Контакт

Спорт

Јунајтед ќе го продаде Кристијано Роналдо

Објавено пред

Манчестер јунајтед, подготовките за новата сезона која ќе започне за четири недели, ќе ги спроведе на далечниот Исотк, во Тајланд и Австралија. Извесно е дека меѓу патниците ќе го нема Кристијано Роналдо. Португалецот пред неколку дена побарал трансфер, а потоа не се појави на првиот тренинг, наводно поради семејни причини.

dobivaj vesti na viber

Клупските челници се свесни дека не можат да го задржат Роналдо против негова волја. Исто така јасно им е дека ѕвезда каква што е тој може многу да ја наруши атмосферата во соблекувалната. Манчестер јунајтед, според медиумите биле подготвени да ги разгледаат понудите што ќе ги донесе менаџерот на Португалецот, Жорж Мендеш.

Суперагентот разговарал со Барселона, Наполи, Баерн, а во приказната влегува и Челси. Намерата на Роналдо е да игра во Лигата на шампионите.

Дали ќе се отворат некои врати, тешко е да се каже, поканата од Реал не доаѓа, иако не треба да се игнорира деловната смисла на Флорентино Перез.

Шпанските медиуми отидоа дотаму што го споменаа Атлетико, омилената жртва на Роналдо додека играше во Шпанија, но нема индикации дека ниту клубот, ниту играчот размислуваат за тоа.

Останатото решение би било да се откаже астрономската плата и да се врати во Спортинг од Лисабон, но тоа е веројатно последната опција.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Манчестер јунајтед му порачале на Тен Хаг да ги „намали очекувањата“

Објавено пред

Шефовите на Манчестер јунајтед му порачале на новиот менаџер Ерик Тен Хаг да ги намали очекувањата пред стартот на новата сезона, тврди „ЕСПН“, но тој не ги послушал во обид да го подобри расположението во неговиот тим.

dobivaj vesti na viber

„Ѓаволите“ завршија како шести минатата сезона, на 13 поени од место кое води во Лигата на шампионите и фантастични 35 поени зад шампионот Манчестер сити, откако ниту смената на Оле Гунар Солскјер и носењето на Ралф Рангник како привремен тренер не помогна да се крене формата. Токму поради ова, шефовите на клубот сметале дека е подобро да се има „реални“ очекувања и полека да се работи на засилувања, но Холанѓанецот сметал дека таков став не е добар за тимот.

Тој решил да ги охрабрува играчите кои ги наследил, вклучувајќи ги проблематичните од средината на теренот, за да го поправи моралот по мизерната сезона. Според „ЕСПН“, Јунајтед сметале дека изјавите на Рангник дека се потребни „10 засилувања“ за тимот и „операција на отворено срце“ се штетни за клубот, иако и самиот Тен Хаг знаел дека ќе се мачи без засилувања.

Прикажи повеќе...

Спорт

Официјално – Костиќ во Јувентус

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Јувентус денеска потврди дека го ангажирал српскиот репрезентативец Филип Костиќ од Ајнтрахт. Костиќ ќе потпише договор со „старата дама“ до 2026 година.

dobivaj vesti na viber

„Фудбалер со голем талент, сила и брзина, способен да ја покрие целата страна. Левоногиот крилен напаѓач кој во изминатите години покажа дека може да го покрие секој дел од теренот, но ужива да влегува во нападот и по потреба да дели асистенции“, се вели меѓу другото во описот на Костиќ на веб-страницата на Јувентус.

Според специјализираниот сајт за фудбалски трансфери „Трансферамаркт“, Јувентус за ангажманот на Костиќ на Ајнтрахт му платил 12.000.000 евра на Ајнтрахт Франкфурт.

Костиќ кариерата ја започна во Раднички од Крагуевац, кој од трансферот ќе добие 200.000 евра на име на солидарниот фонд.

Српскиот репрезентативец во кариерата настапуваше и за Гронинген, Штутгарт и Хамбург, а за репрезентацијата има одиграно 48 натпревари на кои постигнал три гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барнли ја зголеми понудата за Чурлинов

Објавено пред

Барнли ја зголеми понудата за македонскиот репрезентативец Дарко Чурлинов. Клубот, кој оваа сезона ќе се натпреварува во Чемпионшип дивизијата, се врати во трката за потписот на Чурлинов.

dobivaj vesti na viber

Менаџерот Венсан Компани сака да го виси Чурлинов во својот тим поради тоа клубот ја зголеми понудата што сега изнесува 4.500.000 евра (фиксни 3.250.000 и преку бонуси 1.250.000 евра).

