Контакт

Спорт

Јунајтед со нова пресврт-победа, повреда и прекин на низата на Мегваер

Објавено пред

Манчестер јунајтед уште еднаш покажаа дека се мајстори за пресврти, победувајќи со 3:1 на гости кај Астон вила, но Оле Гунар Солскјер мора да биде загрижен, откако капитенот Хери Мегваер се повреди, прекинувајќи ја неверојатната низа од 71 меча во Премиер лигата без да биде заменет.

Бертран Траоре ги донесе Вила во водство во 24. минута со прекрасен гол, но како и многу пати оваа сезона, Јунајтед се вратија во второто полувреме. Бруно Фернандеш во 52. минута од пенал израмни на 1:1, за само четири минути подоцна Мејсон Гринвуд со убав удар да го комплетира трансферот.

Во 78. минута, Мегваер, кој зачудувачки ги имаше одиграно сите мечеви на Манчестер јунајтед во Премиер лигата од почеток до крај по неговиот трансфер од Лестер, доби повреда и не можеше да продолжи. Единсон Кавани во 87. минута постигна уште еден гол за конечни 1:3.

Јунајтед сега имаат шест поени пред Челси на третото место на табелата, но ги чека пеколен распоред – веќе во вторник играат со Лестер, а потоа во четврток го играат одложеното дерби со Ливерпул.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

Спорт

УФЦ: Тешка победа за „Корејскиот зомби“, сега го чека Волкановски?

Објавено пред

Чанг Сунг Џунг, попознат како „Корејскиот зомби“ стигна до победа на поени над Ден Ајг во главниот меч на УФЦ Фајт Најт во Лас Вегас, откако мораше да се потпре на своите способности како борач за да го неутрализира Иге.

Џунг, еден од најдобрите во перо категорија, има репутација на „луд“ фајтер со силен удар, но против Иге не успеа со ваква стратегија, решавајќи да избегне дуел со удирање, соборувајќи го неколку пати противникот за првпат од 2008 да победи на поени, со 48:47, 49:46, 49:46.

„Сакав да покажам дека имам доволно умешност за да бидам шампион и дека не сум фајтер со еден трик“, изјави Кореецот.

Тој сега има 4-2 скор откако се врати по четиригодишна пауза за да отслужи војска во Јужна Кореја. Сега, тој признава дека очекува борба за титулата, чекајќи го подобриот од дуелот помеѓу Александар Волкановски и Брајан Ортега.

Прикажи повеќе...

Спорт

Минхен сака да ја обои „Алијанц арената“ во боите на виножитoто за инает на Унгарците

Објавено пред

Градскиот совет на Минхен побара „Алијанц арената“ да биде осветлена во боите на виножитото за последниот меч од групната фаза на Германија против Унгарија во знак на протест на анти-ЛГБТ законите кои ги усвои оваа земја.

Германците ја пречекуваат Унгарија на стадионот на Баерн Минхен во среда, неколку дена откако унгарскиот парламент усвои закон со кој се ограничува ЛГБТ соддржината за тие под 18 години, во голема политичка победа на конзервативниот премиер Виктор Орбан.

„Баварската престолнина е посветена на различност, толеранција и еднаквост во спортот и општеството. Затоа стадионот треба да свети во боите на виножитото пред мечот“, се вели во барањето од советот до градоначалникот Дитер Рајтер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мората: Сите едвај чекаат да ја критикуваат Шпанија

Објавено пред

Алваро Мората смета дека Шпанија добива нефер критики од страна на фановите и на медиумите по ново реми на ЕУРО 2020.

Мората, по сите критики кои ги добиваше за својата неефикасност, конечно, постигна гол за 1:0 водство против Полска вчера, но Роберт Левандовски осигура реми за Полска за втор нерешен резултат за „фуријата“ по 0:0 ремито со Шведска. По ова, Жерард Морено ја погоди гредата при изведувањето на пеналот, а Мората не успеа да даде гол по одбиената топка.

„Нема да помогне ако слушаме што зборуваат луѓето, бидејќи сите едвај чекаат да не нападнат и да не критикуваат. Обично, кога големите нации стигнуваат до вакво натпреварување, има чувство на обединетост. Знаеме дека ние сме следбеници на генерација на фудбалски гении кои освоија се што е можно, но мораме да веруваме во нас. Следниот меч е како финале за нас“, вели Мората.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет15 минути

(Видео) Пукање на роденденска забава во Торонто, повредени три деца и еден маж

Три деца и еден маж се повредени во пукање на роденденска забава на отворено, што се случи во западниот дел...

