Контакт

Спорт

Касиљас го крена гласот против Меси и Златната топка

Објавено пред

Легендарниот шпански голман Икер Касиљас, со жестоки критики се огласи на социјалните мрежи, по завршувањето на церемонијата, на која беше доделена Златната топка.

Играч на годината, во изборот на „Франс фудбал е Лионел Меси. Аргентинецот седми пат во кариерата ја доби оваа награда.

Голем дел од фудбалскиот свет смета дека наградата ја заслужи Роберт Левендовски или Жоржињо.

„”Сè потешко ми е да верувам во фудбалските награди. За мене Меси е во првите пет фудбалери во историјата, но мора да почнете да ги наградувате оние кои биле најдобри во годината. По ѓаволите тоа не е толку тешко да се направи. Некој друг тоа го отежнува”, напишал Касиљас на „Твитер“.

Меси Златната топка ја освои со 33 гласови повеќе од Левендовски.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ѓоковиќ лани основал компанија која бара лек против коронавирус

Објавено пред

Тенисерот Новак Ѓоковиќ се’ уште е во центарот на вниманието на светските медиуми поради депортацијата од Австралија, која и по два судски спорa не сакаше да го пушти невакциниран во земјата.

Сега е откриено дека Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена во јуни 2020 година ја основале компанијата „QuantBioRes A/S“, која, меѓу другото, се занимава со потрага за лек против коронавирус.

Компанијата „QuantBioRes A/S“ е регистрирана на 3 јуни 2020 година во Данска, далеку од очите на локалната јавност, објавија регионалните медиуми.

Официјалната веб-страница на данскиот централен деловен регистар содржи информации за основачите и сопствениците на компанијата, а се наведува дека Новак и Јелена Ѓоковиќ поседуваат вкупно 80 проценти од компанијата. Сопственоста на Новак е 40,8, а на Јелена 39,2 отсто. За директор на компанијата се споменува Иван Лончаревиќ, а меѓу тројцата членови на одборот на директори е и Новак Ѓоковиќ.

Исто така, на сајтот е објаснето дека станува збор за компанија која се занимава со производство на фармацевтски препарати.

Прикажи повеќе...

Спорт

Робињо ја загуби и последната жалба за пресудата за силување

Објавено пред

Поранешниот напаѓач на Милан и на Манчестер сити, Робињо ја загубил последната жалба против пресудата за силување и останува на сила неговата казна од 9 години затвор во Италија.

Бразилецот подолго време се бори преку италијанскиот праведен систем за инцидентот кој се случил во 2013 година додека тој беше фудбалер на Милан. Робињо и неговиот пријател Рикардо Фалко беа осудени на 9 години затвор за силување на 23-годишна албанска државјанка, иако поранешниот фудбалер инсистира дека се работело за „консензуален секс“.

Според „Кориере дело спорт“, Апелациониот суд во Рим, последниот систем во италијанскиот судски систем ја потврдил казната.

37-годишниот Робињо не е активен фудбалер откако Сантос го ослободи од договорот само шест дена откако го потпиша во октомври 2020 по притисокот на бразилската јавност поради пресудата во Италија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Се договара меч за обединување на титулите меѓу Фјури и Усик

Објавено пред

Американскиот боксерски промотер Боб Арум тврди дека Тајсон Фјури и Олександер Усик преговараат за меч за обединување на титулите во тешка категорија на Блискиот Исток оваа година, најавувајќи дека Ентони Џошуа и Дилијан Вајт ќе се „тргнат на страна“ за да се организира овој меч.

Џошуа веќе ја искористи опцијата за римеч со Усик откако загуби на поени од Украинецот во септември, додека Фјури доби наредба да боксува со Вајт. Но, според Арум, двата меча ќе бидат одложени за меч за обединување на титулата, иако преговорите се во „целосен хаос“. Последен апсолутен шампион во тешка категорија беше Британецот Ленокс Луис во далечната 1999 година.

„Во моментов е вистински хаос. Доаѓаат ветувања од Блискиот Исток за меч за обединување на титулите, и се вклучуваат многу луѓе кои гледаат голема шанса за заработувачка од таков меч. Тоа е нормално во тешката категорија и се надевам дека ќе има договор до петок“, вели Арум.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија3 часа

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија6 часа

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија6 часа

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Македонија7 часа

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет9 часа

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Македонија10 часа

Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи за македонските државјани

Заради ситуацијата со Ковид 19- пандемијата, Сојузна Република Германија ја врати Република Северна Македонија на листата на ризични земји. Со...

Македонија24 часа

Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269...

Македонија1 ден

Учебната година ќе заврши на 10 јуни и покрај одложеното второ полугодие

Владата најави измена на наставните програми со цел учебната година да заврши стандардно на 10 јуни, и покрај тоа што...

Македонија1 ден

(Видео) Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, порача Пендаровски на средбата со бугарскиот премиер

Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, со цел засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања....

Македонија1 ден

Рот: Бугарија да го признае македонското малцинство, како што Македонија го признава бугарското

Германски пратеник во Бундестагот и поранешен министер на Германија за Европа, Михаел Рот, ја поздрави денешната посета на Македонија на...

Македонија1 ден

Гаврил Бубевски избран за нов претседател на скопското Јавно обвинителство

Некогашниот специјален јавен обвинител, Гаврил Бубевски, стана шеф на скопското Јавно обвинителство, а неговиот колега од СЈО, Стевчо Донев, е...

Македонија1 ден

Бугарија го прифати краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше

Бугарија прифатила да го користи краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ова е...

Европа1 ден

Европскиот парламент доби нов претседател

Европскиот парламент доби нов претседател. Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент освојувајќи...

Македонија1 ден

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет1 ден

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг ги прикажуваат земјата...

Македонија1 ден

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Македонија2 дена

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија2 дена

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија2 дена

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Досие