Контакт

Спорт

Јаја Туре демантира: Нема да се пензионирам

Објавено пред

Поранешниот фудбалер на Барселона и Манчестер сити, Јаја Туре го демантираше својот менаџер Дмитри Сенлук со пораката дека ќе игра фудбал уште неколку сезони.

Сенлук во петокот за руските медиуми изјавил дека Јаја Туре решил да стави крај на кариерата.

„Постојат многу конфузии околу мојата иднина, сакам да сите да им биде јасно дека јас го сакам фудбалот и дека имам намера да играм уште неколку години. Подготвен сум за нови предизвици“, напишал на „Твитер“, Јаја Туре.

35 годишниот фудбалер е без клуб од декември минатата година кога доби отказ во Олимпијакос.

Јаја Туре како капитен го предводеше Манчестер сити до три титули во Премиер лигата, со Барселона во 2008 година ја освои Лигата на шампионите.

Јаја Туре замина в пензија©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лион ги „прегази“ Монако, Депај со порака за Ван Дајк

Објавено пред

Лион постигна четири гола во првото полувреме за убедлива 4:1 победа над Монако во неделното француско дерби, за да ја продолжи лошата серија на гостите, кои под новиот тренер Нико Ковач немаат победа во последните три меча.

Карл Токо Екамби постигна два гола, по еден додадоа Мемфис Депај и Хусем Ауар (од пенал) за уште во првото полувреме да се реши победникот на мечот, пред гостите да постигнат утешителен гол од пенал преку Висам Бен Једер. Депај, кој беше прв стрелец на мечот, по голот прати порака кон колегата од холандската репрезентација, Вирџил ван Дајк, кој ги повреди лигаментите на коленото и најверојатно ќе отсуствува цела сезона. Бидејќи и тој самиот имаше слична повреда во минатото, многу добро знае што е потребно за рехабилитација.

Со третата победа во низа, Лион се на шестото место со 13 поени, пет помалку од лидерот ПСЖ, додека Монако се на 12. место со 11 поени.

ЛИГА 1, 8.КОЛО

Бордо – Ним 2:0

Брест – Стразбур 0:3

Мец – Сент-Етјен 2:0

Монпелје – Ремс 0:4

Ница – Лил 1:1

Лион – Монако 4:1

Прикажи повеќе...

Спорт

Давид Силва со прва асистенција, Сосиедад се нови лидери на Ла лига!

Објавено пред

Реал Сосиедад се „созедоа“ и со 4:1 го совладаа новиот прволигаш Уеска, за да се искачат на првото место во шпанската Ла лига по седум кола. Со четири победи во седум меча, клубот од Сан Себастијан има 14 поени, еден повеќе од Реал Мадрид и Гранада, кои остануваат на 13, но со меч помалку.

Микел Ојарзабал ги донесе Сосиедад во водство со гол од пенал во 35. минута, но гостите израмнија на стартот на второто полувреме преку Рафаел Мир. Ојарзабал повторно стрелаше во 54. минута, по што Порту (69. минута) и Александер Исак (75. минута) по асистенција на повратникот во Ла лига, Давид Силва, го потврдија триумфот на домашниот клуб.

Гранада го „заддржа“ изненадувачкото темпо со водечките клубови, откако со гол од пенал славеше на тешкото гостување кај Хетафе со 0:1.

ЛА ЛИГА, 7.КОЛО

Валјадолид – Алавес 0:2

Кадиз – Вилјареал 0:0

Хетафе – Гранада 0:1

Реал Сосиедад – Уеска 4:1Прикажи повеќе...

Спорт

Кулушевски со голчиште ги спаси Јуве од засрамувачки пораз

Објавено пред

Дејан Кулушевски во финишот на мечот го постигна својот втор гол во дресот на Јувентус, за да помогне „бјанконерите“ да извлечат 1:1 реми против Верона во уште еден неимпресивен меч на Андреа Пирло.

Алваро Мората во 45. минута ја затресе мрежата на гостите, меѓутоа неговиот гол беше поништен поради офсајд, пред во второто полувреме, неверојатна епизодна улога да има поранешниот јуниор на Јуве, Андреа Фавили.

Фавили влезе во игра во 55. минута на местото на Никола Калиниќ, за само пет минути подоцна фантастично да ја заврши убавата акција и да го совлада Војчех Шчесни. Веќе во 62. минута, Фавили мораше да излезе од игра поради повреда!

