Контакт

Спорт

Катар по СП стадион ќе пресели во Тунис

Објавено пред

Светското првенство во Катар ќе се игра на најмодерни стадиони. Еден од нив е стадионот „974“. Името го доби по повикувачкиот број за Катар, реонот Доха-Рас Абу Абуда.

Токму поради тоа овој стадион е направен од 974 контејнери. Има капацитет од 40.000 места и ќе се користи само за потребите на Мундијалот. По завршувањето на Светското првенство стадионот ќе биде размонтиран и ќе биде преселен во Тунис.

Домаќините на Мундијалот, решија да го растурат стадионот и да го преселат во Тунис.

Стадионот ќе биде монтиран во градот Сфакс, натпревари на овој објект ќе се играат од 2023 година.

На стадионот „974“ ќе се играат натпревари во фазата по групи, а ќе биде одигран и еден натпревар од осмина-финалето.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Две години без Коби Брајант

Објавено пред

На денешен ден пред две години во Лос Анџелес, во хеликоптерска несреќа загина еден од најдобрите кошаркари на сите времиња, Коби Брајант. Покрај легендарниот кошаркар, во несреќата во месноста Калабасас, загинаа и неговата 13-годишна ќерка Џијана и уште седум други лица.

Коби Брајант комплетната кариера ја мина во Лос Анџелес Лејкерс (1996-2016). Со „езерџиите“ освои пет шампионски титули, еднаш бил МВП на сезоната, два пати МВП на финалната серија, 18 пати учествувал на Ол-стар натпреварите.

Лејкерси, минатата година, на свечена церемонија, ги повлекоа „8“ и „24“, што е единствен случај во историјата на НБА. Рекордот во кариерата го остваврил во 2006 година, кога против Торонто Репторс постигна 81 поен. На вечната листа пред него е само Вилт Чембрлен, со 100 поени на еден натпревар.

Брајант е четвртиот најдобар стрелец во историјата на НБА лигата со 33.643 поени. Кариерата ја заврши со просек од 25 поени, 5,2 скока и 4,7 асистенции.

Со репрезентацијата на САД бил олимписки шампион во 2008 и 2012 година.

Постхумно, во 2021 година, стана член на Куќата на славните во Спрингфилд.Прикажи повеќе...

Спорт

Хулијан Алварез во Манчестер сити

Објавено пред

Манчестер сити ги завршиле сите формалности околу трансферот на Хулијан Алварез од Ривер плејт. Трансфер-инсајдерот, новинарот Фабрицио Романо, тврди дека наскоро оваа информација ќе биде официјално објавена.

Алварез, го одбрал Манчестер сити во конкуренција на Реал Мадрид, Барселона, Јувентус, Милан и Фиорентина.

Напаѓачот ќе потпише со Сити пет годишен договор и ќе го остави во Ривер плејт на позајмица до крајот на сезоната. За овој трансфер „граѓаните“ ќе издвојат 18.500.000 евра.

Алварез има 21 година, во досегашната кариера има одиграно 96 натпревари, на кои постигнал 36 голови.

Минатата сезона, во која Ривер ја освоија титулата во Аргентина, Алварез, постигна 24 гола.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ се пријавил за турнирот во Дубаи

Објавено пред

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, сезоната ќе ја започне на турнирот во Дубаи. Откако не му дозволија да ја брани титулата на Австралија опен, името на Ѓоковиќ се наоѓа меѓу пријавените за овој турнир од серијата 500.

Покрај Ѓоковиќ на списокот има уште осум играчи од Топ 20 на АТП листата: Андреј Рубљов, Феликс Оже-Алијасим, Јаник Синер, Хуберт Хуркач, Денис Шаповалов, Аслан Карацев, Роберто Баутиста-Агут и Гаел Монфис.

Ѓоковиќ, во кариерата, пет пати победил во Дубаи. На овој турнир има само еден пораз во финалето, од Роџер Федерер.

