Контакт

Спорт

„Јорганџиите“ го земаа целиот плен кај Еспањол со гол во 99. минута

Објавено пред

Среќна победа за тимот на Диего Симеоне на денешното гостување кај тимот на Еспањол. Со резултат 1-2 заврши мечот во кој домаќините имаа предност се до 80. минута со голот на Раул де Томас постигнат со глава, по еден корнер во 40. минути.

Сепак, Караско прецизно стрелаше во 80 минута за израмнување.

Нововлезениот Лемар уште во 53 минута го израмни резултатот, но неговиот гол беше поништен по ВАР сигнализација заради постоење на офсајд.

И кога сите го очекуваа последниот судиски свиреж, токму Лемар на асистенција на стрелецот Караско во 99-та минута носи триумф за гостите од Мадрид.

Со 10 освоени бода по 4 меча Атлетико е лидер на табелата во Серија А.

Спорт

Роналдо им викал на соиграчите на полувремето со Аталанта: Не ви е срам!?

Објавено пред

Освен што е познат како еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, португалскиот ас Кристијано Роналдо е препознатлив и по својот победнички менталитет, каде и да игра.

Иако Манчестер Јунајтед се чини не го игра најдобриот фудбал во моментов, без Португалецот сето тоа би изгледало уште полошо.

Англиските медиуми дознаваат дека Роналдо всушност бил клучот на пресвртот на мечот од ЛШ против Аталанта откако италијанскиот тим по првите 45 минути имаше предност од 2-0 на „Олд Трафорд“.

„Не само што го постигна победничкиот гол за 3-2, туку и при негатива од 2-0 на полувремето во соблекувалната на висок тон им одржал лекција на соиграчите. Ги прашал соиграчите дали не им е срам. Им рекол дека ова што го прикажуваат не доликува на Манчестер Јунајтед на `Олд Трафорд`. Им рекол дека мора да дојдат до победата затоа што ако тоа не се случи, може да се најдат во ситуација да не ја поминат групата“ ја пренесува „Сан“ информацијата од доверлив извор од клубот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фудбалер на Баерн основал фондација за борба со Ковид 19, а не е вакциниран

Објавено пред

Тренерот на Баерн Минхен, Јулијан Нагелсман се зарази со коронавирусот, а јавноста во Германија е шокирана со фактот што и понатаму петмина фудбалери се уште не се вакцинирани.

Шокот е уште поголем ако се знае дека фудбалерот на баварскиот тим, Џошуа Кимих кој заедно со Леон Горецка ја основаа фондацијата „Да ја шутнеме короната“ се уште не е вакциниран. Двајцата фудбалери дадоа по 1 милион евра.

„Секој од нас може нешто да стори за короната да не се шири понатаму, а сите заедно можеме да дадеме допринос за општеството“ изјави Кимих.

Тој и на УНИЦЕФ му донираше 500.000 евра за развивање на вакцина против Ковид 19, иако самиот се уште не е вакциниран.

Како што пишува угледниот „Билд“, Џошуа не е против вакцинација, туку сака да почека многу поквалитетна вакцина од постоечката.

Тренерот пак на Баварците Нагелсман пропагира општа вакцинација.

„Прашајте ги луѓето кои работат на клиниките каков е пеколот ако не сте вакциниран“ смета тој.
Нагелсман иако бил двапати вакциниран, сепак во моментов е во изолација откако е позитивен на вирусот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лукиќ ќе ја води „Зборнаја“: Ќе прифатев само две понуди – Русија или Србија!

Објавено пред

Официјално, српскиот кошаркарски тренер Зоран Лукиќ е новиот селектор на кошаркарската селекција на Русија. Тој во своето прво обраќање изјави:

„Имавме продуктивна конверзација и веднаш почувствував големо интересирање. Оваа седмица им ја претставив својата филозофија, моето мислење“ рече Лукиќ.

Тој долги години со успех работи во Русија.

„Во Нижни Новгород традиционално се обидувам да направам баланс меѓу остварувањето спортски резултати и можноста за младите играчи. Често тренерите се во средина. Голема е честа да се води селекцијата, но јас ќе прифатев само две понуди – Русија или Србија!“ рече Лукиќ.

