Контакт

Спорт

Јанис и екипата ги растурија Вориорс, не запира серијата на Мемфис, убедлив пораз на Бруклин

Објавено пред

Актуелните шампиони Милвоки бакс ги декласираа Голден стејт вориорс во НБА-лигата. Ноќта ја обележаа поразот на Бруклин нетс, 11.последовна победа на Мемфис гризлис и убедливите триумфи на Њу Орлеанс пеликанс и Денвер нагетс.

Милвоки за едно полувреме го декласираа тимот на Голден стејт. Јанис и екипата првиот дел го добија со неверојатни 77:38. Гркот го предводеше тимот со третиот трипл-дабл во сезоната (30 поени, 12 скока, 11 асистенции). 20+ поени постигнаа Крис Мидлтон (23 поени, пет скока, седум асистенции) и Боби Портис (20 поени, седум скока).

Кај Вориорс најефикасен беше Ендру Вигинс со 16 поени.

Мемфис славеше во дуелот со Минесота 116:108. Гризлиси се во најдобра форма од сите тимови во лигата. Против Минесота ја запишаа 11.последовна победа. Дезмонд Бејн со 21 и Џарен Џексон јуниор со 20 поени ги предводеа „гризлите“.

Ентони Едвардс со 30 и Дианџело Расел со 29 поени беа најефикасните играчи на Минесота.

Бруклин против Оклахома го забележаа шестиот пораз на последните девет натпревари. Оклахома убедливо ги победи Бруклин со 130:109.

Блескаше Шеј Гилџус-Александер со 33 поени, 10 скока и девет асистенции. Нетси ги предводеше Џејмс Харден со 26 поени.

Уште еден тим славеше убедлив триумф. Денвер со 140:108 го победија Портланд. Вил Бартон постигна 21 поен, а Никола Јокиќ 20 поени на кои придодаде осум скока, седум асистенции и две блокади.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Вотфорд го вратија Хоџсон од пензија за нивен трет менаџер оваа сезона

Објавено пред

Премиерлигашот Вотфорд го потврдија именувањето на 74-годишниот Рој Хоџсон како нов менаџер, откако во понеделникот го отпуштија Клаудио Раниери по девет натпревари без победа и во ситуација во која им се заканува испаѓање од лигата.

Поранешниот англиски селектор Хоџсон си замина од Кристал палас на крајот на минатата сезона, објавувајќи дека се пензионира од фудбалот, меѓутоа сега пристигнува како трет менаџер во Вотфорд оваа сезона, откако Чиско Муњоз ја почна годината на клупата на клубот од предградијата на Лондон.

Хоџсон претходно беше селектор на Англија и Финска, додека во Англија работеше со Ливерпул, Фулам, Вест Бромвич Албион, Блекбурн и Бристол, а работеше и под газдите на Вотфорд накратко во Италија во Удинезе во 2001 година.

Вотфорд се на два поени од безбедната зона во Премиерлигата, но имаат два меча помалку од Норич, кои се на 17. место.

Прикажи повеќе...

Спорт

Германија во финишот ја победи Русија во меч за престиж

Објавено пред

Русија се врати во второто полувреме, но повторно потфрли во финишот на мечот за да загуби со 30:29 (16:12) од Германија во меч за престиж на Европското првенство во Унгарија и Словачка, откако двете репрезентации одамна ги загубија шансите за полуфинале.

Германците беа убедливи во првото полувреме правејќи предност од четири гола на полувремето, но тимот на Велимир Петковиќ успеа да се врати и да дојде до водство со 26:25 пред во последниот германски напад Патрик Цикер да постигне прекрасен гол со цепелин за 30:29. Русија го имаше последниот напад, но не успеа да избори реми.

Цикер, Јоханес Битер и Тобијас Рајхман имаа по пет гола за Германија, а Сергеј Косоротов со осум гола беше најдобар во рускиот тим.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Сенегал во полуфинале по контроверзната победа над Кабо Верде

Објавено пред

Сенегал стигна до 2:0 победа над аутсајдерите Кабо Верде (Зелено’ртски Острови) за да се пласира во четврт-финалето на Африканскиот куп на нации во уште еден контроверзен меч на континенталното натпреварување.

Кабо Верде останаа со играч помалку по само 21. минута игра, кога Андраде доби црвен картон, но фаворизираните Сенегалци не успеаја да дојдат во предност. Клучниот и најконтроверзниот момент се случи во 67. минута, кога Садио Мане беше во шанса пред голот на противниците, а голманот Жозе Возиња излезе од шестнаесетникот и следуваше страшен удар со главите меѓу двајцата фудбалери.

Возиња беше очигледно дезориентиран од ударот, и се расправаше со своите соиграчи и со лекарскиот тим, но алжирскиот судија Бенбрахам Лалу, реши да му додели црвен картон, оставајќи ги Кабо Верде со девет играчи на теренот. Мане, и покрај ударот, остана на теренот и во 63. минута го постигна водечкиот гол за Сенегал, но очигледно не можеше да продолжи и седум минути подоцна беше повлечен од игра. Младиот напаѓач на Олимпик Марсеј, Бамба Диенг во 92. минута ја искористи предноста на Сенегал да постигне уште еден гол за сигурен пат во четврт-финале.

