Контакт

Спорт

Кадиз ја шокираше Барселона на „Камп Ноу“

Објавено пред

Барселона доживеа шокантен пораз (0:1) на домашен терен од Кадиз и ја продолжи агонијата по елиминацијата од Лигата на Европа. Тимот на Чави не успеа да се опорави и одигра слаб натпревар, а Кадиз тоа знаеше да го искористи и стигна до победа со која можеби и ќе обезбеди опстанок во Ла Лига оваа сезона.

dobivaj vesti na viber

Лукас Перез во 48.минута го постигна победничкиот гол за Кадиз на овој меч. Барселона до крајот имаше неколку шанси, меѓутоа гостинскиот голман Џеремаја Ледесма беше одличен на голот на Кадиз.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Таксист одби да го вози пијаниот Тајсон Фјури во Кан

Објавено пред

Светскиот шампион во тешка категорија, Тајсон Фјури призна дека „испил малку повеќе“ откако се појави видео во кое таксист во францускиот град Кан одбива да го прими поради тоа што е во алкохолизирана состојба, по што тој го клоца автомобилот.

dobivaj vesti na viber

Актуелниот ВБЦ шампион е на Азурниот Брег на одмор со своето семејство, каде што бил снимен како со помош на неговиот татко Џон се обидува да фати такси додека се клати, по што се потпира на Реното и ссе обидува да ја отвори вратата. Возачот им објаснува дека нема да ги прими во таква состојба и заминува и Фјури се обидува да го клоцне.

Фјури имаше интересна преписка со неговиот татко на Инстаграм, каде што Џон вели: „Премногу минатата вечер“, а Фјури одговара: „Силно, пиво, нели тато?“.

Популарниот „Џипси Кинг“ инсистира дека е пензиониран од боксот по нокаутот над Дилијан Вај минатиот месец и почна да ужива во животот на јахта во Франција.

Прикажи повеќе...

Спорт

Анчелоти го знае почетниот состав за Ливерпул

Објавено пред

Реал Мадрид, утре против Бетис ќе одигра последниот натпревар во Ла Лига оваа сезона. На „Сантијаго Бернабеу“ ќе играат актуелниот шампион и победникот во Купот на Шпанија. Реал наредната сезона ќе игра во Лигата на шампионите, а Бетис обезбеди место во фазата по групи во Лига Европа.

dobivaj vesti na viber

Натпреварот против Бетис ќе биде претпоследен оваа сезона за избраниците на тренерот, Карло Анчелоти. Последниот натпревар, Реал ќе го одигра на 28.мај, против Ливерпул, во финалето на Лигата на шампионите.

Покрај финалето во Париз, главна тема околу мадридскиот тим е и евентуалниот трансфер на Килијан Мбапе за кој интензивно се зборува.

„Сега размислувам само за финалето од Лигата на шампионите“, рече Анчелоти на прашањето за Мбапе, додавајќи дека на играчите не им пречат приказните за доаѓањето на Французинот.

„Немам дилема ќе биде во првиот тим на мечот во Париз. Единствена дилема ми е кој ќе биде поважен – оние кои ќе го започнат или оние кои ќе го завршат натпреварот”, изјави италијанскиот стручњак запрашан за почетниот состав за финалето на Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шест жени ќе судат на СП во Катар

Објавено пред

ФИФА назначи 36 главни судии, 69 помошници и 24 ВАР-судии за Светското фудбалско првенство во Катар во 2022 година. За прв пат во историјата на Светските првенства ќе судат и жени. ФИФА назначи шест женски судии.

dobivaj vesti na viber

Избраните судии претставуваат највисоко ниво на испитувања од шесте конфедерации на ФИФА, врз основа на нивниот квалитет и перформанси на турнирите на ФИФА, како и на други меѓународни и домашни натпреварувања во последните години, објави ФИФА од седиштетот во Нион.

„Како и секогаш, критериумот што го користевме беше „квалитетот на прво место“, а избраните според она што го покажаа се на топ ниво во светот“, рече претседателот на Комитетот за судии на ФИФА, Пјерлуиџи Колина.

Проектот „Патот до Катар 2022“ започна во 2019 година, во кој беа вклучени повеќе од 50 судиски тројки кои поминаа низ интензивни подготовки.

„Пандемијата се одрази на нашите активности, особено во 2020 година и почетокот на 2021 година. За среќа, Светското првенство беше уште многу далеку, па имавме доволно време да обезбедиме добра подготовка за кандидатите. Изборот на судии го објавуваме однапред бидејќи сакаме да работиме уште понапорно. со сите номинирани за Светското првенство во ФИФА, следејќи ги во наредните месеци. Пораката е јасна: не мирувајте на ловорики, продолжете да работите и подгответе се многу сериозно за Светското првенство“, изјави Колина. .

Масимо Бусака, директорот за судење на ФИФА, гарантира дека судиите ќе ја добијат сета потребна поддршка, бидејќи нивната подготовка е најважна.

