Контакт

Спорт

Јунајтед ја одбиле Севилја – Марсијал ќе остане на „Олд Трафорд“

Објавено пред

Манчестер јунајтед ја одбиле Севилја за Ентони Марсијал. Севилја имаше намера да го позајми францускиот напаѓач до крајот на сезоната. Јунајтед беа подготвени да го пуштат незадоволниот Марсијал, но не успеаја да ги договорат условите со спортскиот директор на Мончи.

dobivaj vesti na viber

Англиските медиуми го открија планот на Севилја, кој веднаш бил одбиен. Во Севилја сакале Марсијал да игра за нив, а да плаќаат 50 отсто од неговата плата, планот им бил останатите 50 отсто да останат обврска на Јунајтед.

Марсијал неделно заработува 200.000 фунти, односно околу 7.000.000 фунти.

Откако на Мончи му пропадна зделката со Марсијал, тој сега има намера да тропне на врата на Тотенхем. Севилја се заинтересирани за Холанѓанецот Стивен Бергвајн.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ѓоковиќ стана рекет број 1 без да игра: тој е повторно најдобар тенисер на светот

Објавено пред

Во петокот Новак Ѓоковиќ пристигна во Монте Карло каде ги започна последните подготовки за сезоната, а таму кога се разбуди го дочека веста дека е повторно најдобриот тенисер на светот.

dobivaj vesti na viber

За тоа овојпат не може да се заблагодари себеси и резултатите на теренот.

Имено, Карлос Алкараз не успеа да се пласира во финалето на турнирот во Мајами и неговата серија од 10 натпревари без пораз заврши во полуфналето против Јаник Синер.

Синер во возбудлив меч го совлада Шпанецот со 2:1 (6:7, 6:4 и 6:2). Неизвесен беше првиот сет, а Синер прв направи брејк на противничкиот сервис, па Алкараз се врати во игра и во тај-брејк успеа да го добие сетот.

Направи Синер прв брејк и во вториот сет, па Алкараз повторно возврати, меѓутоа во деветтиот гем Синер одново направи брејк, па со 6:4 го освои сетот и израмни на 1:1.

Третиот сет донесе доминација на Италијанецот и во него освои два брејка и во меч кој траеше три часа и три минути го елиминираше Алкараз. Оваа елиминација за шпанскиот тенисер значи дека Новак Ѓоковиќ од понеделник се враќа на врвот на АТП листата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нестварен кикс на голманот Кобел, Баерн ја „гази“ Борусија

Објавено пред

Баерн Минхен и Борусија Дортмунд во овие моменти го играат дерби мечот во Бундес лигата. На клупата на Баварците дебитира новиот тренер Томас Тухел.

dobivaj vesti na viber

Како сега стојат работите, на Борусија и се заканува вистински дебакл,

Борусија подобро започна, но работите се сменија по нестварната грешка што ја направи голманот на „милионерите“, Кобел.

Во 13 минута, Упамекано испрати долга топка кон Сане од својата половина. Кобел истрча на 16 метри промаши чиста топка која на крајот заврши во неговиот гол.

Во наредните десет минути, Томас Милер постигна два гола, во 17. и 23.минута, со што практично го реши дербито.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барди постигна гол, Трабзон загуби од Кајсериспор

Објавено пред

Актуелниот шампион на Турција, Трабзон уште еднаш киксна на домашен терен. Во рамките на 27.коло во турската Супер лигата, Кајсериспор славеше во Трабзон со 4:3.

dobivaj vesti na viber

Македонскиот репрезентативец Енис Барди, играше во второто полувреме и успеа да постигне гол. Во 54.минута тој реализираше пенал и го израмни резлтатот на 3.3. Инаку ова беше петтиот гол за Барди од почетокот на сезоната во Турција.

Трабзон успеа да се врати по минусот од два гола (1:3), на крајот победникот го реши Карлос Мане во 63.минута.

Трабзон се петти на табелата со 44 бода, Кајсериспор се седми со 41 бод.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија59 минути

Ахмети: Согласно статутот во ДУИ не се дозволени фракции, ќе треба да се почека до следниот конгрес

Претседателот на партијата Али Ахмети на седницата на Централното претседателство на ДУИ изјави дека фракции според статутот не се дозволени,...

Топ2 часа

По трагедијата во Прага каде почина матурант, професори и студенти се враќаат од екскурзијата во Хрватска

Матурантот од средното училиште „Мате Балоте“ од Пореч во Хрватска, кој загина на матурска екскурзија во Прага, е 17-годишен ученик...

