Контакт

Спорт

Јунајтед извиси, Тотенхем го „грабна“ Регуилон

Објавено пред

Серхио Регуилон нема место кај Зинедин Зидан во Реал Мадрид, се поврзуваше со трансфер во Манчестер Јунајтед, но на крајот ќе заврши во редовите на Тотенхем.

Реал за левиот бек бара 30.000.000 милиони евра и клаузула во договорот дека ќе може да го откупи неговиот договор и да го врати во Мадрид во наредните две сезони. Манчестер Јунајтед не се согласуваа со клаузулата поради што на крајот и се откажаа од Регуилон.

Од друга страна на Тотенхем вакавата клаузула не му претставува проблем. Според медиумите Тотенхем многу бргу постигнале договор со Реал и со 23 годишноот лев бек. Регуилон ќе потпише договор до 2025 година, а Реал ќе може да го откупи за 45.000.000 евра.

Тотенхем и Реал преговараат околу уште ден фудбалер, Герет Бејл, кој по шест години повторно би можел да се врати во Лондон.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЕФЛ Куп: Хаверц одговори со прв хет-трик за Челси, Арсенал победи во Лестер

Објавено пред

Фановите на Челси беа нервозни за високата сума која ја платија за германскиот талент Каи Хаверц критикувајќи го неговиот учинок во првите два меча од Премиер лигата, но тој даде совршен одговор со својот прв хет-трик во кариерата за да помогне „сините“ да стигнат до 6:0 победа над Барнсли во Англискиот лига куп.

Теми Абрахам му помогна на Хаверц со две асистенции и со еден гол, а во листата на стрелците се запишаа и Рос Баркли и Оливие Жиру за рутинска победа против второлигашот.

Во единствениот меч меѓу два премиерлигаши, Арсенал стигна до 2:0 победа на „Кингс пауер“ против Лестер благодарение на автоголот на Кристијан Фукс во првото полувреме, за во 90-тата минута Еди Нкетија да ја потврди победата. Другите фаворити немаа проблеми – Евертон предводен од двата гола на Ришарлисон стигна до 5:2 победа над Флитвуд, Њукасл со 7:0 славеше против Моркемб, а во осминафиналето се и Брајтон и Барнли.

ЕФЛ КУП, 1/16 ФИНАЛЕ

Фулам – Шефилд венсдеј 2:0

Милвол – Барнли 0:2

Престон – Брајтон 0:2

Стоук – Гилингем 1:0

Челси – Барнсли 5:0

Флитвуд – Евертон 2:5

Лестер – Арсенал 0:2

Моркемб – Њукасл 0:7

ЧЕЛСИ – БАРНСЛИ

ЛЕСТЕР – АРСЕНАЛ

ФЛИТВУД – ЕВЕРТОН

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ: Флензбург до славна камбек победа во Париз!

Објавено пред

Флензбург стигна до фантастична 29:28 победа на гости кај Пари Сен-Жермен за совршен 2-0 старт на новата сезона од Лигата на шампионите во групата А (каде што се и Вардар), каде што се промовираа во фаворити за првото место.

Тимот на Раул Гонзалез имаше фантастично прво полувреме, во кое успеа да направи предност од 18:14, меѓутоа германскиот тим имаше фуриозен финиш на мечот за да ја преземе контролата и во драматична завршница да стигне до победа.

Хампус Ване имаше шест гола за Флензбург, Штајнхаузер, Готфридсон и Јоханесен додадоа по четири гола, додека за ПСЖ, Лука Карабатиќ беше најефикасен со пет постигнати голови.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 2.КОЛО

Порто – Мешков Брест 27:25 (12:9)

Пари Сен-Жермен – Флензбург 28:29 (18:14)

Прикажи повеќе...

Спорт

Азиските шампиони Ал-Хилал исфрлени од ЛШ – поради корона вирусот имаа само 9 фудбалери

Објавено пред

Клубот од Саудиска Арабија, Ал-Хилал, актуелниот шампион од Лигата на шампиони во Азија, е исфрлен од натпреварувањето откако поради корона вирусот се појавија само девет фудбалери за мечот во средата против Шабаб Ал-Алхи Дубаи.

Ал-Хилал имаше дури 15 позитивни случаи во својот тим, и на крајот имаа само осум фудбалери и двајца голмани кои беа достапни за настап. Клубот, кој го победи јапонскиот Урава ред дајмондс во минатогодишното финале, заедно со Фудбалската федерација на Саудиска Арабија се обидоа да обезбедат одложување на мечот, но правилата на Азиската фудбалска конфедерација (АФЦ) се јасни – еден клуб мора да има пријавено 13 фудбалери за меч.

