Контакт

Спорт

Јунајтед тоне, а смена на тренерот не била опција

Објавено пред

Иако Манчестер Јунајтед доживеаја пораз на „Олд Трафорд“ од Барнли (2:0), тренерот Оле Гунар Солскјер не морал да стравува за работното место. „Скај Спорт“ тврди дека клупските челници воопшто не размислувале да го отпуштат тренерот.

Манчестер Јунајтед го имаат најлошиот биланс во Премиер лигата уште од сезоната 1988/89, а мизеријата да биде поголема се погрижија фудбалерите на Барнли кои синоќа по пауза од 58 години забележаа победа на „Олд Трафорд“.

И покрај тоа што тренерот Солскјер со своите играчи го запиша 12 пораз во сезоната тој нема да добие отказ. Норвежанецот потврдил дека клубот ќе се обиде да се засили во јануарскиот преоден рок. 16 годишниот играч на Бирмингем Џад Белингам се поврзува со Јунајтед, додека трансферот на Бруно Фернандеш е малку веројатен.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Румениге: Германија да побрза ако го сака Ханси Флик

Објавено пред

Германската фудбалска федерација (ДФБ) мора да побрза ако го сака Ханси Флик како нов селектор, предупредува Карл-Хајнц Румениге, кој посочува дека тренерот на Баерн Минхен го сакаат повеќе клубови ова лето.

Флик подолго време е посочуван како главен кандидат да го смени Јоаким Лев по Европското првенство, и федерацијата веќе потврди дека разговарала со 56-годишниот Флик, иако уште нема договор. Румениге вели дека Флик, кој вчера ја прослави новата бундеслигашка титула со Баерн, вели дека тие мора да побрзаат.

„Ханси би бил совршен за ДФБ. Можам само да препорачам да ја завршат работата бргу. Ханси е тренер кој многумина го бараат поради неговиот успех. За да нема на крај драма ако тој замине во Европа“, изјави Румениге.

Флик ќе биде заменет на крајот на сезоната од Јулијан Нагелсман од РБ Лајпциг. По вчерашната 6:0 победа над Борусија Менхенгладбах, тој не откри многу за неговата иднина.

„Сакам да продолжам да бидам тренер и да работам со тим кој може да освојува титули, бидејќи тоа е многу забавно. Дали можеби некогаш ќе се вратам во Баерн? Би можел да го замислам тоа. Баерн останува мојот клуб“, вели Флик.

Прикажи повеќе...

Спорт

Интер вчера ја славеа титулата, од понеделник ќе кратат плати

Објавено пред

Спортскиот директор на Интер, Бепе Марота, признава дека економската ситуација во клубот (но и во целиот светски фудбал) е катастрофална и дека од понеделник ќе почнат разговорите со фудбалерите за намалување на платите.

Пред 5:1 победата на тимот на Антонио Конте над Сампдорија во првиот меч откако ја обезбедија титулата, Марота во интервју за „Скај спорт Италија“ најави дека мора да има промени во тимот.

„Ова е фантастичен момент за прослава на сите во клубот и признание за напорите и за работата која е завршена. Сега е време за уживање во моментот, а не за расправање, но од следната недела ќе почнеме со разговорите во тимот. Ќе зборуваме со фудбалерите заедно со претседателот Стивен Жанг да ги запознаеме со финансиските тешкотии на Интер и на целиот фудбалски свет поради пандемијата“, вели Марота.

Тој ги уверува фудбалерите дека ќе ја добијат премијата за освојувањето на италијанската титула, но предупредува дека реалноста е „катастрофална“.

„Премиите ќе бидат исплатени бидејќи тие се резултат на успехот на тимот. Но, потоа ќе следува искрен разговор меѓу одговорни луѓе. Трошоците за плати се од 70 до 75 отсто од трошоците на клубот и ниту една компанија не може да работи под такви услови. Никој не е одговорен за тоа, но ситуацијата е катастрофална“, предупреди Марота.

Прикажи повеќе...

Спорт

Боксот без ракавици е брутален, но полската „Громда“ е нешто навистина посебно!

Објавено пред

Боксот без ракавици е еден од најбруталните спортови на денешницата, а полската „Громда“ е навистина посебно натпреварување со стриптизети, графити и мотоцикли во позадината, и невидена бруталност во рингот.

Прва ѕвезда на „Громда 5“ беше полската ѕвезда Бартломиеј „Балбоа“ Домалик, кој едноставно ги прегази своите противници.

