Контакт

Спорт

Јовиќ ја „шутнал“ мајката на своето дете, за врска со манекенката Милошевиќ?

Објавено пред

На Лука Јовиќ не му оди. Ниту на теренот, ниту очигледно во личниот живот, откако локалните медиуми „извадија“ вест дека тој ја оставил својата девојка со која има седуммесечно бебе, за да влезе во врска со српската манекенка Софија Милошевиќ.

21-годишниот Јовиќ, кој ова лето направи трансфер од соништата од Ајнтрахт Франкфурт во Реал Мадрид, во последно време беше на насловните страници поради неговата слаба форма на теренот и разочараноста кај навивачите на Реал, но оваа приказна сигурно „повеќе боли“.

Јовиќ од 2014 година бил во врска со Анѓела Маниташевиќ, со која оваа година го доби седуммесечниот син Давид, но во август решил да ја прекрати врската, по што во Мадрид неколку пати бил забележан во друштво со 29-годишната Софија Милошевиќ, која претходно беше во врска со Адем Љаиќ, Душко Тошиќ и Анте Ребиќ.

 

View this post on Instagram

 

@loungeunderwear ❤️ #ad Bold Mesh launching today!

A post shared by SOFIA (@sofijamilo) on Oct 25, 2019 at 2:08am PDT

 

View this post on Instagram

 

🌟🌟🌟 @bysofimilo

A post shared by SOFIA (@sofijamilo) on Oct 16, 2019 at 8:19am PDT

 

View this post on Instagram

 

Good night😘

A post shared by SOFIA (@sofijamilo) on Oct 8, 2019 at 12:39pm PDT

 

View this post on Instagram

 

Dreamer 🎈 @loungeunderwear

A post shared by SOFIA (@sofijamilo) on Sep 27, 2019 at 4:33am PDT©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мартинез одбрани пенал во дебито, Астон вила со победа над Шефилд

Објавено пред

Поранешниот голман на Арсенал, Емилијано Мартинез дебитираше за Астон вила со одбранет пенал за да помогне неговиот нов тим да ја стартува Премиер лигата со 1:0 победа над Шефилд јунајтед.

Гостите на „Вила парк“ останаа со играч помалку во 12. минута, кога капитенот Џон Иган доби црвен картон за фаул, но Шефилд јунајтед први дојдоа во шанса за гол кога во 34. минута беше досуден пенал. Ударот на Џон Ландстрам, сепак, заврши во рацете на аргентинскиот голман, кој исто така беше херој на Арсенал во освојувањето на ФА купот минатата сезона.

Единствениот гол на мечот падна во 63. минута, кога Езри Конса упати интересен удар со глава кој заврши во мрежата на Шефилд, едно од најпријатните изненадувања минатата сезона, кои сега стартуваат со два порази во два меча.

Прикажи повеќе...

Спорт

Абрамович тајно купувал фудбалери кои не биле на Челси

Објавено пред

Газдата на Челси, Роман Абрамович, правел тајни инвестиции во фудбалери што не биле сопственост на неговиот клуб, покажува последната истрага на американската Мрежа за финансиска контрола (Фин ЦЕН).

Абрамович имал компанија регистрирана на Британските Девствени Острови со назив „Леистон холдингс“, која купувала удели во фудбалери преку сопственост на трето лице – процедура во која инвеститори купуваат акции во идниот трансфер на потенцијално квалитетни фудбалери од финансиски слаби клубови. Оваа практика беше забранета од Премиер лигата во 2008 година, но ФИФА ја забрани дури во 2015 година.

Ова се открива од новите обелоденети документи од Фин ЦЕН, каде што се покажува дека Перуанецот Андре Карилјо, кој играше против Челси во меч од ЛШ во 2014 за Спортинг Лисабон, бил фудбалер во сопственост на Абрамович.

Според документите, во декември 2016 било забележана сомнителна активност во врска со сметките на Абрамович со исплата преку офшор-компании од речиси милијарда долари. Парите кружеле околу неколку компании, а деветпати било исплатено на компанија од Кипар, средства што подоцна биле расцепкани на четири компании и од кои 156 милиони долари влегле во „Леистон холдингс“. „Леистон“ исто така била вклучена во уште двајца фудбалери на Спортинг – Гаел Еток (кој играше од 2012 до 2013) и Валентим Виола (од 2012 до 2016).

Портпаролот на Абрамович не ги демантира информациите, но посочува дека немало криминални активности бидејќи во тој период таква сопственост била дозволена.

„Фактот што трансакциите биле доверливи не значи дека биле незаконски или дека прекршувале некакви закони. Тоа се случувало пред ФИФА да ги промени своите правила“, вели портпаролот на Абрамович.

Роман Абрамович има богаство од 12,9 милијарди долари (според магазинот „Форбс“), пари што ги заработи во трговија со нафта и гас кога претходно бил сопственик на компанија за производство на кукли. Тој беше гувернер на областа Чукотка во Русија пред да го купи Челси во 2003 година. Во 2018 година Велика Британија не му ја продолжи „инвеститорската“ виза и оттогаш тој живее во Израел.

Ова лето, во период на економска криза на фудбалските клубови поради коронавирусот, Челси потроши над 200 милиони фунти на засилувања.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ стана Мастерс рекордер во Рим

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ ја освои својата 36. АТП Мастерс 1000 титула по 7:5/6:3 победата над Аргентинецот Диего Шварцман во финалето на Италија опен, за да го помине Рафаел Надал по бројот на трофеи од турнирите кои се од вториот ранг на натпреварувања, веднаш зад гренд слем трофеите.

