечениот прием е закажан за 18 јули годинава.

„Му честитам на мојот драг тренер што е примен во Куќата на славните. Тој тоа го заслужува, затоа што е легенда на нашиот спорт. Го знам од 14 години, го запознав во Германија, додека тој се подготвуваше за освојување на Вимблдон. Тогаш како дете бев воодушевен што имав можност на терен да ја прфрлам топката токму со него. Од тогаш сме блиски, зборуваме ист јазик и сјајно се согласуваме. Горд сум што го имам во мојот тим“ – рече за Иванишевиќ моментно вториот светски тенисер Новак Ѓоковиќ кого го очекува полуфинале на АО против Роџер Федерер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Коби и Џиана биле во црква пред да се качат на кобниот лет!

Објавено пред

Смртта на НБА-легендата, Коби Брајант (41) и неговата 13-годишна ќерка Џиана и понатаму е тема број еден во светот. Тие, заедно со уште седуммина, трагично ги загубија животите во хеликоптерската несреќа.

„Дејли Мејл“ дојде до податок дека Коби и ќерката неколку часа пред несреќата биле во црква, по што тргнале на кошаркарскиот турнир на кој требало да настапи наследничката на ѕвездата на Лејкерси.

Портпаролот на католичката црква „Our Lady Queen of Angels” во Њупорт Бич изјавил дека Коби и Џиана биле заедно и се молеле заедно на утринската миса.

Свештеникот, според информациите, во текот на мисата ги известил сите присутни дека имаат чест Коби Брајант и неговата ќерка да се заедно со нив, а истото на профилите на социјалните мрежи го споделиле и неколкумина од верниците.

По заминувањето од црквата, Коби и Џиана се качиле во хеликоптерот кој ги одведе во смрт, но и во легендите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

Јовески: Потребно ни е силно, професионално и одговорно обвинителство

Државниот јавниот обвинител Љубомир Јовески смета дека треба да има силно, професионално и одговорно обвинителство, да не се задоволуваат дневно...

Македонија25 минути

Владата бара од инспекторите да извршат увид на градбите во Охрид и Струга

Владата на денешната седница го задолжи Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам да изврши надзор над изградбата на градби од...

Македонија2 часа

Жбогар: Да продолжат реформите, законот за Јавното обвинителство да се донесе пред да се распушти Собранието

Евроамбасадорот Самуел Жбогар порача дека земјава треба да продолжи со реформите во клучните области и дека новиот закон за Јавното...

Спорт2 часа

За 24 часа милион ипол луѓе се потпишаа Коби да е на новото лого на НБА

Повеќе од 1.5 милиони луѓе за помалку од 24 часа се потпишаа на он-лајн петицијата силуетата на Коби Брајант да...

Македонија3 часа

„Анима мунди“: Ужас на скопските улици, се превезува распнат коњ

Здружението за заштита на животните „Анима мунди“ објави вознемирувачка фотографија на распнат коњ како со камион го превезуваат на скопските...

Македонија4 часа

Откриени креаторите на „Јавна соба“, МВР ќе ги достави доказите до Обвинителството

Министерство за внатрешни работи, сектор за компјутерски криминал и дигитална форензика, во координација со СВР Скопје изврши идентификација на сопственикот...

Македонија5 часа

Вештак во судењето за Ласкарци: Човечкиот фактор пресуден за несреќата

Првата реакција и обидот за сопирање кај возачот настанала во првата секунда, кога ја кренал ногата за гас и ја...

Македонија7 часа

(Видео) Чулев: Спасовски последниот ден делел решенија и во 12 навечер

Само во последните две години МВР потрошило над 4 милиони евра за судски постапки од вработени кои тужеле главно за...

Македонија7 часа

Филипче: Состојбата е под контрола, нема причина за паника за коронавирус во нашата држава

Состојбата е целосно под контрола, во овој момент нема ниту една причина за некаков ризик или паника за коронавирус во...

Македонија8 часа

Рустеми: Јанева бараше да се утврди штетата во „Поштенска банка“ и да се затвори истрагата

Обвинителот Бурим Рустеми од поранешното СЈО сведочеше денеска пред судот за случајот „Рекет“ каде обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата...

Топ9 часа

Се судрија автобус и автомобил на автопатот Куманово-Табановце, дваесетина луѓе повредени

Дваесет и едно лице се тешко повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случила на автопатот Куманово-Граничен премин Табановце, помеѓу...

Култура9 часа

Тимот на „Медена земја“ на настан пред „оскарите“ во друштво со големите холивудски ѕвезди

Тимот на „Медена земја“ беше дел од настан во театарот „Долби“ во Холивуд организиран од американската Академија за филмски уметности и...

Свет10 часа

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата...

Свет11 час

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет11 час

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Свет12 часа

Бројот на жртви од коронавирусот во Кина надмина 100

Бројката на починати од коронавирусот во Кина надмина 100. Според најновите податоци, се работи за 106 смртни случаи, а во...

Македонија1 ден

(Видео) Поранешни вработени во ОХИС: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката ОХИС тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот...

Топ1 ден

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. „Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите...

Македонија1 ден

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Македонија1 ден

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Досие