Контакт

Спорт

Кафелников: Ѓоковиќ беше исфрлен фер, намерно ја удри судијката

Објавено пред

Поранешниот светски рекет број 1, Русинот Евгениј Кафелников смета дека Новак Ѓоковиќ бил третиран „апсолутно фер“ од судиите на САД опен откако беше исфрлен од турнирот во неделата по удирањето со топче на линиската судијка.

Иако фановите на Србинот почнаа дури со закани кон линиската судијка, сметајќи дека казната е престрога бидејќи тој не ја удрил многу силно, Кафелников вели дека Ѓоковиќ не смее да се бунтува.

„Мислам дека воопшто не размисли за последиците. Го удри топчето кон ѕидот за да биде гласно. Полусилен удар од Ѓоковиќ може да нокаутира човек, посебно жена. Не знам што се случуваше со него во мечот, но сите снимки покажуваат дека тој намерно го удри топчето кон судиите. Не го врати топчето кон момчињата што ги собираат со половина сила. Исфрлањето беше апсолутно фер. Можеби сакаше топчето да удри во ѕидот за да направи бучава, за да сфатат дека е исфрустриран“, вели Кафелников.

Тој вели дека не може да се споредува ситуацијата со Серена Вилијамс, која славно ги загуби нервите во финалето против Ким Клајстерс заканувајќи се на судијата на столче.

„Тогаш немаше контакт, туку само вербални навреди. Тоа беше непристојно од Серена, но немаше физички контакт“, вели Кафелников.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нокаут на годината – го „смрзна“ и пред да падне на подот

Објавено пред

Никарагванецот Мелвин Лопез го имаше најневеројатниот нокаут во 2020, откако во четвртокот навечер во Мајами го „смрзна“ Јеисон Варгас во првата рунда од нивниот меч во Мајами.

22-годишниот боксер во бантам категорија на крајот на 2019 го имаше првиот пораз во својата кариера, но сега се враќа со шеста нокаут победа во низа. Последниот нокаут е дефинитивно најбруталниот, откако со директен удар со левата рака го „смрзна“ противникот, кој беше во нокаут и пред да удри на подот.

Колумбиецот Варгас, за среќа помина без посериозни последици, и се опорави за сам да си замине од рингот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Клоп: Импресиониран сум од Артета

Објавено пред

Ливерпул и Арсенал во понеделник ќе се сретнат на „Енфилд“ во рамките на третото коло во Премиер лигата. Двата тима во новата сезона влегоа со две победи, Ливерпул ги победи Лидс (4:3) и Челси (2:0), додека Арсенал славеа над Фулам (3:0) и Вест Хем (2:1).

Во пресрет на натпреварот Јирген Клоп во суперлативи зборувал за својот помалд колега Микел Артета.

„Во краток период покажа дека е извонреден менаџер. Ме импресионираше со она што го направи за само неколку месеци. Тимот му е одлично организиран и избалансиран, а играчите кои играат на своите природни позициции имаат доволно слобода во играта“, рекол Клоп и дополнил.

„Артета ја смени атмосферата во целиот клуб, тоа се забележува. Тие сега се многу тежок противник“.

Арсенал последен пат забележале победа на „Енфилд“ во 2012 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ракометот ќе „мирува“ две недели

Објавено пред

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) ги суспендира натпреварите во Супер лигата. Откако од минатата недела на период од 15 дена РФМ ги стави во мирување натпреварите во А-групата, денес истото го направи со натпреварите во Б-групата.

Минатата недела најпрвин Голден Арт КЛ7 пријавија 16 заразени со коронавирусот, а потоа поизитвни случаи на Ковид-19 пројавија и Радовиш(2), Струга (7) и ГРК Охрид (6).

РФМ денес преку соопштение ја извести јавноста дека во мирување ја става и Б-групата, откако и Работнички пријави дека има позитивни на вирусот во клубот.

Откако ќе помине периодот од 15 дена што го определи Федерацијата, ќе бидат извршени тестирања кај играчите во двете групи, па дури потоа ќе биде познато дали ќе продолжи првенството во Супер лигата.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ13 минути

Возач и мигрант ранети при обид да избегаат од полицијата

Возач кој превезувал мигранти и еден патник се здобиле со прострелна рана во нозете додека возачот се обидувал да и...

