Контакт

Спорт

Канада ослабена на СП, отпадна уште една НБА ѕвезда

Објавено пред

Канада ослабена ќе патува на кошаркарскиот Мундијал во Кина. Од порано беше познато дека голем број кошаркари (Мареј, Барет, Гидлџ-Александер) нема да бидат дел од составот, а селекторот Ник Нурс слушна уште една лоша вест на две недели пред почетокот на шампионатот.

Американските медиуми јавуваат дека Кели Олиник, еден од најдобрите играчи во селекцијата на Канада нема да патува во Кина поради повреда на коленото која му се случи минатата недела.

Кошаркарот на Мајами Хит падна на паркетот на мечот против селекцијата на Нигерија и заработи скршеница, па ќе мора да паузира се до почетокот на новата НБА сезона.

Канада на Мундобаскетот е во групата Х, со Сенегал, Литванија и Австралија.

Спорт

Балотели: Мајка ми плачеше кога потпишав за Бреша

Објавено пред

Марио Балотели открива дека неговата мајка „плачела“ од среќа кога дознала дека тој потпишал за својот клуб од детството Бреша, додавајќи дека било сон на неговиот татко да го види во овој дрес.

Иако Балотели е роден во Палермо од родители со потекло од Гана, тој се пресели во Бреша, Ломбардија на две години и семејството кое го посвои уште живее таму, иако неговиот татко неодамна почина. Бреша затоа е негов „матичен“ клуб иако тој почна во академијат ана Лумецане и никогаш не играше за Бреша.

„Се сретнав со претседателот на Бреша уште во Англија пред многу години. Мино Рајола ми ја даде идејата и не беше тешко да се склучи договор. Воопшто не се плашам. Целта е овој клуб да расне и да помогнам на соиграчите. Не ги читам весниците, ниту гледам телевизија, така што сите негативни приказни околу мене се кажувани од другите. Бреша е мој град, така што тука можам да го дадам максимумот. Мојата мајка плачеше кога и кажав дека ќе се вратам во Бреша. Мојот татко беше од Бреша, навиваше за клубот и сонуваше да ме види во овој дрес, така што сметам дека и тој е среќен“, вели Балотели.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кутињо: Барселона сега е во минатото

Објавено пред

Филипе Кутињо како да сакаше што е можно побргу да избега од „Ноу Камп“, откако на презентацијата како нов фудбалер на Баерн Минхен проговори за своите неславни година и пол во Каталонија.

Бразилецот беше донесен како огромно засилување на Барселона во јануари 2018 година од Ливерпул за 160 милиони евра, но честопати беше на мета на навивачите, откако по осумте гола во првите 18 меча во Ла лига, лани одигра само 22 меча како стартер. Тој признава дека работите не одеа како што треба во Барселона.

„Работите не се остварија како што очекувавме, но Барселона сега е во минатото. Ова е нов клуб, голем и важен клуб и се надевам дека ќе бидам тука долго време и ќе освојам многу титули. Сепак, искуството небеше лошо во Барселона. Научив многу во тој клуб и потоа ја освоив Копа Америка со Бразил што беше многу важно за мене“, вели Кутињо.

Тој додава дека спортскиот директор Хасан Салихамиџиќ е најзаслужен за трансферот.

„Воопшто не се сомневав кога ми се јави Хасан. Тој навистина сакаше да дојдам во Баерн, дојде во Барселона ми го покажа проектот и од првата секунда беше јасно каде ме гледаат“, вели Кутињо, кој може да дебитира за Баерн веќе во сабота на гости кај Шалке.

Прикажи повеќе...

Спорт

Златан, Меси и Кваљарела во борба за „Пушкаш наградата“ за најдобар гол (видео)

Објавено пред

ФИФА ги објави десетте кандидати за „Пушкаш наградата“ за најдобар гол во 2019 година, а помеѓу кандидираните се и Лионел Меси, Златан Ибрахимовиќ, како и ветеранот на Сампдорија, Фабио Кваљарела.

За фантастичните голови можете да гласате до 31 август, а од топ 3 според гласовите на јавноста ќе биде одреден победникот од панел на легенди на ФИФА. Прогласувањето ќе биде на доделувањето на ФИФА наградите во Милано на 23 септември.

Помеѓу кандидираните се и Матеус Куња (РБ Лајпциг), Хуан Фернандо Квинтеро (Ривер плата), Аџара Ншут (Камерун), Ејми Родригез (Јута ројалс), Били Симпсон (Клифтонвил), Андрос Таунзенд (Кристал палас) и Даниел Жори (Дебрецен).

