Контакт

Спорт

Јувентус е старо-нов шампион, со 36-та титула во историјата на клубот

Објавено пред

Јувентус ја одбрани титулата во италијанската Серија А и на две коло пред крајот, се промовираше во старо-нов шампион. Вечерва „Старата дама“ од Торино со 2-0 славеше против Сампдорија во последниот натпревар од 36-тото коло и на тој начин се одлепи на недостижни 7 бода пред второпласираниот на табелата – Интер.

Цело полувреме Јуве се мачеше со жилавата екипа од Џенова, а отпорот беше скршен дури во седмата минута од продолжението на првото полувреме. Пјаниќ изведе слободен удар оддесно, го пронајде Кристијано Роналдо на работ на шеснаесетникот, а овој со силен удар го матираше противничкиот голман Аудеро.

Јуве ја имаше доминацијата, но и Самп имаше свои шанси.

Сепак, домашните искористија една контра за да го дуплираат водството. Во 67 минута Игуаин повлече контра, му додаде на Роналдо кој без размислување биеше. Голманот на гостите одбрани и кратко ја одби топката на која натрча Бернадески и ја смести во мрежата за 2-0.

До крајот на мечот, домашните „ја спуштија топката“. Сепак се створи и трета прилика за гол. Во 89 минута Јуве доби пенал. Фабио Депаоли прежестоко стартуваше со казнетиот простор и Роналдо доби можност за нов погодок. Сепак, не успеа и остана 2-0.

Роналдо стигна до 31 погодок во Серија А сезонава, има 3 помалку од водечкиот стрелец, Имобиле од Лацио.
Јувентус стигна до деветтата титула во низа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барса во понеделник на итен состанок, ќе „летаат глави“

Објавено пред

Претседателот на Барселона, Жосеп Марија Бартомеу свикал итен состанок на бордот на клубот за во понеделник по катастрофалниот 8:2 пораз од Баерн Минхен, откако веднаш по мечот се извини за навивачите за срамотниот пораз.

На состанокот ќе се направи анализа на состојбата во клубот, ќе се разгледуваат опциите за тоа кој ќе биде наследник на Кике Сетиен на тренерското место, а според каталонските медиуми дури постои можност да се свикаат и итни избори во клубот, бидејќи мандатот на Бартомеу трае уште една година.

По „катастрофата“ во Лисабон, секако, шпанските медиуми шпекулираат за речиси сите проблеми во каталонскиот клуб. Се верува дека Маурисио Почетино е прв фаворит за да го преземе тренерското место, но исто така постои можноста и Лео Меси да реши да замине од клубот во кој ја помина целата кариера.

Прикажи повеќе...

Спорт

Повторно проблеми со поранешниот шампион – Нортуг уапсен со кокаин

Објавено пред

Легендата на норвешкото нордиско скијање, кое е национален спорт во оваа земја, двократниот олимписки шампион Петер Нортуг повторно е во проблеми откако при полициска проверка по пребрзо возење, во негов посед бил пронајден кокаин.

34-годишниот Нортуг, покрај олимписките успеси има 13 титули светски шампион, а двапати го освојуваше Светскиот куп во крос-кантри скијање во 2010 и 2013 пред да ја заврши кариерата во 2018 година.

„Вчера навечер, бев сопрен од полицијата поради пребрзо возење. Ме однесоа на тестирање на крвта и полицијата утврди мало количество дрога во мојата куќа, поточно кокаин. Се извинувам за оваа голема грешка“, вели Нортуг на својот Инстаграм профил, откако медиумите тврдеа дека возел 168 км/ч на пат на кој максималната брзина е 110 км/ч.

Ова не е првпат Нортуг да има проблеми со законот. Во мај 2014 година, тој го судри своето Ауди во Трондхајм под дејство на алкохол, а негов сопатник доби скршена клучна коска. По ова, тој избега од местото на несреќата и беше баран со полициски кучиња. Бидејќи на суд призна дека е виновен, тој доби 50 дена затворска казна и одземање на дозволата во следните пет години.

Прикажи повеќе...

Спорт

Најтажната слика на Меси доби и видео – тишина од великанот

Објавено пред

Лионел Меси изгледа како „скршен човек“ додека седи сам во соблекувалната на Барселона откако се појави и видео на кое капитенот е во тишина, која продолжи и по мечот бидејќи Аргентинецот не даде ниту изјава по 8:2 катастрофата со Баерн Минхен.

Ова видео уште повеќе става сомнеж околу иднината на освојувачот на шест „Златни топки“ на „Ноу Камп“ по големиот конфликт кој го имаше со управата на клубот. Се верува дека Кике Сетиен веќе е минато, но останува да се види дали тоа ќе биде доволно да се убеди да остане во клубот во кој игра цела кариера, посебно по големите понуди од Интер.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

(Видео) Албанци чекаат со денови на границата со Грција – колона долга 20 километри

Огромна километарска колона возила на границата со Грција. Како што пренесуваат грчките медиуми, се работи за патници од Албанија, кои...