По ова исфрлање, узбекистанскиот клуб Пахтакор и Шабаб Ал-Ахли Дубаи се пласираа во осминафиналето на Азиската Лига на шампиони. Во Ал-Хилал играат фудбалери како францускиот напаѓач Бафетимби Гомис, Италијанецот Себастијан Џовинко и Перуанецот Андре Карилјо. Тие отпатуваа во Катар на 11 септември за настап на турнирот налик на тој во европската ЛШ, но секој ден имаа по некој позитивен тест на КОВИД-19.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Уапсен германски лекар кој снимил силување на пациентка

Уапсен е болнички лекар од евангелистичката клиника „Бетел“ во Билефелд под сомнение дека им давал седативи на жени што доаѓале...

Македонија3 часа

(Видео) Мицкоски: Бараме да предложиме независен јавен обвинител за борба против мафијата

„Правдата во Македонија е нападната. Селективната правда денеска во Македонија е неправда. Имаме невини луѓе во затвори, луѓе што страдаат...

Свет3 часа

Нов Зеланд укина поголем дел од рестрикциите против пандемијата

Маските за лице повеќе не се задолжителни во поголем дел од Нов Зеланд бидејќи случаите на Ковид-19 продолжуваат да опаѓаат....

Свет6 часа

(Видео) Евакуирана Ајфеловата кула поради закана за бомба

Ајфеловата кула во Париз е евакуирана поради телефонски повик дека е поставена бомба, а целата област околу обележјето е блокирана....

Свет6 часа

Хајко Мас во карантин

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, од денеска е во карантин по утврдувањето дека еден од неговите телохранители има...

Македонија6 часа

Владата даде согласност – во 169 училишта може да има настава со физичко присуство

Владата на својата 5. седница, одржана на 22 септември, го усвои и извештајот за работата на Комисијата за разгледување поднесени...

Македонија7 часа

(Видео) Пендаровски: Овој вител на кризи и закани генерира страв, потребна е солидарност меѓу државите

„Чест ми што имам можност првпат да се обратам од името на Република Северна Македонија на овој глобален форум, кој...

Македонија8 часа

Нови 183 заболени и петмина починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Македонија8 часа

Спотовите на ВМРО-ДПМНЕ со ликот на Русковска предизвикале болка и анксиозност кај обвинителката

Изборните спотови со ликот на Вилма Русковска кои се емитуваа по нарачка на ВМРО-ДПМНЕ предизвикале душевна болка и анксиозност кај...

Регион8 часа

Трите коалиции го поддржаа Кривокапиќ за мандатар на новата влада во Црна Гора

Здравко Кривокапиќ ќе биде мандатар за состав на новата влада во Црна Гора, одлучија пратениците на трите коалиции, пренесуваат црногорските...

Македонија9 часа

Бошковски од Инфективна: „Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично“

Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично, вели лидерот на партијата Обединети за Македонија, Љубе Бошковски, по информацијата дека синоќа...

Македонија9 часа

Поради несослушани сведоци, одбиени докази и толкувани снимки, Миланов смета дека Јанакиески е жртва во „Насилство во Центар“

Ако се суди според казнената политиката не би требало да има ништо повеќе од условни казни, а Миле Јанакиески е...

Свет10 часа

Путин: Во Русија наскоро ќе биде регистрирана уште една вакцина против коронавирус

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека наскоро ќе биде регистрирана втората руска вакцина против коронавирусот. „Наскоро ќе биде регистрирана друга...

Македонија10 часа

Извештај на ИЈЗ: Пораст на бројот на новозаразени и починати за една недела

Согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 14 до 20 септември, регистрирани се вкупно...

Македонија11 час

Родителите кои беа ослободени со мерките и хронично болните се враќаат на работа

Од денеска, со одлука на Владата, дел од групите кои целосно беа ослободени од работа поради состојбата со коронавирусот, се...

Македонија11 час

(Видео) Заев – Гир: За неколку месеци очекуваме успешна завршница на подготовките на преговарачката рамка

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска го прими новоименуваниот амбасадор на ЕУ во нашата земја, неговата екселенција Дејвид Гир. Тој...

Европа12 часа

Лукашенко ненајавено положи заклетва за претседател

Александар Лукашенко денеска ненадејно и без најава положи заклетва за новиот претседателски мандат, пренесува државната новинска агенција „Белта“. Церемонијата за...

Европа13 часа

Жестоки реакции против новите мерки во Британија, можно е да се вмеша и војската

Новите рестриктивни мерки што ги објави премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, против ширењето на коронавирусот, наидоа на жестоки реакции...

Свет13 часа

Jапонска компанија тврди дека има лек кој го скратува времето на закрепнување од Ковид-19

Jапонската компанија „Фуџифилм“ објави дека нејзиниот лек „Авиган“, веќе одобрен за потешките групи, обезбедил статистички значајно намалување на времето за...

Македонија13 часа

Анализа: Најголемо зголемување на вработените во полицијата, а најголемо намалување во одбраната

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ги објави истражувањето и базата на податоци на вработувањата во министерствата и општините во последните...

Досие