Контакт

Спорт

Јокиќ „залепи банана“ во последна секунда за триумф на Нагетси

Објавено пред

Кошаркарите на Денвер Нагетс го совладаа ноќеска Хјустон Рокетс со 95:94 (26:27, 20:20, 26:24, 23:23), а јунак на мечот беше српскиот центар Никола Јокиќ.

Јокиќ мечот го заврши со 28 поени и 14 скока, со 2 асистенции и 2 украдени топки. Нему му припадна и одлучувачкиот потег на мечот, во последната секунда.

Хјустон имаше напад, Тејт се обиде да поентира за победа, но Јокиќ со сјајна блокада го спречи асот на гостите да постигне кош.

Покрај Јокиќ, забележителна партија имаше и Бартон со 15 поени и 7 скока, додека кај „ракетите“ Даниел Тајс броеше до 18, а Крис Вуд до 12 поени и 17 скока.

На останатите ноќешни НБА натпревари, Мајами Хит со 118-115 беше поуспешен од Јута Џез.

Чикаго беше поразен со 105:114 од Филаделфија.

Далас предводени од феноменалниот Лука Дончиќ (33 поени) славеа против Бостон со 107:104.

Феникс ја совлада Атланта 121:117

Портланд му нанесе тежок пораз на тимот на ЛА Лејкерс 105:90©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Покрај Јуве, под истрага е „пола“ Серија А, многу европски клубови се „тресат“?

Објавено пред

Италијанскиот спортски весник „Кориере дело спорт“ тврди дека Јувентус се само еден од повеќето фудбалски клубови под истрага на финансиската полиција за вештачко зголемување на сумите за трансфери, покрај Наполи, Рома, Аталанта, Џенова и Сампдорија.

Истрагата за Јувентус веќе е официјална, откако полицијата влезе во канцелариите на клубот во Торино и Милано во петокот и саботата, но според „Кориере“ ова е само почеток на проблемите за италијанскиот и европскиот фудбал. Според нивните извори ова е поширока истрага за таканареченото „plusvalenze“, односно капитални приходи кои се пријавуваат при трансфери на играчи.

Бидејќи пазарот ја диктира цената на фудбалерите, два клуба можат да се договорат за одредена сума, повисока од реалната, со што двата клуба ќе си ги „подмират“ сметките и ќе пријават огромни капитални приходи.

Најдобар пример за ова е трампата Миралем Пјаниќ-Артур Мело помеѓу Јувентус и Барселона, кога двата клуба објавија високи суми за трансфери од над 50 милиони евра, додека во реалност се разменија помалку од 20 милиони евра.

„Кориере дело спорт“ тврди дека истрагата е започната уште летото 2020 и дека под истрага се Наполи, Рома, Аталанта, Џенова и Сампдорија. Наполи веќе се под истрага во Франција за трансферот на Виктор Осимен од Лил, кој официјално чинеше 80 милиони евра, но вклучуваше 20 милиони евра во трансфери на играчи.

Јуве даде 80 милиони за Артур, Барса 70 за Пјаниќ, но двата клуба ќе запишат 50 милиони профит?

Јувентус: Соработуваме со истрагата, сите работи во клубот се законски

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Шкендија со победа во Ѓорче Петров, Сандеј и Шкупи ја „торпедираа“ Струга

Објавено пред

Шкендија стигна до 2:1 победа кај Македонија Ѓорче Петров во дербито на 15. коло во македонската Прва лига за трет триумф во низа, но лидерот Шкупи не дозволи изненадување и со четири гола во второто полувреме стигна до 4:0 победа над Струга за да остане на четири поени пред Академија Пандев и седум пред Шкендија.

Сидрит Гури ја донесе Шкендија во водство уште во 11. минута, а играта целосно се мени кога Филип Мишевски доби втор жолт картон во 25. минута оставајќи ги Македонија со играч помалку. Шкендија го искористи ова и во 77. минута преку Аденис Шаља зголеми на 2:0, а домаќините намалија преку нововлезениот Абу Камара во 83. минута.

Во Чаир пак, Струга до 55. минута изддржа за 0:0 со лидерот Шкупи, пред Сандеј Адетуџи да постигне хет-трик за 15 минути да го реши победникот.

Тиквеш ја продолжи мизерната серија на Работнички на три порази, по 2:0 победата во Кавадарци, Пелистер и Скопје одиграа реми без голови, додека Брегалница со 2:1 беше подобра од Борец.

Фото: ФК Шкендија

ПРВА ЛИГА, 15.КОЛО

Брегалница – Борец 2:1

Македонија Ѓорче Петров – Шкендија 1:2

Пелистер – Скопје 0:0

Шкупи – Струга 4:0

Тиквеш – Работнички 2:0

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1950-37708”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Рамос дебитираше, ТРИ асистенции на Меси и повреда за Нејмар во снежниот Сент-Етјен!

Објавено пред

Пари Сен-Жермен стигна до тешко извојувана 3:1 победа на гости кај најтрофејниот француски клуб Сент-Етјен, во меч во кој, конечно, своето деби за ПСЖ го имаше Серхио Рамос, а неговиот соиграч Лионел Меси имаше неверојатни три асистенции за тешка победа.

Нејмар уште во 7. минута ја затресе мрежата на домаќините, но голот беше поништен поради офсајд, по што во 25. минута следуваше шок за фаворитите, кога Денис Буанга успеа да го совлада Џанлуиџи Донарума. До крајот на полувремето, тимот на Маурисио Почетино успеа да израмни, откако црвен картон доби Тимоти Колодзиејчак, а Меси го пронајде Маркињос за 1:1.

И покрај притисокот и огромната разлика во поседот на топката, за гол се чекаше до 79. минута, кога Меси со прекрасна топка го пронајде Анхел ди Марија за три поени. Во 85. минута малер за ПСЖ, откако Нејмар незгодно се повреди и на носилки беше изнесен надвор од теренот, а потоа во 90. минута, Меси повторно успеа да го најде Маркињос за конечни 3:1.

ПСЖ сега по 15 кола во Лига 1, имаат освоено 40 поени, дури 14 пред второпласираната Ница, додека Сент-Етјен остануваат препоследни во лигата со 12 поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-4-37167”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Регистрирани 333 нови случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа. Направени се 2.547 тестирања,...

Македонија4 часа

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет5 часа

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија5 часа

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија5 часа

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет7 часа

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија1 ден

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија1 ден

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на...

Македонија1 ден

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија1 ден

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија1 ден

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија1 ден

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет1 ден

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет1 ден

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Македонија1 ден

Двајца од повредените во несреќата се отпуштени од болницата „Пирогов“

Двајца повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од болницата во „Пирогов“. Отпуштените се во добра и стабилна состојба,...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на „Беса-транс“ да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140...

Македонија2 дена

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Регион2 дена

(Видео) Пукање во автобус со калашников во Косово, убиени возачот и двајца ученици

Во автобус вечерва е пукано од калашников кај селото Глоѓане кај Дечани, во Косово, а според последните информации загинале четири...

Македонија2 дена

Алтернатива ќе преговара за влез во Владата

Алтернатива одлучи претседателот Африм Гаши да преговара со премиерот Зоран Заев или идниот мандатар за влез во Влада. Според нив,...

Топ2 дена

Скопјанец повикан во полициска станица поради говор на омраза за автобуската несреќа

Скопјанец бил повикан во полициска станица на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа во која загинаа 45...

Досие