Контакт

Спорт

Јасмин Репеша замина од КК Будуќност

Објавено пред

По поразот во финалната серија во АБА-лигата од Црвена ѕвезда, почнаа промените во КК Будуќност.

Будуќност не успеа да ја одбрани титулата во регионалната лига, што значи дека наредната сезона нема да игра во Евролигата, туку во Еврокупот. Јасно е дека по трите убедливи порази во Белград, во тимот ќе следуваат големи понуди и прашање е дали некој од странските кошаркари ќе остане во тимот.

Нога прв повлече тренерот Јасмин Репеша. Според неофицијални информации, тој веќе поднел оставка на функцијата. Ова го објави порталот basketball sphere.

Репеша во текот на сезоната го наследи на клупата Александар Џикиќ, но не успеа да го повтори успехот на поранешниот македонски селектор, кој ја донесе АБА-титулата во Подгорица.

Хрватскиот тренер Репеша во кариерата работел во многубројни клубови во Европа (Армани Милано, Цедевита, Уникаха, Цибона…), а во два мандата бил селектор на Хрватска.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

НБА го избра Јокиќ во првата петорка за 2018/19, ова значи убав бонус!

Објавено пред

НБА лигата ги објави изборот на најдобрите петорки во сезоната 2018/19 и ѕвездата на Денвер нагетс, Никола Јокиќ успеа да влезе во првиот тим покрај Јанис Адетокумбо, Џејмс Харден, Стивен Кари и Пол Џорџ.

Ова значи дека Џорџ го добива првиот тим пред Кевин Дурент, додека Јокиќ го победува Ембид. Јокиќ, кој имаше 20.1 поени, 10.8 скока и 7.3 асистенции во 80 меча во регуларната сезона, е само вториот кошаркар на Нагетси кој влегува во „Ол-НБА првиот тим“ покрај Дејвид Томпсон (1976-78). Тој исто така е првиот српски кошаркар со оваа почест.

Јокиќ го победи Џоел Ембид (втор тим) и Руди Гоберт (трет  тим) со 59 гласа за првиот тим, 38 за вториот и 2 за третиот. Бидејќи во неговиот договор има 4 милиони долари за бонуси, ова признание сигурно носи и финансиска заработувачка.

Прикажи повеќе...

Спорт

НБА го избра Јокиќ во првата петорка за 2018/19, ова значи убав бонус!

Објавено пред

НБА лигата ги објави изборот на најдобрите петорки во сезоната 2018/19 и ѕвездата на Денвер нагетс, Никола Јокиќ успеа да влезе во првиот тим покрај Јанис Адетокумбо, Џејмс Харден, Стивен Кари и Пол Џорџ.

Ова значи дека Џорџ го добива првиот тим пред Кевин Дурент, додека Јокиќ го победува Ембид. Јокиќ, кој имаше 20.1 поени, 10.8 скока и 7.3 асистенции во 80 меча во регуларната сезона, е само вториот кошаркар на Нагетси кој влегува во „Ол-НБА првиот тим“ покрај Дејвид Томпсон (1976-78). Тој исто така е првиот српски кошаркар со оваа почест.

Јокиќ го победи Џоел Ембид (втор тим) и Руди Гоберт (трет  тим) со 59 гласа за првиот тим, 38 за вториот и 2 за третиот. Бидејќи во неговиот договор има 4 милиони долари за бонуси, ова признание сигурно носи и финансиска заработувачка.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ништо од двојната круна за Звезда! Српскиот куп за Партизан (видео)

Објавено пред

Партизан успеа со 1:0 да ја победи Црвена звезда на нивниот стадион „Рајко Митиќ“ и да спречи „црвено-белите“ да стигнат до двојната српска круна првпат од 2006 година.

Финалето на српскиот куп требаше да се игра на стадионот „Чаир“ во Ниш, но во неверојатен склоп на настаните, Звезда, која ја прослави својата 30-та шампионска титула ја доби организацијата на мечот.

Ова беше четврти дуел на двата белградски гиганти оваа сезона, откако двапати одиграа 1:1, а еднаш победи Звезда (2:1), но во најзначајниот меч победата отиде кај Партизан, кој имаше крајно разочарувачка сезона со пласманот на третото место во Суперлигата.

Човек на одлука беше дефанзивецот Бојан Остојиќ, кој во 13. минута по слободниот удар на Данило Пантиќ ја искористи конфузната реакција на одбраната на Звезда за да ја прати топката во празниот гол.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Јункер: Глупавите националисти ги сакаат само своите земји

Претседателот на Европската комисија, Жан клод Јункер изјави дека е свесен за заканата, која ја претставуваат националистичките политичари за европската...

