Контакт

Спорт

Како изгледа рекордно менување гуми за 1,82 секунда (видео)

Објавено пред

Победата на Макс Ферстапен на бразилското ГП во неделата беше за сеќавање кога возачот на Ред бул успеа двапати да го помине светскиот шампион Луис Хамилтон, но еден негов рекорд остана незабележан, односно на неговите механичари.

Тие успеаја да го соборат светскиот рекорд за менување на четирите пневматици за 1,82 секунда. Влегувањето во боксот, покрај брзината, имаше и клучно значење за стратегијата во обидот да се излезе пред Хамилтон, кој веќе имаше влезено во боксот.

За жал, на овој подвиг му следуваше блокирањето на Холанѓанецот од страна на Роберт Кубица во Вилијамс, кој излезе пред него и го принуди да забави. Кубица доби казна, а Ферстапен потоа мораше да го помине Хамилтон на патеката.

Спорт

Балотели се врати со гол за победа на Бреша, нова мизерија на Фиорентина (видео)

Објавено пред

Марио Балотели покажа колку им е потребен на Бреша, откако по враќањето во составот од страна на старо-новиот тренер Еугенио Корини, постигна важен гол за 1:0 победа на гостувањето кај СПАЛ.

Со трите поени по само третата победа оваа сезона, Бреша се крена од последното место на табелата (каде што сега е СПАЛ) и сега имаат 10 поени, само еден помалку од Џенова на Горан Пандев, која денеска одигра 2:2 кај Лече.

Фиорентина на Винченцо Монтела, пак, очигледно е во голема криза, откако Виола загуби четврти пат едноподруго, овојпат со 2:1 на гостувањето кај Торино. Симоне Заза и Кристијан Ансалди беа стрелци за „биковите“, а Мартин Касерес во финишот на мечот успеа само да намали на 2:1.

Во третиот попладневен меч, Каљари се врати од 2:0 негатива на гостувањето кај Сасуоло за 2:2 реми со гол во 90. минута.

СЕРИЈА А, 15.КОЛО

СПАЛ – Бреша 0:1

Торино – Фиорентина 2:1

Сасуоло – Каљари 2:2

Прикажи повеќе...

Спорт

Варди и „Лисиците“ во лов Ливерпул – нов убедлив триумф на Лестер (видео)

Објавено пред

Лестер сити на Брендан Роџерс по сè изгледа е најсериозниот ривал на Ливерпул за титулата во Премиер лигата оваа сезона по 4:1 триумфот на гостувањето кај Астон вила, за 12. победа оваа сезона со која се доближија на осум поени од лидерот.

Џејми Варди постигна два гола, со што е стрелец во последните осум натпревари на Лестер, Џони Еванс и Келечи Ихеаначо додадоа по еден за убедлив триумф на „Вила парк“ кој во ниту еден момент не беше неизвесен. Варди оваа сезона има постигнато неверојатни 16 гола.

Во другите попладневни мечеви, Шефилд јунајтед се врати од 1:0 негатива за 2:1 победа на гости кај Норич, додека Њукасл успеа со сличен пресврт да стигне до 2:1 триумф над Саутемптон.

ПРЕМИЕР ЛИГА, 16.КОЛО

Астон  вила – Лестер 1:4

Њукасл – Саутемптон 2:1

Норич – Шефилд јунајтед 1:2

Прикажи повеќе...

Спорт

Хоакин на 38 години до хет-трик, Бетис едвај изддржа за победа над Билбао (видео)

Објавено пред

Реал Бетис стигна до 3:2 победа над Атлетик Билбао за трет триумф во низа за клубот од Севилја, откако Хоакин постигна неверојатен хет-трик во првите 20 минути од мечот.

Капитенот Хоакин стрелаше во 2., во 11. и во 20. минута за неверојатен старт на Бетис против шестопласираниот тим на табелата, по што гостите не успеја да се вратат во игра. Со своите 38 години, Хоакин е најстариот стрелец на хет-трик во историјата на Ла лига.

Ињаки Вилијамс од пенал во 44. минута успеа да намали на 3:1, а Јури Берчиче во 75. минута погоди за 3:2,  но тоа беше сè што го направи баскискиот клуб.

Со трите поени, Бетис се искачи на 11. место на табелата со 22 поени, додека Атлетик останува на шестото место со 26 поени.

Претходно, Хетафе стигна до 1:0 победа на гостувањето кај Еибар за да се искачи на четвртото место на табелата.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Девојче повредено во тешка сообраќајка на Качанички пат

Во тешка сообраќаjна несреќа која попладнево се случила на Качанички пат повредено е девојче кое во инцидентот добило скршеница на...

