Контакт

Спорт

Кафу проговори за личната трагедија и смртта на синот Данило

Објавено пред

Речиси два месеци по смртта на неговиот син Данило Фелисијано де Мораеш, легендата на бразилскиот фудбал Кафу вели дека уште не може да се справи со загубата. Во последното интервју за бразилскиот магазин „Вежа“, Кафу вели дека секои пет дена е на гробиштата со ново цвеќе.

30-годишниот Данило почина по срцев напад на 4 септември додека играше фудбал и Кафу открива дека тој бил првиот кој се обидел да му помогне, го ставил во автомобил и го однесол во болница, каде што тој починал.

„Игравме фудбал со пријателите, пет-на-пет, а Данило беше во мојот тим. На полувремето илезе, а потоа забележав дека нешто не е во ред. Потоа го видов дека лежи на тревата и знаев дека има проблеми со срцето и бев во паника. Повикавме брза помош, ни рекоа дека ќе дојдат за 10 минути, но немаше време за тоа. По час и пол во болница, немаше спас“, вели Кафу.

Тој признава дека плаче секој ден и дека е „урнат“.

„Уште не сум го сфатил фактот дека погребав син. Одам на гробишта секои пет дена, немав храброст да излезам на фудбалски терен оттогаш. Не знам како да ви го опишам чувството да фрлите земја на ковчегот на вашиот син знаејќи дека нема да се врати. Смртта на детето ќе не следи цел живот“, вели 49-годишниот Кафу.

Сепак, бразилскиот дефанзивец не сака да си дозволи да застане. Оваа недела тој беше во Кина, каде што работеше на отварање на фудбалски школи, а како советник на ФИФА има голем број на идеи за подобрување на фудбалот – тој го даде предлогот да се дозволи четврта замена во мечевите со продолженија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Русите бесни на „Адидас“ за новите дресови: Па, тоа е знамето на Србија!

Објавено пред

Руската фудбалска репрезентација одбива да ги носи новите дресови на „Адидас“ поради дизајнот на ракавите кои треба да го претставуваат националното знаме, но наместо руското, тоа наликува на српското знаме.

„Во следните натпревари, рускиот национален тим ќе продолжи да го носи дресот со кој ги започнавме квалификациите“, потврдија од Руската фудбалска унија (РФУ).

Новиот дрес на „Адидас“ на ракавот има сина и бела завршница, која со црвената база, го креираат српското, а не руското знаме. Не е јасно како ваков пропуст си дозволиле од компанија како „Адидас“. Колумбиските и германските дресови, на пример, ги имаат боите во вистинскиот распоред.

Рускиот селектор, Станислав Черчесов имаше интересен коментар на дизајнот.

„Знаете, кога навивачите ќе ги кренат рацете и ќе аплаудираат, тогаш ќе можеме да го видиме руското знаме на дресот“, вели Черчесов.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Венгер се врати во фудбалот, но не во Баварија

Објавено пред

Арсен Венгер го најде своето прво вработување по заминувањето од Арсенал по 22 години, откако ФИФА го именуваше Французинот за нов шеф на глобалниот фудбалски развој.

Венгер беше прв фаворит за преземање на Баерн Минхен по отказот кој го доби Нико Ковач, но Баварците решија да го постават Ханс Дитер Флик на привремена позиција. Ова ќе биде прв ангажман на Венгер по заминувањето од Арсенал на крајот на 2017/18.

70-годишниот ветеран ќе биде одговорен за растот и развојот на фудбалот низ целиот свет и ќе биде член на Фудбалскиот технички совет, кој ќе биде вклучен во потенцијалните промени на фудбалските правила заедно со ИФАБ. Венгер исто така ќе ја предводи Техничката групација за развој, која ги анализира интернационлните турнири.

„Го сакам новиот голем предизвик, не само поради тоа што секогаш сум бил заинтересиран за анализирање на фудбалот, туку и поради мисијата на ФИФА која е навистина глобална. Мислам дека можам да помогнам во одредувањето на целите на фудбалот и на ФИФА. Целосно ќе се посветам на оваа улога“, вели Венгер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Де Лаурентис би го продал Наполи… Но, за 900 милиони евра

Објавено пред

Аурелио де Лаурентис е подготвен да се откаже од Наполи и да го продаде клубот од јужна Италија, но за тоа би барал минимум 900 милиони евра, тврди италијанскиот весник „Ил матино“.

Ова доаѓа по шпекулациите дека катарското семејство Ал-Тани веќе дало понуда од 560 милиони евра за откуп на „партенопеи“, но според италијанските извори, Де Лаурентис, чие семејство направи пари во филмската индустрија, бара речиси двојно поголема сума.