Јувентус продолжи со притисокот, и откако Пауло Дибала ја стресе пречката, во 78-тата уште една замена, Дејан Кулушевски да постигне убав гол за реми.

По пет кола, Јувентус се на петтото место со 9 поени (2 победи и 3 ремија), три зад лидерот Милан, додека Верона имаат осум поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Во моментов активни над 7.000 случаи на заразени со коронавирус

Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 7.408 лица, откако вечерва беа потврдени нови 561 заразени. Најмногу активни случаи има...

Свет9 часа

СЗО: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на...

Македонија10 часа

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за...

Македонија12 часа

(Видео) Членството ќе избира претседател на СДСМ, црвената боја стана партиска

Конгресот на СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на статутот на партијата, информираше партискиот претседател, Зоран Заев на прес-конференција по...

Регион13 часа

Борисов позитивен на коронавирус

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на коронавирусот. „Иако РЗИ официјално го укина мојот...

Регион15 часа

Жртвите се скриле во „контејерот на смртта“ во Србија, планирајќи да стигнат до Италија или Белгија

Жртвите кои беа пронајдени во контејнер кој од Србија стигнал во Парагвај се скриле таму со цел да заминат во...

Европа16 часа

Шпанија прогласи вонредна состојба

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата поради коронавирусот и воведе полициски час од 23 до 6 часот наутро. Со...

Регион18 часа

Од денеска во болниците во Словенија само пациенти со корона и итни случаи

Од денеска приемот на сите пациенти во словенечките болници ќе биде прекинат, освен за итните случаи и оние кои страдаат...

Топ19 часа

Автомобил прегази 15-годишно дете во Скопје

Петнаесетгодишно дете вчера напладне било прегазено од автомобил на булеварот Александар Македонски во Скопје. Со возилото управувал Т.В. од Крива...

Македонија20 часа

Шилегов: Би ги укинал централните инспекции, да не постои државен инспекторат

На дебатата „Како до ефикасни и независни инспекциски служби во Скопје“ што ја организираше НВО Инфоцентарот, градоначалникот Петре Шилегов се...

Македонија21 час

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од коронавирус, капацитетите се прошируваат

Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив...

Македонија21 час

Маричиќ: Судството покажа дека може да функционира онлајн

Судството покажа дека може да функционира онлајн, вели министерот за правда Бојан Маричиќ по повод Европскиот ден на правдата. „Ова ново...

Македонија1 ден

Амди Бајрам бил позитивен на коронавирус, епидемиолозите ќе прават анкети со семејството

Министерството за здравство информира дека кај починатиот Амди Бајрам постмортем е утврдено дека бил позитивен на Ковид-19. Од страна на...

Македонија2 дена

Починаа 14 лица, регистрирани 404 новозаразени

Денеска се регистрирани 404 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 182 пациенти, а починаа 14 лица. Министерството за здравство...

Регион2 дена

На Балакнот рекордни бројки на заразени со коронавирус

Дел од државите на Балканот денеска регистрираа рекордни бројки на заразени со коронавирус од почетокот на пандемијата. Во Србија рекордни...

Свет2 дена

(Видео) Трамп гласаше на претседателските избори во САД

Претседателот на САД, Доналд Трамп гласаше на претседателските избори во САД. „Само што гласав! Голема чест“, напиша Трамп на социјалните...

Свет2 дена

Американските компании продолжуваат со тестирање на вакцината против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Астра Зенека“ ќе продолжи со клиничките испитувања на својата експериментална вакцина против Ковид-19 во САД, откако доби одобрение...

Македонија2 дена

Филипче најави проширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот

Прширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот најави министерот за здравство Венко Филипче, кој денеска ги посети болниците во...

Македонија2 дена

Почина Амди Бајрам

Поради кардиоваскуларни проблеми, почина Амди Бајрам, експратеникот и претседател на Сојуз на Ромите. Тој починал на приватна клиника во Скопје....

Економија2 дена

(Видео) Компаниите кои се потешко погодени од кризата ќе добијат поголема финансиска поддршка

Со измените на Законот за поддршка на исплата на плати, компаниите кои се потешко погодени од кризата, ќе добијат поголема финансиска...

Досие