Контакт

Спорт

Канелјас ги „крена“ Сегед за луда победа над ПСЖ!

Објавено пред

Пари Сен-Жермен на Раул Гонзалес имаше предност од шест гола во второто полувреме, но на крајот беше „урнат“ од Жоан Канелјас и Пик Сегед, кои со 32:29 победата на домашен терен го обезбеди второто место во групата А во Лигата на шампионите.

ПСЖ го доби дуелот на домашен терен со 30:25, и на гостувањето со реми ќе го обезбедеше второто место. Работите одеа добро за францускиот клуб, кој на полувреме имаше три предност (18:15) во 36. минута од мечот дури шест поени (16:22), пред унгарскиот тим повторно со помош на домашната публика да направи пресврт.

Поранешниот вардарец, Жоан Канелјас беше најзаслужниот за оваа победа со 10 гола, од кои три во самиот финиш на мечот кога се одлучуваше победникот. Марио Шоштариќ имаше шест гола, а пет уште еден ексракометар на Вардар, Хорхе Македа. За ПСЖ, Недим Рамили имаше шест гола, а Сандер Сагосен пет.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, ГРУПА А

Алборг – Целје 28:24 (13:9)

Пик Сегед – Пари Сен-Жермен 32:29 (15:18)

Табела: 1.Барселона 22, 2.Пик Сегед 18, 3.ПСЖ 18, 4.Алборг 13, 5.Флензбург 11, 6.Целје 6, 7.Елверум 3, 8.ППД Загреб 3.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кога ќе продолжи Ла Лига? Три сценарија се во игра

Објавено пред

Претседателот на Ла Лига Хавиер Тебас денес најавил кога би можеле да продолжат натпреварите во Шпанија. Според него најрано сезоната може да продолжи на 28 мај.

Ла Лига ги разгледува можните датуми, со напомена дека Ла Лига е во коородинација со шпанските власти и дека нема ништо да се презема додека не бидат стекнати сите услови за продолжување на сезоната.

„Имаме неколку сценарија, три датуми. Ла Лига би можела да продолжи на 28 мај, 6 јуни или 28 јуни. Не можеме уште да одредиме точен датум. Јасно е дека пред да продолжи сезоната клубовите ќе мора да имаат две недели за тренирање“, рекол Тебас.

Прикажи повеќе...

Спорт

Даглас Коста бара нов клуб

Објавено пред

Даглас Коста по завршувањето на сезоната ќе го напушти Јувентус. Италијанските медиуми објавија дека тој добил дозвола да си бара нов клуб.

Крилниот напаѓач оваа сезона поради повредите има одиграно само 14 натпревари за Јувентус. Поради тоа добил дозвола да си бара нов клуб, а Јувентус дополнително ќе ја одредат цената за него.

Се шпекулира дека Манчестер сити се интересирале за него, а исто така Бразилецот го следеле и од Барселона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал подготвиле трејд – Јовиќ и пари за Халанд

Објавено пред

Реал Мадрид во претстојниот преоден рок, кога тој и да започне, има во план да им предложи трејд на Борусија Дортмунд.

„АС“ тврди дека Реал смислиле како да го донесат Ерлинг Халанд на „Сантијаго Бернабеу“. Покрај паричниот износ Реал биле подготвени да го испрата во Дортмунд Лука Јовиќ.

Српскиот репрезентативец минатото лето токму од Бундеслигата се пресели во Ла Лига, меѓутоа не успеа да ги оправда 60 милиони евра што во него ги вложија челниците на Реал.

Минатото лето за Јовиќ покрај Реал и Борусија се интересираа и ПСЖ, Барселона и Манчестер сити. Поради силната конкуренција „милионерите“ тогаш се повлекоа од трката.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

Некои возови нема да сообраќаат, некои ќе возат по нов распоред

Новонастанатата ситуација со полицискиот час кој ќе започне од утре во 16 часот, а за време на викендот ќе трае...

Македонија54 минути

Адеми: Се разгледува одложување или укинување на државната матура

Министерот за образование, Арбер Адеми, изјави дека се разгледува и дискутира за тоа дали ќе се спроведе државната матура оваа...

