Контакт

Спорт

Катарскиот спринтер Харун загина во сообраќајна несреќа

Објавено пред

Катарскиот спринтер Абдалелах Харун, кој освои бронзен медал на 400 метри на Светското првенство во 2017 година во Лондон, загинал во сообраќајна несреќа на само 24 години.

Харун исто така освои сребро на Светското првенство во сала во 2016 година и злато на Азиските игри во 2018 година. Тој беше роден во Судан, пред да почне да настапува за Катар во 2015 година.

Најголемиот успех во кариерата му беше бронзата во 2017, кога заврши зад јужноафриканскиот победник Вејд ван Никерк и Стивен Гардинер од Бахамите. На СП во Доха во 2019 година не успеа да се пласира во финалето, а потоа имаше незгодна повреда поради која паузираше во 2020, но се подготвуваше за Олимпијадата во Токио.

Спорт

Просинечки не сака да зборува за Динамо-Звезда

Објавено пред

Легендата на хрватскиот и на југословенскиот фудбал, Роберт Просинечки вели дека најавениот потенцијален дуел помеѓу Црвена звезда и Динамо Загреб во плејофот за квалификациите за влез во Лигата на шампионите не е сигурен и не сакаше да зборува многу за политичката димензија на овој дуел.

Просинечки е дел од историјата на двата клуба, откако ја почна кариерата во Динамо и играше таму во 1990-тите кога тимот се викаше Кроација, а исто така беше дел од славната генерација на Звезда која ја освои Лигата на шампионите.

Звезда прво мора да го помине Шериф од Тираспол, Молдавија, додека Динамо ќе има потешка задача со полскиот Легија Варшава.

„Не сме подготвени за такви натпревари, за жал на сите тоа им е јасно. Што, сега јас треба да кажувам кој е подобар и кој ќе помине. Засега можам да кажам дека Легија и Шериф се сериозни пречки, кои прво ќе се прескокнат. Искрено, јас најмногу би сакал да се трнгам од тоа. Да, тоа е мојот живот, важен дел од него, но не и најважниот. Затоа немам намера многу да зборувам за тој меч“, изјави Просинечки за „Спортклуб“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кјелини по новиот договор со Јуве: Дојдов како момче, сега сум дел од семејството

Објавено пред

Капитенот на Јувентус и на шампионската италијанска репрезентација, Џорџо Кјелини, конечно, стави потпис на двегодишно продолжување на договорот со „бјанконерите“, по што ја искажа својата животна филозофија: „Живеј во моментот!“.

Кјелини беше слободен агент од 30 јуни, и покрај тоа што ја предводеше Италија до европската титула, но сега со продолжението значи дека по крајот на договорот ќе помине неверојатни 19 години во својот клуб.

„Подобро да не размислувам за тие бројки, бидејќи ме прават да се чувствувам уште постар. Среќен сум, иако ова беше само формалност, има некои чекори во животот кои се многу важни. Пристигнав тука како момче, а сега сум дел од семејството, зрела личност која ужива во секој момент од овие последни активни години. Се надевам дека ќе му помогнам на тимот да освои нови титули, што секогаш е најважно во Јувентус. Мојот однос со клубот е над сите работи. Немав сомнеж дека ќе останам тука. Живеј во моментов, па ќе видиме што ќе се случи“, изјави Кјелини.

Прикажи повеќе...

Спорт

Израел не дозволува олимпискиот шампион да се ожени со белоруската девојка

Објавено пред

Мајката на израелскиот олимписки шампион Артем Долгопјат тврди дека државата не дозволува тој да се ожени за својата девојка од Белорусија, бидејќи таа не е Еврејка.

Долгопјат, кој е роден во Днипро, Украина, беше двократен национален шампион во земјата каде што е роден, пред да направи „Алија“, еврејскиот термин за преселба во државата Израел, за во Токио да го освои само вториот златен медал во историјата на државата со триумфот во Токио.

Неговата мајка, Ангела Долгопјат, за израелските медиуми призна дека таа не е Еврејка, иако таткото на гимнастичарот е Евреин, што значи дека тој нема да добие дозвола да се ожени во Израел, каде што е дозволен брак само во сопствената религија.

„Артем живее со својата девојка од Белорусија веќе три години, но државата не им дава да склопат во брак“, изјави Ангела Долгопјат за „Ерусалим пост“, посочувајќи дека како многу Израелци тие најверојатно ќе се договорат за цивилен брак надвор од државата.

Гилад Карив, рабинот кој е дел од израелскиот парламент Кнесет, вети дека ќе се обиде да ги смени законите.