„Благодарение на иновативната програма за следење и поддршка, судиите на ФИФА можат да ги следат сите официјални натпревари уште повнимателно и поинтензивно отколку во претходните години. Ова е многу важен фактор бидејќи очекуваме значителни подобрувања и напредок на Светското првенство во фудбал во 2022 година. Покрај тоа, ќе се прилагодат индивидуалните програми, особено во однос на здравјето и кондицијата. Секој судија ќе биде внимателно следен во наредните месеци, а конечната проценка на техничките, физичките и медицинските аспекти ќе биде направена непосредно пред светот Куп да биде во најдобра кондиција кога топката ќе почне да се тркала во Катар“.

Избраните официјални лица од натпреварите ќе учествуваат на неколку семинари (Асунсион, Мадрид и Доха) на почетокот на летото, прегледувајќи и анализирајќи видеа од ситуации на натпревари во реалниот свет и ќе учествуваат во практични тренинзи со играчите за да добијат инстант повратни информации од инструкторите.

ВАР-системот првпат беше применет на Светското првенство во Русија во 2018 година, а четири години подоцна, тим од 24 ВАР арбитри ќе работи во Катар, подготвени да пружат технолошка поддршка на своите колеги на терен, кога ќе им биде потребно.

За прв пат во историјата на Светското првенство на ФИФА, Судискиот комитет на ФИФА така назначи три главни женски судии и три женски помошници.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

МНР го поздрави повикот на ЕП за надминување на билатералните прашања надвор од пристапниот процес

Министерството за надворешни работи го поздравува усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент за Република Северна Македонија на денешната пленарна седница...

Македонија2 часа

Ковачевски: Сопругата е родена во Крива Паланка, во однос на предците јас не можам да коментирам такви детали

Додека бугарскиот весник „Труд“ тврди дека Елена Ковачевска, сопруга на Димитар Ковачевски и нејзините дедо и татко се Бугари, премиерот...

Европа3 часа

Полска: Ќе им помогнеме на Шведска и Финска доколку некој ги нападне

Полска ќе им помогне на Шведска и Финска доколку бидат нападнати уште пред да станат членки на НАТО, изјави денеска...

Македонија5 часа

Архиескопот Стефан во Белград: Денешниот чин е лек со кој се залечува раната на телото на црквата

Ѝ благодариме на СПЦ што ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија, рече архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан во...

Регион5 часа

Младиот човек чие тело беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш, позната е и причината за смртта

Младиот човек чие тело е пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според српски „Телеграф“, ДНК анализата докажала дека се работи...

Македонија7 часа

Град Скопје со поддршка на 116 проекти oд 13,5 милиони денари за спортот и образованието

Градот Скопје донесе одлука за поддршка на програми, проекти, активности и манифестации во областа на спортот од интерес за Град...

Македонија7 часа

СДСМ: Обезбедивме историски најголемо покачување на платите во образованието

Во време на светска економска и енергетска криза постигнавме договор за зголемување на платите во образованието во висина од 15...

Македонија8 часа

ЕУ ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение

Европските претставници од сите групи на ЕУ ги повикаа Бугарија и Северна Македонија да најдат решение за билатералните разлики, објави...

Свет8 часа

ОН: Светот би можел да се соочи со глад што ќе трае со години

Руската инвазија на Украина може да предизвика глобален недостиг на храна во наредните месеци, предупредија Обединетите нации. Генералниот секретар Антонио...

Свет9 часа

(Видео) Буш: Инвазијата на Ирак беше неоправдана… грешка, мислев на инвазијата на Украина

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш ја нарече инвазијата на Ирак брутална и неоправдана, а потоа се поправи велејќи дека всушност...

Македонија10 часа

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие...

Свет20 часа

Позната листата со барања на Турција, ниедно не е поврзано со Русија

Заканата на Турција да го блокира пристапот на Финска и Шведска во НАТО нема никаква врска со Русија, пренесува „Раша...

Регион20 часа

Генчовска: Нашиот став нема да се промени, не сме на фудбалски натпревар

Ставот на Бугарија за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ е јасен и не може да се менува на...

Свет22 часа

Русите објавија дека имаат ново моќно ласерско оружје и дека тоа е веќе во Украина

Русија денеска откри дека користи нова генерација моќно ласерско оружје за палење дронови во Украина. Исто така, објави дека распоредува...

Македонија22 часа

Ковачевски – Макрон: Нема време за губење

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, имаше телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон, кому му ја честита победата на претседателските...

Македонија23 часа

Владата го овласти амбасадорот Талески да изрази согласност за приемот на Шведска и Финска во НАТО

Владата донесе одлука да го овласти постојаниот претставник на нашата земја во НАТО, амбасадорот Дане Талески, да даде согласност за...

Регион1 ден

„Блиц“: Објавена фотографија од маицата пронајдена на телото во Дунав, иста таква имал и Матеј Периш

Тело на засега непознат млад маж е пронајдено утрово во Дунав кај Ада Хуја во Белград, јави српската агенција „Танјуг“,...

Економија1 ден

Бензините поскапуваат за два и пол денари, цената на дизелот останува иста

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија1 ден

ЕУ е во заложништво, Македонија има шанса која нема да постои во наредните години, Османи со критики до Бугарија

„Во заложништво е најуспешната политика на Европската Унија, а тоа е политиката на проширување“. Ова е ставот на министерот за...

Економија1 ден

Ковачевски-Брнабиќ: Силната регионалната соработка е основа за забрзан економски развој

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ. Премиерот...