Контакт

Спорт

Јокиќ шести, Дончиќ седми најдобар играч во НБА

Објавено пред

Во пресрет на ре-стартот на сезоната во НАБ лигата „Sports Ilustrated“ ги рангираше кошаркарите кои ќе играат во Орландо. Според овој медиум меѓу најдобрите 10 има место за тројца кошаркари од Балканот.

Минатосезонскиот МВП, играчот на Милвоки Бакс, Јанис Адетокумбо е на третото, Србинот Никола Јокиќ на шестото, а Словенецот Лука Дончиќ на седмото место.

Најдобар играч кој ќе се појави во Орландо, во Дизниворлд, е ѕвездата на Лос Анџелес Лејкерс Леброн Џејмс, а зад него е Каваи Ленард од Лос Анџелес Клиперс.

Зад лидерот на Бакс, Адетокумбо, се наоѓа Џејмс Харден од Хјустон Рокетс, а неговиот соиграч Расел вестбрук е 11 на листата.

Зад Харден, а пред Јокиќ е соиграчот на Џејмс од Лејкерси Ентони Дејвис.

Најдобрите 10 на осмото, деветтото и десеттото место ги затвораат Пол Џорџ (Лос Анџелес Клиперс), Демијан Лилард (Портланд Трејлблејзерс) и Џоел Ембид (Филадлефија Севентисиксерс).©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Орландо и Бруклин со место во плеј-офот, заврши серијата на Торонто

Објавено пред

Во синоќешните натпревари во НБА лигата за издвојување е победата на кошаркарите на Бруклин Нетс против Сакраменто Кингс со 119-106. Со овој триумф Бруклин си обезбеди место во доигрувањето.

Карис Леверт со 22 поени беше најефикасен во победничката екипа, а 21 на своето конто имаше Харис.

Кај „кралевите“ Богдан Богдановиќ забележа 27 поени и 6 скока.

И покрај синоќешниот пораз на Орландо од Филаделфија со 108-101, „магичните“ повторно обезбедија пласман во плеј-офот. Тобијас Харис и Џоел Ембид постигнаа по 23 поени, а Буркс додаде 22 во победата на Филаделфија.

Прв пораз по рестартот на сезоната во НБА доживеа шампион Торонто Репторс. Бостон ги совлада со високи 122:100.

Најефикасен кај Бостон беше Браун со 20 поени, Тајтум постигна 18, додека Кемба Вокер мечот го заврши со 17 поени.

Резултати од сите ноќешни натпревари: Бруклин – Сакраменто 119-106, Филаделфија 76 – Орландо 108-101, Њу Орлеанс – Вашингтон 118-107, Торонто – Бостон 100-122.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барселона „десеткувана“ пред мечот на сезоната

Објавено пред

Тренерот на Барселона, Кике Сетиен има големи проблеми со составот пред вечерашниот дуел ос осминафиналето во ЛШ против Наполи, на „Ноу Камп“. Шпанските медиуми јавуваат дека Каталонците ќе бидат ослабени со неиграњето на десетина фудбалери.

Последниот од играчите кои нема да играат на реваншот е Дембеле кој цела сезона се мачи со повреди.

Најголемиот удар за Каталонците е секако неиграњето на Серхио Бускетс, Самуел Умтити и Артуро Видал.

Сепак, позитивно е што на теренот се враќаат Антоан Гризман и Клемент Ленгле.

За мечот против Наполи конкурираат дури 8 јуниори, меѓу кои најпознати се Рики Пуи и Ансу Фати.

Од друга страна, Џенаро Гатузо има неколку неизвесни фудбалери – Манолас, Максимовиќ и Инсиње.

Првиот дуел од осминафиналето во Неапол, пред пандемијата на коронавирусот заврши 1-1, а реваншот е вечерва од 21 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Најдобрата сцена по синоќешниот дуел на „Итихад“, легендите сами на терен

Објавено пред

Манчестер Сити е во четвртфинале, Реал се враќа во Мадрид со празни раце по синоќешниот нивни дуел на „Итихад“.

По мечот, камерите на празниот стадион забележаа топ сцена, тренерите на двете екипи, легендите Зинедин Зидан и Пеп Гвардиола покрај теренот, во опуштен неколкуминутен разговор.

Двајцата тренери заедно имаат освоени 5 титули во ЛШ, ривали на теренот, но нивното пријателство е бесценето.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Казнети 378 лица за неносење маска

Полицијата казнила 378 лица за неносење заштитна маска во текот на изминатиот ден. „Во текот на изминатото деноноќие (07/08.08.2020 година)...