Интерес за Чирлинов покажува и белгискиот великан Андерлехт, но јасно е дека овој клуб не може да ѝ парира на понудата што во Штутгарт пристигна од Англија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Пекинг ја предупреди Америка: Борбата против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро

Бoрбата на Соединетите Американски Држави против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро, изјави кинескиот министер за надворешни...

Македонија2 часа

Ќучук: Преговорите на Северна Македонија со ЕУ ќе почнат по завршување на скринингот

Процесот на преговори меѓу ЕУ и Република Северна Македонија сè уште не е почнат бидејќи се чека да заврши скринингот,...

Македонија4 часа

(Видео) Стојаноска: Како и со Ковид-19, така и со мајмунските сипаници власта се однесува неодговорно

Во Македонија, со власта на СДСМ и ДУИ, се случува тотален распад на системот. Земјава, од сите земји во регионот,...

Топ4 часа

Мотоциклист почина во сообраќајна несреќа во Кочани

Синоќа, во 18.55 часот, било пријавено дека на експресниот пат во изградба, Кочани – Крупиште, кај клучката за с. Спанчево,...

Економија4 часа

(Видео) Каевски: Во Македонија ќе се произведуваат електрични возила

Преку одговорните, ефикасни мерки и политики на Владата предводена од СДСМ македонската економија станува атрактивна за сериозни, големи странски инвестиции....

Топ6 часа

Со закана со пиштол успеале да изнудат 20.000 евра, приведени две лица од Скопје

Од страна на СВР Струмица, заедно со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал, во координација...

Европа7 часа

Поранешниот германски канцелар Шредер го тужи парламентот поради одземените привилегии

Поранешниот германски канцелар, Герхард Шредер, го тужи парламентот во обид да ги врати посебните привилегии што му беа одземени во...

Македонија7 часа

СДСМ: Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ се грижат за граѓаните со поскапување на комуналните услуги

Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ по којзнае кој пат докажаа дека воопшто не се грижат за граѓаните, туку на прво место ги...

Европа8 часа

„Вашингтон пост“: ФБИ кај Трамп бараше документи поврзани со нуклеарно оружје

За време на претресот на домот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, агенти на ФБИ пребарувале доверливи документи поврзани со...

Економија1 ден

(Интервју) Ванчо Узунов: Даночниот систем е во хаос, сиромашните плаќаат, богатите се богатат

Сегашниот даночен систем е тотално несоодветен, а состојбата е таква што секогаш е време за реформи, вели во интервју за...

Македонија1 ден

МОН: Учебната година почнува на 1 септември, во тек се активности за успешен почеток

Министерството за образование и наука информира дека учебната 2022-2023 година ќе почне на 1 септември и за оваа цел веќе...

Македонија1 ден

Ковид-статистика: 600 позитивни на вирусот, пријавени 10 починати лица

Во осгласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Европа1 ден

Резников: Руските зборови не вредат ниту за хартијата на која се напишани

Украинскиот министер за одбрана, Олексеј Резников, присуствуваше на донаторска конференција за Украина во Копенхаген со данскиот министер за одбрана, Мортен...

Регион1 ден

Вучиќ: Приштина подготвува ликвидација на нашиот народ под превезот на борба против криминалот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денеска дека Приштина ја користи ситуацијата во Украина за да води кампања против Србија...

Економија1 ден

Цената на бензините се намалува 2 денара

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Свет1 ден

Борел предупреди: Поддршката за Украина има своја цена

Европејците мора да бидат подготвени да ја платат цената за поддршката на Украина и за зачувувањето на единството, изјави шефот...

Економија1 ден

Шефот на „Рајанер“: Крај на ерата на евтини летови од 10 евра

Мајкл О’Лири, извршен директор на „Рајанер“, изјави дека ерата на евтини билети од 10 евра е завршена и дека нискобуџетската...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Срамната епизода „Стево и плочата“ до вчера се фалеше, денес вели дека била спомен-плоча од привремен карактер

Според опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Пендаровски води политика од денес за утре. „Сè е сведено само на гол пиар и зад неговите...

Македонија1 ден

СДСМ: Лагите на ВМРО-ДПМНЕ потонаа, во ЕУ со заштитен македонски идентитет и јазик

СДСМ со одговорен, државнички пристап за пет години ги реализира двете најголеми стратешки цели на државата поставени при осамостојувањето пред...

Европа1 ден

Тајван го отфрла кинескиот модел „една земја, два система“

Тајван го отфрла моделот „една земја, два система“ што Пекинг го претстави во својата стратегија за решавање на тајванското прашање,...