Македонија1 час

Починаа 9 лица, регистрирани 143 новозаразени

Во последните 24 часа се направени 1.504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија2 часа

(Видео) Спасовски: Кривична пријава и суспензија за полицаецот кој претепа Ром во Битола

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички стандарди и професионални истраги во МВР поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство за гонење...

Европа3 часа

Напаѓачот уапсен, полицијата пронајде мачета и сатар на местото на нападот во Париз

„Бев во мојата канцеларија. Слушнав врисоци на патот. Погледнав низ прозорецот и видов жена која лежеше на подот и имаше...

Македонија5 часа

Пендаровски до Пахор: Споделуваме сегашност во НАТО, уверен сум дека ќе имаме и заедничка иднина во ЕУ

Денеска во претседателскиот кабинет во „Вила Водно“ претседателот Стево Пендаровски на церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека...

Македонија5 часа

Казна за Рудникот САСА – ќе плати 65 илјади евра поради истекувањето јаловина

Откако при направениот увид и констатиран прекршок водостопанскиот инспектор на Државниот инспекторат за животна средина предложи постапка за посредување согласно...

Свет5 часа

(Видео) Ковид-19 создал мутација којашто е уште позаразна

Резултатите од една нова студија покажуваат дека Ковид-19 создал нова мутација која се чини дека е уште позаразна, а експертите...

Македонија6 часа

Николовски ќе бара мотивациско писмо од директорите за да спречи корупција

Вицепремиерот Љупчо Николовски бара од граѓаните да не очекуваат чудо за брзо време бидејќи проблемот со корупцијата во Македонија постои...

Македонија6 часа

Маричиќ не поддржува бирање државен јавен обвинител со политички договор

Не веруваме дека е добар начин на избор на обвинител со политички договор меѓу партиите, рече министерот за правда, Бојан...

Регион6 часа

(Видео) Во Србија се урна воен авион „Миг 21“

Авионот на српската армија „Миг 21“ се урна утрово при извршување на редовна задача за летање во селото Брасина, во...

Свет7 часа

Водечкиот германски епидемиолог предупредува: Пандемијата допрва ќе почне

Водечкиот германски епидемиолог Кристијан Дростен во својот говор на Светската здравствена конференција во Берлин предупреди на предвременото славење на успехот...

Свет7 часа

Трамп: Бајден ќе ја уништи Флорида, мојот план ќе го уништи вирусот

Како дел од предизборната кампања, американскиот претседател, Доналд Трамп, ги посети Северна Каролина и Флорида, некои од државите каде што...

Свет8 часа

Бројот на заболени од Ковид-19 во САД надмина 7 милиони

Бројот на заболени со коронавирус во САД вчера надмина седум милиони, што е повеќе од 20 проценти од вкупниот број...

Македонија8 часа

Заев: Бруталноста од полициски службеници врз граѓани Роми е за најсилна осуда

Премиерот Зоран Заев го осуди вчерашниот инцидент, во кој полицајци брутално тепаат Роми. Според него, таквото однесување е срамно за...

Регион8 часа

Албански претседател: Косово гарант за безбедноста на Балканот

Претседателот на Албанија, Илир Мета, на 75. заседание на ООН изјави дека членството на Косово во ООН би било корисно...

Свет22 часа

Гутереш: Вирусот се шири во сите правци, потфрли заедничката соработка

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска изјави дека светот не успеал да соработува во борбата против пандемијата на Ковид-19....

Топ23 часа

(Видео) Во Визбегово пронајдена мини лабораторија за масло од канабис, уапсени три лица

Попладнево, околу 15 часот, Единицата за недозволена трговија со дрога извршила претреси во скопско Визбегово, при што пронајдена била мини...

Европа24 часа

Додека Навални закрепнуваше во Берлин, во Русија му го заплениле станот

Сметките на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални се замрзнати, а неговиот стан во Москва е одземен додека тој во болница во...

Македонија1 ден

Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаја на...

Македонија1 ден

Владата ќе го разгледа барањето за продложување на породилното отсуство

Владата ќе ги разгледа барањата на родителите кои предлагаат времено продолжување на породилното отсуство за месец или два и ќе...

Досие