Контакт

Спорт

Јуве се сопна на „Олимпико“, Лацио му направи услуга и на Интер (видео)

Објавено пред

Во последниот денешен меч од 15 коло во Серија А, на „Олимпико“ во Рим Лацио со 3-1 го совлада шампионот Јувентус и му го нанесе првиот пораз во првенството. Со тоа освен што „небесно-сините“ му се доближија на само три бода до Јуве, туку и му направија услуга на Интер кој вчера одигра 0-0 со Рома, а се уште е на лидерската позиција на табелата со 2 бода пред „Старата дама“.

Јувентус одлично го почна мечот. Кристијано Роналдо во 25 минута погоди за 0-1.

Се играше со силно темпо, атипично за италијански фудбал. Кога се чинеше дека Јуве на полувреме ќе замине со минимална предноста, Луис Алберто во 45 минута погоди за 1-1 на полувреме.

Во вториот дел почна изедначено, најдобрата шанса за Јуве ја имаше Дибала во 66 минута, но Аргентинецот се сплетка пред голот на Стракоша.

Во 69 минута италијанскиот шампион остана со 10-мина на теренот. По прегледувањето на ВАР снимката, Квадрадо доби директен црвен картон за стартот со кој спречи контра на Лацио.

Лацио ја користи бројчаната предност, па српскиот интернацоналец во 74 минута ја користи заспаноста на противничката одбрана, се пробива во шеснаесетникот и прецизно бие за 2-1.

Во 79 минута Лацио доби пенал откако Шчесни го фаулираше Кореа во шеснаесетникот. Сепак Полјакот го одбрани ударот на Имобиле од белата точка и го остави својот тим во игра.

Сепак во судиското надополнување, по една брзаа контра Саиседо ги постави конечните 3-1.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Надал: Во кариерата не сум скршил ниту еден рекет!

Објавено пред

Шпанскиот тениски ас, Рафаел Надал остави длабока трага во тениската историја, испиша многу рекорди, освои 19 грен слем титули, со гордост го носи прекарот „крал на земјени терени“ затоа што освои 12 рофеи на Ролан Гарос.

Тој е еден од ретките играчи кои никогаш не го „прозвал“ противникот, секогаш се води од фер-плеј, но е посебен во некои ритуали кои многумина не ги разбираат.

Шпанецот на секој меч не ја гази линијата на теренот надвор од поенот, а интересно е и тоа што секогаш педантно ги реди шишињата со вода секогаш на исто место.

Велат дека тоа е опсесија, но Надал смета дека тоа е ритуал.

„Ако не знам што да правам со шишињата, тоа би значело дека во паузите можам да мислам на нешто друго, а не за играта. Вака, секогаш исто ги местам, тоа стана автоматизам, па можам да се сконцентрирам само на играта и она што претстои“ – рече Надал.

Тенисерот кој е роден на Мајорка пред 33 години откри податок кој многумина ги зачуди – во текот на кариерата не скршил ниту еден тениски рекет.

„Имам скршено 0 до сега. Семејството не ми дозволува да кршам рекети, а за мене кршењето рекети би значело дека немам контрола над своите емоции“ – вели Шпанецот.
Надал на стартот на првиот сезонски грен слем, Австралија Опен ќе игра против Боливиецот Уго Делијено.

Прикажи повеќе...

Спорт

Михајловиќ: Имав напади на паника во болница, сакав да побегнам низ прозорец!

Објавено пред

Екс-српскиот фудбалер, а сега актуелен тренер на калчолигашот Болоња, Синиша Михајловиќ за тв емисијата „Verisimo” раскажа досега непознати детали од болницата во текот на 6-месечната борба со леукемијата.

Михајловиќ на 13 јули минатата година објави дека боледува од леукемија и од тогаш беше на три циклуси хемотерапија.

„Не сум херој. Сакав да го скршам прозорецот, но мојата сопруга и докторите ме спрелија. Имав 13 хемотерапии за 5 дена, но после третата, се уништија. Првиот круг беше најтежок. Имав напади на паника кои никогаш порано не сум ги доживеал затоа што бев затворен во соба со филтриран воздух. Не можев да излезам надвор и полудев поради тоа. Сакав прозорецот да го скршам со столица, но медицинските сестри ме запреа, ми дадоа инекција и ме смирија“ – вели Михајловиќ.

Тој доби поддршка од фудбалската јавност поради тоа што ја обелодени својата борба.

„Не сум херој, Нормален човек сум, со доблести и мани. Се соочив со леукемијата на свој начин и секој треба тоа да го направи. Многу битна работа во сето тоа е да не се каете ако нешто сте направиле. Се разболем, но морав да му дадам сила на семејството, затоа што многу полошо ќе беше да ме видеа тажен. Се трудев секогаш да сум позитивен и да се смеам. Беше тоа една од најтешките работи, затоа што не бев во топ форма. Кога се работи за празниците, ова беше мојот најубав Божик затоа што покрај мене беше целото семејство“ – рече Михајловиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нејмар е подготвен да го продолжи договорот со ПСЖ

Објавено пред

Според најновите информации од Париз, Бразилецот Нејмар (27) е подготвен да потпише нов двеипол годишен договор со „светците“, но дури кога ќе се види каков ќе биде учинокот на тимот во ЛШ сезонава. ПСЖ во осминафиналето на ЛШ го очекува двомеч со Борусија Дортмунд.

