Контакт

Спорт

Кајри се извини на еврејската заедница откако беше суспендиран од Нетс

Објавено пред

Кајри Ирвинг преку социјалните мрежи се извини на еврејската задница, откако Бруклин нетс го суспендираа на барем пет натпревари откако тој одби да каже дека не е антисемитистички настроен. Во официјалното соопштение, тимот посочи дека Ирвинг во моментот не е „достоен да биде поврзан со Бруклин нетс“.

dobivaj vesti na viber

„Крајно разочарани сме што кога денеска во медиумска сесија му беше дадена шанса јасно да каже дека нема антисемитистички верувања, тој не го направи тоа. Таков пропуст за отфрлање на антисемитизмот е крајно вознемирувачки и во спротивност со вредностите на нашиот тим“, се вели во објавата на Нетс.

Проблемот настана откако Ирвинг, кој минатата сезона имаше ограничено време на паркетот поради тоа што одби да се вакцинира за КОВИД, преку социјалните мрежи постави линк на кој имаше антисемитистичко видео. Тој, сега, се јави преку Инстаграм

„До сите еврејски семејства и заедници кои беа повредени или навредени од мојот пост, се извинувам што ви предизвикав болка. Првично реагирав од емоции што бев неправедно наречен антисемитист, наместо да се фокусирам на процесот на помирување со моите еврејски браќа и сестри. Сакам да разјаснам на тоа каде стојам во борбата против антисемитизмот. Немав намера да покажам непочитување кон еврејското културно наследство и холокаустот, ниту да предизвикам омраза“, вели Ирвинг.

Бруклин го суспендира Кајри Ирвинг

Спорт

Меси со гол го разубави големиот јубилеј

Објавено пред

Аргентинската мегаѕвезда Лионел Меси вечерва го игра натпреварот број 1.000 во кариерата и успеа да го разубави со гол. Во осминафиналето на Мундијалот против Австралија, Меси донесе водство од 1:0 за Аргентина по првото полувреме.

dobivaj vesti na viber

Тој успеа да ја затресе мрежата на Австралијците во 35.минута, кога откосо од десната страна шутираше во спротивниот агол од голот на противникот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ван Гал: Ако сакаме да бидеме светски прваци, во еден сегмент мора да бидеме подобри

Објавено пред

Селекторот на Холандија, Луј ван Гал, инсистираше на тоа дека неговите избраници не смеат да ја губат топката толку лесно како во осминафиналето на пресметката со САД, доколку сакаат да го освојат трофејот на Светското првенство во Катар. Искусниот стратег уште еднаш изјави дека целта на „лалињата“ е токму светската титула.

dobivaj vesti na viber

„Мислам дека можеме подобро. Видовме фантастични голови, особено третиот. Нашиот план е да создадеме простор зад грбот на противникот и добро да ги искористиме шансите, но можевме подобро во некои ситуации кога ја имаме топката. Честопати ја губиме без причина и во тој поглед мораме да бидеме подобри. Во спротивно, нема да станеме светски шампиони, а тоа го сакаме сите.Четврт-финалето не е лошо, но ние сакаме пласман во финалето. Сега ќе им дадеме на играчите еден ден одмор затоа што ова беше многу тежок натпревар“, изјави Ван Гал по победата над САД, која воедно беше 19-ти натпревар по ред без пораз за Холандија.

Холанѓаните славеа над САД со 3:1 и го четврт-финалето го очекуваат подобриот од вечерашниот меч меѓу Аргентина и Австралија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кристијано Роналдо, дел од најслабиот тим по првата фаза од СП

Објавено пред

Големата португалска ѕвезда Кристијано Роналдо изненадувачки се најде во тимот на разочарувањата од првата фаза на Светското првенство во Катар, составен од популарната платформа за статистика и резултати во живо, Sofascore. Причината за ова е што аналитичарите на компанијата на 37-годишниот Португалец му дадоа просечна оценка од 6,37 по систем до десет поени за трите натпревари од групната фаза.

dobivaj vesti na viber

Петкратниот освојувач на „Златната топка“ ги започна сите три меча на Португалците во Катар.

Во нив, сега веќе поранешниот напаѓач на Манчестер Јунајтед постигна само еден гол откако погоди од пенал на првиот натпревар против Гана. Роналдо тврдеше дека е стрелец и на првиот гол против Уругвај, но ФИФА тој гол му го додели на Бруно Фернандеш.

Во оваа селекција се најдоа играчи кои играле 60% од времето на натпреварите од групната фаза на Светското првенство.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија6 часа

Ковачевски: Повисоки пензии, повеќе пари за општините и здравството во буџетот за следната година

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска, на заедничка прес-конференција, го претставија Предлог-буџетот за 2023 година, оценувајќи...

