Контакт

Спорт

Касилјас демантира пензија: Јас ќе кажам кога ќе заминам

Објавено пред

Легендарниот шпански голман, Икер Касилјас, ги отфрли шпекулациите дека се повлекува од фудбалот по срцевиот напад што го доби на тренинг со својот клуб Порто на 1 мај.

37-годишниот Касилјас беше однесен во болница по срцевиот напад на рутинската тренинг-сесија, а по пет дена, излезе од болница и изјави дека не знае што носи иднината. Многумина очекуваа дека ова значи повлекување од спортот зголемувајќи ги шпекулациите, но Касилјас преку „Твитер“ изјави дека тој ќе реши кога ќе заврши со кариерата.

„Пензија? Ќе дојде време кога ќе морам да се повлечам. Оставете ме мене да ги објавам вестите кога ќе дојде моментов, но засега,опуштете се. Имав состанок со докторот Фелипе Маседо вчера и сè е во ред. Тоа се убавите вести што сакав да ги споделам“, напиша Касилјас.

Поранешниот шпански репрезентативец ја освои светската титула со „фуријата“ во 2010 и европските првенства во 2008 и 2012, а ги предводеше Реал Мадрид до три титули од Лигата на шампионите освојувајќи и пет национални титули.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Хамилтон останува во Мерцедес додека не „освои сè што има за освојување“

Објавено пред

Петкратниот светски шампион, Луис Хамилтон прати предупредување до своите ривали, велејќи дека е подготвен да остане во Формула 1 со тимот на Мерцедес додека има работи за освојување, откако е на добар пат да освои трета титула во низа.

Хамилтон има 62 поени предност пред колегата Валтери Ботас во генерален пласман пред вториот дел од сезоната, и има осум победи во 12 трки, така што ретко кој би се обложил дека нема да стигне до шеста светска титула, со што пред него би бил само Михаел Шумахер со седум трофеи.

„Еден ден ќе морам да сопрам, но сега се чувствувам фантастично, физички и ментално. Немам план да сопрам набргу, тоа е сигурно. Има уште многу работи за правење, многу трки за победување, многу цели за остварување, во болидот и надвор од него. Со Мерцедес имаме фантастично заедничко патување и возбуден сум што носи иднината“, вели Хамилтон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Конор се извини за нападот во пабот: Тоа беше како нож во срце (видео)

Објавено пред

Конор Мекгрегор јавно се извини откако се појави видеото во кое тој удира еден постар човек во еден паб во Даблин откако тој одби да биде честен со вискито на ирската ММА ѕвезда, велејќи дека гледањето на видеото било како „нож во срце“.

Инцидентот се случил во пабот „Марбл арч“ во Даблин во април, по што ирската полиција најави дека против Мекгрегор ќе биде поднесено обвинение. Во интервју за „ЕСПН“, Мекгрегор имаше што да каже.

„Тој човек заслужуваше да ужива во пабот без тоа да заврши како што заврши. Се обидов да се поправам, тогаш и сега. Но, тоа не е важно. Згрешив и морам да ја понесам одговорноста. Тоа што ќе го добијам, сум го заслужил. Нема да се кријам. Згрешив и тоа беше целосно неприфатливо однесување. Должен сум да го направам тоа за мојата мајка и мојот татко, за моето семејство, за луѓето кои ме тренираа. Правам чекори да бидам подобар и подобар, и кога го видов ова беше како нож во моето срце“, изјави Мекгрегор.

50-годишната жртва, пак, наводно изјавил дека не е заинтересиран за извинување или компензација, туку само за „правда“.

Откако видеото стана вирално на Интернет, повеќе барови и пабови објавија дека веќе нема да го нудат вискито на Мекгрегор и дека сакаат да се дистанцираат од соработката со него.

Мекгрегор удрил старец во паб навреден од тоа што тој одбил да го чести виски (видео)

Прикажи повеќе...

Спорт

Вавринка: Како би можел јас да се споредувам со Федерер

Објавено пред

Во интервју за „Евроспорт“, трикратниот гренд-слем шампион Стен Вавринка зборуваше за негативните и позитивните работи што игра во генерацијата со неговиот пријател и сонародник Роџер Федерер.

„Позитивно е што можеш да научиш од Роџер, што ја освоивме титулата од Дејвис купот во 2014 и олимпиското злато во 2008 година. Негативно е тоа што луѓето се обидуваат да ме споредуваат со Роџер, најголемиот тенисер на сите времиња, вистинско чудовиште. Без разлика што ќе направев, никогаш не бев добар како него. Роџер е гениј, најдобриот на сите времиња и такви споредби се непријатни. Кога започнував со мојата кариера, тој беше тука. Учеше, стануваше подобар, освојуваше трофеи. Има повеќе позитивни од негативни работи за мене“, вели 34-годишниот Вавринка.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

(Видео) УЈП во затворот го извести Јовановски за финансиската контрола на неговата невладина

Инспектори на УЈП влегоа во затворот во Шуто Оризари за да го известат притворениот Бојан Јовановски, претседател на невладината Меѓународен...