АТП турнирот во Дубаи ќе започне на 14.февруари.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија2 часа

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Свет2 часа

Русија почна големи поморски вежби во Арктикот

Руски воени бродови денеска влегоа во Баренцовото Море за да вежбаат заштита на главната рута на бродскиот сообраќај на Арктикот,...

Свет3 часа

Холандија ги олабавува мерките и покрај силниот бран на инфекции – кафулињата и рестораните ќе работат до 22 часот

Холандија од денеска отвора ресторани, театри, музеи и кина и покрај силниот бран на инфекции со варијантата омикрон на коронавирусот,...

Свет3 часа

СЗО: Бројот на заразени со Ковид-19 во светот надмина 350 милиони

Вкупниот број на потврдени случаи со Ковид-19 ширум светот надмина 350 милиони, додека бројот на починати надмина 5,6 милиони, соопшти...

Регион15 часа

Возачот е виновен за автобуската несреќа на „Струма“, заклучи бугарското Обвинителство

Бугарското Обвинителство ја заврши истрагата за автобуската несреќа на автопатот „Струма“, во која загинаа 45 македонски државјани. Заменик-главниот обвинител Борислав...

Регион16 часа

Милановиќ: Хрватски војници нема да одат во Украина

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, денеска изјави дека ако дојде до ескалација, Хрватска ќе ги повлече сите свои војници од...

Македонија18 часа

Рекордни бројки: 2.341 новозаразен од коронавирус, починале 26

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет18 часа

(Видео) Насилни протести во Киев – демонстранти се обидоа да влезат во парламентот

По протестот во Киев, избувна тепачка меѓу насобраните и полицијата. Неофицијално, има и загинати. Претприемачите, кои бараа даночни олеснувања, се...

Македонија19 часа

Ковачевски – Радев: Преку дијалог да дојдеме до решенија што ги почитуваат европските вредности и достоинството на двата народи

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, придружуван од Артан Груби – прв заменик на претседателот на Владата и министер за политички...

Европа21 час

Oд 1 февруари нови правила за патување во рамки на ЕУ

Советот на ЕУ усвои ревидирана препорака за мерките кои влијаат на слободното движење за време на пандемијата Ковид-19, според која...

Македонија22 часа

Кривични за градоначалникот Пецаков и секретарот Китески, место да се изолираат отишле на прославата на Водици

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава за градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, кој по тестирањето за Ковид-19 не се...

Македонија22 часа

(Видео) Ковачевски и Петков задоволни од меѓувладината седница и плановите на петте работни групи

Премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков на прес-конференцијата од крајот на заедничката седница на Владите на Северна Македонија и Бугарија...

Македонија23 часа

Почина маестро Александар Џамбазов

Денеска во Скопје на 85-годишна возраст почина диригентот и композитор Александар Џамбазов, објави Сојузот на композитори на Македонија (СОКОМ). „Сојузот...

Македонија24 часа

Милошоски: Османи во Собранието да ги презентира македонските одговори на бугарските барања

Со писмо упатено до министерот за надворешни работи бараме да дојде пред Комисијата за надворешна политика во Собранието и да...

Македонија1 ден

Рашковски тврди дека го местат и побара Наќе Чулев да сведочи за софтверот

Ексгенералниот секретар Драги Рашковски тврди дека обвинителката Ивана Трајчева на компјутерски програм си пишувала пораки што ги прикажала како негова...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски – Петков: Напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во...

Македонија1 ден

Минатата недела регистрирани 11.610 нови случаи на Ковид-19

Регистрирани сe 11.610 нови позитивни случаи од 35 градови во државата, со зголемување од 4,5% во однос на минатата недела...

Македонија1 ден

Препорака за кратење на периодот на изолација од 10 на 7 дена

Главниот координативен кризен штаб синоќа ја одржа својата втора седница, на која министерот за здравство Беким Сали ја презентираше актуелната...

Свет1 ден

Украинскиот министер призна: Немаме информации дека Русија подготвува офанзива

Вооружените сили на Русија досега не формирале ниту една ударна група, што би укажало дека се подготвува напад на Украина,...

Досие