Прикажи повеќе...

Најново

Топ3 часа

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа. Според МВР, синоќа во 21:00 часот на улица Панче Пешев во...

Македонија4 часа

Во државата нема вештак што ќе оцени дали Исмет Гури преправал потписи

Нова пауза на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“ даде судијката Марија Клетничка. Советот, по паузата, одлучи да не го...

Македонија5 часа

Катица не ги иззема Фетаи и Бубевски

  Шефицата на СЈО во оставка, Катица Јанева, не ги иззема обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски од застапување во...

Македонија9 часа

Адвокатот Миланов бара изземање на Јанева од „Титаник 3“ поради тензиите во СЈО

Адвокатот на обвинетиот Исмет Гури во предметот на СЈО, „Титаник 3“, Еленко Миланов, побара да бидат изземени Катица Јанева и...

Топ9 часа

Возач загина во сообраќајна несреќа кај Свети Николе

Четириесет и петгодишен возач од Куманово загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Куманово – Свети Николе. Како што соопшти полицијата,...

Македонија9 часа

15-годишник се удави во Пчиња

Петнаесетгодишник од селото Љубодраг влегол во вода од ископ на сепарација на реката Пчиња и починал. Како што соопшти МВР, телото...

Македонија10 часа

Фетаи: Постапката за „Рекет“ ја води друго обвинителство и не сакам да се мешам

Обвинителката Фатиме Фетаи пред почетокот на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“ рече дека не сака да се меша во...

Европа10 часа

Три децении од падот на Железната завеса

Унгарскиот премиер Виктор Орбан и германската канцеларка Ангела Меркел денеска во пограничното место Шопрон ќе ја одбележат 30-годишнината од падот...

Свет11 час

Трамп за купувањето на Гренланд: Не е приоритет, но стратешки е интересно

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно ја коментираше идејата за купување на Гренланд од Данска, наведувајќи дека тое не е приоритет,...

Македонија22 часа

(Видео) Пожар над Усје

Нов пожар над скопската населба Усје избувна вечерва, откако пожарникарите со часови се обидуваат да го локализираат огнот над населбата...

Свет24 часа

Голем пожар на Канарските острови, евакуирани над 4.000 лица

Околу 4.000 лица се евакуирани поради пожар што избувна по втор пат за една недела и уништи рурална област на...

Свет1 ден

Жителите на Нов Зеланд доброволно предале над 10 илјади парчиња оружје на полицијата

Повеќе од 10,000 парчиња огнено оружје се предадени доброволно на властите во Нов Зеланд, како дел од акцијата што беше...

Македонија1 ден

Димитров: ,,Рекет” е раскрсница – едниот пат води кон иднина, другиот кон бездна

Дискредитацијата на СЈО преку аферата ,,Рекет” е со цел да и се избега на правдата, смета министерот за надворешни работи...

Свет1 ден

1,7 милиони луѓе на протест во Хонгконг

Најмалку 1,7 милиони граѓани излегоа на улиците во Хонгконг, на уште еден од низата масовни продемократски протести, соопштија организаторите на...

Спорт1 ден

Ландстрам со гол во сите четири англиски лиги – Шефилд јунајтед со победа (видео)

Шефилд јунајтед имаат одличен старт на својата прва премиерлигашка сезона по долга пауза, откако со 1:0 ги победија Кристал палас...

Македонија1 ден

Изгаснат пожарот над скопското село Буковиќ

Шумскиот пожар кој вчера наутро избувна на планината над скопското село Буковиќ е изгаснат и целосно ставен под контрола, информираат...

Регион1 ден

(Видео) Пациент со држач за инфузија уби четири лица во психијатриска болница во Романија

Еден пациент во психијатриска болница во романската општина Сапока, со држач за инфузија убил четворица други пациенти. Тој ги нападнал...

Свет1 ден

Протести во САД: Ако не се смени законот за оружје, треба да се смени Конгресот

Низ САД се одржуваат протести на кои се бара од Конгресот да ги заостри законите за контрола на оружјето, по...

Свет1 ден

„Сандеј Тајмс“ објави таен владин документ за ризиците од брегзит без договор

Ако нема договор за брегзит со ЕУ, Велика Британија ќе се соочи со недостиг од гориво, храна и лекови, објави...

Свет1 ден

Работници во Пенсилванија добиле понуда или да присустуваат на митинг на Трамп или да не земат плата

На вработени во нафтено-хемиски комплекс во Пенсилванија им било кажано дека ако не присуствуваат на говор на американскиот претседател Доналд...

Досие