Македонија7 часа

Советот на јавните обвинители го доби извештајот за „Рекет“, се чека седница за Јанева

Обвинителството за организиран криминал до Сoветот на јавните обвинители го достави извештајот за преземени активности и дејства во предистражната и...

Македонија8 часа

(Видео) Стефанова: Немам намера да конкурирам за шеф на СЈО

„Од самиот почеток се оградував од Јанева. Денеска гледаме расчистување со криминалот и треба да се гордееме на тоа. Не...

Македонија9 часа

17 здруженија ѝ порачуваат на Владата итно да се спречи најавениот масакр на животни

„Животните не се предмети за да се уништуваат, туку свесни интелигентни суштества и потребно е само малку разум и совест...

Македонија9 часа

Никој не се појави на судењето за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Судијката Даниела Алексовска-Стојановска го одложи првото рочиште за предметот на СЈО „Талир 2“ за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ....

Свет11 час

Додека Амазонија гори, Болсонаро го нападна светот: „Не мешајте се во внатрешни работи“

Во екот на зголемена меѓународна критика за пожарите што беснеат во Амазонија, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека е можно...

Македонија11 час

Заев денеска ќе ги достави до Собранието предлозите за нови министри

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, денеска се очекува да ги достави до Собранието предлозите за испразнетите министерски места...

Регион11 час

(Видео) Се заглави рингишпил во Биоград, пожарникарите еден и пол час ги спасувале децата

Поради дефект, се заглави рингишпилот „Скај флаер“ во Биоград во Далмација по што пожарникарите еден и пол час ги спасувале...

Свет11 час

Навални излезе од притвор

Портпаролката на Алексеј Навални, Кира Јармиш, на „Твитер“ соопшти дека рускиот опозициски лидер по 30 дена, излегол од притвор откако...

Свет13 часа

Туристите честа цел на крадците во Барселона, само годинава имало над 5.000 насилни грабежи

Од почетокот на годинава имало 5.331 насилен грабеж во Барселона, што е 30 проценти повеќе во однос на истиот период...

Македонија23 часа

Заев: Ова се мачни и тешки случаи, но секој што се огрешил треба да одговара

Горди сме дека како власт овозможивме услови независниот правосуден систем да работи и да го врати владеењето на правото, изјави...

Македонија1 ден

Жалбата на Јанева одбиена од судот, обвинителката останува во притвор

Кривичен совет од тројца судии ѝ ја одбил жалбата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за определениот 30-дневен притвор, потврдија...

Европа1 ден

Макрон: Нема време за нов договор, Британија ќе стане вазал на САД

Францускиот претседател Емануел Макрон непопустливо му порача на британскиот премиер Борис Џонсон дека нема доволно време да се преговара за...

Топ1 ден

2019 е најцрна година на патиштата во земјата – за шест месеци загинале 70 лица

Декларативни заложби, намален интизитет на активности и реформи, никакви суштински и системски промени. Искршени возила, семејства што живеат во трагедии...

Топ1 ден

(Видео) Очевидци раскажуваат: Возачот се обиде да го изгасне пожарот во автобусот, но огнот бргу се ширеше

Двокатниот автобус со број 5 на ЈСП, кој гореше во близината на Oпштината Ѓорче Петров, се запалил пред автосервис. Возачот...

Македонија1 ден

Фатиме Фетаи: Секој што згрешил мора да одговара

„Никој не е недопирлив“, вели обвинителката Фатиме Фетаи по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и приведувањето на шефицaта на...

Македонија1 ден

(Видео) Се запали автобус на ЈСП во Ѓорче Петров, нема повредени патници

Автобус на ЈСП со број 5 утрово се запали во близина на Општината Ѓорче Петров. Од ЈСП информираат дека при...

Македонија1 ден

СДСМ: Правната држава функционира, законите важат за сите

Правната држава функционира, а законите важат за сите еднакво, коментира СДСМ преку соопштение кога вчера беше приведена специјалната обвинителка во...

Свет1 ден

Во Тексас извршена смртна казна, осуденикот тврдел дека е невин

Во Тексас е извршена смртна казна над Лери Сверинген (48), кој беше осуден на смртна казна во 2000 година за...

Македонија1 ден

„Ла Верита“: Катица Јанева е осудена да стане громобран за сите судии и политичари вклучени во системот за изнуда

Италијанскиот весник „Ла Верита“ најавува дополнителни докази кои потврдуваат директна контрола од страна на државниот врв врз активностите за изнудувањето...

Досие