Контакт

Спорт

Карваљо го спаси Ливерпул, Исак со гол дебитираше за Њукасл

Објавено пред

Ливерпул ја запиша втората победа во Премиер лигата. „Црвените“ во драматичен меч, со гол во 98.минута го победија Њукасл. Во лондонското дерби Вест Хем и Тотенхем одиграа без победник 1:1.

dobivaj vesti na viber

Ливероул со пресврт во второто полувреме успеа да слави во дуелот со Њукасл. „Страчките“ водеа по првито дел со голот на најскапото клупско засилување, Александер Исак. Швеѓанецот пред два дена се пресели во Њукасл од Реал Сосиедад за 70.000.000 евра.

Можеше Исак да има сензационално деби, постигна гол и во 54.минута, кој ВАР го поништи поради милиметарски офсајд.

Неколку минути подоцна Роберто Фурмино успеа да го изедначи резултатот. Кикс на Ливерпул спречи Карваљо во 98.минута. Поранешниот напаѓач на Фулам најдобро се снајде во мешаницата пред голот на Поуп.

Вест Хем против Тотенхем постигна два гола но не победи. Керер во првиот дел си постигна авто-гол. Предноста на Спарси ја поништи Соучек во второто полувреме.

Спорт

Ѓоко Хаџиевски замина од Хата

Објавено пред

Поранешниот македонски селектор Ѓоко Хаџиевски по само три месеци заминува од клупата на клубот Хата од Обединетите Арапски Емирати. Можеби малку и чудно, со оглед дека тимот пред два дена оствари триумф, сепак, дојде до разделба меѓу Хаџиевски и Хата.

dobivaj vesti na viber

Хаџиевски подолг период работи на далечниот Исток, се уште е најтрофејниот тренер во историјата на Вардар, а работеше и во Пелистер, Силекс, Беласица, ЦСКА Софија, Џубило Ивата, Наџран, Ал-Тавон, и други…

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Дали Клоп нешто претчувствува: Кога ќе биде готово…

Објавено пред

Под водство на Јирген Клоп, Ливерпул го врати приматот на еден од најдобрите европски клубови. Сепак, оваа сезона работите не тргнаа според очекувањата.

dobivaj vesti na viber

Клоп е на клупата на „црвените“ од 2015 година и со овој тим ја освои Лигата на шампионите и играше уште две финалиња, потоа Суперкупот на УЕФА, Светското клупско првенство на ФИФА, по една титула во ФА купот, Лига купот и Суперкупот на Англија, и многу посакувана и долгоочекувана Премиерлига.

За разлика од претходните, досега оваа сезона резултатите на Ливерпул не се на задоволително ниво за своите навивачи, па се почесто се споменува евентуалното заминување на Клоп од „Енфилд Роуд“.

По седум одиграни натпревари, Ливерпул е деветти во Премиерлигата со само две победи, четири нерешени средби и еден пораз, односно десет бода и веќе заостанува 11 бода зад водечкиот Арсенал.

Ниту во Лигата на шампионите не е подобро. Ливерпул во првото коло беше декласиран од Наполи (4:1), а во второто го совлада Ајакс (2:1) со кого го делат второто место во групата А.

Германскиот стручњак проговори за притисокот под кој е во последно време и не избегна да признае дека напуштањето на „Енфилд Роуд“ би било можно. Сепак, Германецот вели дека тоа ќе се случи само доколку ситуацијата е критична.

„Отсекогаш знаев дека сакам да останам во Ливерпул и да потпишам нов договор. Овде се уште сум на вистинското место, сто проценти. Кога не е така, ќе биде готово. Би било глупаво да не биде така“, изјави Јирген Клоп.

Германецот летово Клоп потпиша нов договор со Ливерпул, кој го врзува со англискиот гигант до 2026 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Илиевски: Заслугата за триумфот во Штип е на фудбалерите

Објавено пред

Работнички оствари важен триумф (1:3) на гости против Брегалница во деветтото коло од Првата фудбалска лига. Тоа беше дебитантска победа за новиот шеф на стручниот штаб Милан Илиевски, кој заедно со Баже Илијоски, го презеде тимот во текот на репрезентативната пауза.

dobivaj vesti na viber

Задоволство по триумфот секако е присутно, но Илиевски вели дека сега фокусот е веднаш насочен кон куп-натпреварпот против Струга Трим Лум.

„Задоволни сме, на триумф не се гледа низ заби. Морам да кажам дека целата заслуга оди за фудбалерите, кои одиграа одлично и во целост ги исполнија сите наши планови пред натпреварот. И да имаше некоја грешка, секако анализата ќе ни послужи да бидеме уште подобри на наредните натпревари. Кога го презедов Работнички на момците им реков дека мораат да веруваат во себе. Во овој тим има двајца поранешни репрезентативци, капитенот Крсте Велкоски и Арменд Алими, еден актуелен член на националниот тим, голманот Игор Алексовски, двајца младински репрезентативци Димитар Тодоровски и Методи Максимов, и уште неколку млади сили, Манојлов, Елмас, и останатите…Едноставно, нивниот квалитет и потенцијал заслужува тимот да биде пласиран многу подобро на табелата. Ќе работиме напорно, против Брегалница беше одлично и веруваме дека ќе одиме напред“, вели Милан Илиевски за официјалниот сајт на клубот.