Топ7 часа

(Видео) Груби ја поздрави одлуката за оставка на Богоевски

Пратеникот од ДУИ, Артан Груби, ја поздрави одлуката за оставката на пратеникот Павле Богоевски и изрази жалење за состојбата во...

Бегството на Груевски8 часа

Јовески: Не постојат пречки за Интерпол да објави потерница по Груевски

Јавниот обвинител Љубомир Јовески рече дека верува оти не постојат законски или какви било пречки за да биде објавена потерницата за...

Македонија9 часа

(Видео) Павле Богоевски најави оставка

Пратеникот Павле Богоевски најави дека ќе поднесе оставка по скандалот со аудиоснимката објавена на руската мрежа „Вконтакте“, а на која...

Регион11 час

Дачиќ бил во Сомалија за време на нападот: „Се слушна силна експлозија“

Во моментот кога се случи терористичкиот напад во престолнината на Сомалија, српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ се наоѓал...

Свет13 часа

Франција бара истрага дали Сирија употребува хемиско оружје

Француското Министерство за надворешни работи соопшти дека мора да се разгледаат последните тврдења дека сириската влада употребува хемиско оружје. Министерството...

Спорт13 часа

Марадона приведен на аеродромот во Буенос Аирес

Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Диего Армандо Марадона, бил уапсен на аеродромот во Буенос Аирес. Медиумите објавија дека...

Европа13 часа

Над 400 милиони луѓе ќе гласаат за новиот состав на Европскиот парламент

Повеќе од 400 милиони луѓе со право на глас од денеска до недела ќе избираат нов состав на Европскиот парламент....

Забава1 ден

Тамара прва од гласовите на жирито, а седма во финалето, гласовите коригирани

Македонската претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска, сепак, заврши на седмото место на евровизиското финале и на првата позиција според гласовите...

Македонија1 ден

(Видео) Заев за изјавата на Груби: Рашомонијадата од изјави на крајот ќе биде поткрепена, ќе видиме која е вистината

Премиерот Зоран Заев и натаму не открива колку лица ќе бидат сменети од функциите, ниту, пак, нивните имиња. Тој вели...

Македонија1 ден

Кривични за експретседателот на Регулаторна и тројца членови, со парното ги оштетиле скопјани за 6,6 милиони евра

Одделот за сузбивање  организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против лицата Д.П. (51), вработен како претседател и член на ...

Македонија1 ден

Анкета на „Макфакс“: Павле Богоевски треба да поднесе оставка

Во онлајн-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“ на прашањето каков епилог треба да има аферата за пратеникот Павле...

Македонија1 ден

Антикорупциската бара кривично да се гони Владимир Панчевски

Антикорупциската комисија ќе поднесе иницијатива за кривично гонење одговорни и службени лица во Основниот суд Скопје 1, меѓу кои и...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ повторно бара надзорна расправа за адвокатските услуги на власта

ВМРО-ДПМНЕ повторно побара надзорна расправа за да се расветли скандалот со милионските суми за адвокати ангажирани од јавните претпријатија и...

Македонија1 ден

Оливера Трајковска, Орце Камчев и Иво Котески ќе сведочат за апсењето на Бошкоски

Новинарката Оливера Трајковска, бизнисменот кој важеше близок до поранешната власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Орце Камчев, и поранешниот портпарол на МВР,...

Македонија1 ден

Вработени во МВР што работеле на случајот на Бошкоски не знаат кој ја дал наредбата за негово апсење

Судењето за случајот „Тортура“, кој се однесува на апсењето на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, продолжи со испрашување...

Македонија1 ден

Прекршочна пријава за директорката на Хематологија – не поднела анкетен лист за имотната состојба

Антикорупциската комисија поднесе прекршочна пријава против директорката на Клиниката за хематологија, Ирина Пановска-Ставридис, за неподнесување анкетен лист за имотната состојба....

Свет1 ден

(Видео) Торнадa беснеат во Америка, куќите останаа без покрив

Невреме и торнадо го погодија северниот дел на САД, а во близина на аеродромот во Тулса, Оклахома, најмалку едно лице...

Европа1 ден

Пресметка со шверцери на дрога во Европа, уапсени 22 лица

Во координирана операција против шверц со дрога во Европа, 22 лица беа уапсени, соопшти Европол. Осомничениот водач на синџирот шверцери,...

Свет2 дена

САД ѝ дадоа рок на Турција да се откаже од купувањето руски противракетен систем

САД ѝ дадоа рок на Турција од две недели да се откаже од купувањето руски противракетен систем „С-400“ во корист...

Досие