Топ3 часа

Напаѓачот кој прободе момче во Бутел има 12 години, кривична ќе добие и неговиот татко

Скопската полиција ќе поднесе кривични пријави против четворица малолетници од Скопје (двајца од 16 години, еден 15 и еден 12...

Македонија3 часа

Се запали стан на „Рузвелтова“, пожарот избил при готвење

Скопската противпожарна бригада денеска интервенираше при пожар кој изби во стан во зграда на улицата „Рузвелтова“. Според информациите од терен,...

Македонија5 часа

Османи: Венецијанската комисија не вели да се отфрли двојазичноста во судството, туку да се создадат услови

Секој обид за еднострано поместување на балансот во македонско-албанските односи кој е постигнат со многу труд, со многу жртва од...

Култура6 часа

Две престижни признанија за документарецот „Медена земја“ во Лос Анџелес

Документарецот „Медена земја“ освои две престижни признанија на 35. Интернационални документарни награди (ИДА), што се одржаа вчеравечер (7. декември) во...

Свет6 часа

Оружје пронајдено кај демонстранти во Хонгконг, еден од нив имал и пиштол

Во полициска акција спроведена пред почетокот на денешните протести во Хонгконг, уапсени се 11 лица кај кои е пронајдено оружје....

Топ6 часа

Кривична против дилер од Арачиново во чиј автомобил бил пронајден хероин

Кумановската полиција поднесе кривична пријава против 27-годишник од скопското село Арачиново, откако во автомобил кој го управувал бил пронајден хероин....

Македонија8 часа

Пендаровски: Делото на Свети Климент Охридски е од значење за севкупната европска култура

Претседателот, Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска...

Регион20 часа

(Видео) Разбојници барале 250.000 евра за Македонец киднапиран во Тирана, го спасила полицијата

Две лица се уапсени во Албанија под обвинение дека во главниот град Тирана, вчера киднапирале 23-годишен македонски државјанин. Според информациите...

Македонија1 ден

Полесно повредените македонски патници во автобуската несреќа во Србија се враќаат дома

Според последните информации добиени од болницата во Прокупље, каде беа згрижени 16 од вкупно 26 патници повредени откако се преврте...

Македонија1 ден

Полицијата разби криминални групи од Грчец и Арачиново – 12 приведени, запленети автомобили, оружје и дрога

Десет лица од скопските села Грчец и Арачиново се уапсени во големата полициска акција која започна денеска во пет часот...

Македонија1 ден

Заев: Законот за јазици ќе се ревидира согласно забелешките на Венецијанската комисија

Премиерот Зоран Заев најави ревидирање на Законот за јазици во согласност со забелешките на Венецијанската комисија. „Законот за јазици ќе...

Економија1 ден

Арсовска: Македонија ја нема на ранг листата на светски препознатливи брендови

Македонските брендови тешко се позиционираат, мала e застапеностa на нашите производи на глобалните пазари, a истото се должи генерално на...

Македонија1 ден

Сараево, Белград и Скопје меѓу најзагадените градови во светот

Сараево, Белград и Скопје изутринава се меѓу најзагадените градови во светот. Главниот град на Босна и Херцеговина, утрово е второрангиран...

Топ1 ден

Момче избодено со нож во Бутел, го нападнале група малолетници

Во Полициската станица Чаир, малолетник од Скопје пријавил дека синоќа околу 19.45 часот, на улицата „Александар Урдаревски“ бил физички нападнат...

Свет1 ден

Трамп тврди дека не користи личен мобилен поради безбедносни ризици

Американскиот претседател Доналд Трамп ги негира медиумите дека користи личен мобилен телефон за разговори и покрај предупредувања од безбедносите служби....

Свет1 ден

Голем пожар му се заканува на Сиднеј, се евакуира населението

Голем пожар што беснее околу 60 километри северно од Сиднеј, зафати 300.000 хектари и е невозможно да се контролира во...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Каде завршила ташната Луј Витон со 1.5 милиони евра?

„Власта и Русковска ја развлекуваат постапката за ‘Рекет’. Шест месеци откако е пријавен случајот се уште немаме одговори каде завршила...

Свет1 ден

Фејсбук казнет со четири милиони долари во Унгарија

Фејсбук ќе треба да плати казна од околу четири милиони долари, на Агенцијата за заштита на конкуренција во Унгарија поради...

Економија1 ден

Започна исплатата на МојДДВ – три милиони евра ќе им бидат исплатени на граѓаните

Од вчера започна поврат на дел од платеното ДДВ за месеците јули, август и септември кон граѓаните. Над сметките на...

Досие