Контакт

Спорт

Канада и Шпанија во финалето на АТП купот

Објавено пред

Канада и Шпанија ќе играат во финалето на АТП купот во недела, откако Канаѓаните во драматичниот одлучувачки меч во двојки беа подобри од актуелните шампиони, Русија.

Денис Шаповалов и Феликс Оже-Алијасим се вратија од сет негатива за 6:4/7:5/10:7 победа над Данил Медведеви Роман Сафјулин за прв пласман во финалето на турнирот, кој претходно беше познат како Хопман куп.

Претходно, светскиот број 14. Шаповалов со 6:4/5:7/6:4 го победи 167-рангираниот Сафјулин, пред светскиот број 2, Медведев со 6:4/6:0 да го декласира Оже-Алијасим.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Скандал во Германија – скриени камери во соблекувалните на женски ракометен клуб

Објавено пред

Германската полиција потврди дека спроведува истрага откако во соблекувалната на врвниот ракометен клуб ТуС Мецинген биле пронајдени две скриени камери. Според клубот, неименуван човек кој претходно работел за нив е главниот осомничен, а неговиот договор е раскинат по скандалот во бундеслигашот.

Според „Дер шпигел“, портпаролот на полицијата во Ројтлинген за локалниот весник објавил дека се пронајдени докази против човекот, кој може да заработи две години затворска казна поради прекршување на личните права.

„Ова беше одвратен чин и директно непочитување на довербата и сите сме шокирани. Нема да дозволиме ова да ги спречи нашите спортски амбиции. Добивме поддршка од полицијата, другите тимови и од федерацијата“, изјави тренерот на клубот, Ференц Рот.

Ова не е првпат да се случува ваков инцидент во германскиот ракомет. Минатиот септември, беа пронајдени скриени камери во двете соблекувални при мечот против Буххолц и Битигхајм.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ридигер објавил под кои услови би останал во Челси

Објавено пред

Антонио Ридигер ги открил условите под кои би потпишал нов договор со Челси. „Марка“, пишува дека сега на потег се газдата на клубот Роман Абрамович и директорката Марина Гранковскаја.

Ридигер решил до максимум да го наплати новиот договор, независно дали тоа ќе биде Челси или некој друг клуб.

Репрезентативецот на Германија ќе биде слободен играч по завршувањето на сезоната. Досегашните преговори со Челси не завршија успешно.

Ридигер конечно ги открил картите. Од Челси побарал 46.000.000 фунти (11.500.000 фунти) за четири годишен договор.

Доколку Челси го одбијат барањето, Ридигер заминува. Заинтересирани за него се Реал Мадрид и Баррн Минхен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Стоичков жестоко го нападна Дембеле: Измамнику не го валкај клупскиот грб, оди си од Барселона

Објавено пред

Христо Стоичков му порача на Усман Дембеле под итно да ја напушти Барселона. Гостувајќи во подкастот на „Мундо Депортиво“, легендарниот бугарски напаѓач, го нарекол „измамник кој го валка грбот и името на Барселона“.

Усман Дембеле е вториот најскап трансфер во историјата на Барселона. Стоичков, гостувајќи во подкастот, најпрвин ја прочитал статистиката која стои зад името на францускиот напаѓач во изминатите четири години, а потоа лично му се обратил.

„Кога веќе не сака да си во Барселона, тогаш немој да го валкаш грбот. Самиот треба да кажеш: „Господо заминувам“. Господине Лапорта, отворете му ја вратата и пуштите года си оди. Такви ликови, кои не чувствуваат што значи да го носиш дресот на Барселона, не ни се потребни. Јас знам што значи Барселона. Секоја чест за Чави што не го стави во тимот на последниот натпревар“, рекол Стоичков и продолжил.

„Јас овде дојдов како странец, а бев во тимот Караско, Кубала, Линекер, Бакер и останатите великани. Знаев на кое место доаѓам, ја знаев историјата на клубот, знаев што прествува за луѓето. Ти тоа никогаш нема да го разбереш. Ти благодарам што не измами, бидејќи верувавме дека си фудбалер. Јас тоа не можам да го кажам бидејќи играв на твојата позиција“.

Спортскиот директор на Барселона, Матеу Алемани, вчера, соопшти дека Барселона нема повеќе да преговара со Дембеле околу новиот договор и дека фудбалерот до крајот на преодниот рок мора да го напушти клубот.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Топ12 минути

Обвинителството одлучува дали ќе бара притвор за возачот кој ја прегази 24-годишната радовишанка

Полицијата поднесе кривична пријава против 22-годишниот возач кој вчеравечер ја прегази младата Викторија М. на пешачки премин, по што таа...

Македонија1 час

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Регион2 часа

Петков: Бугарија сама одлучува за својата одбрана

Бугарија сама ќе одлучува за плановите за одбрана во координација со партнерите од НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков....

Свет3 часа

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија5 часа

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговорите со Европската Унија. Македонските тајни служби се разгранок на...

Топ7 часа

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија7 часа

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија7 часа

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Свет8 часа

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа...

Македонија20 часа

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија21 час

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет22 часа

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет22 часа

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија1 ден

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија1 ден

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија1 ден

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Македонија1 ден

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија1 ден

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, прашан за посетата на...

Свет1 ден

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Досие