Македонија2 часа

За еден ден во земјава регистрирани пет смртни случаи од коронавирус

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести изминатите 24 часа починале четворица пациенти заболени од коронавирус. Станува...

Свет2 часа

Во Русија почнаа клинички испитувања на три препарати против Ковид-19

Во Русија почнаа клиничките испитувања на три препарати за лечење на пациентите заразени со Ковид-19, мефлохин, хидроксихлорикин и калидавир, соопшти...

Македонија4 часа

Долги редови пред банките во Куманово, се чека и по два часа

Метеж во сообраќајот, долги редици пред банките, маркетите и аптеките, оваа е сликата во Куманово веќе втор ден, по полицискиот...

Топ5 часа

Штипјанец загина при работа во каменолом

Педесет и двегодишен маж од Штип загинал, откако паднал при работа во каменолом. Тој бил донесен во Клиничката болница Штип,...

Македонија5 часа

Апаратите за вода и кафематите можен преносител на коронавирус

Трудовиот инспекторат забранил за употреба 215 кафемати на бензински пумпи и повеќе други локации по градовите, соопшти претседателка на инспекциски...

Македонија5 часа

Бухова: Докторите професионално ги следат сите протоколи, граѓаните да им веруваат

Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Бухова, апелира до сите граѓани да им веруваат на медицинските лица. Според...

Топ6 часа

Полицискиот час синоќа го прекршиле 41 лице

Во текот на изминатото деноноќие, според статистиката на МВР, 41 лице го прекршиле полицискиот час, односно забраната за движење, при...

Европа7 часа

Објавени детали за здравствената состојба на британскиот премиер

Британскиот премиер, Борис Џонсон, ја мина ноќта во одделение за интензивна нега во лондонската болница „Свети Томас“ и неговата состојба...

Свет8 часа

Трамп нуди помош вознемирен поради веста за состојбата на Џонсон

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека е многу вознемирен од веста за британскиот премиер, Борис Џонсон, кој е заразен со...

Свет8 часа

Во Кина за првпат од јануари нема регистрирани смртни случаи од корона

За првпат од јануари, Кина забележа ден без смртни случаи од коронавирус. Во последните 24 часа во земјата има регистрирано...

Македонија18 часа

Уште две лица од Куманово починаа од коронавирус

Уште две лица од Куманово починале од коронавирус, од кои едниот полициски службеник. Како што соопшти на прес-конференција министерот за...

Свет21 час

Експертите ги повикуваат пушачите да ги остават цигарите поради коронавирусот

Здравствените експерти ги предупредуваат пушачите да ги остават цигарите и тутунските компании да престанат да произведуваат и продаваат производи од...

Македонија21 час

На годишен одмор не мораат сите вработени во приватните компании, Инспекторатот за труд ја појасни уредбата

Неискористените годишни одмори од 2019 година, како и првиот дел од одморот за 2020 година, задолжително треба да ги користат...

Македонија1 ден

Тројца пациенти починале од коронавирус во последните 24 часа

Тројца пациенти починале од коронавирусот во последниве 24 часа, информира министерот за здравство, Венко Филипче. Еден од пациентите е од...

Свет1 ден

Во Русија создаден тест кој го открива коронавирусот за 40 минути

Руските научници создадоа експресен тест за откривање на коронавирусот кој дава резултати за 40 минути, соопшто руското Министерство за индустрија...

Македонија1 ден

Од среда полицискиот час ќе почнува во 16 часот, а за време на викендите 24 часовна забрана за движење

Владата на предлог на Комисијата за заразни болести во рамки на Министерството за здравство и Генералниот кризен штаб, донесе одлука...

Топ1 ден

Мајка и син пронајдени мртви во стан во Велес

Мајка и син се пронајдени мртви во стан во Велес. Во моментов се врши увид од страна на екипа на...

Македонија1 ден

(Видео) Сијарто му ја предаде на Чулев унгарската донација од 100.000 маски и 5.000 заштитни одела

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, денеска во Министерството за внатрешни работи оствари работна средба со министерот за надворешни работи...

Досие