ОСМИНАФИНАЛЕ, АФЦОН 2022

Сенегал – Кабо Верде 2:0

ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ, АФЦОН 2022

Буркина Фасо – Тунис

Гамбија – Камерун

Сенегал – Мали/Екваторска Гвинеја

Брег на Слонова Коска/Египет – Мароко/Малави

Страшен судир со глави на Садио Мане со голманот Возиња!

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Возачот е виновен за автобуската несреќа на „Струма“, заклучи бугарското Обвинителство

Бугарското Обвинителство ја заврши истрагата за автобуската несреќа на автопатот „Струма“, во која загинаа 45 македонски државјани. Заменик-главниот обвинител Борислав...

Регион2 часа

Милановиќ: Хрватски војници нема да одат во Украина

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, денеска изјави дека ако дојде до ескалација, Хрватска ќе ги повлече сите свои војници од...

Македонија4 часа

Рекордни бројки: 2.341 новозаразен од коронавирус, починале 26

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет4 часа

(Видео) Насилни протести во Киев – демонстранти се обидоа да влезат во парламентот

По протестот во Киев, избувна тепачка меѓу насобраните и полицијата. Неофицијално, има и загинати. Претприемачите, кои бараа даночни олеснувања, се...

Македонија5 часа

Ковачевски – Радев: Преку дијалог да дојдеме до решенија што ги почитуваат европските вредности и достоинството на двата народи

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, придружуван од Артан Груби – прв заменик на претседателот на Владата и министер за политички...

Европа7 часа

Oд 1 февруари нови правила за патување во рамки на ЕУ

Советот на ЕУ усвои ревидирана препорака за мерките кои влијаат на слободното движење за време на пандемијата Ковид-19, според која...

Македонија8 часа

Кривични за градоначалникот Пецаков и секретарот Китески, место да се изолираат отишле на прославата на Водици

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава за градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, кој по тестирањето за Ковид-19 не се...

Македонија8 часа

(Видео) Ковачевски и Петков задоволни од меѓувладината седница и плановите на петте работни групи

Премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков на прес-конференцијата од крајот на заедничката седница на Владите на Северна Македонија и Бугарија...

Македонија9 часа

Почина маестро Александар Џамбазов

Денеска во Скопје на 85-годишна возраст почина диригентот и композитор Александар Џамбазов, објави Сојузот на композитори на Македонија (СОКОМ). „Сојузот...

Македонија10 часа

Милошоски: Османи во Собранието да ги презентира македонските одговори на бугарските барања

Со писмо упатено до министерот за надворешни работи бараме да дојде пред Комисијата за надворешна политика во Собранието и да...

Македонија11 час

Рашковски тврди дека го местат и побара Наќе Чулев да сведочи за софтверот

Ексгенералниот секретар Драги Рашковски тврди дека обвинителката Ивана Трајчева на компјутерски програм си пишувала пораки што ги прикажала како негова...

Македонија12 часа

(Видео) Ковачевски – Петков: Напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во...

Македонија13 часа

Минатата недела регистрирани 11.610 нови случаи на Ковид-19

Регистрирани сe 11.610 нови позитивни случаи од 35 градови во државата, со зголемување од 4,5% во однос на минатата недела...

Македонија13 часа

Препорака за кратење на периодот на изолација од 10 на 7 дена

Главниот координативен кризен штаб синоќа ја одржа својата втора седница, на која министерот за здравство Беким Сали ја презентираше актуелната...

Свет13 часа

Украинскиот министер призна: Немаме информации дека Русија подготвува офанзива

Вооружените сили на Русија досега не формирале ниту една ударна група, што би укажало дека се подготвува напад на Украина,...

Свет14 часа

Џозеф Бајден фатен како пцуе новинар на Фокс откако го праша за инфлација

Американскиот претседател Џо Бајден беше фатен во понеделникот како пцуе новинар на „Фокс њуз“ на настан во Белата куќа, откако...

Свет24 часа

Контингент од 8.500 војници во САД е во состојба на готовност поради ситуацијата во Украина

Американската војска денеска соопшти дека контингент од 8.500 војници е во целосна готвоност и е подготвен да биде распореден во...

Свет1 ден

СЗО: Условите се идеални за појава на нови варијанти на вирусот

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека би било опасно да се мисли дека екстремно заразниот...

Македонија1 ден

Вкупно 22 починати и 718 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.044 теста, а регистрирани се 718 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Премиерот Ковачевски во Софија пречекан со највисоки почести

Со највисоки државнички почести и церемонија што се одржа попладнево на плоштадот Александар Невски во Софија, бугарскиот премиер Кирил Петков...

Досие