Ова исто така е петта титула на Србинот во Рим и 81. трофеј во блескавата кариера, а во исто време го победи Шварцман по петти пат во петте меѓусебни дуели, иако Аргентинецот не беше лесен противник, што го покажа со елиминацијата на Рафаел Надал во четврт-финалето.

Шварцман почна фантастично со два брејка на сервис на Ѓоковиќ и водство од 3:0, но потоа следуваше камбек на Србинот за 5:4 водство. Аргентинецот спаси една сет-топка, но потоа Ѓоковиќ стигна до 7:5 во првиот сет. И вториот сет, Ѓоковиќ го започна со загубен брејк, но веднаш му одговори на противникот за на крајот по час и 54 минути игра да го освои трофејот.

Ова е совршена подготовка за Ѓоковиќ за Ролан Гарос по диквалификацијата од САД опен и контроверзите кои следуваа потоа, и иако на неколку пати повторно ја покажа нервозата во својата игра, на крајот ментално ги надмина сите проблеми. Србинот има 31-1 скор во 2020, со дисквалификацијата во Њујорк која му се води како единствен пораз.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија27 минути

(Видео) Мицкоски: Предложив вонреден конгрес на кој јас нема да бидам претседател, но предлогот беше одбиен

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, предложил вонреден конгрес за избор на нов лидер, каде што тој нема да се кандидира,...

Македонија6 часа

Седум лица починаа од коронавирус, потврдени се 45 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на...

Свет6 часа

СЗО ѝ се заблагодари на Русија за напорите за развој на безбедна и ефикасна вакцина против коронавирусот

Првата официјално регистрирана вакцина против Ковид-19, развиена од Институтот за епидемиологија и микробиологија при Научноистражувачкиот центар „Гамалеја“, сега се наоѓа...

Македонија7 часа

Пратениците на Беса го напуштија СДСМ во Собранието, но договорот за коалиција не се растура

Четворицата пратеници на партијата Беса од денеска во Собранието нема да дејствуваат како дел од коалицијата со СДСМ туку како...

Македонија8 часа

Станиците Битола 1 и Миладиновци не мерат ПМ10 оти дотраените инструменти биле извор на радијација

Мерните станици се во функција, но дел од инструментите кои ги мерат ПМ10-честичките не работат, велат од Министрството за здрава и...

Македонија8 часа

Драма во Струмица: Роднини насилно го однеле телото на починат пациент, заедно со болничкиот кревет

Роднини и пријатели на пациент кој починал во струмичката болница насилно го зеле телото сосе болничкиот кревет и преку оградата...

Економија9 часа

Наместо карго-аеродром во Штип, ќе се градат училишта, водовод и канализации, соопшти Бектеши

Министерството за економија лани направило измени на Законот за јавно приватно партнерство со кој се отвора можноста средствата предвидени во...

Македонија10 часа

Од Германија екстрадиран Јетон Љужа, обвинет за убиството на Саздо

Третообвинетиот Јетон Љужа во случајот за убиството на Никола Саздовски-Саздо денеска бил екстрадиран од Германија, соопшти МВР. „Денеска од Германија...

Европа12 часа

Две волонтерки претрпеле невролошки проблеми по примањето на оксфордската вакцина

Две лица се разболеле за време на испитувањето на вакцината против коронавирусот на компанијата „Астра Зенека“ во Велика Британија, откриваат...

Економија12 часа

Сојузот на стопански комори предложи 25 мерки за економски спас

Сојузот на стопански комори на Македонија минатата недела достави 25 мерки за економски спас, кои очекува Владата да ги усвои...

Македонија12 часа

Приведено лицето кое нападна лекар на токсикологија, Филипче го осуди инцидентот

Приведено е лицето кое вчера го нападна дежурниот лекар на Клиниката за токсикологија, бидејќи го препратил неговото малолетно дете на...

Свет14 часа

Гутереш: Ширете го мирот за да се борите со коронавирусот

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во своето годишно обраќање во Генералното собрание на светската организација истакна дека повторно ќе...

Македонија14 часа

Денеска ќе се одлучува дали ќе има дневен престој во училиштата

Комисијата за заразни болести денеска на состанок ќе расправа за воведување целодневен престој во училиштата. Директорот на Здравствен дом Скопје,...

Свет1 ден

САД постигнаа нов рекорд со повеќе од еден милион тестови дневно

САД поставија нов рекорд со повеќе од милион тестови за коронавирус за еден ден, но експертите велат дека им требаат...

Македонија1 ден

Четири лица починаа од коронавирус, потврдени се 178 нови случаи

Во последните 24 часа од коронавирус во Македонија починаа четири лица, а потврдени се 178 нови случаи од 1.368 тестови,...

Македонија1 ден

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија, внатрешна контрола го испитува случајот

Родилката која заедно со нејзиното бебе вчера попладне починаа на Клиниката за гинекологија не знаела во која недела е од...

Регион1 ден

(Видео) Пронајдена трета жртва по ураганот во Грција, маж загинал кога врз него паднал покрив

Ураганот Јанош, кој ја погоди Грција, ја однесе и третата жртва во Тесалија во централниот дел на земјата, објавија денеска...

Македонија1 ден

Холштајн: Во интерес на Бугарија е да не го блокира проширувањето на ЕУ во овој регион

Билатералните проблеми не треба да бидат дел од преговарачката рамка за проширување на ЕУ, изјави германската амбасадорка во земјава, Анке...

Македонија2 дена

Пендаровски до Вартоломеј: Нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Претседателот Стево Пендаровски, по повод почетокот на Новата црковна година, упати писмо до Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов...

Македонија2 дена

Комисијата одлучува за целодневна настава

Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта од 1 октомври....

Досие