Македонија8 часа

МВР: Немало закани кон полицајци во Арачиново, случајот е целосно расчистен

МВР тврди дека никој не им се заканувал на полициски службеници во Арачиново, а случајот е целосно расчистен. „По извршени...

Македонија9 часа

Украдено возило на Итната помош во Кочани, полицијата го пронашла по пет часа

Доцна синоќа околу 03.40 часот од Општа болница Кочани било украдено службено обележано специјално возило „тојота“, сопственост на Итната медицинска...

Свет10 часа

(Видео) САД го претставија новиот стелт бомбардер, може да носи и нуклеарни бомби

САД синоќа го претставија својот нов стратешки стелт бомбардер Б-21 Рајдер, авион што може да лета без екипаж и да...

Македонија12 часа

Рашковски: Сингапур има биометрија, Србија сообраќаен софтвер, а Македонија ги има Трајчева и Русковска

Став на обвинетиот за предметот „Софтвери“ – поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашкoвски: „Жителите на Сингапур од 2022 година...

Забава12 часа

Патниците наскоро ќе можат да ги користат сите опции на своите телефони во авионите

Патниците во авионите во ЕУ наскоро ќе можат да користат мобилни телефони за време на летот без да го вклучат...

Спорт12 часа

Џака: Дресот на Јашари беше за мојот млад соиграч од Македонија

Капитенот на Швајцарија, Гранит Џака, објасни зошто по победата над Србија носеше дрес со презимето Јашари. Играчот од средниот ред...

Македонија13 часа

Османи одржа предавање на колеџ во Варшава: „Нема место за агресија во Европа во 21. век“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи одржа предавање на Колеџот на Европа во кампусот Натолин во Варшава, следствено по учеството...

Свет13 часа

Белата куќа ја објасни изјавата на Бајден: Засега не планира да се среќава во Путин

Белата куќа ја појасни изјавата што американскиот претседател Џо Бајден ја даде претходно, истакнувајќи дека американскиот претседател во моментов не...

Свет13 часа

Британскиот министер: Путин би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на армијата

Рускиот претседател, Владимир Путин, би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на војската пред да почне со нова...

Свет13 часа

Зеленски тврди дека од руско заробеништво се ослободени повеќе од 1.000 украински војници

Повеќе од илјада Украинци беа ослободени од руско заробеништво за време на војната, рече Володимир Зеленски. Украинскиот претседател изјави дека...

Економија23 часа

ЕУ постигна договор за руската нафта

Членките на Европската унија се согласија да ја ограничат цената на руската нафта на 60 долари за барел, во согласност...

Свет24 часа

(Видео) Еруптираше најголемиот активен вулкан во светот, лавата се поблиску до градот

Лава тече од вулканот Мауна Лоа на Хаваите, кој е најголемиот активен вулкан во светот и чија ерупција започна на...

Свет1 ден

Сноуден се заколна на верност на Русија и доби руски пасош

Едвард Сноуден доби руски пасош откако се заколна на верност на земјата која го штити од американските власти од 2013...

Свет1 ден

Британија стравува од бактерија што се шири во училиштата, за помалку од месец починаа четири деца

Велика Британија стравува од епидемија на стрептокока А откако за помалку од еден месец од вообичаено безопасната бактериска инфекција починаа...

Македонија1 ден

Мицкоски: За само 3 дена од 5 до 7 декември ЕСМ ќе увезе струја за околу 4.200.000 евра

Продолжуваат во владата „хероите” со „херојските дела“ во енергетиката. Нов увоз на струја и ново авансно „херојско” плаќање. За само...

Македонија1 ден

Триесет години „Макфакс“, десет години „А1он“ – медиумите на „Клип медија груп“ прославија јубилејни родендени

Првата независна новинска агенција „Макфакс“ прослави 30 години постоење, сега како дел од групацијата „Клип медија груп“, а јубилеи прославија...

Македонија1 ден

Лажни дојави за бомби во три основни училишта во Скопје

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави од училиштата...

Свет1 ден

Орбан: Проширувањето на санкциите на ЕУ за рускиот гас би имало трагични последици

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека продолжувањето на санкциите на ЕУ за рускиот гас и енергија од нуклеарните централи...

Свет1 ден

Сана Марин: Војната во Украина покажа дека Европа не е доволно силна

Финската премиерка Сана Марин изјави во Сиднеј дека Европа „не е доволно силна“ сама да се спротивстави на Москва. Премиерката...