Свет2 часа

Голема акција во Шпанија – запленет имот вреден 8 милиони евра и уапсени 75 лица

Шпанската цивилна гарда заплени криминално стекнат имот вреден повеќе од осум милиони евра и уапси 75 лица. Тие се сомничат...

Регион3 часа

Во последните 24 часа во Словенијa 32 новозаболени

Во Словенија изминатите 24 часа се тестирани 1034 лица и се потврдени 32 новозаразени со ковид-19, или петмина помалку од...

Свет4 часа

Русија почна со производство на вакцината

Русија почна со производство на вакцината против ковид-19, објави денеска агенцијата „Интерфакс“, повикувајќи се на министерството за здравство. Русија соопшти...

Регион5 часа

Црна Гора ги отвори границите за македонските граѓани

Црна Гора од денеска ги отвори границите за државјаните на Западен Балкан. За влез во оваа земја од денеска е...

Свет5 часа

Најбрзата развиена вакцина некогаш била готова за 4 години

Четири години биле потребни за најбрз развој на вакцина во историјата, иако обично тој процес трае од 10 до 15...

Македонија6 часа

Од денеска задолжителен ПСР тест за влез во Србија

Српската влада донесе одлука со која за граѓаните на четири соседни земји меѓу кои: Македонија, Хрватска, Романија и Бугарија ќе...

Македонија19 часа

Протест против поскапувањето на струјата: „Во криза им се помага на граѓаните, не на богатите капиталисти“

Во Скопје вечерва се одржа протест против поскапувањето на струјата. Собирни места за граѓаните беа Жена парк и паркот во...

Економија23 часа

Костовски за „Еуростандард банка“: Погрешивме со изборот на Управниот одбор, тие нè наместија

Бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на „Еуростандард банка“ денеска ја обвини Народната банка и потесното раководство на Управниот одбор на банката...

Македонија24 часа

Регистрирани 160 нови случаи на коронавирус, оздравени се 368 пациенти, а починаа 3 лица

Во последните 24 часа се направени 2.172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија24 часа

Според ДУИ, албанската опозиција ги поткопува позициите оти не се појавиле на средбата со Ахмети

ДУИ ја обвини опозицијата дека го напуштила Сојузот на албанските парламентарни партии, кој бил основан по парламентарните избори од 11...

Македонија1 ден

Aлијансата и Алтернативата: Сѐ уште не сме во преговори со Заев

Коалицијата „Алијанса за Албанците – Алтернатива“ на прес-конференција рече дека засега немале средби со СДСМ и лидерот Заев за евентуалното коалирање....

Топ1 ден

Воз удри во „ситроен“ во Тетово, две лица се повредени

Две лица се тешко повредени кога воз удрил во „ситроен“ пред влезот на железничката станица во Тетово. Како што информира...

Топ1 ден

Убиство во Инџиково – му барале пари, па го застрелале пред сопругата

Четириесет и деветгодишен жител на скопското село Инџиково синоќа бил убиен во својот дом. Според информациите на полицијата, зад убиството...

Македонија1 ден

Апасиев најавува предлог-мерки за реформа на банкарскиот сектор, ќе бара и канцеларија во Собранието

Пратеникот од Левицата, Димитар Апасиев, најави дека партијата набгру ќе предложи мерки за реформа на банкарскиот сектор по случувањата со...

Македонија1 ден

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани

Директорот на Институтот за јавно здравје, Бобан Мугоша, изјави дека Црна Гора од утре ќе ги отвори своите граници за...

Топ1 ден

Уапсен тетовец, кој запалил две возила на ЕВН

Пожарникарите во Тетово во текот на ноќта интервенирале на две запалени возила, сопственост на компанијата „ЕВН Македонија“, на две одвоени...

Свет1 ден

Германка заразена со Ковид-19 ќе плати глоба од 10 илјади евра бидејќи го напуштила карантинот

Судот во Австрија казни жена со 10.800 евра бидејќи го напуштила карантинот додека била заразена со коронавирус. Регионалниот суд во...

Свет1 ден

СЗО: Руската вакцина не е меѓу деветте кои се во напредна фаза на тестирање

Светската здравствена организација соопшти дека вакцината одобрена од Русија оваа недела не е меѓу деветте, за кои се смета дека...

Свет1 ден

Поради поплаките на Трамп, се менува стандардот за тушевите

Кога американскиот претседател, Доналд Трамп, повеќепати се пожали дека не му се допаѓа начинот на кој работат тушевите, американските власти...

Досие