Тој првпат ќе ги собере кошаркарите на средината на ноември, а на 26. и 29. идниот месец Русија ја очекуваат мечеви против Италија и Исланд во рамки на квалификациите за Мундобаскетот 2023.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 минута

Русија се соочува со рекорден број починати и заболени со коронавирус – Путин донесе построги мерки

Во Русија, петти ден по ред, е поставен нов рекорд, 1.075 починати од Ковид-19 и 37.678 нови инфекции во изминатите...

Македонија27 минути

Две дози вакцина примиле 46 отсто од полнолетните граѓани, а 4.720 примиле трета доза

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 6.830 дози вакцини, од кои 638 се аплицирани како прва доза, 1.472...

Свет2 часа

Австрија ги заострува мерките – воведува „локдаун“ за невакцинираните

Во Австрија од 1 ноември вработените ќе можат да доаѓаат на работа само доколку се вакцинирани, ако прележале коронавирус или...

Регион3 часа

Хрватските граѓани од денеска во САД можат да патуваат без визи

Од денеска на хрватските граѓани им е овозможено да патуваат во САД без виза, објави Американската амбасада во Загреб. Оваа...

Свет4 часа

Нови детали: На снимањето на филмот имало и други проблеми и инциденти

Пиштолот од кој актерот Алек Болдвин пукаше на снимањето на филм и ја уби директорката на фотографија, му го дал...

Македонија19 часа

Ангел Димитров: Сè потешко ми е да информирам за работата на заедничката комисија за историски прашања

Сè потешко ми е да ве информирам за работата на нашата комисија. Не сме во позиција бидејќи не се постигнати...

Македонија20 часа

Регистрирани 411 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет21 час

Вакцината на „Фајзер“ со ефикасност од 90,7 отсто кај децата на возраст меѓу 5 и 11 години

Неодамнешните истражувања покажаа дека вакцината на „Фајзер“ против коронавирусот е 90,7 проценти ефикасна во спречувањето симптоматски инфекции кај деца на...

Свет24 часа

(Видео) Емотивно во Брисел на последниот самит на Меркел – канцеларката испратена со овации

Лидерите на ЕУ собрани на самитот во Брисел со внатрешна церемонија се простија од Ангела Меркел, за која ова беше...

Економија1 ден

Лидерите на ЕУ бараат итни мерки против поскапувањето на горивата и струјата

Денеска, на самит во Брисел, лидерите на Европската Унија се согласија за серија мерки што на краток рок треба да...

Македонија1 ден

260 луѓе целосно вакцинирани починале од Ковид-19 од август до сега

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид-19, во период од 6 август заклучно со...

Топ1 ден

Скопјанец фатен со 45 килограми марихуана во Прилеп

Основното јавно обвинителство Прилеп отвори истрага против едно лице од Скопје, на возраст од 31 година, за неовластено производство и...

Свет1 ден

Алек Болдвин усмрти камерманка на снимање на филм со куршум од реквизит

Актерот Алек Болдвин (68) со куршум од реквизит ја застрела камерманката Халина Хачинс (42) и го повреди режисерот Џоел Соуз...

Регион2 дена

Во Србија над 7.000 новозаболени и рекордни 59 починати

Во последните 24 часа во Србија починаа 59 лица, а потврдени се 7.327 нови случаи на коронавирус. Според локалните медиуми,...

Македонија2 дена

Во Македонија потврдени 490 нови случаи на коронавирус, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 490 нови случаи на коронавирус, а 11 лица починаа, информира Министерството за...

Топ2 дена

Жена загина во сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово

Четириесет и петгодишна жена загина во сообраќајна несреќа што се случила утринава на патот Скопје – Тетово. Според информациите на...

Македонија2 дена

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде што ќе добијат траен престој

35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија денеска заминаа за Грција, која им обезбеди трајно прибежиште, информираа...

Македонија2 дена

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Европа2 дена

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Македонија2 дена

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале над 2.000 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286...

Досие