Контакт

Спорт

Јунајтед и Јувентус во трка по потписот на Камара

Објавено пред

Манчестер јунајтед и Јувентус ќе водат битка за потписот на фудбалерот, на Олимпик Марсеј, Бубакар Камара. 22-годишниот фудбалер нема намера да го продолжи договорот кој му истекува на крајот од сезоната.

Ралф Рангник, новиот менаџер на Манчестр јунајтед, го означил Камара како идеално засилување за неговиот тим. Трансферот се чинеше дека е извесен, меѓутоа во трката се вклучи и Јувентус.

Челниците на Марсеј нема да се противат на продажбата доколку во клубот пристигне „интересна понуда“.

Камара е дефанзивен играч од редот за врска, но без проблем може да игра и како централен дефанзивец.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Елмас со асистенција, Наполи со „покер“ за „фенерџијата“ Салернитана

Објавено пред

Елиф Елмас асистираше на првиот гол на неговите Наполи, за „партенопеи“ да стигнат до убедлива 4:1 победа во јужото дерби во Серија А против последнопласираната Салернитана.

Елмас, кој повторно беше стартер за тимот на Лучано Спалети, му асистираше на Жуан Жесус во 17. минута за рано водство на домаќините, пред Салернитана да израмни преку Федерико Бонацоли во 33. минута.

Наполи се врати во водство во финишот на полувремето, кога Дрис Мертенс беше прецизен од пенал 2:1, по што во второто полувреме, Амир Рахмани во 47. минута да зголеми на 3:1, за домаќините да добијат уште еден пенал во 53. минута, кој Лоренцо Инсиње немаше проблем да го реализира.

Со трите поени, Наполи се враќа на второто место на табелата со 49 поени, четири поени зад лидерот Интер и еден поен пред Милан, кои вечерва го играат големото дерби со Јувентус.В

СЕРИЈА А, 23.КОЛО

Наполи – Салернитана 4:1

Специја – Сампдорија 1:0

Торино – Сасуоло 1:1

Каљари – Фиорентина 1:1

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Ливерпул со победа кај Палас се доближи до Сити

Објавено пред

Ливерпул стигна до тешка 3:1 победа кај Кристал палас за да се доближи на 9 поени до премиерлигашкиот лидер Манчестер сити (со натпревар помалку), покажувајќи дека трката за титулата можеби уште не е завршена.

Виргил ван Дајк успеа да постигне убав гол со глава уште во осмата минута од мечот, за во 32. минута, Алекс Окслејд-Чембрлен да најави лесна победа за тимот на Јирген Клоп. Меѓутоа, тимот на Патрик Виера не се откажа и во 55. минута намали на 1:2 со голот на Одсон Едуар за интересно второ полувреме. Фабињо стави точка на надежите за камбек на Палас во 89. минута со гол од пенал по непромислената реакција на голманот на Палас, Висенте Гуаита.

Арсенал, пак, пропушти шанса да ги помине Вест хем на петтото место на табелата, откако одиграа само 0:0 со „фенерџијата“ Барнли, додека Брајтон со голот на Дени Велбек во 82. минута извлече 1:1 реми кај Лестер.

ПРЕМИЕРЛИГА, 23.КОЛО

Кристал палас – Ливерпул 1:3

Арсенал – Барнли 0:0

Лестер – Брајтон 1:1

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Ајакс со контроверзен гол до победа над ПСВ и прво место на табелата

Објавено пред

Ајакс стигна до голема 2:1 победа на гости кај ПСВ Ајндховен за да ги замени на врвот на табелата во холандската Ередивизие, резултат кој ги налути навивачите на ПСВ по контроверзната ВАР одлука по која „копјаниците“ стигнаа до победата.

Брајан Бробеј ги донесе Ајакс во водство во 34. минута со гол со глава, по што Германецот Марио Геце израмни на 1:1 во 53. минута по грешката на одбраната на клубот од Амстердам. Контроверзите дојдоа во 74. минута, кога Нусаир Мазрауи постигна прекрасен гол, но во градењето на нападот на Ајакс, топката излезе во аут. По долгата пауза поради прегледувањето на ВАР системот, голот беше признаен.

Со трите поени, Ајакс се врати на првото место на табелата со 48 поени, два повеќе од ПСВ, додека Феенорд се трети со 42 поени по 20 одиграни мечеви.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита...

Македонија2 часа

Пецаков: Не постои ниту еден пример некој да се изолира додека чека резултати од ПЦР-тест поради патување во странство

Веројатно тезата “Наќе е крив” сега е заменето со акцијата “Пецак е крив”, а сето ова само тие од власта...

Економија5 часа

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 отсто повисока дневница

„Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен...

Топ6 часа

Прегазен малолетник на улица во Тетово, возачот избегал

Седумнаесетгодишно момче било прегазено од автомобил вчера на улицата Благоја Тоска во Тетово. Возачот кој управувал со возилото избегал од местото,...

Свет6 часа

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

Алберт Бурла, извршен директор на компанијата „Фајзер“, рече дека годишната вакцинација против короната би била подобра опција од почестите засилувачки...

Регион7 часа

Вучиќ добил список со седум лица кои му спремале атентат

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синoќа се обрати до јавноста по обелоденувањето на веста дека бил подготвуван атенатат врз него....

Македонија9 часа

Пецаков да одговара што не се изолирал додека чекал резултати од тестот за ковид, порача владејачката партија

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков додека чекал резултати од тестот за коронавирусот наместо да се изолира, свесно присуствувал на јавен...

Македонија22 часа

Пред да почине Рахимовски се јавил кај пријател во Македонија, се договориле да го пречека на скопскиот аеродром

Аки Рахимовски утрово планирал патување во Македонија и посета на мајка си. Тој телефонски разговарал со пријателот Здравко Ситновски во...

Македонија22 часа

Нови 1.913 случаи на коронавирус во Македонија, починаа 21 лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.219 тестови, а регистрирани се 1.913...

Македонија1 ден

Млад пациент доби срце, а кај двајца се трансплантираат бубрези од починат донор

Млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа се трансплантираат бубрезите од лице кое почина од мозочна смрт....

Регион1 ден

Почина Аки Рахимовски од „Парни Ваљак“

Пејачот на групата Парни Ваљак, Аки Рахимовски почина на 66-годишна возраст. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна...

Македонија1 ден

Стоилковски извади списоци: „Паркинг не плаќале стотици функционери од Демократскиот сојуз, СДСМ и ДУИ“

Стотици автомобили на функционери од власта и членови на Демократскиот сојуз, на СДСМ, на ДУИ биле ослободени од плаќање паркинг...

Македонија1 ден

Пецаков вели дека не се изолирал и на Водици излегол оти побарал тест заради патување

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков вели дека не се изолирал по тестирањето за Ковид-19 и на Водици излегол да ја...

Македонија1 ден

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Свет1 ден

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти...

Македонија1 ден

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, oбвини ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Свет1 ден

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Бројот на регистрирани случаи на зараза со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација. Според информациите,...

Македонија1 ден

Во притвор е спроведен возачот кој ја усмрти 24-годишната радовишанка на „Партизанска“

Судот доцна синоќа му одреди 30-дневен притвор на 22-годишниот Јордан Ѓ. кој со автомобил „цитроен Ц4“ ја усмрти 24-годишната радовишанка...

Македонија2 дена

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Македонија2 дена

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Досие