Контакт

Спорт

Кејн со својот 150. гол во Премиер лигата ги крена Тотенхем на првото место

Објавено пред

Тотенхем ја искористи шансата да се искачи на првото место во Премиер лигата, откако Хери Кејн во 88. минута им донесе супер-тешка 1:0 победа кај Вест Бромвич Албион.

Тимот на Жозе Мурињо беше фаворит за победа по одличната форма во последните мечеви во Премиер лигата и во Лига Европа, но и со Герет Бејл како стартер, не успеаја да ја „скршат“ одбраната на „Бегис“ на Славен Билиќ до 88. минута кога Мет Доерти му прати совршена топка на Кејн, кој лесно го совлада голманот. Ова беше 150. гол во Премиер лигата за Кејн, со што влегува во топ 10 стрелци во историјата на лигата.

Со победата, Тотенхем се први во лигата со 17 поени, еден повеќе од Саутемптон и Ливерпул (кои подоцна играат со Манчестер сити), додека ВБА останува со само три поени на 17. место на табелата со три ремија и пет порази во осум кола.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

За нив црвен картон е секојдневие – кои се „највалканите“ фудбалери?

Објавено пред

Играчот на Атлетико Мадрид, Луис Суарез (33) го зазема првото место на оваа неславна листа откако на СП во 2014 година во Бразил го гризна Италијанецот Џорџо Киелини. Уругваецот е познат и по бројните симулации.

Втор на листата е Шпанецот Серхио Рамос (34), дефанзивецот на Реал Мадрид. Во Ла Лига има 20 црвени картони досега, во Лигата на шампиони – 6.

„Питбул“ е прекарот на Фелипе Мело (37), прекар добиен по исклучително агресивната игра. Бразилскиот фудбалер во кариерата заработил 14 црвени картони, а играше за врвни екипи – Интер, Јувентус, Галатасарај.

Португалецот Пепе (37) е најпознат по својата кариера во Реал Мадрид. Познат е и по агресивниот стил на игра, ќе остане запаметен кога во 2012, против Барселона намерно го нагази Лео Меси.

Шведскиот фудбалски ветеран Златан Ибрахимовиќ (39) секако се најде во ова друштво. И на терен и надвор од него, „пука“ од ароганција. Познат е по тоа што има „краток фитил“, а во кариерата се тепал и со соиграчи, на тренинг. Досега заработил 13 црвени картони.

Англичанецот Вејн Руни (35) кој во 2017 година стана најдобриот стрелец меѓу „црвените ѓаволи“ има темперамент кој често не може да го контролира. Често во кариерата заработува исклучувања поради навери и удирање на противнички играчи.

Италијанецот Марио Балотели (30) беше еден од најталентираните светски фудбалери, но често во јавноста неговото име се споменува поради недисциплина и постапки кои не доликуваат на фудбалска ѕвезда. Заработил 12 црвени картони за 6 различни екипи.

Поранешниот италијански фудбалер, актуелен тренер на Наполи, Џенаро Гатузо во фудбалскиот свет ќе остане запаметен како агресивен играч кој молневито реагира – вистински војник.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хамилтон: Добро сум, имам само благи симптоми, ве молам, чувајте се!

Објавено пред

Шампионот во Формула 1, Луис Хамилтон, денеска дозна дека е позитивен на коронавирусот кога вчера утрината се разбудил со благи симптоми.

„По почнувањето на сезоната во јуни, екипата и јас ги преземавме сите мерки и ги почитувавме сите правила каде и да бевме, само да се заштитиме. За жал, иако минатата недела на три тестирања бев негативен, вчера се разбудив со благи симптоми и побарав ново тестирање, а резултатите беа позитивни. Веднаш отидов во 10-дневна изолација“, напиша Хамилтон на „Твитер“.

Претпоследната трка во Бахреин со сигурност ќе ја пропушти, а неизвесен ќе е неговиот настап и на последната трка во Абу Даби на 13 овој месец.

Хамилтон вели дека тешко му паднало што не може да се натпреварува в недела.

„Имам среќа што имам само благи симптоми, добро се чувствувам и ќе дадам сè од себе да останам физички подготвен и здрав. Ве молам, чувајте се, никогаш не може докрај да сте претпазливи. Ова се загрижувачки времиња и мораме да водиме сметка за себе и за другите“, заклучи Британецот.

Интересен е податокот што ова ќе биде првата трка што седумкратниот Ф1-шампион ја пропушта во кариерата.

Хамилтон позитивен на коронавирус

Прикажи повеќе...

Спорт

Браќата Гасол првпат во ист тим, и тоа во шампионски!?

Објавено пред

Она што со денови се шпекулира на социјалните медиуми набргу би можело да добие епилог. Сè поизвесно станува дека кошаркарските браќа По и Марк Гасол, конечно, ќе заиграат во иста екипа, и тоа шампионска – ЛА Лејкерс.