Свет30 минути

Во последните 24 часа во светот над 270.000 нови случаи на коронавирус

Во светот во последните 24 часа се регистрирани вкупно 278.291 нови случаи на коронавирус, а починале 6.815 лица, објави Светската...

Свет43 минути

Рекорден број нови случаи на коронавирус во Јапонија

Во Јапонија во изминатите 24 часа се потврдени најголем број случаи на дневно ниво од почетокот на епидемијата на коронавирус....

Македонија1 час

Деветнаесет години од нападот кај Карпалак во кој беа убиени 10 војници

Денеска се одбележуваат деветнаесет години од нападот врз конвојот на АРМ во кој беа убиени десет воени резервисти кај месноста...

Свет14 часа

(Видео) Најмалку 16 лица загинаа, а 123 се повредени во авионот кој се преполови во Индија

Најмалку 16 лица загинаа, а 123 повредени во авионската несреќа на „Ер Индија експрес“ што излета од пистата и се...

Свет14 часа

Седумгодишно момче почина од вирусот во САД – немало други болести

Седумгодишно момче кое почина од Ковид-19 е најмладата личност којашто го загибила животот од од оваа болест во американската држава...

Свет15 часа

Сè повеќе млади луѓе умираат од Ковид-19, кои се причините за тоа?

Високиот крвен притисок, дијабетес, дебелина и возраст се покажаа како најчести причини зошто некои пациенти не го преживуваат Ковид-19. Станува...

Свет16 часа

(Видео) Авион со 190 патници излета од писта во Индија и се преполови

Авион на „Ер Индија експрес“ со 191 патник од Дубаи се излизга од пистата и се преполови на аеродромот „Кожикоде“...

Топ17 часа

Велешанец исчезна во водите на Вардар при обид да спаси екипа на ЕВН

Полицијата трага по маж од Велешко кој со трактор се обидел да извлече возило на ЕВН, но бил повлечен од...

Македонија20 часа

Малиот Илче од Охрид, кој беше напуштен од родителите, по десет дена лекување, ја напушти Детската клиника

По десетина дена лекување на Детската клиника, 11-годишниот Илче од Охрид, кого родителите го напуштија, ја напушта болницата здрав и...

Свет20 часа

Либанскиот претседател не исклучува надворешна вмешаност во експлозијата во Бејрут со ракета или бомба

Претседателот на Либан, Мишел Аун, не ја отфрла можноста за надворешна вмешаност во катастрофалната експлозија во главниот град Бејрут велејќи...

Свет21 час

Првата вакцина против Ковид-19 во светот ќе биде регистрирана во Русија следната недела

Русија ќе ја регистрира својата прва вакцина против коронавирусот на 12 август, рече рускиот заменик-министер за здравство, Олег Гриднев, пренесува...

Македонија21 час

Девојка пријавила дека била сексуално вознемирувана додека полагала возачки испит

Девојка, која полагала возачки испит, пријавила во Хелсиншкиот комитет дека била сексуално вознемирувана од еден од членовите на комисијата. Случајот...

Македонија21 час

Хелсиншкиот комитет: Газди им дале 50 отсто помала плата на мајки на деца до десетгодишна возраст

Една од родовосензитивните мерки за справување со пандемијата предизвикана од вирусот Ковид-19, кои ги донесе Владата, e ослободувањето од работни...

Македонија22 часа

Ивица Коневски поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ

Поранешниот градоначалник на Аеродром и член на ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски, поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски....

Свет23 часа

Германија воведе задолжително тестирање на коронавирус на аеродромите

Бројот на заразени со коронавирус во Германија многу загрижувачки расте, најверојатно и поради големиот број повратници од ризични земји, пишува...

Свет23 часа

Пронајдена слабата точка на коронавирусот

Научниците од Универзитетот во Канзас ја открија слабата точка на коронавирусот „САРС-КоВ-2“. Порталот „Сајенс дејли“ известува дека експертите тестирале терапевтско...

Свет24 часа

Истражување: 60 отсто од излекуваните од Ковид-19 развиваат антитела

Уште на почетокот на јули виролозите од Медицинскиот универзитет во Виена известија дека само половина од заболените и излекуваните од...

Свет1 ден

Асимптоматските случаи имаат иста количина вирус како и оние со симптоми

Асимптоматските случаи на Ковид-19 носат иста количина вирус како и оние со симптоми, покажува јужнокорејска студија. Јужна Кореја можеше да...

Свет1 ден

Сандерс предлага закон за даночење на добивката на милијардерите за време на пандемијата

Американскиот сенатор Берни Сандерс заедно со колегите сенатори, Ед Марли и Кирстен Гилбренд, предлага закон за даночење на милијардерите. Според...

Досие