„Важно е да се спомене дека правото за брак во сопствената земја не треба да биде поврзано со олимписко злато или со друго остварување. Се работи за основно човеково право. Накратко, шампионот Артем ќе носи медали и ние ќе работиме напорно за правото за избор“, изјави Карив.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

„Водовод“ и „Комунална хигиена“ испратија цистерни за гаснење на пожарот во Кочани

ЈП Водовод и канализација – Скопје и ЈП Комунална Хигиена – Скопје на барање и во координација со Град Скопје...

Македонија6 часа

Пендаровски: Хеликоптерите не можат да летаат ноќе

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на Фејсбук напиша дека хеликоптерите на армијата немаат технички можности за ноќно летање. „...

Македонија6 часа

Десетина луѓе во Кочани побарале лекарска помош

Кочанчани очајно се борат со огнената стихија, која проголта куќи и други објекти. Според информациите, десетина граѓани побарале помош, откако...

Македонија8 часа

15 пожарникари и 3 возила од Скопје ќе помагаат во гаснењето на пожарот во Кочани

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов вели дека во моментов 3 екипи од Противпожарната бригада на Град Скопје (15 пожарникари и...

Македонија8 часа

(Видео) Пожар се шири во Кочани, жителите во паника бараат помош

Огромен пожар се шири во кочанско Белско маало и местото викано Драчевник. Зафатени се шуми, но и бандери. Жителите бараат...

Спорт10 часа

Полска ѝ даде азил на белоруската атлетичарка

Драматичниот случај на белоруската атлетичарка Кристина Циманускаја најверојатно е пред решение откако Полска и понуди хуманитарна виза, односно и одобри...

Македонија13 часа

Во Македонија 54 нови случаи на коронавирус, почина едно лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 54 нови случаи на коронавирус, а едно лице почина, соопшти Министерството за...

Топ14 часа

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино. Според информациите на полицијата, мигрантот со тешки повреди е пренесен во болница. Несреќата...

Македонија15 часа

(Видео) Заев: Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот

Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот заради партиските интереси и заради повеќе гласови...

Македонија15 часа

(Видео) Мицкоски: Илинден обедини генерации Македонци за слобода

Илинден обедини генерации Македонци за слобода, испраќам апел за обединување против Заев и рушење на најлошата власт до сега, рече...

Свет16 часа

(Видео) Туристи во Бодрум со чамци бегаат од пожарите, Ердоган призна дека земјата нема канадери

На југот на Турција, како и на други места во Средоземното Море, со денови беснеат огромни пожари. По петдневните пожари...

Свет17 часа

(Видео) Еден починат и 600 уапсени на протестот во Берлин против корона-мерките

Полицијата во Берлин објави дека 49-годишен маж починал откако полицијата го уапсила за време на протестот против мерките во борбата...

Македонија1 ден

Земјотрес почувствуван во Скопје

Земјотрес е почувствуван вечерва во Скопје. „Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вечерва во 23 часот и 07 минути,...

Спорт1 ден

Надал: Ѓоковиќ може до гренд слемот оваа година

Рафаел Надал се подготвува за својот прв настап на Сити опен во Вашингтон, каде што ќе стави крај на подолгата...

Македонија1 ден

Заев: Очекувам на „Отворен Балкан“ наскоро да се приклучат и Приштина, Сараево и Подгорица

Балканот повеќе не е темпирана бомба, туку симбол на пријателство, а регионалната иницијатива „Отворен Балкан” создава многу можности за подобар...

Спорт1 ден

(Видео) Скандал во Токио – белоруска олимпијка не сака да се врати дома, бара азил

Белоруската спринтерка Кристина Тимановскаја го повика Меѓународниот олимписки комитет (МОК) да се вклучи во нејзиниот случај. Таа изјави дека била...

Македонија1 ден

Во Македонија 72 нови случаи на коронавирус, нема починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 72 нови случаи на коронавирус, нема починати, соопшти Министерството за здравство. Направени е...

Регион2 дена

Четиригодишно девојче починало откако со часови било затворено во автомобил во БиХ

Четиригодишно девојче е пронајдено мртво во автомобил во двор на семејна куќа во БиХ. Според медиумите, причината за смртта била...

Македонија2 дена

Пендаровски непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски за утрешното чествување на Илинден

Претседателот Пендаровски е крајно непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски, според која, утрешното чествување на најголемиот македонски празник – Илинден,...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Нема да бидеме дел од циркускиот церемонијал на Пендаровски

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ нема да биде дел од циркускиот церемонијал предводен од претседателот Стево Пендаровски, рече денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Досие