Контакт

Спорт

Касемиро со два гола го донесе Реал на врвот на Ла Лига (видео)

Објавено пред

Мадридски Реал благодарение на двата гола на Касемиро успеа да слави значаен триум против Севилја (2-1) со што се искачи на првото на Ла Лига.

Иако посетителите на „Сантијаго Бернабеу“ 57 минути гледаа фудбал без голови, за само 12 минути дури трипати се тресеа мрежите.

Најпрво Касемиро погоди за 1-0 во 57 минута, а Севилја возврати преку Лук де Јонг во 64 минута.

По само 5 минути повторно Касемиро донесе предност за Кралскиот клуб која избраниците на Зинедин Зидан не ја испуштија до крајот.

Со новата победа, Реал има 43 бода, три повеќе од Барселона која утре на својот стадион ја пречекува екипата на Гранада.

Спорт

Брестовац го објави поширокиот список за мечевите со Финска и Швајцарија

Објавено пред

Селекторот на Македонската сениорска репрезентација, Данило Брестовац, го објави поширокиот список на 35 ракометари за претстојните квалификациски натпревари, за пласман на Европското првенство во 2022 година.

Во ноемврискиот квалификациски циклус македонските ракометари ќе играат против Финска, на 4.ноември и Швајцарија, на 7 ноември.

Фото/macedoniahandball.com.mk

Прикажи повеќе...

Спорт

Милик побарал трансфер

Објавено пред

Напаѓачот на Наполи, Аркадијуш Милик, нема намера да го чека крајот на сезоната за да може да се пресели во Јувентус, туку сака во зимскиот преоден рок да си најде нов клуб.

Договорот на 26-годишниот напаѓач со Наполи истекува на 30 јуни наредната година. Наводно тој веќе имал договор со Јувентус по завршувањето на сезоната да се пресели во Торино. Милик тогаш ќе биде слободен играч и Јувентус не би платиле ниту цент за неговиот трансфер.

Милик сигурно до јануари нема да одигра ниту еден натпревар за Наполи, бидејќи клубот не е регистриранз а дуелите во Серија А и Лига Европа. На полскиот репрезентативец му е јасно дека доколку остане во Наполи ситуацијата нема да се смени до јуни, што е долг период без фудбал за напаѓач кој сака да се наметне во репрезентацијата пред ЕП.

Евертон и Тотенхем не го кријат интересот за Милик. Ќе се обидат да го реализираат трансферот во зимскиот преоден рок.

Милик од 2016 година е во Наполи, неговиот трансфер од Ајакс изнесуваше 33 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Донарума позитивен на Ковид-19

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Милан објави дека петмина се заразени со коронавирусот. Тројца од заразените се членови на стручниот штаб, а двајца се фудбалери.

Милан не ги соопшти имињата на луѓето од стручниот штаб кои се заразени со вирусот, а познато е дека од играчите позитивни тестови имаче голманот Џиџи Донарума и Норвежанецот Јан Питер Хауге.

Сите били асимптоматични, но и покрај тоа се ставени во изолација.

Целиот тим на Милан повторно бил тестиран и сите тестови биле негативни.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Филипче: Коморбидитетите и доцното доаѓање во болница се причина за зголемената смртност

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека зголемениот процент на смртност од Ковид-19 се должи на коморбидитетите и доцното доаѓање...

Македонија2 часа

Владата денеска ќе одлучува за набавка на Ремдесивир

Владата денеска ќе одлучува за набавката на лекот Ремдесивир кој им помага на заразените од Ковид-19, соопшти министерот за здравство...

Македонија2 часа

Караџовски: Ја разгледувавме и опцијата да се прават тестови преку Фондот во приватните лаборатории

Комисијата за заразни болести ја разгледува одлуката граѓаните да можат да се тестираат за Ковид-19 во приватните лаборатории, а на...

Европа2 часа

Австриски инфектолог: Секој од нас, порано или подоцна, ќе се зарази со коронавирус

Австрискиот инфектолог Франц Алербергер не верува дека коронавирусот ќе се искорени и верува дека секој од нас ќе се зарази...

Свет2 часа

Во Мелбурн нема нови случаи на коронавирус по повеќе од четири месеци

По повеќе од четири месеци во Мелбурн денес не се пријавени нови случаи на коронавирус. Владата на австралиската држава Викторија...

Економија2 часа

Бензините поевтинуваат

Од вечерва на полноќ малопродажните цени на бензините и на екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат половина денар, а цената...

Свет3 часа

Мадуро тврди дека венецуелските научници создале лек против Ковид-19 без несакани ефекти

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, рече дека неговата земја дизајнирала високоефективен антивирусен лек, што го десеткува коронавирусот без никакви несакани...

Топ4 часа

(Видео) Пронајдени речиси 100 килограми хашиш во Охрид – пресечен меѓународен транспорт на дрога

Полицијата вчера пресече меѓународен транспорт на хашиш во количина од речиси 100 килограми. Уапсен е турски државјанин, кој дрогата требало...

Македонија4 часа

Домашните слави да се празнуваат исклучиво во кругот на семејството, апелира Комисијата за односи со верските заедници

Комисијата за односи со верските заедници во пресрет на периодот во кој голем број семејства во државата ги чествуваат домашните...

Регион5 часа

Словенија ги заострува мерките, од вечерва нова забрана за движење – се затвораат општините

Поради големиот пораст на инфекции со коронавирус, Словенија ги заострува мерките, така што од вечерва стапува во сила забраната за...

Економија6 часа

Пандемијата ќе фрли во стечај дури 6.000 австриски фирми

Пандемијата на коронавирусот силно ја погоди австриската економија, па в година се очекува да доведе до банкрот на шест илјади...

Европа6 часа

Италија ги затвора баровите и рестораните во 18 часот

Италијанските власти издадоа одредба со која се бара сите барови и ресторани да се затворат до 18 часот, а спортските...

Топ7 часа

Стејт департментот: Стапува во сила примирје во Нагорно-Карабах

Стејт департментот и владите на Ерменија и Азербејџан во заедничко соопштение наведоа дека стапува во сила хуманитарно примирје во судирот...

Свет7 часа

Над 8.000 новозаразени од коронавирус во Германија

Во последните 24 часа во Германија се потврдени 8.685 случаи на коронавирус. Според Институтот за заразни болести „Роберт Кох“, починале...

Економија7 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати, кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Македонија18 часа

Во моментов активни над 7.000 случаи на заразени со коронавирус

Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 7.408 лица, откако вечерва беа потврдени нови 561 заразени. Најмногу активни случаи има...

Свет19 часа

СЗО: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на...

Македонија20 часа

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за...

Македонија22 часа

(Видео) Членството ќе избира претседател на СДСМ, црвената боја стана партиска

Конгресот на СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на статутот на партијата, информираше партискиот претседател, Зоран Заев на прес-конференција по...

Регион22 часа

Борисов позитивен на коронавирус

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на коронавирусот. „Иако РЗИ официјално го укина мојот...

Досие