В среда Работнички гостува во Струга во Купот на Македонија…

„Сигурно нема да одиме таму само за да го видиме езерото. Имаме свои идеи, имаме свој план, имаме и максимално мотивиран тим кој сака да одигра нов квалитетен натпревар. Струга Трум Лум има одличен состав, непоразени се од почетокот на сезоната, но Купот е секогаш интересно натпреварување, а само еден може да продолжи во следната рунда“, истакнува Илиевски.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион24 минути

Радев не ја поддржа декларацијата за членство на Украина во НАТО

Бугарското претседателство објави официјален став за одбивањето на шефот на државата Румен Радев да ја поддржи декларацијата на деветмина негови...

Европа2 часа

Украинските сили со голема брзина ги пробија руските линии на југот на земјата

Украинските сили го постигнаа најголемиот успех на југот на земјата од почетокот на војната со пробивање на линијата на фронтот...

Свет2 часа

(Видео) Нов испад на Бајден, ја погреши насоката за движење

Еден ден по гафот на кој ја повика починатата конгресменка обраќајќи и се како да е сè уште жива, американскиот...

Македонија5 часа

(Видео) Ако не се извинат, Ковачевски најави тужба за ВМРО-ДПМНЕ: Јас сум веќе две недели под константни напади

Најдолни лаги, според премиерот Димитар Ковачевски, се обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ за тоа дека го избегнал служењето војска правејќи се неспособен...

Регион5 часа

(Видео) Вучиќ од Будимпешта: Србија нема да биде паркинг за мигрантите

Денеска, во Будимпешта се одржува трилатералниот самит на Унгарија, Србија и Австрија за мигрантската криза. Се работи за заедничка акција...

Македонија6 часа

Обвинетите за убиството на Тот имале гризење на совеста и чувство на вина, сведочеше психијатарот Марцикиќ

Дваесет и еден ден по убиството на ракометарот Денис Тот, сега обвинетите Анџело Ѓорѓиевски, Клементина Лефковска и Андреј Костовски имале...

Економија7 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 0,50 денари/л. Малопродажната цена на „евродизелот (Д-Е V)“ се...

Македонија7 часа

Тупанчески на првиот академски час: Не учете за оцена! Учете да научите! Учете за да знаете!

Министерот за правда, Никола Тупанчески, се обрати на првиот академски час на Правниот факултет „Јустинијан Први“. На идните студенти им...

Економија7 часа

Бонус до 3.000 евра ќе добијат вработените во Германија поради инфлацијата

Вработените во Германија ќе може да добиваат регреси и премии до 3.000 евра годишно, без даноци и придонеси, за полесно...

Свет8 часа

Рамзан Кадиров ги испраќа своите малолетни синови во војна

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, најави дека тројца негови малолетни синови набргу ќе заминат на фронтот во Украина. „Тоа што...

Свет8 часа

Русија ќе го тестира новото оружје „Посејдон“, предупреди НАТО

Како што напредува војната во Украина, има сè повеќе информации за нов тип на оружје што го користат двете завојувани...

Економија9 часа

Меѓународната агенција за енергетика со совет до ЕУ: „Штедете гас“

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) ја советува Европската Унија да штеди гас за да се избегнат празните магацини и ризикот...

Свет9 часа

Си-ен-ен: Времето на Путин истекува и тој тоа го знае

Времето на рускиот претседател Владимир Путин истекува и тој тоа го знае. Во меѓувреме, неговиот бомбастичен настап продолжува – објавувајќи...

Македонија9 часа

Без струја утрово во скопски Карпош, граѓаните во страв дека рестрикциите се почнати

Жители на Карпош 1, 2, 3 и 4 утрово пријавуваат дека останале без струја. Речиси еден час траел прекинот, а...

Свет11 час

Бројот на загинати од ураганот Јан се искачи на повеќе од 80, штетата е проценета на десетици милијарди евра

Бројот на загинати од ураганот Јан во САД се искачи на повеќе од 80 бидејќи жителите на Флорида и Јужна...

Свет11 час

Саливан вети дополнителна американска поддршка за Украина

Американскиот советник за национална безбедност, Џејк Саливан, вчера во Истанбул се сретна со Андриј Јермак, шеф на кабинетот на украинскиот...

Свет11 час

Руски гувернер: Половина од мобилизираните во регионот вратени дома, командантот разрешен

Командантот на руската област Хабаровск е сменет од должност кога половина од мобилизираните мажи биле испратени дома бидејќи не ги...

Европа11 час

Карл Нехамер: Ако ЕУ не дејствува, самите ќе треба да се заштитиме од илегалната миграција

Сè додека ЕУ не презема ефективни мерки, ние мора сами да дејствуваме и затоа Австрија прави сè за да се заштити...

Свет11 час

Поранешниот шеф на ЦИА, Дејвид Петреус, испрати предупредување до Русија

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници ќе ги уништат руските војници и опремата во Украина и ќе ја потопат нејзината...

Свет12 часа

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити поради недостиг на чиста вода за пиење

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити откога болеста ненадејно се врати поради недостиг на гориво и чиста вода...