Контакт

Спорт

Јуриќ: Во Торино повеќе луѓе навиваат за Торино отколку за Јувентус

Објавено пред

Пред „Дерби дела моле“ во сабота, меѓу градските ривали Торино и Јувентус, тренерот на „биковите“, Иван Јуриќ вели дека иако е загрижен за „сите работи“ околу Јувентус, верува дека во градот има повеќе навивачи на Торино отколку на лутиот ривал.

„Граната“, конечно, заиграа добро и немаат пораз во последните четири меча во Серија А, додека „старата дама“ има три победи во низа, две во Серија А и една во ЛШ над европскиот шампион Челси.

„Противникот е многу голем. Тие ги вратија резултатите и духот во тимот, и остварија импресивни резултати во последно време. Може да ти дадат гол на секаков начин – ако ги притиснеш во контранапад и се вистински комплетен тим. Но, јас верувам во групата фудбалери кои ги имам и не им недостасува мотивација и интензитет. Мене ми изгледа дека тимот на Торино е Торо. Додека работев во Џенова, таму беше 50-50 помеѓу Џенова и Сампдорија, но тука е дефинитивно Торино. Но, уште сум нов тука, имам да учам“, вели Јуриќ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нагелсман позитивен на коронавирусот

Објавено пред

Баерн Михнен, без тренерот Јулијан Нагелсман, забележа убедлива победа над Бенфика во Лисабон (4:0). Тренерот поради грип останал во хотелот во Лисабон.

Ден по натпреварот, Баерн, објави дека тренерот Нагелсман бил заразен со коронавирусот.

„Јулијан Нагелсман се тестираше на коронавирусот, тестот е позитивен и покрај тоа што е вакциниран“, објави клубот.

Нагелсман одвоено од фудбалерите и стручниот штаб ќе се врати во Минхен. Тој ќе биде во изолација во својот дом.

Сигурно е дека Нагелсман нема да го води тимот против Хофенхајм во Бундеслигата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Калверт-Луин ќе биде првото засилување за Њукасл?

Објавено пред

Њукасл јунајтед ќе бидат активни на трансфер пазарот во зимскиот преоден рок. На тимот му се потребни засилувања за да избори опстанок во Премиер лигата. Со доаѓањето на новите газди многу имиња се поврзуваат со клубот од „Сент Џејмс парк“.

Права мета на Њукасл е напаѓачот на Евертон, Доминик Калверт-Луин. Челниците на Њукасл ги започнале преговорите со колегите од „Гудисон парк“.

Англискиот репрезентативец има договор со Евертон до 2025 година. Неговата вредност, според „Трансфермаркт“ изнесува 45 милиони евра. Медиумите на Островот тврдат дека Њукасл биле подготвени да понудат помеѓу 80 и 90 милиони евра.

Покрај Калверт-Луин, Њукасл во јануари, планира да донесе и двајца играчи на Барселона, Усман Дембеле и Фелипе Кутињо.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тухел не знае колку ќе отсуствуваат Лукаку и Вернер

Објавено пред

Челси скапо ја платија убедливата победа над Малме (4:0), во Лигата на шампионите. Натпреварот со шампионот на Шведска пред време го завршија Ромалу Лукаку и Тимо Вернер.

Лукаку со повреда на зглобот, теренот го напушти во 23.минта, а Вернер го повреди бутниот мускул во финишот на полувремето.

„Мислам дека наредните денови нема да тренираат. Колку долго не знам. Тоа е лошо. бидејќи се во добра форма, креираат шанси, постигнуваат голови, а пред нас има многу натпревари. Ќе мора да најдеме решение. Сега ќе мора оние кои ќе чекаат шанса да ги преземат главните улоги“, рекол менаџерот Томас Тухел.

Челси во наредната рунда, во Премиер лигата, ќе игра против Норич.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Европа1 час

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Македонија3 часа

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале над 2.000 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286...

Топ4 часа

Пресечен меѓународен транспорт на дрога од Албанија за Грција, вреден 200.000 евра

Во заедничка полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје...

Свет4 часа

(Видео) Експлозија на гас уништи цел ресторан во Кина, има загинати и повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во...

Свет5 часа

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп објави дека ќе отвори своја социјална мрежа наречена Truth Social, откако во јануари беше...

Свет5 часа

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради Ковид-19 во светот, иако бројот на случаи сè...

Економија15 часа

Биткоинот достигна досега највисока цена

Биткоинот денеска достигна рекордна цена, во моментот е над 66.000 долари. Криптовалутата се зголеми над претходниот максимум од 64.889 долари...

Свет18 часа

Ужас во Франција – пронајдено обезглавено тело на маж со извадена утроба

Тело на маж без глава и отстранета утроба е пронајдено во малиот француски град Болен. Полицијата интензивно трага по Алекс...

Македонија19 часа

Мицкоски: Заев ништо не разбрал, народот е веќе обединет, но против него

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес-конференција од лани кога исто така лажеше дека ја...

Македонија20 часа

(Видео) Заев: Свесни сме дека повеќе нема толеранција за повторување на истите грешки

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, смета дека не може да влечат назад, а Владата да води напред. Затоа...

Топ21 час

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката, гостиварец вршел семејно насилство

43-годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за...

Македонија22 часа

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe,...

Македонија23 часа

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Македонија24 часа

Гир: Европската комисија очекува прва Меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата...

Свет1 ден

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави...

Македонија1 ден

Со една доза вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст

Заклучно со 17 октомври со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст. Кај...

Македонија1 ден

Пендаровски: Извештајот на ЕК претставува објективна слика за состојбите во државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде извештајот...

Македонија1 ден

До ДИК поднесени 13 приговори за изборните резултати

До Државната изборна комисија се поднесени 13 приговори за постапката за гласање и за постапката за сумирање и утврдување на...

Спорт1 ден

Потврдено: Ако не се вакцинира, Ѓоковиќ нема да игра на Австралија опен

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, нема да може да ја брани титулата на Австралија опен, доколку не се вакцинира....

Досие