Контакт

Спорт

„Карамелите“ го освоија „Енфилд“ – првпат по 1999 година

Објавено пред

По пауза од цели 23 меча или по пауза од 1999 година екипата на Евертон слави триумф на стадионот на лутиот градски ривал Ливерпул, на „Енфилд“.

„Карамелите“ предводени од Карло Анчелоти славеа со 2-0 и му го нанесоа на актуелниот англиски шампион четвртиот пораз во низа во Премиерлигата.

Да биде маката за Јирген Клоп уште поголема, на овој меч се повреди и капитенот на тимот, Џордан Хендерсон.
А Евертон водеше речиси цел меч.

Уште во третата минута, Ришарлисон погоди покрај немоќниот Бекер откако „како на тацна“ беше проигран од Хамес Родригес.

Во првиот дел по примениот гол Ливерпул се врати во живот, топката најчесто беше на противничката половина. Трент-Александер се закани неколкупати, а посебно добар беше ударот на Хендерсон во 20 минута што голманот Пикфорд со крајни напори успеа да го исфрли во корнер.

Во 30 минута Хендерсон поради повреда мораше да го напушти теренот, на негово место влезе младиот Филипс.
На стартот на вториот дел Ришарлисон повторно ја затресе мрежата на Бекер, но овој погодок беше поништен поради офсајд позиција.

Салах во 70 минута се закани, но Пикфорд денеска беше на висината на задачата.

Крај на сите маки на „црвените“ од „Енфилд“ стави Гилфи Сигурдсон од пенал, во 83 минута. Тој беше егзекурот на најстрогата казна откако Трент-Александер стартуваше неправилно во својот шеснаесетник.

Со овој пораз, четврти по ред за „црвените“ шампионот е многу далеку од одбраната на титулата. Во моментов заостанува цели 16 бода зад лидерот Манчестер Сити.

Евертон, пак, сега се израмни со бројот на бодови со Ливерпул, двата тима имаат по 40.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Гатузо: Нека ме масакрираат, ама нека ги остават намира моите фудбалери

Објавено пред

Фудбалерите на калчолигашот Наполи утре од 18.55 часот на „Диего Армандо Марадона“ во Неапол го играат реванш дуелот од 16-финалето во Лига Европа против шпанска Гранада. Шпанците приредија изненадување на првиот дуел, славеа со 2-0 и така избраниците на Џенаро Гатузо ги доведоа пред елиминација во ова натпреварување.

Само еден триумф во последните 5 меча го оставија Гатузо на „тенок лед“ па со право подолго време се шпекулира дека неговото време во „градот под Везув“ е избројано.

„Критиките се заслужени, работите не одат во добра насока и одговорноста е моја. Имаат право да ме масакрираат, но се надевам дека моите фудбалери ќе ги остават намира. Поминуваме низ тежок период, настапите се под нашите можности. Се мачиме да стекнеме континуитет, но свесни сме дека носиме историски дрес. Вистинскиот виновник сум јас, како тренер“ вели Гатузо.

Пред тимот од Неапол утре е тешка задача, а притисокот е голем.

„Утре нема да има никакви калкулации, ќе излеземе на терен за да победиме. Тоа во овој момент е наша должност. Ќе биде тешко, но мора да веруваме. Во очите на моите момци видов дека веруваат, во фудбалот никогаш не се знае“ смета тренерот.

Прикажи повеќе...

Спорт

И најголемите ривали на Порто се молат за Квинтана

Објавено пред

Пред два дена ракометниот свет го потресе ужасна вест – португалскиот голман кој е член на тимот на Порто, Алфредо Квинтана доживеал срцев удар на тренинг со екипата. Оттогаш е во болница, во тешка состојба.

Последните вести од португалските медиуми се дека состојбата не му е променета, иако докторите сметаат дека во моментов е стабилен.

Голема поддршка за Квинтана и неговиот Порто доаѓа од цел свет, но пред се од големите португалски ривали – Бенфика и Спортинг.

На вчерашниот меч двете екипи настапија со маички со поддршка за Квинтана. Бенфика издаде посебни дресови со неговото презиме, а нивниот голем ривал излезе со маички на кои пишува „Сите сме со тебе“.

РК Порто на официјалната страна се заблагодари за поддршката:

„На сите луѓе и клубови кои беа солидарни со ситуацијата на нашиот голман – искрено благодариме. Во овие тешки времиња се сеќаваме на неговите зборови минатата година `Се борам уште откако сум дете, јас сум извонреден војник`“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барди поради повреда го пропушта дуелот со Атлетик Билбао

Објавено пред

Македонскиот репрезентативец, Енис Барди, извесен период, поради повреда, ќе биде надвор од фудбалските терени.

Неговиот тим Леванте, потврди, фудбалерот го повредил мускулот на десната нога и дека нема да биде во комбинација за натпреварот со Атлетик Билбао, кој ќе се одигра во петок.

Прашање е дали Барди ќе биде подготвен за полу-финалниот реванш, против истиот тим, кој е на програмата наредната недела.

Ова е втора повреда која сезонава го оддалечува Барди, од фудбалските терени. Претходно, тој имаше повреда на грбот, поради која не играше два месеци.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија4 часа

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ7 часа

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет7 часа

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија8 часа

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија9 часа

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет9 часа

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија9 часа

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија11 час

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет21 час

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија22 часа

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија22 часа

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија23 часа

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Македонија23 часа

( Видео) Заев: Мијалков избега и тоа што се појави не е олеснителна околност

Правдата е обезбедена и ќе ја има повеќе и почесто и ќе следува ваков одговор кога некој ќе сака да...

Македонија1 ден

Мијалков се појави во Обвинителството, тврди дека бил во изолација

Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, по два дена, попладнево сам се појави во Обвинителството за организиран криминал во Скопје за...

Македонија1 ден

(Видео) „Ова е објавување војна“ – роднините на осудените во „Монструм“ најавија протест

Бедри Ајдари, братот на осудениот во „Монструм” Фејзи Азири, повика на протести поради казните изречени од кривичниот суд. Тој по...

Македонија1 ден

Мицкоски: Бегството на Мијалков беше договорено, време е за техничка влада

Дадовме 24 часа вашата истрага да даде резултат, ама договорено беше бегството на Мијалков, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...

Македонија1 ден

(Видео) Тројца обвинети во „Монструм“ добија доживотен затвор, двајца од нив се во бегство

Тројца обвинети во случајот „Монструм“ се осудени на доживотен затвор, двајца на 9 и 15 години, а еден е ослободен....

Македонија1 ден

Радев: 100.000 граѓани во Македонија имаат бугарско државјанство, да се почитуваат нивните права

Бугарскиот претседател, Румен Радев, повикува на навремен одговор од одговорните институции во Бугарија и Македонија за проблемите со кои се...

Регион1 ден

„Организацијата е нула“ – огромни редици за вакцинирање во Загреб

Утрово голем број луѓе се собраа во Загреб, каде вакцинацијата почнува денеска, како дел од втората фаза. Иако вакцинирањето започна...

Досие