Свет37 минути

(Видео) Камион прегази двајца учесници на Парадата на гордоста во Мајами, едниот почина

Камион прегази двајца учесници на вчерашната Парада на гордоста во Мајами, при што едниот почина а другиот е тешко повреден,...

Топ53 минути

Над 200 возачи санкционирани во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (19.06.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На...

Регион12 часа

(Видео) Силна експлозија во фабриката „Слобода“ во Чачак, наредена итна евакуација

Неколку детонации се слушнале вечерва во Чачак, по екплозија во фабриката „Слобода“, пренесуваат српските медиуми. Според информациите, во инцидентот полесно...

Македонија17 часа

Индискиот сој потврден кај уште едно лице во земјава

Уште еден случај на индискиот сој на коронавирус е потврден во земјава. Се работи за уште еден Македонец кој дошол...

Топ18 часа

Починат затвореник пронајден во кумановскиот затвор

Во затворот „Кшање“ во Куманово ноќеска бил пронајден мртов 58-годишен затвореник од с.Старо Нагоричане. „ На 19.06.2021 во 02.45 часот...

Македонија20 часа

Еден починат и четири нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени четири нови случаи на коронавирус, едно лице почина, а 68 оздравеа, соопшти...

Македонија20 часа

Филипче: Не е вистина дека пациенти не се оперираат и дека скопските клиники се во колапс

Не е вистина дека пациенти не се оперираат и системот на скопските клиники е во колапс, тврди министерот за здравство,...

Спорт24 часа

Македонците за четири дена го „испиле целото пиво“ во Букурешт

Фудбалската репрезентација на Македонија, во четвртокот, го напушти Букурешт и се пресели во Амстердам, каде ќе го одигра последниот натпревар...

Свет24 часа

(Видео) Трамп се огласи за спремните одговори на Бајден: Затоа државата оди по ѓаволите

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, се огласи за видеото на кое се гледа неговиот наследник, Џо Бајден, со спремни...

Македонија1 ден

За еден ден казнети 627 возачи за брзо возење

Полицијата за еден ден казни 627 возачи за брзо возење на територија на целата држава, соопшти Министерството за внатрешни работи....

Регион1 ден

САД ја поздравија Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора

Американскиот Стејт департмент ја поздрави Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора во петокот. „Позицијата на САД во...

Топ2 дена

300 килограми кокаин во пакувања од „Чикаго булс“ и ПСЖ, македонски државјанин уапсен во Драч

Околу 300 килограми кокаин во пакувања со амблемите на спортските тимови „Чикаго Булс“ и „Париз Сен Жермен“, но и луксузниот...

Свет2 дена

Во Русија откриена нова опасна мутација на Ковид-19

Руската Федерална медицинско-биолошка служба (ФМБА) открила нова мутација на коронавирусот, способна да ја намали ефикасноста на медицинските третмани и превентивните...

Спорт2 дена

Премиерот најави промена на името на Фудбалската федерација на Македонија

Премиерот Зоран Заев во интервју за грчката „ЕРТ“ изјави дека по жалбата на Атина на логото на Фудбалската федерација на...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Направен е голем исчекор во македонско-бугарскиот пријателски дијалог

Премиерот Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Виена, каде присуствуваше на...

Македонија2 дена

Во Македонија 19 нови случаи на коронавирус, починаа две лица

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 19 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 14 пациенти, а две...

Регион2 дена

Црногорски министер сменет од функцијата, одбил да го нарече злосторството во Сребреница геноцид

Министерот за правда на Црна Гора, Владимир Лепосавиќ, е сменет од функцијата затоа што одби да го нарече злосторството во...

Македонија2 дена

Кривична пријава за едно лице кое се заканувало на новинари на „Фејсбук“, ЗНМ очекува судска разрешница

МВР поднесе кривична пријава против едно лице од тетовско Теарце за кривично дело загрозување на сигурноста против новинари, соопшти Здружението...

Регион2 дена

Во Србија целосно вакцинирани 40 проценти од населението

Во Србија досега се дадени вкупно 5.058.165 дози вакцини против коронавирус. Првата доза ја примиле 2.673.634 лица, а 2.384.531 граѓани...

Досие