Контакт

Спорт

Јокиќ не може сам, Сан Антонио изборија мајсторка (Видео)

Објавено пред

Кошаркарите на Сан Антонио Спарс и Денвер Нагетс ќе играат мајсторка за пласман во полу-финалето во Западната конференција. Изминатата ноќ, Спарс ги победија Нагетс 120:103 и го израмнија резултатот во серијата на 3-3. На Денвер не му помогна ниту брилијантната партија на Никола Јокиќ кој собори рекорд на франшизата стар 36 години.

Спарс и Нагетс одиграа уште еден интересен меч во оваа серија. Победникот беше решен во финишот на третата и почетокот на последната четвртина, кога тренерот на Денвер реши да го одмори својот најдобар играч Никола Јокиќ.

Неговото отсуство Спарс го искористија и создадоа предност од 18 поени која Нагетс не можеа потоа да ја достигнат,

Јокиќ натпреварот го заврши со 43 поени, 12 скока, 9 асистенции, 3 украдени топки и една блокада. Тој го собори рекордот на франшизата според бројот на постигнати поени во плејофот.

Претходниот рекорд беше во сопственост на Алекс Инглиш од 1983 година, кога против Финикс Санс постигнал 42 поени. Рекордот на Инглиш го израмни во 2010 година, против Јута Џез, Кармело Ентони.

Србинот е четвртиот играч со ваква статистика во плејоф натпревар, покрај Чарлс Баркли, Оскар Робертсон и Меџик Џонсон.

Кај победниците се истакнаа Ламаркус Олдриџ со 26 поени, 10 скока и 5 асистенции, односно Демар Дерозан со 25 поени, 7 скока и 7 асистенции.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Халеп: Карантин? Сега сфатив дека јас живеам во изолација веќе шест години

Објавено пред

Светската тенисерка број 2, Симона Халеп вели дека по двомесечната изолација дома поради пандемијата на корона вирусот, сфатила дека и последните шест години живеела во слична изолација со целосно фокусирање на тениската кариера.

„Научив многу овие два месеци. Сфатив дека последните 6 години исто како да живеев во изолација. Сфатив дека морам да направам некоја промена во мојот живот за да ја развијам и емоционалната и личната страна. Со тоа што живеев во изолација станав светска тенисерка број 1, но сега, среќниот живот без тенис ми дозволува да имам нови искуства. И така имам менталитет дека во 22 часот треба да бидам дома, бидејќи утре сум на тренинг“, објаснува Халеп.

Таа признава дека враќањето на турнирите ќе биде тешко, но како и на другите тенисери и тенисерки и недостасуваат мечевите.

„Најдолгата пауза пред карантинот ми беше 3-4 недели и тогаш беше тешко, бидејќи губиш брзина, фокус, подготвеност. Не знам што правеа другите овие месеци, но јас чувствувам дека ќе биде многу тешко да се вратам. Можеш да тренираш пет часа дневно, но додека не одиграш официјален меч не знаеш каква ти е формата“, додава Халеп.

Прикажи повеќе...

Спорт

Битенкорт со магичен гол ја зголеми мизеријата на Шалке (видео)

Објавено пред

Мизеријата на германскиот гигант Шалке продолжи и во саботата, откако Вердер Бремен, клуб за кој се мислеше дека е дефинитивно отпишан во борбата за опстанок, стигна до 1:0 победа, оставајќи го клубот од Гелзенкирхен со дури 11 меча без победа!

Ова е четврти пораз во четири меча по рестартот на Бундеслигата за тимот на Давид Вагнер, чие место на клупата на клубот е речиси неоддржливо.

Човек на одлука беше Леонардо Битенкорт, кој во 32. минута со фантастичен гол по асистенција на Милот Рашица донесе водство за „зелените“, кои и покрај трите поени остануваат претпоследни со 25 поени, три од зоната на испаѓање. Шалке ја имаше иницијативата во второто полувреме, но не успеа барем да израмни, со што паднаа на 10. место со 37 поени.

Гостите беа поусшени уште во два саботни натпревари – Хофенхајм со минимални 1:0 славеше кај Мајнц, додека Ајнтрахт Франкфурт направи пресврт и изненади на гости против Волфсбург, со 2:1 победа. Херта ја оправда домашната предност и со 2:0 го победи Аугзбург за да се искачи на 9. место на табелата пред Шалке.

БУНДЕСЛИГА, 29.КОЛО

Херта Берлин – Аугзбург 2:0

Мајнц – Хофенхајм 0:1

Шалке – Вердер Бремен 0:1

Волфсбург – Ајнтрахт Франкфурт 1:2

Баерн Минхен – Фортуна Диселдорф 18.30 ч.

ШАЛКЕ – ВЕРДЕР

ХЕРТА – АУГЗБУРГ

МАЈНЦ – ХОФЕНХАЈМ

ВОЛФСБУРГ – АЈНТРАХТ

Прикажи повеќе...

Спорт

Австриската влада даде зелено светло за стартот на Ф1 на 5 јули

Објавено пред

Скратената Формула 1 сезона 2020, конечно, ќе стартува со Австриското ГП на патеката Ред бул ринг на 5 јули, откако австриската влада даде зелено светло за оддржување на трката, секако, без присутни гледачи.

На патеката во Шпилберг исто така ќе се вози и втора трка следниот викенд за да се овозможи сезоната да има барем 10 трки за да може да се смета како сезона од Светскиот шампионат.