Во првата рунда, „падна“ Михал „Бојка“ Валчак по серија директни удари во главата кои го оставија во несвест. Во следната рунда беше „покосен“ Мариуш Кручек, овојпат со удар со левицата, за во финалето да го совлада Патрик „Глеба“ Толкачевски по две рунди.

Ова не е единствен „крвав спорт“ во Полска, каде што постои и ривалската организација на „Громда“, уште покрвава „Воторе“ (Wotore).

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gromda (@gromda.tv)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gromda (@gromda.tv)

Прикажи повеќе...

Најново

Топ40 минути

Се преврте автомобил кај клучката Коњари, загина 27 годишник

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Штип, во близина на клучката Коњари, загина 27 годишно лице...

Македонија50 минути

Во болниците во земјата од коронавирус се лекуваат 760 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и...

Македонија1 час

(Видео) Колариќ: Шилегов делел субвенции за инвертер клими на партиски луѓе

Советничката на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, Светлана Колариќ на денешната прес-конференција обвини за измама и злоупотреба во врска со најавените...

Македонија2 часа

Во земјава досега втора доза вакцина против Ковид-19 примиле 22.900 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900 граѓани. Прва доза...

Свет2 часа

(Видео) Путин: Секогаш ќе се сеќаваме дека величествената победа над нацизмот ја постигна советскиот народ

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на почетокот на традиционалната воена парада во Москва, им го честиташе на граѓаните Денот на...

Македонија3 часа

Заев за „Катимерини“: Во 21 век да ја одредуваш историјата на друга нација не е во согласност со европскиот дух

Премиерот Зоран Заев во нeделното издание за грчки „Катимерини“, во интервјуто со наслов „Заедно за Балкан од 21 век“, говори...

Свет4 часа

Делови од кинеската ракета паднаа во Индискиот океан

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денес во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во...

Свет16 часа

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите...

Регион17 часа

Хрватски медиуми: Зошто Вучиќ создава најмоќна воена сила во регионот?

Хрватските медиуми пишуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја создава најмоќната воена сила во регионот. „ Во последно време...

Спорт18 часа

Дејан Георгиевски обезбеди олимписка норма

Македонскиот репрезентативец во таеквондо, Дејан Георгиевски, избори пласман на Олимписките игри во Токио, во категоријата до 87 килограми. Европските квалификации...

Топ21 час

Човечки труп извлечен од реката Вардар во Велес

Во Велес, во водите на реката Вардар, во близина на Нов мост, вчера бил пронајден човечки труп, кој бил извлечен...

Македонија22 часа

Досега во земјава две дози вакцина против коронавирус примиле 21.890 граѓани

Во државата вкупно се аплицирани 118.984 дози вакцини, а ревакцинирани се 21.890 граѓани. Со последните бројки, 32% од населението над...

Македонија22 часа

Во Македонија 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа, а 333 пациенти оздравеа,...

Македонија1 ден

Мицкоски: Дволичноста на Пендаровски е заради притисокот врз него, реалноста е дека се согласи со мене за 27 април

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по денешната посета на Општина Делчево одговарајќи на новинарско прашање, рече дека претседателот Стево Пендаровски...

Топ1 ден

Автомобил удри во дете на велосипед во Прилеп, возачот избегал

Малолетен велосипедист е тешко повреден откако во него удрил автомобил, а возачот избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила...

Македонија1 ден

Во болниците во Македонија од коронавирус се лекуваат 806 пациенти

Вкупната бројка на пациенти со коронавирус кои се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава е...

Свет1 ден

(Видео) Судир во џамија во Ерусалим – полицијата употреби гумени куршуми и водени топови

Во судир меѓу израелската полиција и група Палестинци што се случи синоќа во Ерусалим, повредени се 205 Палестинци и 17...

Македонија1 ден

СЗО: Децата не треба да се вакцинираат сѐ додека не бидат вакцинирани ризичните групи

Светската здравствена организација (СЗО) оцени дека децата не треба да се вакцинираат против Ковид-19 додека не се вакцинираат старите лица...

Македонија2 дена

Семејството на девојката чии органи беа донирани и спасија други животи ќе добие државен стан

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, на социјалните мрежи напиша дека на седница на Комисијата за станбени прашања било...

Македонија2 дена

Пендаровски негира дека службената белешка за Камчев излегла од неговиот кабинет

Шефот на државата, Стево Пендаровски, е загрижен што службената белешка со назнака „строго доверливо“ од Агенцијата за национална безбедност, по...

Досие