По се изгледа односите на релација фудбалер-Управа се израмнети. Тие се влошија летоска кога Бразилецот беше на праготт да се врати во Барселона. Сепак несогласувањата се решени, Нејмар е во одлична форма и среќен е на „Паркот на принцовте“.

Во статистиката за 2019/2020 моментно има 12 гола и 7 асистенции на 14 одиграни натпревари, а го прави убоит нападот заедно со Килијан Мбапе и Мауро Икарди.

Најмер се уште официјално е најскапиот светски фудбалер на сите времиња. Тој во 2017 од Барса во ПСЖ прејде за сума од 222 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија26 минути

Луксембург – земја со најголема минимална плата во ЕУ

Минималната месечна плата во Луксембург се зголеми на 1 јануари и сега изнесува 2,14 илјади евра. Дури и пред ова...

Економија1 час

Комората на сметководители препорачува: Канцерогените фискални ленти итно да се забранат како во ЕУ

Од 1 јануари годинава во Европската Унија, стапи на сила забраната за употреба на штетната хемиска материја Бисфенол А или...

Македонија1 час

ВМРО-ДПМНЕ: Нема функционер на СДСМ што не си ја вработил цела фамилија во администрација

Eпидемија на непотизам владее во Македонија. СДСМ го цеди буџетот и безмилосно ги троши парите на граѓаните за вработување сопруги,...

Свет2 часа

Помпео под притисок да се појави на јавно сослушување за убиството на Сулејмани

Одборот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот на САД испрати обврзувачки повик до државниот секретар Мајк Помпео за...

Спорт2 часа

Михајловиќ: Имав напади на паника во болница, сакав да побегнам низ прозорец!

Екс-српскиот фудбалер, а сега актуелен тренер на калчолигашот Болоња, Синиша Михајловиќ за тв емисијата „Verisimo” раскажа досега непознати детали од...

Свет2 часа

Сменет бразилски министер кој во говор го цитираше Гебелс

Бразилскиот министер за култура е сменет од позицијата, откако што цитираше делови од говор на нацистичкиот шеф на пропаганда Јозеф...

Свет15 часа

Граѓаните од ЕУ нема автоматски да бидат депортирани по брегзитот

Велика Британија нема автоматски да ги депортира граѓаните од Европската Унија кои не побарале да останат во земјата по брегзитот,...

Европа17 часа

Музејот „Лувр“ во Париз затворен поради протести

Музејот „Лувр“ во Париз денеска беше затворен кога десетици демонстранти го блокираа влезот протестирајќи против намерата на француската влада да...

Македонија18 часа

(Видео) Петровска: Погубно за Министерството и граѓаните ќе биде МВР да се претвори во партија

Впечатокот дека се случува хаос во Министерството за внатрешни работи е резултат на избрзаните телеграми од министерот Чулев, вели неговата...

Европа20 часа

Папата за првпат назначи жена на висока позиција во Ватикан

За првпат една жена ќе има висока позиција во Ватикан, бидејќи папата Франциско, поглавар на Римокатоличката црква, ја назначи Франческа...

Свет22 часа

Еден милион морски птици умреле над Тихиот Океан

Дури еден милион морски птици умреле над Пацификот за помалку од 12 месеци, а експертите велат дека е виновна топлата...

Регион23 часа

Грција идната недела ќе добие нов претседател

Грчката влада достави предлог до парламентот за избор на нов претседател на републиката, што ќе се одржи на 22 јануари,...

Топ24 часа

Две деца повредени кога „бе-ем-ве“ излетало на патот Велес – Извор

Вчера во 16:00 часот било пријавено дека на регионалниот пат Велес – Извор, по крстосницата за селото Г.Оризари, патничко возило...

Свет24 часа

(Видео) Кралот на кокаинот доби пиво со неговиот лик и име

Мексиканскиот наркобос Хоакин „Ел Чапо“ Гузман издржува доживотна казна затвор, а неговата ќерка Алехандрина се труди да ја одржи неговата...

Македонија1 ден

Меркел: Северна Македонија и Албанија заслужуваат да ги почнат преговорите со ЕУ

„Северна Македонија и Албанија заслужуваат да ги почнат преговорите со ЕУ, но на тој пат двете земји можат да се...

Македонија1 ден

Усвоени измените во законот за извршување, социјално загрозените нема да плаќаат

Законодавниот дом ги изгласа најновите измени и дополнувања на Законот за извршување кои ги подготви Министерството за правда. Ова е...

Свет1 ден

Премиерот на Украина поднесе оставка

Премиерот на Украина, Олексиј Хончарук, денеска поднесе оставка, јавува „Ројтерс“. Од кабинетот на претседателот на Украина, Володимир Зеленски, соопштуваат дека...

Регион1 ден

Лајчак: Следните месеци клучни за односите помеѓу ЕУ и Западен Балкан

Шефот на словачката дипломатија Мирослав Лајчак изјави дека следните месеци ќе бидат клучни за односите помеѓу Европска Унија и земјите...

Свет1 ден

Земјотрес со јачина од 5,6 степени го погоди Мексико

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран во јужниот дел на Мексико, кој според медиумите...

Свет1 ден

Oслободени новинарите на „Анадолија“ коишто беа уапсени во Каиро

Новинарите на турската државна новинска агенција „Анадолија“, кои во средата беа уапсени во Каиро, се ослободени откако платија кауција од...

Досие