Хаосот во Формула 1 почна со откажувањето на Австралиското ГП во март само неколку часа пред стартот на тренингот и тоа е една од 10-те трки кои беа одложени или откажани. Шефот на Формула 1, Чејс Кери инсистира дека е возможно да се оддржат од 15 до 18 трки оваа сезона.

Шансите Силверстоун да биде следната станица со две трки останува неизвесна поради инсистирањето на британската влада секој кој ќе пристигне во земјата да оди на 14-дневен карантин. Холандското ГП, кое требаше да се оддржи првпат по 35 години, беше откажано оваа недела.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Со полиција ќе се земаат анкети од семејството на починатиот од Ковид-19, на чиј погреб имало 200 луѓе

Министерството за здравство во соработка со Центарот за јавно здравје Скопје, а под асистенција на Министерството за внатрешни работи, денеска...

Македонија3 часа

И денеска Чаир, Бутел и Сарај имаат најмногу заразени

Од денешните 22 случаи на заразени со коронавирус во Скопје, најмногу се од Чаир, Бутел и Сарај. Според податоците, Чаир има...

Македонија4 часа

Протокол за градинките: Децата да држат растојание, за секое дете да се обезбедат 2 постелнини

Владата денеска на седница го усвои протоколот за активности во установите за згрижување и воспитание на деца по престанување на...

Македонија6 часа

Потврдени се 35 новозаразени, а починаа уште 5 лица меѓу кои и бебето кое беше испратено во Швајцарија

Денеска се потврдени 35 нови случаи на ковид 19, а починати се 5 лица, информираат од Министерството за здравство. На...

Македонија7 часа

Пендаровски прогласи нова вонредна состојба од 14 дена

Претседателот Стево Пендаровски по состанокот кој го имаше со Советот за безбедност, одлучи да прогласи нова вонредната состојба, четвртта по...

Македонија8 часа

Откако беше разрешен, реисот поднесува оставка: „Спремен сум да одговарам пред Бога и пред законот“

Откако пред неколку дена беше разрешен, поранешниот реис на ИВЗ Сулејман Реџепи преку соопштение пишува дека дава неотповиклива оставка од...

Свет8 часа

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони. Со коронавирусот се заразени 6.035.071 луѓе, 366.913 починале, а 2.66.658...

Македонија9 часа

Чулев законски делел решенија во МВР, Управниот суд утврди дека Владата погрешно ги поништила

Управниот Суд на седница одржана на 7 мај донесе пресуда со која тужбата на тужителот Министерство за внатрешни работи застапувано...

Македонија10 часа

Oд Македонија и Филипините биле објавувани теории на заговор поврзани со коронавирусот, соопшти „Фејсбук“

Еден од најголемите дезинформатори за коронавирусот на Фејсбук е забранет од платформата поради користење т.н. Трол-фарми од Македонија и Филипините,...

Македонија10 часа

На 264 лица издадени им се решенија за изолација

Во текот на изминатото деноноќие,  на 264 лица им се издадени решенија за изолација, а 52 лица потпишале изјави за...

Македонија10 часа

СДСМ посочува на одговорност кај министерот Чулев за зголемувањето на бројот на новозаразени

Наместо да работи на почитување на мерките од страна на граѓаните и санкционирање на прекршувањата, министерот за внатрешни работи, Наќе...

Македонија10 часа

ВМРО-ДПМНЕ бара разрешување на членовите на Комисијата за заразни болети

Повикуваме да се разрешат членовите на Комисијата за заразни болести и на нивно место да дојдат експерти со морален интегритет,...

Македонија11 час

Денеска ќе се одлучува за укинување или воведување нова вонредна состојба

Денеска во Кабинетот на претседателот на државата, Стево Пендаровски, во „Вила Водно“, ќе се одржи седница на Советот за безбедност....

Свет23 часа

Трамп и официјално соопшти: САД ги прекинуваат сите врски со СЗО

Американскиот претседател Доналд Трамп на прес-конференција во Белата куќа објави дека Соединетите држави ги прекинуваат сите врски со СЗО. Тој...

Македонија1 ден

Над половина од новозаразените во Скопје се од Сарај, Бутел и Чаир

Шест лица од денешните 26 случаи на Ковид-19 регистрирани во главниот град се од општина Сарај, покажуваат статистиките на Министерството...

Регион1 ден

Вратите за македонските туристи во Грција отворени од 15 јуни, тестови за корона ќе се прават по случаен избор

Грција од 15 јуни ќе ги отвори своите врати за туристи од 29 земји, објави денеска министерот за туризам, Хари...

Македонија1 ден

(Видео) Пауновски: Некои угостители ги понижуваа инспекторите, се однесуваат како да нема вирус

Одредени угостители со понижување се однесувале кон инспекторите од Пазарниот инспекторат велејќи им: „Едуцирајте нè и напуштете го локалот“, посочи...

Македонија1 ден

Филипче: Да знаевме дека нема да се почитуваат мерките, немаше да дадеме препорака за отворање на кафеаните

По објавата на фотографиите од скопски кафеани, каде што, наместо почитување на препораките, се правеле забави, без одржување дистанца, без...

Македонија1 ден

(Видео) Филипче: Мерките не се почитуваат, можен е карантин во некои општини

Новозаболените од коронавирусот се резултат на непочитувањето на мерките, вели министерот за здравство, Венко Филипче, кој рече дека има информации...

Македонија1 ден

Загинувањето на планинарите на Кајмакчалан било несреќа, отфрлена кривичната пријава

Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање кривична пријава против водичот на планинарската тура, во која пред 2 години...

Досие