Македонија3 часа

Беџети од „Огнената група“: Од денеска ќе делуваме како фракција, ќе имаме наши ставови

Членовите на таканареченета „Огнена група“ најавија дека ќе делуваат како фракција. Градоначалникот на општина Сарај и дел од Огнената група, Блерим...

Македонија3 часа

Ване Цветанов по кривичната побегна, се жали дека е жртва на политичка репресија

Поранешниот претседател на Советот за унапредување и надзор на ревизијата Ване Цветанов избегал од Македонија откако пред четири месеци против...

Македонија5 часа

Војната во ДУИ на дневен ред во Мала Речица, опција е и разрешување на „огнените“ од партиските функции

Војната помеѓу двете групи во ДУИ, може да заврши и со разрешување на „огнените“ од функциите во партијата. Ова се...

Македонија6 часа

Тинејџерките биле најдени близу „Бит Пазар“; МВР: Биле во близина на продажен објект

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички, Аниса Ајро и Мелиса на подрачјето на Бит Пазар. Во моментот кога биле затекнати,...

Македонија8 часа

Арсовска ќе го враќа споменикот на Ќосето пред судовите во Скопје

Градоначалничката Данела Арсовска почнува со постапка за враќање на споменикот на Андон Лазов-Ќосето пред судовите во Скопје. Од општина Центар,...

Свет10 часа

Сторми Даниелс: Не се плашам да се соочам со Трамп на суд, сум го видела гол

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повеќе не е недопирлив, изјави порно ѕвездата Сторми Даниелс во петокот вечерта во своето прво...

Македонија10 часа

Георгиевски: Со донираното оружје за Украина, се врши големо обезоружување на нашата држава

ВМРО-Народна партија ја поддржува политиката на поддршка на Украина, но исто така апелира дека се врши големо обезоружување на нашата...

Економија11 часа

Работниот час најевтин во Бугарија, а најскап во Луксембург

Најниски трошоци за работната сила во Европската Унија има во Бугарија и Романија, а највисоки во Луксембург. Како што објави...

Свет11 часа

(Видео) Торнадо однесе покрив за време на концерт во САД

Едно лице загина, а десетици се повредени кога покривот на концерт на хеви метал бенд во Илиноис се урна при...

Македонија11 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Лицето кое јавно се заканува на Мицкоски и неговите деца е поддржувач на Ковачевски, а добил благодарница од Пендаровски

Заканите кон семејството и децата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се акт на вандализам и варварско водење на политиката...

Топ24 часа

Исчезнати две тинејџерки од Скопје, полицијата трага по нив

Исчезнати се две тинејџерки од Скопје. Полицијата од вчера трага по 12-годишната Аниса Ајро и 15-годишната Мелица К. Двата случаи...

Свет1 ден

Путин потпиша нова руска глобална стратегија, насочена е против Западот

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша нов руски стратешки документ чија цел е ограничување на „западната доминација“. Во документот се...

Македонија1 ден

Влада: Платите нема да се зголемат 78%, разгледуваме можност за намалување на коефициентите

Одлуката на Уставниот суд со која се укинуваат одредби од Законот за плата и други надоместоци на избрани и именувани...

Македонија1 ден

„Го жалам Ковачевски, работи во интерес на ДУИ“ – Хајредини не ги штеди ниту Ахмети, ниту Груби, ниту Османи: aјдуци на власт

Дали се задоволени албанското его и решавањето на меѓуетничките односи во државата, дали со поставувањето премиер Албанец ќе биде ставен...

Македонија1 ден

(Видео)Побарајте помош ако имате напнатост и несоница по лажните вести за киднапирање и труење ученици

Анксиозност, нерасположеност, социјално изолирање од другите и чувство на срам иако не направиле ништо лошо се очекувани последици од лажните...

Македонија1 ден

Болните од цистична фиброза го потсетија Ковачевски: Рековте лек ќе има за сите

Болните од цистична фиброза се уште го чекаат лекот. Тие ги потсетија надлежните на ветувањата, дека лек ќе има за...

Македонија1 ден

Османи: Политичарите треба да бидат последни на листата за зголемување на платата

Политичарите треба да бидат последни што ќе добијат поголема плата, изјави денеска Министерот за надворешни работи, Бујар Османи. Според него,...

Топ1 ден

Обвинителството за убиството во Капиштец: Осомничениот пукал неколкупати, па продолжил да го удира со кундакот по главата

Скопското Обвинителство го заврши увидот на самото место во казиното во кое утрово се случи убиство во Капиштец, при што...