Двајцата ги бранеа боите на Барселона и Мемфис гризлис, Марк уште настапуваше и за шпанска Џирона и за Торонто репторс, а постариот брат беше дел од Чикаго, Сан Антонио и Милвоки Бакс.

По имаше големи проблеми со повредите, сè уште не се знае каква е неговата здравствена состојба, а целата приказна ја лансира најдобриот играч на денешницата, Леброн Џејмс.

„По во Лејкерс? Можеби, ќе видиме, ќе видиме… Многу сум среќен што го гледам Марк во Лејкерси. Тој е голем НБА-шампион. Освои прстен со Репторс плус Марк има освоено и трофеј за најдобар дефанзивец на годината“, рече Џејмс.

По никогаш не ги криел емоциите што ги има кон „езерџиите“, играше за оваа екипа од 2008 до 2014 година и освои шампионски прстен во тандем со Коби Брајант.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија56 минути

Регистрирани 1.069 новозаразени, 1.242 оздравени и 29 починати лица од коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.012 тестирања, а регистрирани се 1.069 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-489,...

Македонија59 минути

Починатите од Ковид-19 не мора да бидат погребани во затворен и залемен метален сандак

На денешната седница Владата го прифати заклучокот на Комисијата за заразни болести дека овластените оператори за погребални услуги се должни...

Македонија1 час

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести дека скијачките центри може да работат во согласност со соодветен протокол,...

Македонија1 час

Владата предлага продолжување на кризната состојба до јуни

Владата ќе достави до Собранието предлог за продолжување на кризната состојба до јуни в година. Владата на денешната седница го...

Топ4 часа

Украден паричник од покојник во ковид-центар во Скопје

Украден е паричник од маж што починал во ковид-центарот на комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот вчера во полицијата го пријавил...

Македонија4 часа

Бучковски назначен за специјален претставник на Владата за Бугарија

Владо Бучковски е именуван за специјален претставник на македонската Влада за Бугарија. Поранешниот премиер е именуван на оваа позиција на...

Македонија5 часа

ЗНМ, ССНМ и СЕММ на средба со Филипче: Нема забрана за снимање, новинарите да продолжат непречено со својата работа

На барање на министерот за здравство, Венко Филипче, денеска се одржа состанок со претставници на Здружението на новинари на Македонија...

Македонија6 часа

(Видео) Мицкоски: Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци

„Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци и затоа навистина овој пат треба да...

Регион6 часа

Србија воведе нови мерки – угостителските објекти и продавниците ќе работат до 17 часот, за викенд ќе бидат затворени

Србија воведе нови мерки кои треба да бидат усвоени од Владата в четврток и да стапат на сила в петок....

Македонија6 часа

УКИМ: Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата

Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата, сметаат од Универзитетот...

Македонија7 часа

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 846 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 846 пациенти позитивни и...

Македонија9 часа

Волонтерите од Воено-медицинскиот центар и студентите од шеста година се вклучија во работата на ковид-центрите

Лекарите и медицинските сестри од Воено-медицинскиот центар (ВМЦ) и студентите кои се на шеста година студии на Медицинскиот факултет во...

Регион9 часа

Катимерини: Спорот меѓу Скопје и Софија ќе се пренесе во НАТО

Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската Унија со Северна Македонија ризикува да создаде уште една...

Македонија11 час

Почина заменик-градоначалникот на Скопје, Енвер Малиќи

Енвер Малиќи, заменик-градоначалникот на Град Скопје, починал денеска во болницата „Систина“, откако беше хоспитализиран поради низа здравствени проблеми, а беше...

Свет11 час

„Модерна“ бара од САД и ЕУ да ја одобрат нејзината вакцина

Фармацевтската компанија „Модерна“ побара од регулаторите на САД и Европа да ја дозволат употребата на нејзината вакцина против коронавирус. Компанијата...

Свет11 час

Азар: Првите вакцини против коронавирус во САД ќе стигнат пред Божиќ

Првите две вакцини против новиот коронавирус би можеле да им бидат достапни на Американците пред Божиќ, изјави американскиот министер за...

Свет11 час

Си-ен-ен: Кина од почетокот криела податоци за коронавирусот, покажувала помали бројки

Си-ен-ен објави ексклузивни документи за кои наведува дека покажуваат значајни пропусти од страна на Кина на почетокот на епидемијата на...

Свет11 час

Американски експерти: Ким е вакциниран против Ковид-19, вакцината му ја дала Кина

Кина му обезбедила експериментална вакцина против коронавирус на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и неговото семејство, тврди американскиот аналитичар Хери Казианис,...

Свет12 часа

САД: Осуден на смрт пред 20 години не може да биде погубен бидејќи нема инјекција

Судот во Јужна Каролина донесе одлука да се одложи извршување на смртната казна со вбризгување инјекција на осуденикот Ричард Бернард...

Македонија12 часа

Меркел: Северна Македонија се надеваме годинава да ги почне преговорите, Албанија ќе почека

Северна Македонија сè уште има шанси да ја одржи првата Меѓувладина конференција со ЕУ оваа година, во текот на германското...

Досие