И покрај сегашната ситуација во клубот, во која Де Лаурентис е во конфликт со сопствените фудбалери, тој во основа не планира да го напушти клубот, иако е подготвен за соработка со катарските компании како спонзори.

Де Лаурентис го купи Наполи во 2004 година и го спаси клубот од банкрот. Оттогаш тие освоија две титули од Копа Италија, но скудетото се покажа како недостижно.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет58 минути

(Видео) Трамп: Се обидуваат да ме спречат

Ова е најголема измама во историјата на американската историја, порача американскиот претседател Доналд Трамп, во врска со почетокот на јавните...

Македонија1 час

(Видео) Пендаровски: Реформите се потребни за да ја вратиме довербата на граѓаните

Функционалната правна држава е основен услов за опстанок на поредокот и неговиот одржлив развој. Реформите во сферата на владеењето на...

Регион2 часа

Страшна сообраќајна несреќа во Словачка, најмалку 12 загинати и 20 повредени

Најмалку 12 лица, од кои четири деца, загинаа денеска во судир на автобус и камион во западниот дел на Словачка....

Македонија3 часа

(Видео) Заев-Мас: Да се изнајде начин што побрзо до позитивна одлука за Северна Македонија

Претседателот на Владата, Зоран Заев и министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас изразија жалење за одлуката на...

Македонија6 часа

„Никофон“ платил 1.800 место 5.000 денари за квадрат за гаражата кај „Аутомакедонија“, Центар бара раскинување на договорот

Заедно со граѓаните до крај ќе се бориме кај „Аутомакедонија“ да не се изгради катна гаража, туку парцелата да им...

Македонија8 часа

(Видео) Зеќир Рамчиловиќ изгласан за потпретседател на Собранието

Со 62 гласа „за“, 16 „против“ и без воздржани, пратеникот Зеќир Рамчиловиќ е изгласан за потпретседател на Собранието. За оваа...

Македонија10 часа

Во Швајцарија уапсени членови на „Пинк Пантер“, меѓу кои и еден Македонец, ограбиле златарница

Швајцарската полиција уапси двајца црногорски државјани, двајца германски државјани, едно лице од Босна и Херцеговина и едно од Северна Македонија...

Македонија10 часа

Груевски нема да одговара за „Траeкторија“ поради застареност на делото

Експремиерот во бегство, Никола Груевски, нема да одговара за кривичното дело во предметот „Траекторија“, кое се однесува на изградбата на...

Македонија11 час

Закажано првото рочиште за „Рекет“

Првото рочиште за предметот „Рекет“, во кој се обвинети Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, и...

Македонија12 часа

Заев: „Југохром“ ќе биде затворен додека не се стават филтрите

„Југохром,“ додека не се стават филтрите, нема да функционира, истакна премиерот Зоран Заев пред вчерашната владина седница во Тетово зборувајќи...

Европа12 часа

(Видео) Венеција под вода, регистриран вториот најголем бран во историјата

Венеција е погодена од вториот најголем бран на плима во историјата, кој ја поплави историската базилика и многу од градските...

Македонија13 часа

Игор Јанушев ќе биде шеф на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб...

Македонија13 часа

Заев: Побогатите граѓани да ги сменат системите за греење за да помогнат против загадувањето

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите пред почетокот на вчерашната владина седница во Тетово даде одговор на новинарски прашања...

Македонија13 часа

Пендаровски во Париз предаде копија од книгата на Глигоров „Македонија е се што имаме“

Претседателот Стево Пендаровски за време на посетата во Париз, во библиотеката на Парискиот мировен форум дал копија од книгата „Македонија е...

Свет13 часа

Хилари Клинтон : Под голем притисок сум да го предизвикам Трамп на изборите

Поранешниот државен секретар на САД и кандидат на последните претседателски избори во САД, Хилари Клинтон, вели дека е „под голем...

Свет14 часа

Жанин Анес и официјално стана наследник на Моралес во Боливија

Уставниот суд го призна решението опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на Боливија. Таа синоќа во...

Македонија14 часа

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас во Скопје

Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас во текот на денешната работна посета на Северна Македонија е планирано да...

Спорт14 часа

Лука Модириќ е „Golden Foot“

Капитенот на фудбалската репрезентација на Хрвтаска Лука Модриќ во Монте Карло доби уште едно големо признание во кариерата, наградата „Golden...

Македонија1 ден

Заев во Тетово: Владата заседава во 10 региони за одблиску да го слушне гласот на граѓаните

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите пред одржувањето на редовната 165. седница на Владата во Тетово, истакна дека организацијата...

Регион1 ден

Рама: Приштина ја загрозува надворешната политика на Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека политичарите во Приштина, спротивставувајќи се на заедничката иницијатива за создавање на балканскиот мини шенген,...

Досие